Upselling nedir? E-ticaret sitenizde kullanabileceğiniz upselling taktikleri

Upselling nedir? E-ticaret sitenizde kullanabileceğiniz upselling taktikleri

Geçtiğimiz günlerde çapraz satış taktiklerine değinmiştik. Bu yazıda ise çapraz satışa benzer olan “Upselling”i ele alacağız. E-ticarette farklı satış taktikleriyle satışlarınızı ve geri dönüşümlerinizi artırabilirsiniz.

Upselling tekniği fiziki mağazalarda satış temsilcileri tarafından sıkça kullanılıyor. Peki bu satış taktiğini e-ticarette uygulamak mümkün mü? Evet, bu taktikten yararlanabilirsiniz. Bu yazıda da upselling ile ilgi ilgili taktikleri sizinle paylaşacağız.

Upselling nedir?

Öncelikle upselling’in ne olduğunu açıklayalım. Upselling, tüketiciyi almayı planladığı bir ürünün bir üst modelini ya da daha fazla para harcayacağı bir ürünü almaya ikna etmektir diyebiliriz. Upselling’in en bilinir örneklerini fast food zincirleri yapmaktadırlar. Bir yiyecek menüsü sipariş ettiğinizde, “1 lira farkla büyük boy ister misiniz?” sorusu upselling’e örnektir.

Bu satış tekniği Amazon’da dahil olmak üzere birçok büyük e-ticaret sitesi tarafından kullanılıyor.

E-ticarette kullanabileceğiniz upselling taktikleri

Fiyat aralığını iyi belirleyin

Upselling yaparken tüketicinin aldığı üründen daha yüksek fiyatlı bir ürün önerisinde bulunmalısınız; ancak bu fiyatın diğer ürünün fiyatından çok da yüksek olmaması gerekiyor. Aksi takdirde tüketici, kendi fiyat aralığının üstüne çıkan bir ürünü satın almayacaktır.

Upselling’de fiyat aralıkları oldukça önemlidir ve her ürüne göre bu değişkenlik gösterebilir. Burada yine yüzde 20 kuralını uygulayabilirsiniz. Bu kurala göre, tüketicilere önereceğiniz ürünün fiyatının maksimum yüzde 20 daha fazla olması gerekiyor. Örnek olarak 100 liralık bir ürün arayan ziyaretçiye upselling ile önereceğiniz ürünün maksimum 120 TL olması gerekiyor. 20 liralık değişim göze çok fazla çarpmayacaktır.

Upselling ile gelirlerinizi artırma konusunda oldukça basit bir örnek üzerinden gidecek olursak, ayda 1000 adet satış yaptığınızı ele alalım ve her üründe 1 liralık upselling yaptığınızı düşünecek olursak, ayda 1000 TL, yılda 12.000 TL ekstra gelir elde edersiniz.

Bu nedenle upselling’ten yararlanırken, çok büyük fiyat aralıkları yerine küçük farklar dahi yaratsanız, bu sizin geri dönüşümlerinize büyük bir katkı sağlayacaktır.

Upselling yaparken sadece ilgili ürünleri öne çıkartın

Çapraz satışta olduğu gibi upselling’te de ilgili ürün önerilerinde bulunmanız oldukça önemli. Tüketicinin ilgilendiği ürünlere ve markalara göre öneriler yapmalısınız. Farklı bir markanın daha iyi bir ürünü elinizde olsa dahi tüketici doğrudan tek bir markayla ilgileniyor olabilir. Bunu göz önünde bulundurmanız gerekiyor.

Ürün önerilerinde bulunurken, tüketicinin satın alma kararını etkilemek için en çok satın alınan, en çok oy alan ve en ilgili ürünü önermelisiniz. Herkesin satın aldığı ya da kullanıcılardan en çok puanı alan ürünler, herkesin beğendiği ve kullanmaktan memnun olduğu ürünler olarak öne çıkar. Bu nedenle de tüketici satın alma kararını bu ürünlere göre değiştirebilir ve siz de geri dönüşümlerinizi artırabilirsiniz.

Ekstra “X TL” öderseniz ücretsiz kargodan yararlanma

Tüketiciler, internet alışverişlerinde kargo ücreti ödemek istemezler. Bu nedenle de ücretsiz kargo seçeneğinin sunulması onların daha fazla harcamlarını sağlayabilir. Ödeme sayfasında işlemler tamamlanmadan önce tüketiciye ekstra “X TL” daha alışveriş yaptıklarında ücretsiz kargodan yararlanabileceklerini belirtebilirsiniz.

