Sanal mağazanıza doğru ismi nasıl seçersiniz?

isim bulma1

Halihazırda kendini kanıtlamış bir markaya, sahip olduğundan daha iyi bir isim bulmayı hiç denediniz mi? Bu küçük oyunun, düşündüğünüzden daha güç olduğunu, ilk denemeden sonra bile kolayca fark edebilirsiniz. Benzer şekilde; e-ticarette sıkça oynamak zorunda kaldığımız bir oyun: Sanal mağazamıza isim seçmek.

Farklı ürünler ve markalara yer vereceğiniz sanal mağazanıza yeni bir alan adı ve marka ismi bulmak, gerçekten de büyük sorumluluk. İşinizin kaderini belirleyebilecek iki kritik kararı aynı anda veriyor; onun hem insanların akıllarında, kalplerinde yer edecek başarılı bir marka, hem de SEO açısından güçlü olması yönünde belki de en belirleyici adımı atıyorsunuz. Sanal mağazanızın ismi; kalabalığın içinde onu farklılaştırarak öne çıkaracak anahtar olabilir.

IdeaSoft olarak bu yazımızda sizlere, dijital mağazanıza isim seçerken dikkate almak isteyebileceğiniz bazı stratejik ipuçları sunuyoruz.

Farklı ve orijinal olmalı

Rakipleriniz tarafından kullanılan isimlerin hangileri olduğundan henüz haberdar değilseniz veya yenilikçi bir yaklaşım peşindeyseniz, işe pazar araştırmasıyla başlamanız gerekebilir. Çünkü dikeyinizin ve sattığınız ürünlerin özelliklerini yansıtan; fakat rakiplerinizinkine benzemeyen bir isim bulmayı hedeflemeniz gerekiyor. Farklı, orijinal ve yaratıcı yaklaşımlar daha fazla göze çarpmanızı ve ilk anda müşterileriniz üzerinde daha güçlü bir algı oluşturmanızı sağlayabilir. En önemli özelliği “uzun ömürlülük” olan bir akü markası için Diehard (zor ölüm) buna güzel bir örnek olabilir.

Bu bağlamda deneyebileceğiniz tekniklerden bazıları:

  • Yeni bir sözcük yaratabilir ya da varolan bir sözcüğü bozarak ve ekler kullanarak, ondan yeni bir sözcük türetebilirsiniz. Örneğin Skype, eBay, Google gibi markalar önceden anlamlı birer sözcük olmasalar bile, şu anda hemen hatırlayabildiğimiz önemli markalar arasında yer alıyor.
  • Kısa sözcüklerin farklı kombinasyonları üzerinde çalışabilirsiniz. (Kafiyeli olduğunda, iki kısa kelime hafızaya daha fazla kazınabiliyor.)

“Uygun” olmalı

Kısa, yalın, hatırlanabilir, ve “şık” bir sanal mağaza adı ticari girişiminize, ilk başta fark edilmeyen önemli bir rekabet avantajı sağlayabilir. Fakat marka patent aşamasında zorlanmak istemiyorsanız, markanızın başka markaları çağrıştırmadığına dikkat etmeniz önerilir. Farklı bir ürün veya hizmet grubuna giren aynı isimler biraz riskli olmakla birlikte, başka bir dilde “uygunsuz” anlama gelebilecek jenerik isimlerin seçiminde özen göstermenizi öneririz.

Google’da kontrol edilmeli

Sanal mağazanızın ismine tam olarak karar vermeden önce, mutlaka Google’a girerek; listenizde olan isimlerin orada yer alıp almadığını kontrol etmenizde büyük yarar var. Aynı şey, alan adları için de geçerli: Konuyla ilgili olarak doğru alan adı seçimine ilişkin yazımızı okuyabilirsiniz.

Listenizdeki potansiyel marka isimlerinin Google sıralamalarındaki görüntülenme oranını iyi irdelemenizi öneririz. Örneğin, ürün envanterinizin tamamını temsil eden çok genel bir isim, aramalarda ilk sıralarda görüntülenemeyebilir. Twitter, Facebook gibi popüler sosyal ağlar da, bu tür bir çalışmada dikkate almak isteyebileceğiniz platformlar arasında olabilir.

Henüz karar veremediyseniz, işinize mani olmamalı

İsim önemli olduğu kadar, karar verme sürecinde çok vaktinizi de alabilir. Bu süreç için haftalarca düşünen birçok e-ticaret girişimcisi olduğunu biliyoruz. IdeaSoft e-ticaret paketleri ile e-ticarete başlarken bir alanadı (domain) sahibi olmanız gerekmez, ürün girişleri ve mağazanızı hazırlarken geçici alan adı ile de mağazanızı hazırlayabilirsiniz.

