Sanal mağazanıza doğru ismi nasıl seçersiniz?

Sanal mağazanıza doğru ismi nasıl seçersiniz?

Halihazırda kendini kanıtlamış bir markaya, sahip olduğundan daha iyi bir isim bulmayı hiç denediniz mi? Bu küçük oyunun, düşündüğünüzden daha güç olduğunu, ilk denemeden sonra bile kolayca fark edebilirsiniz. Benzer şekilde; e-ticarette sıkça oynamak zorunda kaldığımız bir oyun: Sanal mağazamıza isim seçmek.

Farklı ürünler ve markalara yer vereceğiniz sanal mağazanıza yeni bir alan adı ve marka ismi bulmak, gerçekten de büyük sorumluluk. İşinizin kaderini belirleyebilecek iki kritik kararı aynı anda veriyor; onun hem insanların akıllarında, kalplerinde yer edecek başarılı bir marka, hem de SEO açısından güçlü olması yönünde belki de en belirleyici adımı atıyorsunuz. Sanal mağazanızın ismi; kalabalığın içinde onu farklılaştırarak öne çıkaracak anahtar olabilir.

IdeaSoft olarak bu yazımızda sizlere, dijital mağazanıza isim seçerken dikkate almak isteyebileceğiniz bazı stratejik ipuçları sunuyoruz.

Farklı ve orijinal olmalı

Rakipleriniz tarafından kullanılan isimlerin hangileri olduğundan henüz haberdar değilseniz veya yenilikçi bir yaklaşım peşindeyseniz, işe pazar araştırmasıyla başlamanız gerekebilir. Çünkü dikeyinizin ve sattığınız ürünlerin özelliklerini yansıtan; fakat rakiplerinizinkine benzemeyen bir isim bulmayı hedeflemeniz gerekiyor. Farklı, orijinal ve yaratıcı yaklaşımlar daha fazla göze çarpmanızı ve ilk anda müşterileriniz üzerinde daha güçlü bir algı oluşturmanızı sağlayabilir. En önemli özelliği “uzun ömürlülük” olan bir akü markası için Diehard (zor ölüm) buna güzel bir örnek olabilir.

Bu bağlamda deneyebileceğiniz tekniklerden bazıları:

  • Yeni bir sözcük yaratabilir ya da varolan bir sözcüğü bozarak ve ekler kullanarak, ondan yeni bir sözcük türetebilirsiniz. Örneğin Skype, eBay, Google gibi markalar önceden anlamlı birer sözcük olmasalar bile, şu anda hemen hatırlayabildiğimiz önemli markalar arasında yer alıyor.
  • Kısa sözcüklerin farklı kombinasyonları üzerinde çalışabilirsiniz. (Kafiyeli olduğunda, iki kısa kelime hafızaya daha fazla kazınabiliyor.)

“Uygun” olmalı

Kısa, yalın, hatırlanabilir, ve “şık” bir sanal mağaza adı ticari girişiminize, ilk başta fark edilmeyen önemli bir rekabet avantajı sağlayabilir. Fakat marka patent aşamasında zorlanmak istemiyorsanız, markanızın başka markaları çağrıştırmadığına dikkat etmeniz önerilir. Farklı bir ürün veya hizmet grubuna giren aynı isimler biraz riskli olmakla birlikte, başka bir dilde “uygunsuz” anlama gelebilecek jenerik isimlerin seçiminde özen göstermenizi öneririz.

Google’da kontrol edilmeli

Sanal mağazanızın ismine tam olarak karar vermeden önce, mutlaka Google’a girerek; listenizde olan isimlerin orada yer alıp almadığını kontrol etmenizde büyük yarar var. Aynı şey, alan adları için de geçerli: Konuyla ilgili olarak doğru alan adı seçimine ilişkin yazımızı okuyabilirsiniz.

Listenizdeki potansiyel marka isimlerinin Google sıralamalarındaki görüntülenme oranını iyi irdelemenizi öneririz. Örneğin, ürün envanterinizin tamamını temsil eden çok genel bir isim, aramalarda ilk sıralarda görüntülenemeyebilir. Twitter, Facebook gibi popüler sosyal ağlar da, bu tür bir çalışmada dikkate almak isteyebileceğiniz platformlar arasında olabilir.

