E-Ticaret Siteniz için Ürün Açıklaması Yazma Rehberi [ÜCRETSİZ]

urun aciklamasi yazmak

E-ticaret sitesi olan herkes doğal olarak daha fazla satmayı talep etmektedir. Bu konuda tavsiye edilen pek çok öneri yer almaktadır. Açıklama yazma bunlardan sadece bir tanesi olmaktadır.

Geleneksel ticaret ve e-ticaret arasındaki en büyük fark satışların nasıl gerçekleştiği olmaktadır. Geleneksel ticarette satışlar mağaza aracılığıyla yapılmaktadır. Mağazada görevli olan satış görevlileri pek çok konuda müşterilere yardım etmektedir.

E-ticaret yaparken bu görevi ürün açıklamaları oluşturmaktadır. Eğer güzel bir şekilde yazarsanız ürün tanıtımı daha iyi ve etkili şekilde gerçekleştirilebilmektedir. Doğru şekilde ürün tanıtımı yazarak ürünlerinizi daha geniş bir kitleye ulaştırmak istiyorsanız, bu rehberimizi inceleyebilirsiniz.

Ürün Açıklamasının Önemi Nedir?

Günümüzde pek çok internet sitesi sahibi ürün tanıtımı konusunu yeterince önemsememektedir. Zira incelendiği zaman ürün açıklamalarını yazmayan pek çok platform görülmektedir.

Müşteriler e-ticaret ile ürün satın almadan önce onun ne olduğunu, neye benzediğini, nasıl kullanıldığını, artı yönlerini bilememektedir. Bu noktada ürün açıklamaları, onlara ürün özellikleri hakkında aradıkları bilgileri detaylı olarak vermektedir. Bu bakımdan geleneksel ticarette satış görevlilerinin sahip oldukları görevi üstlenen yapıları bulunmaktadır.

Eğer ürün açıklaması doğru şekilde yazılırsa, müşteriler hakkında daha fazla bilgi sahibi olabilir ve böylece satın almaya daha istekli hale gelebilir. Satış arttırma için ürün açıklaması, her web sitesi için büyük önem taşımaktadır.

Ürün Açıklamasında Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Ürün açıklamasını yazarken dikkat etmeniz gereken pek çok konu bulunmaktadır. SEO açıklamaları şeklinde vermek bunlardan biri olmaktadır. Metin kısa olsa da bir ya da birkaç anahtar kelime kullanmak, dile dikkat etmek ve müşterilerin cevabını aradıkları sorulara yanıt vermek tavsiye edilmektedir.

E-ticaret SEO açıklamalarını yazmak, aynı zamanda internet sitenizin daha üst sıralarda görünmesine de yardımcı olabilmektedir. Siteniz daha üst sıralarda bulunursa satışlardan daha iyi sonuçlar elde etmeniz mümkündür. Ayrıca açıklama yazarken şunlar da bilinmelidir:

 1. Ürününüzün özelliklerini ve fonksiyonlarını ayrıntılı olarak tanıtmalıdır. Müşterilerinizin ürünün ne işe yaradığı ve nasıl kullanıldığı hakkında bilgi sahibi olması önemlidir.
 2. Ürün açıklamasında, doğru ve net bilgiler sağlamalıdır. Yanlış veya yanıltıcı bilgiler, müşterilerinizin ürün hakkında güvenini kaybetmesine neden olur.
 3. Ürün açıklamasında fotoğraflara yer vermek, müşterilerinizin ürününüzü daha iyi görmesine ve anlamasına olanak tanır.
 4. Ürün açıklamasında, markanızın değerlerini yansıtacak şekilde yazılar yazmaya özen göstermelidir. Müşterileriniz, markanızın değerlerine uygun ürünler satın almak isteyebilir.
 5. SEO dostu ürün açıklaması yazmak, ürününüzün arama motorlarındaki sıralamasını yükseltir ve daha fazla müşteriye ulaşmanıza yardımcı olur.
 6. Ürün açıklaması, kısa ve öz olmalıdır. Müşterilerinizin ürün hakkında hızlı şekilde bilgi edinmelerini sağlanmalıdır.
 7. Rakiplerinizin ürün açıklamalarına göz atarak, kendi açıklamalarınızda eksik kalan noktaları belirleyebilirsiniz.

