Online satış sitesi kurmak isteyenlerin en sık yaptığı 7 hata

Online satış sitesi kurmak isteyenlerin en sık yaptığı 7 hata

Uzun zamandır çalışarak online satış sitesi kurmak ve online satış yapmak için gereken tüm eksikleri tamamladığınızı ve ilk satışınızı da yaptığınızı düşünelim. Artık online satış sitesi kurmak sizin için bir plandan öteye geçmiş ve gerçekleşmiş oldu.

Ancak ilk günlerdeki yoğunluk azaldığı ve diğer konuları hallettiğiniz için online satış rakamlarına odaklandığınızda işlerin düşündüğünüz gibi gitmediğini görebilirsiniz. Online satış rakamları düşündüğünüz kadar yüksek olmayabilir ve online satış sitesi kurmak gözünüze düşündüğünüz kadar kârlı bir iş gibi görünmeyebilir. Online satış sitesi kuran birçok girişimci bu noktada sabredemeyerek, umutsuzluğa düşebilir hatta e-ticaret sitesini kapatabilir. Peki durum bu noktaya gelmeden nerede hata yaptığınızı nasıl anlayabilirsiniz? İşte online satış sitesi kurmak isteyenlerin en sık yaptığı 7 hata…

1. Karmaşık ödeme süreci

E-ticaret sitelerinde satışları olumsuz etkileyen sebeplerin başında karmaşık ödeme süreçleri geliyor. Yapılan araştırmalara göre bir online satış sitesinde ödeme yapabilmek için gereken adım ne kadar fazlaysa tüketicilerin o siteyi tercih etme yüzdeleri o kadar düşüyor. Bu nedenle kurmak istediğiniz online satış sitesinin satış rakamlarını yüksek tutmak için ödeme kısmını mümkün olduğunca basit tutmanızda fayda var.

2. Düzgün çalışmayan site içi arama seçeneği

Siteyi ziyaret eden potansiyel alıcıların, aradıkları ürüne kolayca ulaşamamaları da satışları olumsuz etkileyebilir. Ziyaretçilerin, spesifik olarak aradıkları ürünü bulabilmelerini kolaylaştırmak için e-ticaret sitenizde ayrıntılı arama filtreleri kullanabilirsiniz. Bunun için sorunsuz çalışan ve ürün yelpazenize uygun e-ticaret temaları ve tasarımları kullanmanız size avantaj sağlayabilir.

3. Kalitesiz ürün fotoğrafları

Online satış sitenizde sattığınız ürün fotoğraflarının kalitesiz ve anlaşılmaz olması, tüketicilerin görsellerin daha iyi olduğu siteleri tercih etmelerine sebep olabilir. Bu nedenle pazarladığınız ürünleri alıcılara en iyi şekilde sunmak için e- ticaret sitenizde kaliteli görseller kullanmaya özen göstermeniz gerekiyor.

4. Ürün açıklamalarının yetersiz olması

Satışa sunulan ürünlerin potansiyel alıcılara doğru ve yeterince açık bir şekilde anlatılamaması da satış yüzdelerinin düşük olmasına sebep olur. Artık günümüzde, internetten alışveriş yapan kullanıcıların birçoğu, aradıkları ürünle ilgili oldukça geniş araştırma yapıyor ve ayrıntılı ürün açıklamaları e-ticaret sitelerinin tercih edilme yüzdelerini artırabiliyor. Bu nedenle online satış sitesi kurmak isteyen girişimcilerin ürün açıklamaları konusunda ayrıntılı bir çalışma yapması gerekiyor. Satış mağazanızı ziyaret eden bir müşterinize ürünü nasıl anlatıyor, özelliklerini nasıl vurguluyorsanız. Online satış sitesi içinde aynısını yapmalısınız.

5. Ödeme seçeneklerinin sınırlı olması

İnternette ödeme yapabilmek için pek çok güvenli yöntem bulunmakta. Bazı kullanıcılar kredi kartıyla ödemeyi tercih ederken kimi kullanıcı da “PayPal” gibi ön ödemeye dayalı sistemleri tercih edebiliyor. Sunduğunuz e-ticaret ödeme seçenekleri müşteri yelpazesini genişletmenize yardımcı olabilir. İnternette kullanılan popüler ödeme seçeneklerinin sitenizdeki kullanılabilir olmasını sağlayarak e-ticaret sitenizin satışlarını artırabilirsiniz.

