Sanal mağazanıza doğru ismi nasıl seçersiniz?

isim bulma1

Halihazırda kendini kanıtlamış bir markaya, sahip olduğundan daha iyi bir isim bulmayı hiç denediniz mi? Bu küçük oyunun, düşündüğünüzden daha güç olduğunu, ilk denemeden sonra bile kolayca fark edebilirsiniz. Benzer şekilde; e-ticarette sıkça oynamak zorunda kaldığımız bir oyun: Sanal mağazamıza isim seçmek.

Farklı ürünler ve markalara yer vereceğiniz sanal mağazanıza yeni bir alan adı ve marka ismi bulmak, gerçekten de büyük sorumluluk. İşinizin kaderini belirleyebilecek iki kritik kararı aynı anda veriyor; onun hem insanların akıllarında, kalplerinde yer edecek başarılı bir marka, hem de SEO açısından güçlü olması yönünde belki de en belirleyici adımı atıyorsunuz. Sanal mağazanızın ismi; kalabalığın içinde onu farklılaştırarak öne çıkaracak anahtar olabilir.

IdeaSoft olarak bu yazımızda sizlere, dijital mağazanıza isim seçerken dikkate almak isteyebileceğiniz bazı stratejik ipuçları sunuyoruz.

Farklı ve orijinal olmalı

Rakipleriniz tarafından kullanılan isimlerin hangileri olduğundan henüz haberdar değilseniz veya yenilikçi bir yaklaşım peşindeyseniz, işe pazar araştırmasıyla başlamanız gerekebilir. Çünkü dikeyinizin ve sattığınız ürünlerin özelliklerini yansıtan; fakat rakiplerinizinkine benzemeyen bir isim bulmayı hedeflemeniz gerekiyor. Farklı, orijinal ve yaratıcı yaklaşımlar daha fazla göze çarpmanızı ve ilk anda müşterileriniz üzerinde daha güçlü bir algı oluşturmanızı sağlayabilir. En önemli özelliği “uzun ömürlülük” olan bir akü markası için Diehard (zor ölüm) buna güzel bir örnek olabilir.

Bu bağlamda deneyebileceğiniz tekniklerden bazıları:

  • Yeni bir sözcük yaratabilir ya da varolan bir sözcüğü bozarak ve ekler kullanarak, ondan yeni bir sözcük türetebilirsiniz. Örneğin Skype, eBay, Google gibi markalar önceden anlamlı birer sözcük olmasalar bile, şu anda hemen hatırlayabildiğimiz önemli markalar arasında yer alıyor.
  • Kısa sözcüklerin farklı kombinasyonları üzerinde çalışabilirsiniz. (Kafiyeli olduğunda, iki kısa kelime hafızaya daha fazla kazınabiliyor.)

“Uygun” olmalı

Kısa, yalın, hatırlanabilir, ve “şık” bir sanal mağaza adı ticari girişiminize, ilk başta fark edilmeyen önemli bir rekabet avantajı sağlayabilir. Fakat marka patent aşamasında zorlanmak istemiyorsanız, markanızın başka markaları çağrıştırmadığına dikkat etmeniz önerilir. Farklı bir ürün veya hizmet grubuna giren aynı isimler biraz riskli olmakla birlikte, başka bir dilde “uygunsuz” anlama gelebilecek jenerik isimlerin seçiminde özen göstermenizi öneririz.

Google’da kontrol edilmeli

Sanal mağazanızın ismine tam olarak karar vermeden önce, mutlaka Google’a girerek; listenizde olan isimlerin orada yer alıp almadığını kontrol etmenizde büyük yarar var. Aynı şey, alan adları için de geçerli: Konuyla ilgili olarak doğru alan adı seçimine ilişkin yazımızı okuyabilirsiniz.

Listenizdeki potansiyel marka isimlerinin Google sıralamalarındaki görüntülenme oranını iyi irdelemenizi öneririz. Örneğin, ürün envanterinizin tamamını temsil eden çok genel bir isim, aramalarda ilk sıralarda görüntülenemeyebilir. Twitter, Facebook gibi popüler sosyal ağlar da, bu tür bir çalışmada dikkate almak isteyebileceğiniz platformlar arasında olabilir.