Yasal risk taşımamalı

Son olarak; sanal mağazanıza isim seçerken kanunlara aykırı olabilecek ya da hakkınızda dava açılmasıyla sonuçlanabilecek herhangi bir risk almamak için temkinli olmanızda yarar var. Marka patentinizi alarak sanal mağazanızın ismini yasal güvence altına alabilirsiniz. Hukuki konularda içinizin tamamen rahat etmesi için mutlaka bir avukata danışmanızı öneririz.

Hedef kitlenizin tercih ettiği bir sanal mağaza markası olabilmeniz; öncelikle, sizi rakiplerinizden öne çıkaran ve orijinal bir marka ismine sahip olmanıza bağlı. Siz marka isminizi bulun, IdeaSoft fark yaratabileceğiniz teknik ve altyapı çözümlerini size sunsun. IdeaSoft’un benzersiz akıllı e-ticaret paketleriyle hemen tanışın, e-ticarette bir adım öne çıkın…

Diğer Yazılar

Ferad Osman Sali
4 Mayıs 2023

E-ticarette tahmin edilebileceği üzere müşteriler bir ürün satın aldığında, kendisine gelmeden neye benzediğinden tam bilemez. Ürün fotoğraf çekimi bu nedenle büyük bir önem taşımaktadır. İnsanlar bir ürün alacağı zaman emin olabilmek için fotoğrafı ayrıntılı olarak incelemekte, buna göre bir karar vermektedir. Eğer potansiyel müşteriyi gerçek müşteri yapmak istiyorsanız, kaliteli fotoğraflar çekmek gerekmektedir. Böylece ürün tanıtımı…(Continue Reading)

Ferad Osman Sali
24 Nisan 2023

Sosyal medya paylaşımlarınızın daha ilgi çekici olmasını istiyorsanız, kaliteye önem vermeniz gerekmektedir. Grafik tasarım bu bakımdan en önemli konulardan bir tanesi olmaktadır. Sosyal medyayı ister tanınmak isterseniz sitenizi, e-ticaret sayfanızı ya da firmanızı tanıtmak için kullanın, istediğiniz başarıları elde edebilmek için kaliteli paylaşımlar yapmak gerekmektedir. Bu insanların ilgisini çekeceği için beğeni ve takipçi gibi istatistiklerinizi…(Continue Reading)

Ferad Osman Sali
12 Nisan 2023

E-ticaret sitesi olan herkes doğal olarak daha fazla satmayı talep etmektedir. Bu konuda tavsiye edilen pek çok öneri yer almaktadır. Açıklama yazma bunlardan sadece bir tanesi olmaktadır. Geleneksel ticaret ve e-ticaret arasındaki en büyük fark satışların nasıl gerçekleştiği olmaktadır. Geleneksel ticarette satışlar mağaza aracılığıyla yapılmaktadır. Mağazada görevli olan satış görevlileri pek çok konuda müşterilere yardım…(Continue Reading)

Senem Savcu
2 Mart 2023

İçindekiler; Neden Ücretsiz E Ticaret Sitesi? Eticaret.com Size Neler Sunar? Ücretli Paketlere Geçiş Yapılır Mı? Ücretsiz Sitelerde Tema Şablonları Var Mı? Ücretsiz E-ticaret Sistemlerinde Yazılım Güncellemesi Var Mı? Ücretsiz e ticaret sitesi dendiğinde birçok kişinin aklına yavaş yüklenen siteler, zor açılan ürün sayfaları, kullanımı zorlaştıran tasarımlar ve teknik sorunlar gelir. Bu bakımdan çoğu kişi bunların…(Continue Reading)

Senem Savcu
19 Şubat 2023

İçindekiler; Yazılıma Yatırım Yapmanız Gerekmez Ödeme Entegrasyonları Yer Almaktadır Yazılım Güncellemeleri Bulunur Eğitim Dokümanları Mevcuttur Yükseltmek Mümkündür Ücretsiz e ticaret sitesi avantajları, online alışveriş dünyasına adım atmak isteyen satıcıların ve girişimcilerin aklında bulunan sorulardan biridir. Eticaret.com, sektöründe kullandığı teknolojik sistemler sayesinde, sahip olduğu free paket içinde şunları teklif etmektedir: Bu bakımdan e-ticarete güzel bir başlangıç…(Continue Reading)