Web sitesi trafiği ile kullanıcılar arasındaki fark nedir?

Günümüzde web siteleri trafiklerini artırmak için çok kapsamlı çalışmalar yürütüyor. Bu büyük yarışın sebebi elbette aramalarda daha üst sıralarda yer almak ve daha fazla tıklanmak. Özellikle e-ticaret siteleri için yüksek tıklanma oranları hayati önem taşıyor. Ancak kimi zaman bu çalışmalar devam ederken web sitesi kullanıcılarının siteye olan sadakatine yönelik çalışmalar yapmak gözden kaçabiliyor. Sadık kullanıcıları olmayan, ama yüksek tıklanma oranı olan web siteleri ise zamanla bazı sorunlarla karşılaşabiliyor.

Herhangi bir web sitesi için bu sorunlar, sayfalar arasında hızlı geçişler ve içeriklerin tamamının incelenmemesi gibi durumlardan oluşuyorken, bir e-ticaret sitesi için düşük satış oranları anlamına gelebiliyor. Bu yüzden sıradan bir web sitesi trafiği ile sadık kullanıcılar arasındaki farkı iyi kavramak ve çalışmalara her iki yönde de şekil vermekte büyük fayda var. Peki bu konuyu nasıl ele almalı, en doğru çalışma nasıl yapılmalı?

Web sitesi trafiği nedir?

Web sitesi trafiği, en yalın haliyle siteye tıklayan kişilerin sayısı demektir. Bu sayı tekil tıklamalar ya da toplam tıklamalar üzerinden ölçülebilir ve takip edilebilir. Yüksek trafik, web siteleri için tek çok fazla şey ifade etmezken trafiği sağlayan kullanıcıların hareketleri analiz edilip kullanıcı deneyimini geliştirme yönünde çalışmalar yapılırsa, yüksek trafik oranları gelecekte web sitesi için çok verimli hale gelebilir.

Sadık kullanıcı nedir?

Sadık kullanıcılar, web sitesi o kişiye erişmek için ekstra gayret sarf etmese de düzenli aralıklarla siteye giriş yapan, içerikleri takip eden, belli bir süre içerikleri inceleyen kişilerdir. Bu kullanıcılar web sitesinin trafiğini de elbette artırırlar. Hatta sadakat geliştirme çalışmasını başarıyla yürüten bir web sitesi günlük stabil bir trafiğe erişip bunun üzerine optimizasyon, reklam ve sosyal medya çalışmalarıyla ekstra trafik ekleyebilir. Peki sadık kullanıcıların sayısını artırmak için ne tarz çalışmalar yapılabilir?

1) Kullanıcıların isteklerine verilen karşılıklar mutlaka ödüllendirilir

Kullanıcıların tekrar tekrar siteyi ziyaret etmeleri için onların istekleri ve ihtiyaçları doğrultusunda yol almak gerekli. Bunu sağlamak için öncelikle dilek ve şikayetlere öncelik vermek, sonrasında ise kullanıcıların web sitesi içindeki davranışları analiz edilerek eğilimlere göre bir harita çizmek sadakati artırabilir.

2) Görseller içeriğe olan ilgiyi artırır

Kaliteli ve bol görsel, içeriğe olan ilgiyi genellikle artırmakta işe yarabiliyor. Çünkü özellikle Türkiye’de metin ağırlıklı içeriklerdense görsel odaklı içerikler daha fazla tıklanıyor. Bu yüzden Türkçe içeriklerin olduğu bir web sitesinde çok fazla metnin ve az görselin olması, hem kullanıcıların içerikleri baştan sona incelemeyecekleri hem de siteden kolayca sıkılabilecekleri anlamına gelebiliyor.

[snippet slug=”blog-content-action” /]

3) Kolay okunan metinler kullanıcıları yormaz

Her ne kadar eğilim, az okuma/çok izleme üzerine kuruluysa da çoğu web sitesinin belli oranda metne ihtiyacı olabiliyor. Üstelik zaman zaman uzun metinlerle de gerekli açıklamalar yapmak durumunda kalınabiliyor. Bu durumda okuyucuyu sıkmamak ve kaybetmemek için yazının kolay okunabilir olmasına özen gösterilmeli. Bunu da maddeler kullanarak, kısa paragraflar oluşturarak ve ara başlıklar kullanarak sağlamak mümkün olabilir.