E-ticaret ürünleri açıklaması bunlara dikkat edilerek hazırlanırsa, daha mutluluk verici sonuçlar elde etmenize olanak tanımaktadır.

Ürün Açıklamasında Kullanılacak Kelimelerin Seçiminde Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Ürün açıklamalarını dikkatsiz şekilde yazmak müşterilerin gözünde olumsuz düşüncelerin oluşmasına neden olmaktadır. Bu nedenle kullanılan kelimelerin seçimi de özen gösterilmesi gereken konulardan biridir.

Eğer farklı dilde yazıyorsanız, bazı dillerde bazı kelimelerin aynı/benzer yazılımlara sahip olduğu, ancak çok farklı anlamları ifade edebildiği unutulmamalıdır. Eğer söz konusu anlam olumsuzsa insanlar sizin hakkınızda yanlış düşünecek, böylece satışlarınız da düşecektir. Bunun yanı sıra şu gibi noktalara da özen göstermek önerilmektedir:

 1. Ürününüzün özelliklerini tanımlarken doğru terimleri kullanmaya özen göstermelidir. Yanlış veya yanıltıcı terimler, müşterilerinizin ürün hakkında doğru bilgi sahibi olmasını engeller.
 2. Ürün açıklamasında kullanacağınız kelimeler, müşterilerinizin anlayabileceği kolay dilde yazılmalıdır. Karmaşık terimler veya ifadeler, müşterilerinizin ürün hakkında anlamadığı şeyleri olduğunu düşünmelerine neden olabilir.
 3. Ürün açıklamasın hazırlarken olumlu kelimeler kullanmak, müşterilerinizin ürününüz hakkında olumlu izlenim edinmesine destek olur. Olumlu kelimeler, müşterilerinizin ürününüzü daha çekici ve arzu edilen ürün olarak görmesine yardım eder.
 4. Ürün açıklamasında, SEO dostu kelimeler kullanmaya özen göstermelidir. Doğru anahtar kelimeleri kullanarak, ürününüzün arama motorlarında daha yüksek sıralarda görünmesini sağlanabilir.
 5. Ürün açıklamasında markanıza uygun kelimeler kullanarak, müşterilerinizin markanız hakkında olumlu izlenim edinmesine yardımcı olabilirsiniz.
 6. Ürün açıklamasında imgeleyici kelimeler tercih ederek, müşterilerinizin ürününüzü daha iyi hayal etmelerine olanak tanıyabilirsiniz. İmgeleyici kelimeler, ürününüzün özelliklerini ve avantajlarını daha iyi anlamalarını sağlar.

Ürün açıklama stratejileri arasında buna özen göstermek, daha iyi sonuçlar elde etmenize olanak tanımaktadır.

Ürün Açıklaması Yazarken Nelere Örnek Olarak Değinebilirsiniz?

Peki ürün açıklaması yazarken nelere değinebilirsiniz? Özellikle ilk kez e-ticarete başlayan girişimciler ya da işletmeler, ilk kez yazacağı ürün açıklamalarında birçok soruya sahip olabilmektedir. Genel anlamda değinebileceğiniz bazı noktalar şöyledir:

 1. Ürün özellikleri belirtilmelidir.
 2. Teknik özelliklere yer verilmelidir.
 3. Ürünün nasıl göründüğü, ortama nasıl bir hava katacağı verilmelidir.
 4. Ne gibi avantajları olduğuna değinmelidir.
 5. Kullanım tavsiyeleri, nasıl kullanılacağı yazılmalıdır.
 6. Eğer giyim ürünüyse nerede giyilebileceği, nasıl kombin yapılabileceği ve yıkama koşulları yer almalıdır.

