Ürün Fotoğraflarınızı Geliştirecek 5 Önemli İpucu

young female product photographer studio 1 1

E-ticarette tahmin edilebileceği üzere müşteriler bir ürün satın aldığında, kendisine gelmeden neye benzediğinden tam bilemez. Ürün fotoğraf çekimi bu nedenle büyük bir önem taşımaktadır. İnsanlar bir ürün alacağı zaman emin olabilmek için fotoğrafı ayrıntılı olarak incelemekte, buna göre bir karar vermektedir.

Eğer potansiyel müşteriyi gerçek müşteri yapmak istiyorsanız, kaliteli fotoğraflar çekmek gerekmektedir. Böylece ürün tanıtımı daha etkili yapılabilmektedir. Bu konuda önemli bazı ipuçları şöyledir:

 1. Doğru ışıklandırmanın nasıl olduğu
 2. Ürün özelliklerinin net görülmesi
 3. Ürün boyutlarının net görüntülenmesi
 4. Arka planın doğru seçilmesi
 5. Fotoğrafların yayınlanmadan önce düzenlenmesi

Ürün görselleri hazırlarken bunlara dikkat etmek, sonuçlarından daha fazla memnun kalmanıza olanak tanımaktadır.

Doğru Işıklandırma Nasıl Sağlanır?

Gün ışığında çekilse bile fotoğraflar bazen karanlık görünebilmektedir. Her ne kadar önemsiz gibi dursa da, ürün net bir şekilde anlaşılmıyorsa müşterileri satın alma için ikna etme oranları da düşük olacaktır.

Doğru ışıklandırmayı sağlamak için özellikle gün ışığından yararlanmak önerilmektedir. Ürünün konduğu yer ışığı güzel bir şekilde alabilmelidir. Ayrıca ürününüzün fotoğrafını çekerken, ışık açısına dikkat etmelidir. En iyi sonuçlar için, ışığı ürününüzün üzerine açılı bir şekilde yönlendirin. Bu, ürününüzün detaylarının daha iyi görünmesini sağlamaktadır.

Bunun yanı sıra bazı filtreler de daha farklı görünümlere yardımcı olabilmektedir.

Ürünün Özelliklerinin Net Görünmesi İçin Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Müşteriler bir ürünü almadan önce özelliklerini görmek için ürün imajı incelemesini ayrıntılı olarak yapmaktadır. Ürünlerin özelliklerinin net bir şekilde görünmesi için doğru bir açı yakalamak önem taşımaktadır.

Ürünün ön, arka ve yan taraflarını ayrı ayrı görüntülemek, mümkünse detaylı çekimler yapmak ve buna zaman ayırmak daha iyi sonuçlar elde etmenize olanak tanımaktadır. Ayrıca bir ürün uzak görünüyorsa incelemesinin zor olacağı da unutulmamalıdır. Bu bakımdan yakın çekimler, müşterilere ürünü daha iyi incelemesine yardımcı olmaktadır.

Aynı zamanda farklı fotoğraf teknikleri ve modern, teknolojik fotoğraf makineleri tercih etmek daha iyi sonuçlar elde etmenize olanak tanıyabilmektedir.

Ürünün Boyutlarının Net Görünmesi İçin Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Eğer ürünleriniz bulanık görünüyorsa sizden alışveriş yapmak isteyen bir kişi bile sizi tercih etmeden çıkabilir. Bunu önlemek, aksine ürünlerinizin tercih edilmesini sağlamak istiyorsanız her bir fotoğraf çekimi net bir şekilde gerçekleştirilmelidir.

İlk olarak fotoğraf boyutunu doğru bir şekilde ölçmek, fotoğraf çekerken ne kadar uzakta durmanız gerektiği konusunda size yardımcı olabilmektedir. Ayrıca farklı perspektifleri koymak daha detaylı çalışmalara imkan tanımaktadır.

Arka Plan Seçimi Nasıl Yapılmalıdır?

Ürün fotoğraf çekimi esnasında dikkat etmeniz gereken pek çok konu yer almaktadır. Bunlardan bir tanesi de arka plan seçimi olmaktadır. Arka plan dikkat dağıtıcı olursa satışlarınızın azalabileceği unutulmamalı, bu nedenle arka plan basit seçilmelidir. Ayrıca şunlara da dikkat edilmelidir:

 1. Ürününüzün rengine uygun bir arka plan seçilmelidir. Kontrast renkler kullanarak ürününüzün ön plana çıkmasını sağlayabilirsiniz.
 2. Fotoğraf çekerken, doğal ışıktan yararlanmalıdır. Doğal ışık ürününüzün gerçek rengini ve detaylarını daha iyi yansıtacaktır.
 3. Ürün fotoğraflarını farklı açılardan çekerek, ürününüzü farklı şekillerde yansıtabilirsiniz. Birden fazla fotoğraf çekerek farklı açılardan ürününüzü sergileyebilirsiniz.
 4. Fotoğraf düzenleme araçları kullanarak, arka planı daha profesyonel bir hale getirebilirsiniz. Gerekli görülen alanları kesebilir, arka planı düzleştirebilir ya da renk ayarları yapabilirsiniz.
 5. Ürün fotoğraflarının marka kimliğinizle uyumlu olmasına özen göstermelidir. Markanızın renkleri ve stilini yansıtan bir arka plan seçerek, marka bilinirliğinizi artırabilirsiniz.