Henüz karar veremediyseniz, işinize mani olmamalı

İsim önemli olduğu kadar, karar verme sürecinde çok vaktinizi de alabilir. Bu süreç için haftalarca düşünen birçok e-ticaret girişimcisi olduğunu biliyoruz. IdeaSoft e-ticaret paketleri ile e-ticarete başlarken bir alanadı (domain) sahibi olmanız gerekmez, ürün girişleri ve mağazanızı hazırlarken geçici alan adı ile de mağazanızı hazırlayabilirsiniz.

Yasal risk taşımamalı

Son olarak; sanal mağazanıza isim seçerken kanunlara aykırı olabilecek ya da hakkınızda dava açılmasıyla sonuçlanabilecek herhangi bir risk almamak için temkinli olmanızda yarar var. Marka patentinizi alarak sanal mağazanızın ismini yasal güvence altına alabilirsiniz. Hukuki konularda içinizin tamamen rahat etmesi için mutlaka bir avukata danışmanızı öneririz.

Hedef kitlenizin tercih ettiği bir sanal mağaza markası olabilmeniz; öncelikle, sizi rakiplerinizden öne çıkaran ve orijinal bir marka ismine sahip olmanıza bağlı. Siz marka isminizi bulun, IdeaSoft fark yaratabileceğiniz teknik ve altyapı çözümlerini size sunsun. IdeaSoft’un benzersiz akıllı e-ticaret paketleriyle hemen tanışın, e-ticarette bir adım öne çıkın…

Diğer Yazılar

Senem Savcu
2 Mart 2023

Ücretsiz e ticaret sitesi dendiğinde birçok kişinin aklına yavaş yüklenen siteler, zor açılan ürün sayfaları, kullanımı zorlaştıran tasarımlar ve teknik sorunlar gelir. Bu bakımdan çoğu kişi bunların kullanışsız olduğunu düşünür. Ancak gerçekte ücretsiz sunulan bu imkanların avantajları ya da dezavantajları seçilen firmalara göre değişkenlik gösterir. Eğer doğru bir platform seçerseniz, ücretsiz sistemler de sorunsuz bir…(Continue Reading)

Senem Savcu
19 Şubat 2023

Ücretsiz e ticaret sitesi avantajları, online alışveriş dünyasına adım atmak isteyen satıcıların ve girişimcilerin aklında bulunan sorulardan biridir. Eticaret.com, sektöründe kullandığı teknolojik sistemler sayesinde, sahip olduğu free paket içinde şunları teklif etmektedir: Bu bakımdan e-ticarete güzel bir başlangıç yapmanız sağlanır. Ücretsiz e ticaret sitesi avantajları göz önünde bulundurulduğunda süreç oldukça kolaydır. İlgili Rehber: E-ticaret Sitesi…(Continue Reading)

Senem Savcu
16 Şubat 2023

Online alışveriş tüketicilere fiziksel bir mağazaya kadar ürünleri görme ve satın alma imkanı sunar. Kişiler nerede olursa olsun, bu sistemlerden yararlanması mümkündür. Aynı zamanda bu dünyaya adım atmak istiyorsanız en iyi ücretsiz e-ticaret sitesi açmak mümkündür. Bu kapsamda mevcut olan çok sayıda firma vardır. Hem yerli hem de yabancı seçenekler oldukça fazladır. Ancak bir e-ticaret…(Continue Reading)

Senem Savcu
11 Şubat 2023

E ticaret sitesi nasıl kurulur? Sorusu, markasını dijitale taşımak isteyenler tarafından merak edilmektedir. İnternet üzerinden alışveriş yapma her geçen gün artan bir trenddir. Zira insanlar acil olmayan ihtiyaçlarını internetten sipariş vermeyi her zaman pratik ve rahat bulur. Bu bakımdan bu sektörde mevcut olan çok sayıda firma vardır. E-ticarete başlamak başlangıçta zor gibi dursa da takip…(Continue Reading)

Senem Savcu
9 Şubat 2023

E-ticaret dünyası her geçen gün gelişen bir dünyadır. Çünkü insanlar internetten alışveriş yapıp, ürünün adresine kadar gelmesini her zaman avantajlı olarak görür. Eğer bir şeye acil gereksinim duyulmuyorsa, çoğu kişi internetten bakmayı tercih eder. Bu dünya oldukça canlı olduğu için pek çok girişimci veya küçük ve orta boyutlu işletme buraya adım atmak ister. Dijitalleşme sürecini…(Continue Reading)