E-ticaret hukuku ile ilgili bilinmesi gerekenler

eticaret hukuku

Türkiye e-ticaret sektöründe hizmet veren işletmelerin, e-ticaret hukuku hakkında da bilgi sahibi olmaları gerekiyor. E-ticaret sektörünün ülkemizde hızlı bir şekilde büyümesiyle beraber, e-ticaret hukuku alanında da çalışmalar yapılıyor ve yeni yasalar geliştiriliyor. Hatırlayacağınız gibi geçtiğiiz aylarda yeni e-ticaret yasası hazırlanmıştı ve yasayla beraber birçok değişiklik söz konusu olmuştu.

E-ticarete girmek isteyen, fiziki mağazasını online platformlara taşımak isteyenlerin Türkiye’deki e-ticaret hukuku ile ilgili bilmeleri gereken konu başlıklarını bu dosyamızda bir araya getirdik. Bu dosyada e-ticarete sitenizde hangi sözleşmelerin yer alması gerektiği, iade hakkı, e-fatura zorunluluğu ve yeni e-ticaret yasasının yükümlülüklerinin de yer aldığı farklı yazıları bulabilirsiniz.

Yazıların tamamını okumak için yazı başlıklarına tıklayabilirsiniz.

Türkiye’deki e-ticaret hukukunun tarihçesi

4 Aralık 2003’te, Türkiye’nin e-dönüşümü çalışmaları çerçevesinde yürürlüğe giren Kısa Dönem Eylem Planı’nın ardından; e-ticaretin hukuki altyapısını oluşturma çalışmaları başladı. Elektronik Ticaret Direktifi Çalışma Grubu, 09 Mayıs 2007’den 15 Mayıs 2008’e kadar olan bu süreçte; ilgili bakanlık ve kurumlarla toplantılar yaparak, AB’nin e-ticaret düzenlemelerinin ülkemize uyarlandığı bir rapor oluşturdu.

Yeni e-ticaret yasası neler içeriyor?

Yeni yasa tasarına göre kullanıcının önceden onayı alınmadan (Opt-in) gönderim yapmak artık mümkün olmayacak. Kullanıcı kendisine tanıtım ve promosyon amacıyla iletişim kurulmasına izin verdiği durumlarda ise SMS ve e-posta gönderimi mümkün olacak.

E-ticarette e-fatura zorunluluğu hakkında bilinmesi gerekenler

E-ticaret şirketleri açısından; kağıt fatura yerine e-fatura oluşturma olanağı sunması nedeniyle, e-arşiv uygulaması son derece önemli. Bu anlamda e-arşiv uygulaması e-ticaret girişimlerine; daha düşük maliyetli hizmet, güvenli alışveriş ortamı ve hız sağlıyor.

E-ticaret cayma hakkı konusunda bilmeniz gerekenler

2014 yılının Kasım ayında yayımlanan yeni Mesafeli Sözleşmeler Yönetmeliği içerisinde bulunan e-ticaret cayma hakkı konusu, bu anlamda müşterilere önemli haklar tanıyor.

E-ticaret gizlilik sözleşmesi hakkında bilinmesi gerekenler

E-ticaret gizlilik sözleşmesinin ayrıntılarında; e-ticaret sitelerinde yer alan SSL sertifikası sayesinde, kredi kartı güvenliğinin nasıl sağlandığı açıklığa kavuşturulur. Bir e-ticaret gizlilik sözleşmesi örneği incelendiğinde; e-ticaret sitelerinin, üyelerinin kendilerine sunduğu bilgileri paylaşmayacaklarını taahhüt ettikleri de görülebilir.

E-ticaret sitenizin iade politikası nasıl olmalı?

E-ticaret sitenizin tek eksiği “iade sözleşmesi” ise, vakit kaybetmeden bu sözleşmeyi oluşturmaya başlamanızda fayda var. Çünkü ‘sağlam’ bir iade sözleşmesi olan şirketler; kendilerini hizmet vermeye adadıkları göstererek, müşterilerinin güvenini daha kolay kazanabiliyorlar.

E-ticarette cayma hakkı nedir?

Müşterilerin e-ticarete güven duymaları için yürürlükte olan bir tüketici olan hak olan cayma hakkı son derece önemli. İşte her e-ticaret işletmecisinin e-ticarette cayma hakkı ile ilgili bilmesi gerekenler.

