E-ticarette e-fatura zorunluluğu hakkında bilinmesi gerekenler

IS 100415 e faturalama zorunlulugu680x300

Bilindiği gibi, 2014 yılı cirosu 5 milyon TL’nin üzerinde olan e-ticaret sitelerine; 2015 yılı sonuna kadar, hem e-arşiv hem de e-fatura uygulamalarına geçme zorunluluğu getirildi. Fakat kanuni olarak bu zorunluluğu yerine getirme yükümlülüğü olmayan e-ticaret siteleri de; sağladığı avantajlardan yararlanabilmek için, e-arşiv ve e-fatura uygulamalarını tercih edebilir.

E-ticaret şirketleri açısından; kağıt fatura yerine e-fatura oluşturma olanağı sunması nedeniyle, e-arşiv uygulaması son derece önemli. Bu anlamda e-arşiv uygulaması e-ticaret girişimlerine; daha düşük maliyetli hizmet, güvenli alışveriş ortamı ve hız sağlıyor. Ayrıca e-arşiv ve e-fatura uygulaması sayesinde e-ticaret şirketleri, kestikleri her faturanın kağıt kopyasını 10 yıl süresince saklamak zorunda kalmıyor.

IdeaSoft olarak e-ticarette e-faturalama zorunluluğunu, önemli yönleriyle sizler için tüm detaylarıyla inceledik…

E-fatura uygulamasının yararları ve sunduğu kolaylıklar

E-fatura uygulamasının; müşterilere, şirketlere ve devlete ne gibi yararları olduğuna ve onlara sağladığı önemli kolaylıklara kısaca bir göz atalım..

 • E-fatura uygulamasıyla müşteriler, internet alışverişlerine ait faturalarını daha güvenli bir yöntemle elde edebilir. Böylece, sahte fatura kesmenin ve bu konudaki mağduriyetlerin de önüne geçilmiş olunur.
 • E-ticaret şirketlerinin, düzenledikleri e-faturaları 10 yıl süre ile kağıt ortamında saklamak zorunda olmamaları, şirketler için önemli ölçüde maliyet avantajı sağlar.
 • E-fatura uygulamasının hayata geçirilmesiyle; online alışveriş işlemlerinin takibi yapılabileceği için, vergi kaçırma önlenebilir. Bu sayede, devlet vergi tahsilatında bir verimlilik sağlayabilir.
 • Müşteriler, alışverişlerinin ardından isterlerse; faturalarının e-posta adreslerine gönderilmesini talep edebilir. Çünkü e-faturalar; hem müşteriler hem de e-ticaret siteleri için, kanuni anlamda geçerli belgeler olarak kabul edilir.

[snippet slug=”blog-content-action” /]

E-faturalamada önemli usuller

E-fatura oluşturmanın, uyulması gereken bazı önemli usulleri bulunuyor. Önce bunları özetleyelim…

 • E-faturalamayla birlikte vergi yükümlülüğü olmayan müşterilere, ürün teslim edilirken; fatura elektronik ortamda iletiliyorsa, faturanın bir kağıt kopyası da verilmek zorunda. Bu durumda kopyaya; “Bu fatura, elektronik ortamda düzenlenmiştir. Fatura yerine geçmez.” ifadesinin yazılması, satıcı veya yetkilisi tarafından imzalanması gerekiyor. Fakat bu olanaklardan, ancak fatura ürün teslimi anında düzenlenirse yararlanılabiliniyor.
 • Fatura, teknik nedenlerle satış anında oluşturulamıyorsa; en fazla 24 saat içerisinde oluşturulmak zorunda.
 • Müşteriler ürünü geri vermek istediklerinde, elektronik ortamda kendilerine iletilen faturanın çıktısını alıp iade ile ilgili bölümü doldurarak; ürün ile birlikte satıcıya geri göndermekle yükümlü. Ayrıca fatura üzerinde; “Bu satış internet üzerinden yapılmıştır” ifadesine mutlaka yer verilmesi gerekiyor.

E-faturalarda yer alması zorunlu olan bilgiler

E-arşiv kapsamında, internet üzerinden ürün veya hizmet satışında düzenlenen faturalarda aşağıdaki bilgilerin yer alması zorunlu.