Örnek olarak, tüketici 80 TL’lik bir alışveriş yaptı ve siz de 100 TL ve üzeri alışverişlerde ücretsiz kargo hizmeti sunuyorsunuz. Bu durumda ödeme sayfasında tüketiciye 20 liralık bir alışveriş daha yaptıklarında ücretsiz kargodan yararlanacaklarını belirtebilirsiniz. Tüketici kargo bedeli ödemek yerine kendi işine yarayacak bir ürünü almayı seçebilir. Bu da doğrudan sizin satışlarınızın artmasını sağlar.

Belli bir miktarın üstünde hediye çeki önerisinde bulunmak

Tüketicilere yine ödeme sayfasında, belli miktarda alışveriş yaptıklarında ekstra olarak hediye çeki kazanacaklarını belirtmek de upselling olarak değerlendirilebilir. 100 liralık alışverişlerde belli bir oranda hediye çeki sunmak, o kişilerin daha fazla alışveriş yapmalarını sağlayabilir. Ücretsiz kargonun yanı sıra hediye çeki vermek de tüketicilerin daha fazla alışveriş yapmalarını sağlar.

Upselling mi, çapraz satış mı?

Bu iki satış tekniğini birbiriyle kıyaslamak çok doğru olmayabilir. Araştırmalar upselling’in daha fazla geri dönüşüm sağladığını belirtse de e-ticaret firması olarak bu iki taktikten de ayrı ayrı yararlanmak çok daha yararlı olur.

Upselling’in devreye giremediği zamanlarda, çapraz satıştan yararlanabilirsiniz. Bunun tam tersini yapmak da mümkün. Ürünlerinizin özelliklerine göre bu iki satış tekniğinden birini kullanabilir veya ikisini beraber harmanlayarak da kullanarak geri dönüşümlerinizi artırabilirsiniz.

Diğer Yazılar

Ferad Osman Sali
21 Mayıs 2023

Sosyal medya pazarlama günümüzde markanın hem kendisini hem de ürünlerini daha etkili şekilde yönetmesine olanak tanımaktadır. Kurumsal sosyal medya hesabı açmak zor gibi dursa da aslında oldukça kolaydır. Ancak bu durum anında binlerce, milyonlarca kişiye hitap edeceğiniz ve çok sevileceğiniz anlamında değildir. Bu bakımdan sosyal medya yönetimi büyük önem taşımaktadır. Doğru şekilde yönetilen kurumsal sosyal…(Continue Reading)

Ferad Osman Sali
4 Mayıs 2023

E-ticarette tahmin edilebileceği üzere müşteriler bir ürün satın aldığında, kendisine gelmeden neye benzediğinden tam bilemez. Ürün fotoğraf çekimi bu nedenle büyük bir önem taşımaktadır. İnsanlar bir ürün alacağı zaman emin olabilmek için fotoğrafı ayrıntılı olarak incelemekte, buna göre bir karar vermektedir. Eğer potansiyel müşteriyi gerçek müşteri yapmak istiyorsanız, kaliteli fotoğraflar çekmek gerekmektedir. Böylece ürün tanıtımı…(Continue Reading)

Ferad Osman Sali
24 Nisan 2023

Sosyal medya paylaşımlarınızın daha ilgi çekici olmasını istiyorsanız, kaliteye önem vermeniz gerekmektedir. Grafik tasarım bu bakımdan en önemli konulardan bir tanesi olmaktadır. Sosyal medyayı ister tanınmak isterseniz sitenizi, e-ticaret sayfanızı ya da firmanızı tanıtmak için kullanın, istediğiniz başarıları elde edebilmek için kaliteli paylaşımlar yapmak gerekmektedir. Bu insanların ilgisini çekeceği için beğeni ve takipçi gibi istatistiklerinizi…(Continue Reading)

Ferad Osman Sali
19 Nisan 2023

Günümüzde evden ürün satmak isteyen pek çok girişimci vardır. Her ne kadar bu zor gibi dursa da sadece ne yapmanız gerektiğini bilmek gereklidir. Bundan sonra oldukça kısa sürede sektöre adım atılabilmektedir. Ancak e-ticarete başlamak ve başarılı şekilde siteyi yöneterek büyük kazançlar sağlamak tamamen farlı konular olmaktadır. Bu bakımdan evden e-ticaret yapmak istiyorsanız, nelere dikkat etmeniz…(Continue Reading)

Ferad Osman Sali
12 Nisan 2023

E-ticaret sitesi olan herkes doğal olarak daha fazla satmayı talep etmektedir. Bu konuda tavsiye edilen pek çok öneri yer almaktadır. Açıklama yazma bunlardan sadece bir tanesi olmaktadır. Geleneksel ticaret ve e-ticaret arasındaki en büyük fark satışların nasıl gerçekleştiği olmaktadır. Geleneksel ticarette satışlar mağaza aracılığıyla yapılmaktadır. Mağazada görevli olan satış görevlileri pek çok konuda müşterilere yardım…(Continue Reading)