Henüz karar veremediyseniz, işinize mani olmamalı

İsim önemli olduğu kadar, karar verme sürecinde çok vaktinizi de alabilir. Bu süreç için haftalarca düşünen birçok e-ticaret girişimcisi olduğunu biliyoruz. IdeaSoft e-ticaret paketleri ile e-ticarete başlarken bir alanadı (domain) sahibi olmanız gerekmez, ürün girişleri ve mağazanızı hazırlarken geçici alan adı ile de mağazanızı hazırlayabilirsiniz.

Yasal risk taşımamalı

Son olarak; sanal mağazanıza isim seçerken kanunlara aykırı olabilecek ya da hakkınızda dava açılmasıyla sonuçlanabilecek herhangi bir risk almamak için temkinli olmanızda yarar var. Marka patentinizi alarak sanal mağazanızın ismini yasal güvence altına alabilirsiniz. Hukuki konularda içinizin tamamen rahat etmesi için mutlaka bir avukata danışmanızı öneririz.

Hedef kitlenizin tercih ettiği bir sanal mağaza markası olabilmeniz; öncelikle, sizi rakiplerinizden öne çıkaran ve orijinal bir marka ismine sahip olmanıza bağlı. Siz marka isminizi bulun, IdeaSoft fark yaratabileceğiniz teknik ve altyapı çözümlerini size sunsun. IdeaSoft’un benzersiz akıllı e-ticaret paketleriyle hemen tanışın, e-ticarette bir adım öne çıkın…

Diğer Yazılar

Ferad Osman Sali
28 Aralık 2023

E-ticaret dünyasında müşterilerin satın alma kararlarını etkileyen faktörlerin başında, ürün yorumları geliyor. İnternetten alışveriş yapan kullanıcıların ilk incelediği detaylardan biri daha önce üründen satın almış kişilerin verdikleri puanlar ve yorumları oluyor. Müşteri yorumları, güveni kazanma, satışları artırma ve marka imajını güçlendirme açısından büyük önem taşıyor. Sattığınız ürünleri doğru şekilde gösterdiğinizden emin olarak müşterilerle olan iletişiminizi…(Continue Reading)

Ferad Osman Sali
28 Aralık 2023

E-ticaret sitelerinin yüksek satışlar yaparak başarılı olması için müşteri memnuniyetini sağlayarak iade sayılarını azaltmak büyük önem taşıyor. Müşterilerin ürünleri iade etme oranı memnuniyetleri ile paralel olarak seyrettiğinden iade sayılarını azaltmak büyük oranda memnun müşterilere sahip olmaktan geçiyor. İade sayılarını azaltmak ve müşteri memnuniyetini artırmak için kullanılabilecek bazı yöntemler bulunuyor.  Bu yöntemlerin başında adil ve şeffaf…(Continue Reading)

Ferad Osman Sali
28 Aralık 2023

E-ticaret indirim kuponları sayesinde müşterilere çeşitli avantajlar sunarak satışları artırabilirsiniz. Kupon stratejileri, müşterilerin alışveriş yapma motivasyonunu artırmak, sadakat oluşturmak ve yeni müşteriler çekmek için çok önemlidir. Satış arttırma taktikleri arasında başı çeken indirim kuponları ile özel teklifler oluşturabilir böylece e-ticaret sitenize müşteri çekebilirsiniz. E-ticaret sitenizde yapacağınız indirim kampanyaları,  yeni müşteriler bulmanıza ve var olan müşterilerinizin…(Continue Reading)

Ferad Osman Sali
28 Aralık 2023

Bireysel e-ticaret yapmak isteyenlerin en çok merak ettiği soru şirketsiz e-ticaret yapmak mümkün mü? Evet, şirket olmadan veya açmadan da e-ticaret yapmak mümkündür. Günümüzde birçok platform ve pazar yeri, bireylerin veya küçük girişimcilerin ürünlerini çevrimiçi satmalarına olanak tanır. Bu platformlar aracılığıyla, bir şirket kurma formalitelerine gerek kalmadan, kişisel bir hesapla ürünlerinizi listeleyebilir, satış yapabilir ve…(Continue Reading)

Ferad Osman Sali
28 Aralık 2023

E-ticaret, gün geçtikçe dünyası giderek daha fazla girişimcinin ve işletmenin tercih ettiği büyüyen bir alan haline geldi. Fakat başarılı bir e-ticaret işletmesi yönetmek sadece ürünleri satmakla sınırlı değil. Aynı zamanda temel finansal kavramları anlamak ve doğru bir şekilde uygulamak da gerekli. E-ticaret işletmesi yönetirken gelir ve giderlerinizi dikkatlice analiz etmek başarılı olmanız için büyük önem…(Continue Reading)