Online satış sitesi kurmak isteyenlerin en sık yaptığı 7 hata

girisim hatalari 1

Uzun zamandır çalışarak online satış sitesi kurdunuz ve satış yapmak için tüm eksikleri tamamladınız. Aynı zamanda ilk satışınızı da yaptığınızı düşünelim. Böylece artık online satış sitesi kurmak sizin için bir plandan öteye geçmiş ve gerçekleşmiş oldu.

Ancak ilk günlerdeki yoğunluk azaldıktan sonra ve diğer konularıda hallettikten sonra satışlarınıza odaklanacaksınız. Dikkatinizi çeken ilk konunun satış rakamlarına bakarak işlerin çok da düşündüğünüz gibi gitmediği olacaktır. Böylece online satış rakamlarının azlığı ile birlikte satış sitesi kurmanın karlı bir iş olmadığını düşünmeniz muhtemeldir. Online satış sitesi kuran birçok girişimci bu noktada sabredemeyerek, umutsuzluğa düşebilmektedir. Hatta e-ticaret sitesini kapatabilmektedir. Peki durum bu noktaya gelmeden nerede hata yaptığınızı nasıl anlayabilirsiniz? İşte online satış sitesi kurmak isteyenlerin en sık yaptığı 7 hata…

1. Karmaşık ödeme süreci

E-ticaret sitelerinde satışları olumsuz etkileyen sebeplerin başında karmaşık ödeme süreçleri gelmektedir. Yapılan araştırmalara göre bir online satış sitesinde ödeme yapma adımı oldukça kritiktir. Bunun için gereken adım ne kadar fazlaysa tüketicilerin o siteyi tercih etme yüzdeleri o kadar düşmektedir. Bu nedenle online satış sitesinin satış rakamlarını arttırmak için ödeme kısmı mümkün olduğunca basit tutulmalıdır.

2. Düzgün çalışmayan site içi arama seçeneği

Siteyi ziyaret eden potansiyel alıcıların, aradıkları ürüne kolayca ulaşamamaları da satışları olumsuz etkileyebilmektedir. Ziyaretçilerin, aradıkları ürünü bulmalarını kolaylaştırmak için e-ticaret sitenizde ayrıntılı arama filtreleri kullanmalısınız. Bunun için sorunsuz çalışan ve ürün yelpazenize uygun e-ticaret temaları ve tasarımları kullanmanız size avantaj sağlayacaktır.

3. Kalitesiz ürün fotoğrafları

Online satış sitenizde sattığınız ürün fotoğraflar kalitesiz ve anlaşılmaz olmamalıdır. Çünkü tüketiciler görsellerin daha iyi olduğu siteleri tercih etmekteler. Bu nedenle pazarladığınız ürünleri alıcılara en iyi şekilde sunmak için e-ticaret sitenizde kaliteli görseller kullanmaya özen göstermeniz gerekmektedir.

4. Ürün açıklamalarının yetersiz olması

Satışa sunulan ürünlerin potansiyel alıcılara doğru ve yeterince açık bir şekilde anlatılamaması da satış yüzdelerinin düşük olmasına sebep olur. Artık günümüzde, internetten alışveriş yapan kullanıcıların birçoğu, aradıkları ürünle ilgili oldukça geniş araştırma yapmaktadır. Ve ayrıntılı ürün açıklamaları e-ticaret sitelerinin tercih edilme yüzdelerini artırmaktadır. Bu nedenle satış sitesi kurmak isteyen girişimcilerin ürün açıklamaları konusunda ayrıntılı bir çalışma yapması gerekmektedir. Satış mağazanızı ziyaret eden bir müşterinize nasıl yardımcı oluyorsanız online satışta da buna dikkat etmelisiniz. Yani ürünü nasıl anlatıyor, özelliklerini nasıl vurguluyorsanız online satış sitesi içinde aynısını yapmalısınız.

5. Ödeme seçeneklerinin sınırlı olması

İnternette ödeme yapabilmek için pek çok güvenli yöntem bulunmaktadır. Bazı kullanıcılar kredi kartıyla ödemeyi tercih etmektedir. Kimi kullanıcı da “PayPal” gibi ön ödemeye dayalı sistemleri tercih etmektedir. Sunduğunuz e-ticaret ödeme seçenekleri müşteri yelpazesini genişletmenize yardımcı olacaktır. İnternette kullanılan popüler ödeme seçeneklerinin sitenizdeki kullanılabilir olmasını sağlayarak e-ticaret sitenizin satışlarını artırmanız mümkündür.

