DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Sosyal medya üzerinden internet sitenize nasıl trafik çekersiniz?

Sosyal medya üzerinden internet sitenize nasıl trafik çekersiniz?

Son dönemlerde organik trafiğin yanı sıra sosyal medya üzerinden gelen yönlendirme trafiğin önemi de giderek artıyor. Kullanıcıların sosyal medya üzerinde daha aktif olmaları ve markalarla bu platformlar üzerinden etkileşime girmeleri nedeniyle, sosyal medyadan gelen trafikler artıyor.

SEO çalışmalarıyla organik trafiğinizi yükseltiyor olabilirsiniz; ancak sosyal medya üzerinde aktif olarak yönlendirme trafiğinizi de artırabilirsiniz ve böylelikle sitenize çekeceğiniz ziyaretçi sayısını da artırabilirsiniz.

Sosyal medya için bir içerik takvimi hazırlayın

Sosyal medya üzerinde aktif değilseniz ve buradan trafik çekmek istiyorsanız öncelikle sosyal medya için bir içerik takvimi hazırlamanız gerekiyor. “İçerik takvimi nasıl hazırlanır?” isimli yazımızdan bu konu hakkında daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Aynı içeriği birkaç kez paylaşın

Sosyal medya takviminizi hazırladınız. Ancak gün içinde yayınlanacak çok fazla içerik üretememiş olabilirsiniz. Sektörünüze göre ilgi çekici konular bulmakta zorlanabilirsiniz. Böyle bir durum olduğunda aynı içerikleri gün içinde ve ilerleyen dönemlerde tekrar paylaşabilirsiniz.

Bunun için de bir paylaşım takvimi oluşturabilirsiniz. İçeriğin yayın saatinden sonra, gün içinde aynı içeriği ilerleyen saatlerde tekrar paylaşabilirsiniz. Bunun yanı sıra birkaç gün sonra, bir hafta sonra ve bir ay sonra da yine bu içeriği tekrar paylaşarak, içerğinizi öne çıkartabilirsiniz.

Tekrar içerik paylaşırken aynı başlığı kullanmayın

Aynı içeriği birkaç kez paylaşmak mümkün; ancak bu içerikleri paylaşırken, aynı başlığı kullanmamanız oldukça önemli. Paylaştığınız görseli farklı bir başlıkla paylaşabilir, eğer bir blog yazısı paylaşıyorsanız yazı içinden alıntı yapabilir; ya da bir soru yönelterek kullanıcıları etkileşime geçirebilirsiniz.

Spam yapmayın

İçeriklerinizi tekrar paylaşırken spam yapmamanız da oldukça önemli. Eski içeriklerinizi sosyal medya araçları üzerinden rastgele paylaşıma ayarlayabilirsiniz; ancak bunun kontrolünü ele almadığınızda kullanıcılara spam yapabilirsiniz.

Bu tür otomatik araçlar, yazı başlıklarını otomatik olarak seçeceği için bir süre sonra kullanıcılar hep aynı içerikleri görebilir. Bunun yanı sıra yayın sıklığını ayarlamadığınızda da devamlı sizden içerik almak kullanıcıları yorabilir. Bu nedenle eski içeriklerinizi zamanlama işi sizin kontrolünüzde olmalı.

Doğru saat ve günlerde paylaşım yapın

Sosyal medyadan gelen trafiğinizi artırabilmek için daha çok kişiye ulaşmanız gerekiyor. Bunun için de doğru saat ve günlerde paylaşım yapmanın önemi artıyor. Son yapılan araştırmalar, her sosyal ağın farklı gün ve saatlerde daha aktif olduğunu gösteriyor.

Bu konu hakkında daha detaylı bilgi almak için “Sosyal medyada etkileşimi en yüksek gün ve saatler” isimli yazımızı okuyabilirsiniz.

İçeriklerinizi her sosyal ağ için optimize edin

İçeriklerinizin daha ilgi çekici ve okunur olabilmesi için farklı sosyal ağlar için farklı bir yaklaşımınız olması gerekiyor. Facebook üzerinde içeriklerinizi paylaşırken daha fazla yazı yazarak detay verebilirsiniz; ancak Twitter’da 140 karakterde tüm detayı vermeniz gerekiyor. Bunun dışında Instagram üzerinde de fotoğraflara ağırlık vermeniz ve kare fotoğraf formatları kullanmanız gerekiyor.

Bu nedenle her sosyal ağın özelliklerine göre paylaşacağınız içerikleri optimize etmelisiniz. Böylelikle farklı ağlarda aynı içeri en iyi şekilde öne çıkarabilirsiniz.

Arama motorlarında görünecek içerikler hazırlayın

Twitter, Pinterest ve Google+ üzerinde paylaşılan içerikler arama motorlarında listeleniyor. Facebook gönderileri de artık arama motorlarında gösterilmeye başlanıyor. Bu da kullanıcıların Google üzerinde arama yaptıklarında dahi sizin sosyal medya içeriklerinize ulaşabileceği anlamına geliyor.

Bu nedenle paylaşımlarınızı yaparken, belli anahtar kelimeleri paylaşımlarınızda geçirmeniz, arama motorları üzerinde sosyal medya hesaplarınızın görünmesini ve bu kanal üzerinden de sitenize trafik çekmenizi sağlar.

Sosyal medya analizi yapın

Sosyal medya üzerinde yaptığınız paylaşımların analizlerini yapmanız da oldukça önemli. Facebook İstatistikleri ve Twitter Analytics üzerinden paylaşımlarınızın ne kadar etkileşim aldığını öğrenebilirsiniz. Böylelikle en çok ilgi çeken içerikler özelinde düşünerek benzer fikirler üretebilir ve sosyal mecralar üzerindeki etkileşiminizi artırabilirsiniz.

Günceli takip edin

Güncel olayları takip etmek de oldukça etkili yöntemlerden biri. Gündemde olanları kendi markanızla bağdaştırarak farklı içerikler oluşturabilirsiniz. Böylelikle gündemden yararlanarak tüketicilerin ilgisini daha çok çekebilirsiniz.

Twitter’daki popüler konuları takip etmek için Topsy’i, internet üzerindeki popüler konuları takip etmek içinse Google Trends’i kullanabilirsiniz. Böylelikle gerçek zamanlı pazarlama çalışmaları yaparak, etkileşiminizi artırabilirsiniz.

İşinizi E-ticarete Taşıyın.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: e-ticaret bilgi bankasıSosyal medya
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!