Satışın olmazsa olmazı: Garanti koşulları

Bir siteden alışveriş yapan müşteriler gerekli garanti koşulları sağlanmadığı zaman konudan e-ticaret firmasını sorumlu tutabilir ve memnun kalmadıkları taktirde tekrarlayan alışverişlerde bulunmayabilirler.

Güvenlik sertifikaları ile ilgili bazı kavram ve tanımlar

E-sertifikalar ile ilgili (Güvenlik Sertifikaları) bilinmesi gereken bazı tanımları ve kavramları aşağıda kısaca derlenen bilgilerden açıklamaya çalışalım. Aşağıdaki bilgilerde sertifikaların ne olduğu, nasıl kullanıldığı, ne kadar süreyle kullanıldığı hakkında bilgileri bulabilirsiniz.

[snippet slug=”blog-content-action” /]

Diğer Yazılar

Ferad Osman Sali
4 Mayıs 2023

E-ticarette tahmin edilebileceği üzere müşteriler bir ürün satın aldığında, kendisine gelmeden neye benzediğinden tam bilemez. Ürün fotoğraf çekimi bu nedenle büyük bir önem taşımaktadır. İnsanlar bir ürün alacağı zaman emin olabilmek için fotoğrafı ayrıntılı olarak incelemekte, buna göre bir karar vermektedir. Eğer potansiyel müşteriyi gerçek müşteri yapmak istiyorsanız, kaliteli fotoğraflar çekmek gerekmektedir. Böylece ürün tanıtımı…(Continue Reading)

Ferad Osman Sali
24 Nisan 2023

Sosyal medya paylaşımlarınızın daha ilgi çekici olmasını istiyorsanız, kaliteye önem vermeniz gerekmektedir. Grafik tasarım bu bakımdan en önemli konulardan bir tanesi olmaktadır. Sosyal medyayı ister tanınmak isterseniz sitenizi, e-ticaret sayfanızı ya da firmanızı tanıtmak için kullanın, istediğiniz başarıları elde edebilmek için kaliteli paylaşımlar yapmak gerekmektedir. Bu insanların ilgisini çekeceği için beğeni ve takipçi gibi istatistiklerinizi…(Continue Reading)

Ferad Osman Sali
12 Nisan 2023

E-ticaret sitesi olan herkes doğal olarak daha fazla satmayı talep etmektedir. Bu konuda tavsiye edilen pek çok öneri yer almaktadır. Açıklama yazma bunlardan sadece bir tanesi olmaktadır. Geleneksel ticaret ve e-ticaret arasındaki en büyük fark satışların nasıl gerçekleştiği olmaktadır. Geleneksel ticarette satışlar mağaza aracılığıyla yapılmaktadır. Mağazada görevli olan satış görevlileri pek çok konuda müşterilere yardım…(Continue Reading)

Ferad Osman Sali
2 Mart 2023

İçindekiler; Neden Ücretsiz E Ticaret Sitesi? Eticaret.com Size Neler Sunar? Ücretli Paketlere Geçiş Yapılır Mı? Ücretsiz Sitelerde Tema Şablonları Var Mı? Ücretsiz E-ticaret Sistemlerinde Yazılım Güncellemesi Var Mı? Ücretsiz e ticaret sitesi dendiğinde birçok kişinin aklına yavaş yüklenen siteler, zor açılan ürün sayfaları, kullanımı zorlaştıran tasarımlar ve teknik sorunlar gelir. Bu bakımdan çoğu kişi bunların…(Continue Reading)

Ferad Osman Sali
19 Şubat 2023

İçindekiler; Yazılıma Yatırım Yapmanız Gerekmez Ödeme Entegrasyonları Yer Almaktadır Yazılım Güncellemeleri Bulunur Eğitim Dokümanları Mevcuttur Yükseltmek Mümkündür Ücretsiz e ticaret sitesi avantajları, online alışveriş dünyasına adım atmak isteyen satıcıların ve girişimcilerin aklında bulunan sorulardan biridir. Eticaret.com, sektöründe kullandığı teknolojik sistemler sayesinde, sahip olduğu free paket içinde şunları teklif etmektedir: Bu bakımdan e-ticarete güzel bir başlangıç…(Continue Reading)