Tüm bunlara dikkat etmek, müşterileriniz ürün görüntüleme yaparken daha iyi sonuçlar almasına yardımcı olabilmektedir.

Fotoğrafların Düzenlenmesi İçin Hangi Araçları Kullanabilirsiniz?

Fotoğraf kalitesi yüksek olursa satış için müşterilerinizi daha iyi ikna etmeniz mümkün olabilmektedir. Günümüzde bunu arttırmak için sunulan birçok seçenek yer almaktadır.

 1. Fotor
 2. Pixlr
 3. Adobe Photoshop
 4. Canva
 5. GIMP
 6. Crello
 7. Adobe Spark
 8. Piktochart

Bunların her birisinin sunduğu özellikler ve olanaklar değişiklik göstermektedir. Her birini incelemek, aralarından sizin için en uygun olanı tercih etmek gerekmektedir. Fotoğraf düzenleme sayesinde fotoğrafın kötü görünen yerlerini düzeltebilir, böylece müşterilerinize daha iyi bir şekilde hitap etmenize olanak tanımaktadır.

Diğer Yazılar

Ferad Osman Sali
4 Mayıs 2023

E-ticarette tahmin edilebileceği üzere müşteriler bir ürün satın aldığında, kendisine gelmeden neye benzediğinden tam bilemez. Ürün fotoğraf çekimi bu nedenle büyük bir önem taşımaktadır. İnsanlar bir ürün alacağı zaman emin olabilmek için fotoğrafı ayrıntılı olarak incelemekte, buna göre bir karar vermektedir. Eğer potansiyel müşteriyi gerçek müşteri yapmak istiyorsanız, kaliteli fotoğraflar çekmek gerekmektedir. Böylece ürün tanıtımı…(Continue Reading)

Ferad Osman Sali
24 Nisan 2023

Sosyal medya paylaşımlarınızın daha ilgi çekici olmasını istiyorsanız, kaliteye önem vermeniz gerekmektedir. Grafik tasarım bu bakımdan en önemli konulardan bir tanesi olmaktadır. Sosyal medyayı ister tanınmak isterseniz sitenizi, e-ticaret sayfanızı ya da firmanızı tanıtmak için kullanın, istediğiniz başarıları elde edebilmek için kaliteli paylaşımlar yapmak gerekmektedir. Bu insanların ilgisini çekeceği için beğeni ve takipçi gibi istatistiklerinizi…(Continue Reading)

Ferad Osman Sali
12 Nisan 2023

E-ticaret sitesi olan herkes doğal olarak daha fazla satmayı talep etmektedir. Bu konuda tavsiye edilen pek çok öneri yer almaktadır. Açıklama yazma bunlardan sadece bir tanesi olmaktadır. Geleneksel ticaret ve e-ticaret arasındaki en büyük fark satışların nasıl gerçekleştiği olmaktadır. Geleneksel ticarette satışlar mağaza aracılığıyla yapılmaktadır. Mağazada görevli olan satış görevlileri pek çok konuda müşterilere yardım…(Continue Reading)

Ferad Osman Sali
2 Mart 2023

İçindekiler; Neden Ücretsiz E Ticaret Sitesi? Eticaret.com Size Neler Sunar? Ücretli Paketlere Geçiş Yapılır Mı? Ücretsiz Sitelerde Tema Şablonları Var Mı? Ücretsiz E-ticaret Sistemlerinde Yazılım Güncellemesi Var Mı? Ücretsiz e ticaret sitesi dendiğinde birçok kişinin aklına yavaş yüklenen siteler, zor açılan ürün sayfaları, kullanımı zorlaştıran tasarımlar ve teknik sorunlar gelir. Bu bakımdan çoğu kişi bunların…(Continue Reading)

Ferad Osman Sali
19 Şubat 2023

İçindekiler; Yazılıma Yatırım Yapmanız Gerekmez Ödeme Entegrasyonları Yer Almaktadır Yazılım Güncellemeleri Bulunur Eğitim Dokümanları Mevcuttur Yükseltmek Mümkündür Ücretsiz e ticaret sitesi avantajları, online alışveriş dünyasına adım atmak isteyen satıcıların ve girişimcilerin aklında bulunan sorulardan biridir. Eticaret.com, sektöründe kullandığı teknolojik sistemler sayesinde, sahip olduğu free paket içinde şunları teklif etmektedir: Bu bakımdan e-ticarete güzel bir başlangıç…(Continue Reading)