4) Güvenlik sistemleri kullanıcıları rahatlatır

Özellikle e-ticaret sitelerinin dikkat etmesi gereken noktalardan bir diğeri ise güvenlik sistemleri. İnternet üzerinden kredi kartı bilgileri paylaşımı konusunda kendini güvende hisseden kullanıcılar, o siteden alışveriş yapmaya devam edebilirler. Güvenliğinden şüphe edilmeyen birçok e-ticaret sitesi, sadece daha güvenilir olduğu için bile tercih nedeni yaratabiliyor. Bu nedenle sizin de öncelikli olarak kullanıcılarınızın güvenliğini sağlamanızda fayda var.

Web siteleri için trafik oranlarını artırmak her ne kadar büyük önem taşıyor olsa da aktif ve sadık kullanıcılara sahip olmak da bir o kadar gerekli. İki tarafa da gereken önemi verip gereken iyileştirmeler yapıldığında ise başarı kaçınılmaz olabiliyor. Ancak bunun için öncelikle kullanıcı beklentilerini karşılayan, kaliteli altyapıya sahip bir e-ticaret sitesine sahip olmanız gerekiyor. Eğer siz de kullanıcılarınızı memnun edecek bir online mağaza oluşturmak istiyorsanız IdeaSoft’un ücretsiz demo talebini inceleyebilirsiniz.

Diğer Yazılar

Ferad Osman Sali
21 Mayıs 2023

Sosyal medya pazarlama günümüzde markanın hem kendisini hem de ürünlerini daha etkili şekilde yönetmesine olanak tanımaktadır. Kurumsal sosyal medya hesabı açmak zor gibi dursa da aslında oldukça kolaydır. Ancak bu durum anında binlerce, milyonlarca kişiye hitap edeceğiniz ve çok sevileceğiniz anlamında değildir. Bu bakımdan sosyal medya yönetimi büyük önem taşımaktadır. Doğru şekilde yönetilen kurumsal sosyal…(Continue Reading)

Ferad Osman Sali
4 Mayıs 2023

E-ticarette tahmin edilebileceği üzere müşteriler bir ürün satın aldığında, kendisine gelmeden neye benzediğinden tam bilemez. Ürün fotoğraf çekimi bu nedenle büyük bir önem taşımaktadır. İnsanlar bir ürün alacağı zaman emin olabilmek için fotoğrafı ayrıntılı olarak incelemekte, buna göre bir karar vermektedir. Eğer potansiyel müşteriyi gerçek müşteri yapmak istiyorsanız, kaliteli fotoğraflar çekmek gerekmektedir. Böylece ürün tanıtımı…(Continue Reading)

Ferad Osman Sali
24 Nisan 2023

Sosyal medya paylaşımlarınızın daha ilgi çekici olmasını istiyorsanız, kaliteye önem vermeniz gerekmektedir. Grafik tasarım bu bakımdan en önemli konulardan bir tanesi olmaktadır. Sosyal medyayı ister tanınmak isterseniz sitenizi, e-ticaret sayfanızı ya da firmanızı tanıtmak için kullanın, istediğiniz başarıları elde edebilmek için kaliteli paylaşımlar yapmak gerekmektedir. Bu insanların ilgisini çekeceği için beğeni ve takipçi gibi istatistiklerinizi…(Continue Reading)

Ferad Osman Sali
19 Nisan 2023

Günümüzde evden ürün satmak isteyen pek çok girişimci vardır. Her ne kadar bu zor gibi dursa da sadece ne yapmanız gerektiğini bilmek gereklidir. Bundan sonra oldukça kısa sürede sektöre adım atılabilmektedir. Ancak e-ticarete başlamak ve başarılı şekilde siteyi yöneterek büyük kazançlar sağlamak tamamen farlı konular olmaktadır. Bu bakımdan evden e-ticaret yapmak istiyorsanız, nelere dikkat etmeniz…(Continue Reading)

Ferad Osman Sali
12 Nisan 2023

E-ticaret sitesi olan herkes doğal olarak daha fazla satmayı talep etmektedir. Bu konuda tavsiye edilen pek çok öneri yer almaktadır. Açıklama yazma bunlardan sadece bir tanesi olmaktadır. Geleneksel ticaret ve e-ticaret arasındaki en büyük fark satışların nasıl gerçekleştiği olmaktadır. Geleneksel ticarette satışlar mağaza aracılığıyla yapılmaktadır. Mağazada görevli olan satış görevlileri pek çok konuda müşterilere yardım…(Continue Reading)