DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Yeni e-ticaret yasası neler içeriyor?

Yeni e-ticaret yasası neler içeriyor?

E-ticaretin Türkiye için ne kadar önemli bir sektör olduğunu her geçen daha da iyi anlaşılıyor. Dev firmaların yanı sıra bağımsız bireysel girişimcilerin önemli başarılar elde ettikleri e-ticaret sektörü büyümesini sürdürdükçe, yeni girişim ve yatırımların da devam edeceğini görmek zor değil.

 

Tabi ki tüm bu hareketlenmenin doğal bir sonucu olarak e-ticaret ile ilgili hukuksal düzenlemelerin artması da önemli bir gereklilik halinde. Konuyla ilgili zaman içerisinde çeşitli düzenlemeler yapılmış olsa da yeni çalışmaların da devam ettiği biliniyordu. İşte bu çalışmaların sonucu olarak yeni e-ticaret yasa tasarısı çok kısa bir önce mecliste görüşülerek kabul edildi.

 

Peki bu yasa tasarısı neler içeriyor? İşte e-ticaret ile ilgilenen herkesin bilmesi gereken detaylar…

 

İzinsiz SMS ve e-postaya ceza

Yeni yasa tasarına göre kullanıcının önceden onayı alınmadan (Opt-in) gönderim yapmak artık mümkün olmayacak. Kullanıcı kendisine tanıtım ve promosyon amacıyla iletişim kurulmasına izin verdiği durumlarda ise SMS ve e-posta gönderimi mümkün olacak.

 

Gönderimle ilgili hususlara uymayanlara bin TL ile on bin TL arasında değişen cezalar kesilmesi mümkün olacak. Eğer kurallara uyulmadan aynı anda birden fazla kişiye gönderim yapılacak olursa ceza on kata kadar artırılabilecek.

 

Üyelikten çıkış seçeneği

Tüm gönderilerde gönderimi yapan kişi veya kuruluşa ait telefon numarası ve e-posta gibi temel iletişim bilgileri yer alıyor olmak zorunda. Ayrıca her gönderide alıcılar diledikleri anda üyelikten çıkış yapabilecekleri bir seçenek bulunması gerekiyor.

 

Bir kullanıcı üyelikten çıktığı veya benzer e-posta ya da SMS iletilerini artık almak istemediğini belirttiği andan itibaren 3 gün içerisinde ilgili kişiye gönderimin durdurulması gerekiyor. Bu düzenlemeye uymayanları ise 2 bin ile 15 bin TL arasında para cezası bekliyor.

 

Kampanyalar açık ve net olmalı

E-posta ve SMS gibi yöntemlerle bilgilendirilmesi yapılan kampanya ya da yarışmalara dair tüm detayların şüpheye yer vermeyecek şekilde açık olarak belirtilmesi gerekiyor.

 

Benzer şekilde e-ticaret sitelerinde satıcıların sipariş koşulları ve ücretleri ile ilgili olarak tüm bilgileri ödeme aşamasından önce tüketicilerine eksiksiz bir şekilde göstermeleri gerekiyor.

 

240 sayılı Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun Tasarısı’nın öne çıkan maddeleri bunlar. Tasarımın tüm detayları ile tamamını incelemek isterseniz TBMM’nin sitesindeki 43 sayfalık PDF dokümanını da inceleyebilirsiniz.

 

E-ticaret ile ilgili önemli gelişmeleri kaçırmamak ve işinizi büyütmenin yollarını öğrenmek içinse IdeaSoft’u Twitter ve Facebook üzerinden takip edebilirsiniz…

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: E-ticaret İşletmeciliğiE-ticaret SektörüHukuk
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!