 • Satış yapılan ürünün veya hizmetin, gönderildiği ya da verildiği tarih
 • Satışın yapılan e-ticaret sitesinin adresi
 • Ödeme tarihi
 • Ödeme biçimi
 • Gönderiyi taşıyana ait VKN/TCKN bilgisi

Ayrıca, e-ticarette cayma hakkı kapsamında faturalarda yer alan iade bölümünde; ürünü geri verenin adı soyadı, adresi ve imzası, geri verilen ürünün cinsi, miktarı, birim fiyatı ve tutarı gibi bilgilerin de yer alması gerekiyor.

Paylaştığımız ipuçlarından yola çıkarak, siz de e-faturalama zorunluluğu konusunda gerekli bilgileri edinebilir ve e-fatura uygulamasının sunduğu kolaylıklardan yararlanabilirsiniz. IdeaSoft, e-ticarette satışlarınızı ve kârlılığınızı artıracak her konuda size özel ve akıllı çözümleriyle her zaman yanınızda. Dilerseniz siz de ücretsiz demo hesabınızı oluşturabilir ve e-ticaret paketlerimizi detaylıca inceleme fırsatı bulabilirsiniz.

[snippet slug=”blog-content-action” /]
[snippet slug=”en-cok-okunan-yazilar” /]

Diğer Yazılar

Ferad Osman Sali
28 Aralık 2023

E-ticaret dünyasında müşterilerin satın alma kararlarını etkileyen faktörlerin başında, ürün yorumları geliyor. İnternetten alışveriş yapan kullanıcıların ilk incelediği detaylardan biri daha önce üründen satın almış kişilerin verdikleri puanlar ve yorumları oluyor. Müşteri yorumları, güveni kazanma, satışları artırma ve marka imajını güçlendirme açısından büyük önem taşıyor. Sattığınız ürünleri doğru şekilde gösterdiğinizden emin olarak müşterilerle olan iletişiminizi…(Continue Reading)

Ferad Osman Sali
28 Aralık 2023

E-ticaret sitelerinin yüksek satışlar yaparak başarılı olması için müşteri memnuniyetini sağlayarak iade sayılarını azaltmak büyük önem taşıyor. Müşterilerin ürünleri iade etme oranı memnuniyetleri ile paralel olarak seyrettiğinden iade sayılarını azaltmak büyük oranda memnun müşterilere sahip olmaktan geçiyor. İade sayılarını azaltmak ve müşteri memnuniyetini artırmak için kullanılabilecek bazı yöntemler bulunuyor.  Bu yöntemlerin başında adil ve şeffaf…(Continue Reading)

Ferad Osman Sali
28 Aralık 2023

E-ticaret indirim kuponları sayesinde müşterilere çeşitli avantajlar sunarak satışları artırabilirsiniz. Kupon stratejileri, müşterilerin alışveriş yapma motivasyonunu artırmak, sadakat oluşturmak ve yeni müşteriler çekmek için çok önemlidir. Satış arttırma taktikleri arasında başı çeken indirim kuponları ile özel teklifler oluşturabilir böylece e-ticaret sitenize müşteri çekebilirsiniz. E-ticaret sitenizde yapacağınız indirim kampanyaları,  yeni müşteriler bulmanıza ve var olan müşterilerinizin…(Continue Reading)

Ferad Osman Sali
28 Aralık 2023

Bireysel e-ticaret yapmak isteyenlerin en çok merak ettiği soru şirketsiz e-ticaret yapmak mümkün mü? Evet, şirket olmadan veya açmadan da e-ticaret yapmak mümkündür. Günümüzde birçok platform ve pazar yeri, bireylerin veya küçük girişimcilerin ürünlerini çevrimiçi satmalarına olanak tanır. Bu platformlar aracılığıyla, bir şirket kurma formalitelerine gerek kalmadan, kişisel bir hesapla ürünlerinizi listeleyebilir, satış yapabilir ve…(Continue Reading)

Ferad Osman Sali
28 Aralık 2023

E-ticaret, gün geçtikçe dünyası giderek daha fazla girişimcinin ve işletmenin tercih ettiği büyüyen bir alan haline geldi. Fakat başarılı bir e-ticaret işletmesi yönetmek sadece ürünleri satmakla sınırlı değil. Aynı zamanda temel finansal kavramları anlamak ve doğru bir şekilde uygulamak da gerekli. E-ticaret işletmesi yönetirken gelir ve giderlerinizi dikkatlice analiz etmek başarılı olmanız için büyük önem…(Continue Reading)