Sanal mağazanıza doğru ismi nasıl seçersiniz?

Sanal mağazanıza doğru ismi nasıl seçersiniz?

Halihazırda kendini kanıtlamış bir markaya, sahip olduğundan daha iyi bir isim bulmayı hiç denediniz mi? Bu küçük oyunun, düşündüğünüzden daha güç olduğunu, ilk denemeden sonra bile kolayca fark edebilirsiniz. Benzer şekilde; e-ticarette sıkça oynamak zorunda kaldığımız bir oyun: Sanal mağazamıza isim seçmek.

Farklı ürünler ve markalara yer vereceğiniz sanal mağazanıza yeni bir alan adı ve marka ismi bulmak, gerçekten de büyük sorumluluk. İşinizin kaderini belirleyebilecek iki kritik kararı aynı anda veriyor; onun hem insanların akıllarında, kalplerinde yer edecek başarılı bir marka, hem de SEO açısından güçlü olması yönünde belki de en belirleyici adımı atıyorsunuz. Sanal mağazanızın ismi; kalabalığın içinde onu farklılaştırarak öne çıkaracak anahtar olabilir.

IdeaSoft olarak bu yazımızda sizlere, dijital mağazanıza isim seçerken dikkate almak isteyebileceğiniz bazı stratejik ipuçları sunuyoruz.

Farklı ve orijinal olmalı

Rakipleriniz tarafından kullanılan isimlerin hangileri olduğundan henüz haberdar değilseniz veya yenilikçi bir yaklaşım peşindeyseniz, işe pazar araştırmasıyla başlamanız gerekebilir. Çünkü dikeyinizin ve sattığınız ürünlerin özelliklerini yansıtan; fakat rakiplerinizinkine benzemeyen bir isim bulmayı hedeflemeniz gerekiyor. Farklı, orijinal ve yaratıcı yaklaşımlar daha fazla göze çarpmanızı ve ilk anda müşterileriniz üzerinde daha güçlü bir algı oluşturmanızı sağlayabilir. En önemli özelliği “uzun ömürlülük” olan bir akü markası için Diehard (zor ölüm) buna güzel bir örnek olabilir.

Bu bağlamda deneyebileceğiniz tekniklerden bazıları:

  • Yeni bir sözcük yaratabilir ya da varolan bir sözcüğü bozarak ve ekler kullanarak, ondan yeni bir sözcük türetebilirsiniz. Örneğin Skype, eBay, Google gibi markalar önceden anlamlı birer sözcük olmasalar bile, şu anda hemen hatırlayabildiğimiz önemli markalar arasında yer alıyor.
  • Kısa sözcüklerin farklı kombinasyonları üzerinde çalışabilirsiniz. (Kafiyeli olduğunda, iki kısa kelime hafızaya daha fazla kazınabiliyor.)

“Uygun” olmalı

Kısa, yalın, hatırlanabilir, ve “şık” bir sanal mağaza adı ticari girişiminize, ilk başta fark edilmeyen önemli bir rekabet avantajı sağlayabilir. Fakat marka patent aşamasında zorlanmak istemiyorsanız, markanızın başka markaları çağrıştırmadığına dikkat etmeniz önerilir. Farklı bir ürün veya hizmet grubuna giren aynı isimler biraz riskli olmakla birlikte, başka bir dilde “uygunsuz” anlama gelebilecek jenerik isimlerin seçiminde özen göstermenizi öneririz.

Google’da kontrol edilmeli

Sanal mağazanızın ismine tam olarak karar vermeden önce, mutlaka Google’a girerek; listenizde olan isimlerin orada yer alıp almadığını kontrol etmenizde büyük yarar var. Aynı şey, alan adları için de geçerli: Konuyla ilgili olarak doğru alan adı seçimine ilişkin yazımızı okuyabilirsiniz.

Listenizdeki potansiyel marka isimlerinin Google sıralamalarındaki görüntülenme oranını iyi irdelemenizi öneririz. Örneğin, ürün envanterinizin tamamını temsil eden çok genel bir isim, aramalarda ilk sıralarda görüntülenemeyebilir. Twitter, Facebook gibi popüler sosyal ağlar da, bu tür bir çalışmada dikkate almak isteyebileceğiniz platformlar arasında olabilir.