Açıklama yazma esnasına tüm bunlara dikkat etmek, müşterilerin aradığı birçok soruya cevap bulmasına yardımcı olabilmektedir. Bu durum satın almak için daha istekli olabilmektedir.

Ürün Açıklamasını Nasıl Optimize Edebilirsiniz?

SEO açıklamaları şeklinde ürün açıklaması yazmak zor gibi dursa da oldukça kolaydır. Anahtar kelime araştırması yaparken temel olarak ilgili üründen hareketle bir tane bulmak gerekmektedir. Bu arama motorlarından ya da özel araçlardan bulunabilmektedir.

Bulunan kelimeler hem alt başlıklarda hem de metin içlerinde kullanım görebilmektedir. Bunun dışında kolay anlaşılabilir olması, kelime hatalarının olmaması gibi konular da önem taşımaktadır.

Diğer Yazılar

Ferad Osman Sali
28 Aralık 2023

E-ticaret dünyasında müşterilerin satın alma kararlarını etkileyen faktörlerin başında, ürün yorumları geliyor. İnternetten alışveriş yapan kullanıcıların ilk incelediği detaylardan biri daha önce üründen satın almış kişilerin verdikleri puanlar ve yorumları oluyor. Müşteri yorumları, güveni kazanma, satışları artırma ve marka imajını güçlendirme açısından büyük önem taşıyor. Sattığınız ürünleri doğru şekilde gösterdiğinizden emin olarak müşterilerle olan iletişiminizi…(Continue Reading)

Ferad Osman Sali
28 Aralık 2023

E-ticaret sitelerinin yüksek satışlar yaparak başarılı olması için müşteri memnuniyetini sağlayarak iade sayılarını azaltmak büyük önem taşıyor. Müşterilerin ürünleri iade etme oranı memnuniyetleri ile paralel olarak seyrettiğinden iade sayılarını azaltmak büyük oranda memnun müşterilere sahip olmaktan geçiyor. İade sayılarını azaltmak ve müşteri memnuniyetini artırmak için kullanılabilecek bazı yöntemler bulunuyor.  Bu yöntemlerin başında adil ve şeffaf…(Continue Reading)

Ferad Osman Sali
28 Aralık 2023

E-ticaret indirim kuponları sayesinde müşterilere çeşitli avantajlar sunarak satışları artırabilirsiniz. Kupon stratejileri, müşterilerin alışveriş yapma motivasyonunu artırmak, sadakat oluşturmak ve yeni müşteriler çekmek için çok önemlidir. Satış arttırma taktikleri arasında başı çeken indirim kuponları ile özel teklifler oluşturabilir böylece e-ticaret sitenize müşteri çekebilirsiniz. E-ticaret sitenizde yapacağınız indirim kampanyaları,  yeni müşteriler bulmanıza ve var olan müşterilerinizin…(Continue Reading)

Ferad Osman Sali
28 Aralık 2023

Bireysel e-ticaret yapmak isteyenlerin en çok merak ettiği soru şirketsiz e-ticaret yapmak mümkün mü? Evet, şirket olmadan veya açmadan da e-ticaret yapmak mümkündür. Günümüzde birçok platform ve pazar yeri, bireylerin veya küçük girişimcilerin ürünlerini çevrimiçi satmalarına olanak tanır. Bu platformlar aracılığıyla, bir şirket kurma formalitelerine gerek kalmadan, kişisel bir hesapla ürünlerinizi listeleyebilir, satış yapabilir ve…(Continue Reading)

Ferad Osman Sali
28 Aralık 2023

E-ticaret, gün geçtikçe dünyası giderek daha fazla girişimcinin ve işletmenin tercih ettiği büyüyen bir alan haline geldi. Fakat başarılı bir e-ticaret işletmesi yönetmek sadece ürünleri satmakla sınırlı değil. Aynı zamanda temel finansal kavramları anlamak ve doğru bir şekilde uygulamak da gerekli. E-ticaret işletmesi yönetirken gelir ve giderlerinizi dikkatlice analiz etmek başarılı olmanız için büyük önem…(Continue Reading)