6. Kargo ücretlerinin doğru açıklanmaması

Ürün fiyatlarına yansıyan kargo maliyetlerinin yeterince açık bir şekilde belirtilmemesi sitenize olan güveni sarsmaktadır. Kullanıcılar ödemeleri gereken fiyatı ürünü satın almadan önce açık bir şekilde görmek isterler. Yeterince açık bir şekilde belirtilmeyen kargo masrafları yüzünden ödenen rakamın artması, satışların düşmesine sebep olacaktır.

7. Eksik ve yetersiz e-ticaret sitesi

Online satış sitesi kurmak ve e-ticaretten gelir elde etmek istiyorsanız yukarıda belirttiğimiz 6 temel hatadan kaçınmalısınız. Fakat eksik ve yeterli olmayan bir e-ticaret siteniz varsa, bu hataların hem bir kısmını düzeltemeyebilirsiniz. Ayrıca en önemlisi ekibinizin iş gücünü verimli kullanmak ve daha aktif çalışabilmek için iyi bir e-ticaret yazılımı tercih etmelisiniz.

Bugüne kadar 6000’in üzerinde birbirinden farklı sektörlere hizmet sağlayan IdeaSoft e-ticaret paketleri içerisinde yer alan özellikler, yılların birikimi ve deneyimi ile oluşmuştur. Farkında bile olmadığınız işinizi kolaylaştıracak birçok özelliğimizi inceleyebilirsiniz. Hazır açık kaynak ücretsiz e-ticaret site altyapı sağlayıcıları yerine eticaret.com tercih edin. Premium standartlarda ücretsiz e-ticaret paketi kullanarak satışlara sorunsuz başlayın.

Diğer Yazılar

Ferad Osman Sali
28 Aralık 2023

E-ticaret dünyasında müşterilerin satın alma kararlarını etkileyen faktörlerin başında, ürün yorumları geliyor. İnternetten alışveriş yapan kullanıcıların ilk incelediği detaylardan biri daha önce üründen satın almış kişilerin verdikleri puanlar ve yorumları oluyor. Müşteri yorumları, güveni kazanma, satışları artırma ve marka imajını güçlendirme açısından büyük önem taşıyor. Sattığınız ürünleri doğru şekilde gösterdiğinizden emin olarak müşterilerle olan iletişiminizi…(Continue Reading)

Ferad Osman Sali
28 Aralık 2023

E-ticaret sitelerinin yüksek satışlar yaparak başarılı olması için müşteri memnuniyetini sağlayarak iade sayılarını azaltmak büyük önem taşıyor. Müşterilerin ürünleri iade etme oranı memnuniyetleri ile paralel olarak seyrettiğinden iade sayılarını azaltmak büyük oranda memnun müşterilere sahip olmaktan geçiyor. İade sayılarını azaltmak ve müşteri memnuniyetini artırmak için kullanılabilecek bazı yöntemler bulunuyor.  Bu yöntemlerin başında adil ve şeffaf…(Continue Reading)

Ferad Osman Sali
28 Aralık 2023

E-ticaret indirim kuponları sayesinde müşterilere çeşitli avantajlar sunarak satışları artırabilirsiniz. Kupon stratejileri, müşterilerin alışveriş yapma motivasyonunu artırmak, sadakat oluşturmak ve yeni müşteriler çekmek için çok önemlidir. Satış arttırma taktikleri arasında başı çeken indirim kuponları ile özel teklifler oluşturabilir böylece e-ticaret sitenize müşteri çekebilirsiniz. E-ticaret sitenizde yapacağınız indirim kampanyaları,  yeni müşteriler bulmanıza ve var olan müşterilerinizin…(Continue Reading)

Ferad Osman Sali
28 Aralık 2023

Bireysel e-ticaret yapmak isteyenlerin en çok merak ettiği soru şirketsiz e-ticaret yapmak mümkün mü? Evet, şirket olmadan veya açmadan da e-ticaret yapmak mümkündür. Günümüzde birçok platform ve pazar yeri, bireylerin veya küçük girişimcilerin ürünlerini çevrimiçi satmalarına olanak tanır. Bu platformlar aracılığıyla, bir şirket kurma formalitelerine gerek kalmadan, kişisel bir hesapla ürünlerinizi listeleyebilir, satış yapabilir ve…(Continue Reading)

Ferad Osman Sali
28 Aralık 2023

E-ticaret, gün geçtikçe dünyası giderek daha fazla girişimcinin ve işletmenin tercih ettiği büyüyen bir alan haline geldi. Fakat başarılı bir e-ticaret işletmesi yönetmek sadece ürünleri satmakla sınırlı değil. Aynı zamanda temel finansal kavramları anlamak ve doğru bir şekilde uygulamak da gerekli. E-ticaret işletmesi yönetirken gelir ve giderlerinizi dikkatlice analiz etmek başarılı olmanız için büyük önem…(Continue Reading)