DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

E-ticaret sitenizin güvenilir olduğunu göstermenin 10 yolu

E-ticaret sitenizin güvenilir olduğunu göstermenin 10 yolu

E-ticaret sitenizi ziyaret eden kişiler için en önemli kriterlerden biri de sitenizin güvenilirliğidir. Bunun için elbette ki öncelikle alışveriş yapmaları ve ürünün teslimat süreci boyunca herhangi bir problemle karşılaşmamaları gerekmektedir. Böyle bir durumla karşılaşıldığında ise müşterilerinize gerekli destek hizmetini vererek de güvenilirliğinizi kanıtlayabilirsiniz. Ancak buradaki önemli nokta, ziyaretçilerinizin alışveriş yapmadan önce sizi güvenilir bulmalarını sağlamak. Bunun için dikkat etmeniz gereken birkaç kriter bulunuyor. Dilerseniz bu kriterlerin neler olduğuna birlikte bakalım…

1. Hakkımızda sayfası hazırlayın

İşletmenizle ilgili tüm bilgilerin bulunduğu, içeriği dolgun bir “Hakkımızda” sayfası hazırlayın. Bu sayfada şirketinizin ismi, ticari ünvanı, açık adresi, yetkili kişiye ulaşılabilecek bir e-posta adresi, şirketin kısa tarihçesi gibi bilgileri palaşın. Ayrıca şirketinizin misyonu ve vizyonu ile ilgili de kısa bir açıklama yapmanız, müşterilerinizin hoşuna gidecektir.

2. Çalışanlarınızın fotoğraflarını yayınlayın

Son dönemde gittikçe yaygınlaşan ekip üyelerinin fotoğraflarının yayınlanması furyasına siz de katılabilirsiniz. Çalışanlarınızın fotoğrafları, müşterlerinizin sanki birebir iletişim kuruyormuş izlenimine kapılmasını sağlayabilir. Bunu da bir başka güven aşılayan unsur olarak ziyaretçilerinize yansıtabilirsiniz.

3. Alan adınıza ait bir e-posta adresi kullanın

E-ticaret sayfanız üzerinden, ziyaretçilerinizin size kolayca erişebileceği bir e-posta adresi sunmak da oldukça önemli bir unsurdur. Ancak e-posta adresinizin, alan adınıza ait olması daha profesyonel bir çözüm olacaktır. [email protected] gibi bir adres yerine [email protected] şeklinde bir e-posta adresi, kurumsal kimliğiniz açısından daha olumlu bir izlenim verecektir.

4. Profesyonel tasarım yaptırın

E-ticaret sitenizin profesyonel bir tasarıma sahip olması da ziyaretçileriniz üzerinde etkili bir rol oynayacaktır. Hepsi bir arada e-ticaret çözümleri, beraberinde profesyonel temalar da getirmektektedir. Bu temaları kişiselleştirmek isterken, profesyonel görünümünden çıkarmamaya özen gösterin. Özellikle kullanacağınız yazı tipleri bu konuda büyük bir rol oynamaktadır. Times New Roman gibi tırnaklı yazı karakterleri yerine, Arial gibi yuvarlak hatlı yazı karakterleri kullanmaya gayret edin.

5. Kolay navigasyon imkanı sunun

Tasarımla birlikte paralel olarak sitenin navigasyonu da büyük bir önem teşkil etmektedir. E-ticaret sitenizi ziyaret eden potansiyel müşterileriniz, aradığı ürünü kolay bir şekilde bulamaması halinde alışveri yapmadan sitenizi terk edecektir. Bu yüzden, kategorilerinizi ve ürünlerinizi oluştururken, mümkün olduğunca basit bir navigasyon yapısı oluşturmaya özen gösterin.

6. Yazım hatalarını düzeltin

Ürünlerinizin başlıklarına, açıklamalarına dikkat edin. Yazım hatası bulunan, imla hatalarıyla dolu bir ürün içeriğini okuyan ziyaretçiler, e-ticaret sitenizin tamamen amatör kişiler tarafından işletildiği kanısına kapılacaklar ve bu sebeple de sitenizden anında uzaklaşacaklardır. Dahası, bu izlenime kapılmış ziyaretçilerin tekrar sitenize gelmeleri de oldukça düşük bir ihtimaldir. Her ürünü yayına almadan önce bir kere daha yazım hatası olup olmadığı yönünde kontrol edin.

7. Fazla reklamla müşteriyi sıkmayın

E-ticaret sitenizde kimi zaman ürünlerinizin promosyonlarını ya da çeşitli markaların indirimlerini sergilemek isteyebilirsiniz. Bu tür promosyonlar, ziyaretçilerinizin de dikkatini çekecektir. Ancak reklam çalışmalarınızı yaparken, sayfa gezinmelerini ve ürün incelemelerini engellemiyor olduğundan emin olun. Fazla reklam sergileyerek, sitenizin tasarımını da bozabileceğinizi aklınızdan çıkarmayın.

8. Müşterilerinizin yorumlarını paylaşın

Daha önce e-ticaret sitenizden alışveriş yapmış ve sattığınız ürünlerden memnun kalmış olan müşterilerinizden yorum ve inceleme talep edin. Daha sonra da e-ticaret sitenizin ana sayfasında bu yorumları yayınlayın. Böylelikle sitenizi ziyaret eden potansiyel müşterileriniz, sunduğunuz hizmetin oldukça kaliteli olduğunu görecek ve alışveriş sepetine yönelecektir.

9. Blog yazıları yazın

E-ticaret siteniz bünyesinde blog bölümü oluşturun ve bu belli sıklıkta yazılar yayınlayın. Blogunuz sayesinde müşterilerinizle farklı bir bağ oluşturabilir, onlarla daha sıcak bir yakınlık sağlayabilirsiniz. Blog yazılarınızın altına, yazar ismi ya da Twitter adresi gibi iletişim bilgileri de ekleyin. Müşterilerinizin size bu mecralardan da ulaşmasını sağlayın.

10. Müşterilerinizin sorularını yanıtlayın

Müşterileriniz size satış öncesi ve satış sonrasında çeşitli sorular yönelteceklerdir. Bu soruları belirli aralıklarla yanıtlayarak, onlarla ilgilendiğinizi, müşteri memnuniyetine önem verdiğinizi gösterin. Bu tür hizmetler, müşteri sadakati açısından da büyük önem taşımaktadır. Büyük bir sabırla her soruyu yanıtlayın, gün içerisinde cevaplanmamış soru bırakmayın.

Paylaştığımız ipuçlarından faydalanarak siz de e-ticaret sitenizin güvenilirliğini ve dolayısıyla satışlarını artırabilirsiniz. IdeaSoft e-ticarette satışlarınızı artıracak her konuda size özel, akıllı çözümleriyle yanınızda. Gelin, siz de demo hesabınızı oluşturun ve IdeaSoft ile kazanmaya hemen başlayın…

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!