Online satış sitesi kurmak isteyenlerin en sık yaptığı 7 hata

girisim hatalari 1

Uzun zamandır çalışarak online satış sitesi kurdunuz ve satış yapmak için tüm eksikleri tamamladınız. Aynı zamanda ilk satışınızı da yaptığınızı düşünelim. Böylece artık online satış sitesi kurmak sizin için bir plandan öteye geçmiş ve gerçekleşmiş oldu.

Ancak ilk günlerdeki yoğunluk azaldıktan sonra ve diğer konularıda hallettikten sonra satışlarınıza odaklanacaksınız. Dikkatinizi çeken ilk konunun satış rakamlarına bakarak işlerin çok da düşündüğünüz gibi gitmediği olacaktır. Böylece online satış rakamlarının azlığı ile birlikte satış sitesi kurmanın karlı bir iş olmadığını düşünmeniz muhtemeldir. Online satış sitesi kuran birçok girişimci bu noktada sabredemeyerek, umutsuzluğa düşebilmektedir. Hatta e-ticaret sitesini kapatabilmektedir. Peki durum bu noktaya gelmeden nerede hata yaptığınızı nasıl anlayabilirsiniz? İşte online satış sitesi kurmak isteyenlerin en sık yaptığı 7 hata…

1. Karmaşık ödeme süreci

E-ticaret sitelerinde satışları olumsuz etkileyen sebeplerin başında karmaşık ödeme süreçleri gelmektedir. Yapılan araştırmalara göre bir online satış sitesinde ödeme yapma adımı oldukça kritiktir. Bunun için gereken adım ne kadar fazlaysa tüketicilerin o siteyi tercih etme yüzdeleri o kadar düşmektedir. Bu nedenle online satış sitesinin satış rakamlarını arttırmak için ödeme kısmı mümkün olduğunca basit tutulmalıdır.

2. Düzgün çalışmayan site içi arama seçeneği

Siteyi ziyaret eden potansiyel alıcıların, aradıkları ürüne kolayca ulaşamamaları da satışları olumsuz etkileyebilmektedir. Ziyaretçilerin, aradıkları ürünü bulmalarını kolaylaştırmak için e-ticaret sitenizde ayrıntılı arama filtreleri kullanmalısınız. Bunun için sorunsuz çalışan ve ürün yelpazenize uygun e-ticaret temaları ve tasarımları kullanmanız size avantaj sağlayacaktır.

3. Kalitesiz ürün fotoğrafları

Online satış sitenizde sattığınız ürün fotoğraflar kalitesiz ve anlaşılmaz olmamalıdır. Çünkü tüketiciler görsellerin daha iyi olduğu siteleri tercih etmekteler. Bu nedenle pazarladığınız ürünleri alıcılara en iyi şekilde sunmak için e-ticaret sitenizde kaliteli görseller kullanmaya özen göstermeniz gerekmektedir.

4. Ürün açıklamalarının yetersiz olması

Satışa sunulan ürünlerin potansiyel alıcılara doğru ve yeterince açık bir şekilde anlatılamaması da satış yüzdelerinin düşük olmasına sebep olur. Artık günümüzde, internetten alışveriş yapan kullanıcıların birçoğu, aradıkları ürünle ilgili oldukça geniş araştırma yapmaktadır. Ve ayrıntılı ürün açıklamaları e-ticaret sitelerinin tercih edilme yüzdelerini artırmaktadır. Bu nedenle satış sitesi kurmak isteyen girişimcilerin ürün açıklamaları konusunda ayrıntılı bir çalışma yapması gerekmektedir. Satış mağazanızı ziyaret eden bir müşterinize nasıl yardımcı oluyorsanız online satışta da buna dikkat etmelisiniz. Yani ürünü nasıl anlatıyor, özelliklerini nasıl vurguluyorsanız online satış sitesi içinde aynısını yapmalısınız.

5. Ödeme seçeneklerinin sınırlı olması

İnternette ödeme yapabilmek için pek çok güvenli yöntem bulunmaktadır. Bazı kullanıcılar kredi kartıyla ödemeyi tercih etmektedir. Kimi kullanıcı da “PayPal” gibi ön ödemeye dayalı sistemleri tercih etmektedir. Sunduğunuz e-ticaret ödeme seçenekleri müşteri yelpazesini genişletmenize yardımcı olacaktır. İnternette kullanılan popüler ödeme seçeneklerinin sitenizdeki kullanılabilir olmasını sağlayarak e-ticaret sitenizin satışlarını artırmanız mümkündür.

