DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Satışın olmazsa olmazı: Garanti koşulları

Satışın olmazsa olmazı: Garanti koşulları

​E-ticaret işletmelerinin büyük çoğunluğu üretici ile tüketici arasında bağ kuran firmalardır. Genellikle üretimi kendi bünyelerinde yapmazlar. Ancak satış sonrası hizmetin önemli bir parçası olan “garanti” koşullarında sorumluluğa sahiptirler.

 

Bir siteden alışveriş yapan müşteriler gerekli garanti koşulları sağlanmadığı zaman konudan e-ticaret firmasını sorumlu tutabilir ve memnun kalmadıkları taktirde tekrarlayan alışverişlerde bulunmayabilirler.

 

Garanti koşullarından kaynaklanacak riskleri en aza indirmek için işletmelerin de alabilecekleri bazı tedbir ve önlemleri sizler için bir araya getirdik.

 

Ürün sayfasında: Ürün sayfasında o ürüne ait garanti koşulları detaylı bir biçimde anlatılabilinir. Bu bilgilerin içerisinde garanti süresi, hangi koşullarda geçerli olup hangi koşullarda geçerli olmayacağı, garanti kullanımı gerektiğinde nereye nasıl başvurulacağına dair bilgiler yazılması faydalı olur. Böylelikle müşteri satın alma kararını verirken garanti koşullarını da göz önünde bulundurabilir.

 

Özel durumlar: Eğer ürünün kullanımında hassas noktalar varsa veya o ürüne özel ek bir bakım ya da sarf malzemeleri gerekiyorsa alıcıya en baştan açıklanması daha uygundur.

 

Nasıl faydalanacak? Alıcıya garanti hizmetinden kolaylıkla yararlanması için satış sonrası e-ticaret işletmesi tarafından verilecek hizmet açık bir şekilde ifade edilmelidir. Olası bir garanti ihtiyacı durumunda işletmenizden ne gibi hizmetler bekleyebilecekleri konusunda sitenin kolay ulaşılabilecek bir bölümünde bilgi vermek, müşterinin sizin firmanıza duyacağı güveni arttıracaktır.

 

Fark yaratmak için sorumluluk alın: Olası bir garanti ihtiyacı konusunda üretici firmadan beklediği desteği göremeyerek size ulaşan müşterilerinize yardımcı olmaya çalışmanız müşteri memnuniyeti açısından çok fark yaratacaktır. Özellikle mutsuz müşterilerde araya girerek, üretici firmanın ya da garanti hizmeti sağlayacak firmanın müşteriniz ile ilgilenmelerini sağlamanız müşterinizin markanıza olan bağlılığını olumlu yönde etkileyebilir.

 

Mümkün olduğu durumlarda e-ticaret sitenizde garanti koşulları sağlanamayacak ürünler sunmaktan kaçınmalısınız. Eğer bundan kaçınamıyorsanız bu bilginin müşterilerinizin gözünden kaçmayacak şekilde paylaşıldığından emin olmanız satış sonrası çıkabilecek sorunlarda sizi koruyabilecek bir önlem olacaktır.

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: Garanti koşullarıHukuk
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!