6. Kargo ücretlerinin doğru açıklanmaması

Satış gerçekleşmeden önce, ürün fiyatlarına yansıyan kargo maliyetlerinin yeterince açık bir şekilde belirtilmemesi sitenize olan güveni sarsabilir. Kullanıcılar ödemeleri gereken fiyatı ürünü satın almadan önce açık bir şekilde görmek isterler. Yeterince açık bir şekilde belirtilmeyen kargo masrafları yüzünden ödenen rakamın artması, satışların düşmesine sebep olabilir.

7. Eksik ve yetersiz e-ticaret sitesi

Online satış sitesi kurmak ve e-ticaretten gelir elde etmek istiyorsanız yukarıda belirttiğimiz 6 temel hatadan kaçınarak başarılı olabilirsiniz. Fakat eksik ve yeterli olmayan bir e-ticaret siteniz varsa, bu hataların hem bir kısmını düzeltemeyebilirsiniz. Ayrıca en önemlisi ekibinizin iş gücünü verimli kullanmak ve daha aktif çalışabilmek için iyi bir e-ticaret yazılımı tercih etmelisiniz.

Bugüne kadar 6000’in üzerinde birbirinden farklı sektörlere hizmet sağlayan IdeaSoft e-ticaret paketleri içerisinde yer alan özellikler, yılların birikimi ve deneyimi ile oluşmuştur. Farkında bile olmadığınız işinizi kolaylaştıracak birçok özelliğimizi inceleyebilirsiniz.

Diğer Yazılar

Savaş Çetinkaya
1 Kasım 2022

İçinde bulunduğumuz “dijital çağ”, hızla ve önemli ölçüde girişimcilerin ticaret yapma biçimini değiştiriyor. Bu anlamda, online alışveriş yapanların sayısının artması; internetten satış için şirket kurmak isteyen birçok girişimciyi, digital bir mağaza açarak e-ticaret sektörüne adım atmaya yöneltiyor. Bilindiği gibi; fiziksel bir mağaza sahibi olmak ile karşılaştırıldığında, internetten satış için şirket kurmak, yatırım ve işletme maliyetlerinin…(Continue Reading)

Savaş Çetinkaya
29 Ekim 2022

E-ticaret sitesi kurmak için gerekenler E-ticaret sitesi kurmak için gerekenler nelerdir ve yeni başlayanlar ilk olarak nelere ihtiyaç duyar? Bunu mercek altına almak ve e-ticarete yeni başlayacaklara ön ayak olmak istedik. Geçtiğimiz 5 yılda ülkemizde elektronik ticaret hızla gelişim gösteriyor. Birçok büyük markanın ilgisini çektiği gibi küçük ve orta ölçekli işletmelerin de e-ticaret ilgi odağı…(Continue Reading)

Savaş Çetinkaya
28 Ekim 2022

Uzun zamandır çalışarak online satış sitesi kurmak ve online satış yapmak için gereken tüm eksikleri tamamladığınızı ve ilk satışınızı da yaptığınızı düşünelim. Artık online satış sitesi kurmak sizin için bir plandan öteye geçmiş ve gerçekleşmiş oldu. Ancak ilk günlerdeki yoğunluk azaldığı ve diğer konuları hallettiğiniz için online satış rakamlarına odaklandığınızda işlerin düşündüğünüz gibi gitmediğini görebilirsiniz.…(Continue Reading)

Savaş Çetinkaya
26 Ekim 2022

Halihazırda kendini kanıtlamış bir markaya, sahip olduğundan daha iyi bir isim bulmayı hiç denediniz mi? Bu küçük oyunun, düşündüğünüzden daha güç olduğunu, ilk denemeden sonra bile kolayca fark edebilirsiniz. Benzer şekilde; e-ticarette sıkça oynamak zorunda kaldığımız bir oyun: Sanal mağazamıza isim seçmek. Farklı ürünler ve markalara yer vereceğiniz sanal mağazanıza yeni bir alan adı ve…(Continue Reading)

Savaş Çetinkaya
21 Ekim 2022

Bir önceki yazımızda Mobil SEO’nun ve mobil öncelikli indekslemenin üzerinde detaylı bir şekilde durarak, neden bu konuya önem vermeniz gerektiği ele almıştık. Bugünkü yazımızda ise mobil SEO’nuzu geliştirmek ve arama sorgularına daha iyi yanıt verebilmek için neler yapabileceğinizin üzerinde duracağız. Sitenizin mobil aramalarda daha iyi bir performans göstermesi ve sayfa sıralamanızı geliştirmek için bir takım…(Continue Reading)