Henüz karar veremediyseniz, işinize mani olmamalı

İsim önemli olduğu kadar, karar verme sürecinde çok vaktinizi de alabilir. Bu süreç için haftalarca düşünen birçok e-ticaret girişimcisi olduğunu biliyoruz. IdeaSoft e-ticaret paketleri ile e-ticarete başlarken bir alanadı (domain) sahibi olmanız gerekmez, ürün girişleri ve mağazanızı hazırlarken geçici alan adı ile de mağazanızı hazırlayabilirsiniz.

Yasal risk taşımamalı

Son olarak; sanal mağazanıza isim seçerken kanunlara aykırı olabilecek ya da hakkınızda dava açılmasıyla sonuçlanabilecek herhangi bir risk almamak için temkinli olmanızda yarar var. Marka patentinizi alarak sanal mağazanızın ismini yasal güvence altına alabilirsiniz. Hukuki konularda içinizin tamamen rahat etmesi için mutlaka bir avukata danışmanızı öneririz.

Hedef kitlenizin tercih ettiği bir sanal mağaza markası olabilmeniz; öncelikle, sizi rakiplerinizden öne çıkaran ve orijinal bir marka ismine sahip olmanıza bağlı. Siz marka isminizi bulun, IdeaSoft fark yaratabileceğiniz teknik ve altyapı çözümlerini size sunsun. IdeaSoft’un benzersiz akıllı e-ticaret paketleriyle hemen tanışın, e-ticarette bir adım öne çıkın…

Diğer Yazılar

Savaş Çetinkaya
1 Kasım 2022

İçinde bulunduğumuz “dijital çağ”, hızla ve önemli ölçüde girişimcilerin ticaret yapma biçimini değiştiriyor. Bu anlamda, online alışveriş yapanların sayısının artması; internetten satış için şirket kurmak isteyen birçok girişimciyi, digital bir mağaza açarak e-ticaret sektörüne adım atmaya yöneltiyor. Bilindiği gibi; fiziksel bir mağaza sahibi olmak ile karşılaştırıldığında, internetten satış için şirket kurmak, yatırım ve işletme maliyetlerinin…(Continue Reading)

Savaş Çetinkaya
29 Ekim 2022

E-ticaret sitesi kurmak için gerekenler E-ticaret sitesi kurmak için gerekenler nelerdir ve yeni başlayanlar ilk olarak nelere ihtiyaç duyar? Bunu mercek altına almak ve e-ticarete yeni başlayacaklara ön ayak olmak istedik. Geçtiğimiz 5 yılda ülkemizde elektronik ticaret hızla gelişim gösteriyor. Birçok büyük markanın ilgisini çektiği gibi küçük ve orta ölçekli işletmelerin de e-ticaret ilgi odağı…(Continue Reading)

Savaş Çetinkaya
28 Ekim 2022

Uzun zamandır çalışarak online satış sitesi kurmak ve online satış yapmak için gereken tüm eksikleri tamamladığınızı ve ilk satışınızı da yaptığınızı düşünelim. Artık online satış sitesi kurmak sizin için bir plandan öteye geçmiş ve gerçekleşmiş oldu. Ancak ilk günlerdeki yoğunluk azaldığı ve diğer konuları hallettiğiniz için online satış rakamlarına odaklandığınızda işlerin düşündüğünüz gibi gitmediğini görebilirsiniz.…(Continue Reading)

Savaş Çetinkaya
26 Ekim 2022

Halihazırda kendini kanıtlamış bir markaya, sahip olduğundan daha iyi bir isim bulmayı hiç denediniz mi? Bu küçük oyunun, düşündüğünüzden daha güç olduğunu, ilk denemeden sonra bile kolayca fark edebilirsiniz. Benzer şekilde; e-ticarette sıkça oynamak zorunda kaldığımız bir oyun: Sanal mağazamıza isim seçmek. Farklı ürünler ve markalara yer vereceğiniz sanal mağazanıza yeni bir alan adı ve…(Continue Reading)

Savaş Çetinkaya
21 Ekim 2022

Bir önceki yazımızda Mobil SEO’nun ve mobil öncelikli indekslemenin üzerinde detaylı bir şekilde durarak, neden bu konuya önem vermeniz gerektiği ele almıştık. Bugünkü yazımızda ise mobil SEO’nuzu geliştirmek ve arama sorgularına daha iyi yanıt verebilmek için neler yapabileceğinizin üzerinde duracağız. Sitenizin mobil aramalarda daha iyi bir performans göstermesi ve sayfa sıralamanızı geliştirmek için bir takım…(Continue Reading)