DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

E-ticaret sitenizin iade politikası nasıl olmalı?

E-ticaret sitenizin iade politikası nasıl olmalı?

E-ticaret sitenizin tek eksiği “iade sözleşmesi” ise, vakit kaybetmeden bu sözleşmeyi oluşturmaya başlamanızda fayda var. Çünkü ‘sağlam’ bir iade sözleşmesi olan şirketler; kendilerini hizmet vermeye adadıkları göstererek, müşterilerinin güvenini daha kolay kazanabiliyorlar.

Bir müşterinizin satın almış olduğu herhangi bir ürünü iade etmek istemesi onun, üründen memnun kalmadığını ve hayal kırıklığına uğradığını gösteriyor. Normal şartlarda bu, sözkonusu müşteriyi tamamen kaybettiğinizin bir göstergesi olabilir. Fakat müşterinizi hâlâ kaybetmeme şansınız var. Çünkü eğer iade sürecini profesyonelce yönetebilirseniz bu durum sizin, müşteri odaklı davranabildiğinizi göstermesi açısından belirleyici olabilir. Bu nedenle kapsamlı bir iade politikası benimsemeniz, iadeler konusuna harcadığınız zamandan ve paradan tasarruf etmenizi sağlayabilir; iadelerin sayısını en aza indirebilir ve en önemlisi de müşteri kaybetmenizi önleyebilir.

IdeaSoft sizlere, nasıl bir iade politikasıyla müşterilerinizi elinizde tutabileceğinizin ipuçlarını sunuyor…

İadeleri önlemeniz mümkün

Müşteriler, beklentilerinin dışında kalan ürünü iade eder. Bu nedenle, doğru ürün açıklamaları ve fotoğrafçılığı yaparak; müşterilerin olası yanlış beklentileri ve hayal kırıklığını en aza indirmek iyi bir seçenek olabilir. Eğer sitenizde sattığınız ürünle ilgili, bilgilendirici açıklamalar ve uygun ürün fotoğraf ya da videolarınız varsa, müşterilerin

iade edilen ürün sayısı beklentilerinizin üzerinde düşürebilirsiniz.

Ürününüzü satmakla işiniz bitmiyor

E-ticaret sadece ürün teslim etmekle sınırlı bir iş değil, müşterinize bundan daha fazlasını sunmabilmeniz gerekiyor. Bir müşteriniz satın aldığı üründen herhangi bir nedenle memnun kalmamışsa, ürünün iadesi konusunda ona mümkün olduğu kadar kolay sağlamanızda fayda var. Ürünün kusuru veya iadenin nedenine göre ürünün bire bir değişimi, kısmen veya tamamen ödenen ücretin geri verilmesi seçenekler arasında. Hatta müşteri memnuniyetini en üst düzeyde tutmak adın hiçbir sorunu olmadığı halde ürün iadesini onaylamak bile bir seçenek olabilir.

İade sözleşmenize kolayca ulaşılabilmeli

İsteyen herkesin sözleşmenizi görebilmesi ve ona ulaşabilmesi önemli. Müşterilerinizin iade sözleşmenizi web sitenizde, müşteri yazışmalarınızda, makbuzlarda ve hatta ürün paketlerinde görebilmesinde yarar var. Bu durum müşterilerinizin sitenizle ilgili güven duygusunu en üst düzeye çıkartacaktır.

İşinizi E-ticarete Taşıyın.

İade sözleşmenizin dili anlaşılır olmalı

Karmaşık hukuki terimler kullanarak tüketicilerin kafasını karıştırmaktan kaçınmanız gerekiyor. Herkesin anlayabileceği terimleri ve dili kullanmanız, müşterilerinizin sözleşmenizi okumasını ve anlamasını kolaylaştırır. Böylece sorun yaşama olasılığınızı azaltmış olursunuz.

İade ücretini saklamayın

Herhangi bir şeyin bedelini gizlemek son derece olumsuz bir imaj yaratabilir. Bu nedenle, hiçbir şeyin bedelini saklamamanızı öneririz. Yani, iade bedelini müşterinizin ödemesini istiyorsanız bunu, en başından mesafeli satış sözleşmesinde ve iade sözleşmenizde çok net ifade etmeniz gerekiyor.

Çalışanlarınızı eğitin

Tüm çalışanlarınızın, iade sözleşmenizdeki madde ve işleyişlerinden haberdar olmasını sağlamanızda fayda var. Böylece, çalışanlarınız gerekli olduğu durumlarda iade süreçlerini daha etkili bir şekilde yönetebilir.

Ürününüzün doğru kurulmasını ve çalıştırılmasını sağlayın

Müşterinizin ürününüzün tüm parçalarını doğru takarak kurması ve kullanması için gereken tüm fotoğraf kullanma kılavuzu vb. dokümanları ürünle birlikte müşterinize sunmanız önemli. Ayrıca ürünün hasar görmeden açılması için de gereken önlemleri almanızı öneririz.

IdeaSoft, e-ticaret ile ilgili her konuda fark yaratabilmeniz için gereken ve size en uygun altyapı ve çözümleri sunuyor. Ayrıca IdeaSoft ile teknik bilgi gerekmeksizin, kendi e-ticaret işinizi kurup yönetebiliriniz. Ürünlerinizin internetten satışını kolaylaştıran mobil destekli ve benzersiz IdeaSoft akıllı e-ticaret paketleriyle tanışmak için siz de hemen demo hesabınızı oluşturabilir ve 15 gün boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: E-ticaret İşletmeciliğiLojistik
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!