6. Kargo ücretlerinin doğru açıklanmaması

Ürün fiyatlarına yansıyan kargo maliyetlerinin yeterince açık bir şekilde belirtilmemesi sitenize olan güveni sarsmaktadır. Kullanıcılar ödemeleri gereken fiyatı ürünü satın almadan önce açık bir şekilde görmek isterler. Yeterince açık bir şekilde belirtilmeyen kargo masrafları yüzünden ödenen rakamın artması, satışların düşmesine sebep olacaktır.

7. Eksik ve yetersiz e-ticaret sitesi

Online satış sitesi kurmak ve e-ticaretten gelir elde etmek istiyorsanız yukarıda belirttiğimiz 6 temel hatadan kaçınmalısınız. Fakat eksik ve yeterli olmayan bir e-ticaret siteniz varsa, bu hataların hem bir kısmını düzeltemeyebilirsiniz. Ayrıca en önemlisi ekibinizin iş gücünü verimli kullanmak ve daha aktif çalışabilmek için iyi bir e-ticaret yazılımı tercih etmelisiniz.

Bugüne kadar 6000’in üzerinde birbirinden farklı sektörlere hizmet sağlayan IdeaSoft e-ticaret paketleri içerisinde yer alan özellikler, yılların birikimi ve deneyimi ile oluşmuştur. Farkında bile olmadığınız işinizi kolaylaştıracak birçok özelliğimizi inceleyebilirsiniz. Hazır açık kaynak ücretsiz e-ticaret site altyapı sağlayıcıları yerine eticaret.com tercih edin. Premium standartlarda ücretsiz e-ticaret paketi kullanarak satışlara sorunsuz başlayın.

Diğer Yazılar

Ferad Osman Sali
4 Mayıs 2023

E-ticarette tahmin edilebileceği üzere müşteriler bir ürün satın aldığında, kendisine gelmeden neye benzediğinden tam bilemez. Ürün fotoğraf çekimi bu nedenle büyük bir önem taşımaktadır. İnsanlar bir ürün alacağı zaman emin olabilmek için fotoğrafı ayrıntılı olarak incelemekte, buna göre bir karar vermektedir. Eğer potansiyel müşteriyi gerçek müşteri yapmak istiyorsanız, kaliteli fotoğraflar çekmek gerekmektedir. Böylece ürün tanıtımı…(Continue Reading)

Ferad Osman Sali
24 Nisan 2023

Sosyal medya paylaşımlarınızın daha ilgi çekici olmasını istiyorsanız, kaliteye önem vermeniz gerekmektedir. Grafik tasarım bu bakımdan en önemli konulardan bir tanesi olmaktadır. Sosyal medyayı ister tanınmak isterseniz sitenizi, e-ticaret sayfanızı ya da firmanızı tanıtmak için kullanın, istediğiniz başarıları elde edebilmek için kaliteli paylaşımlar yapmak gerekmektedir. Bu insanların ilgisini çekeceği için beğeni ve takipçi gibi istatistiklerinizi…(Continue Reading)

Ferad Osman Sali
12 Nisan 2023

E-ticaret sitesi olan herkes doğal olarak daha fazla satmayı talep etmektedir. Bu konuda tavsiye edilen pek çok öneri yer almaktadır. Açıklama yazma bunlardan sadece bir tanesi olmaktadır. Geleneksel ticaret ve e-ticaret arasındaki en büyük fark satışların nasıl gerçekleştiği olmaktadır. Geleneksel ticarette satışlar mağaza aracılığıyla yapılmaktadır. Mağazada görevli olan satış görevlileri pek çok konuda müşterilere yardım…(Continue Reading)

Senem Savcu
2 Mart 2023

İçindekiler; Neden Ücretsiz E Ticaret Sitesi? Eticaret.com Size Neler Sunar? Ücretli Paketlere Geçiş Yapılır Mı? Ücretsiz Sitelerde Tema Şablonları Var Mı? Ücretsiz E-ticaret Sistemlerinde Yazılım Güncellemesi Var Mı? Ücretsiz e ticaret sitesi dendiğinde birçok kişinin aklına yavaş yüklenen siteler, zor açılan ürün sayfaları, kullanımı zorlaştıran tasarımlar ve teknik sorunlar gelir. Bu bakımdan çoğu kişi bunların…(Continue Reading)

Senem Savcu
19 Şubat 2023

İçindekiler; Yazılıma Yatırım Yapmanız Gerekmez Ödeme Entegrasyonları Yer Almaktadır Yazılım Güncellemeleri Bulunur Eğitim Dokümanları Mevcuttur Yükseltmek Mümkündür Ücretsiz e ticaret sitesi avantajları, online alışveriş dünyasına adım atmak isteyen satıcıların ve girişimcilerin aklında bulunan sorulardan biridir. Eticaret.com, sektöründe kullandığı teknolojik sistemler sayesinde, sahip olduğu free paket içinde şunları teklif etmektedir: Bu bakımdan e-ticarete güzel bir başlangıç…(Continue Reading)