DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Blogunuz için içerik takvimi nasıl oluşturursunuz?

Blogunuz için içerik takvimi nasıl oluşturursunuz?

E-ticaret sitenizde blog kullanmanızın öneminden önceki yazılarda bahsetmiştik. İçerik pazarlamaya önem veren e-ticaret şirketlerinin bu stratejilerini hayata geçirebilmek için blog yönetiminde de bazı konulara önem vermesi gerekiyor.

İçerik pazarlamada etkin sonuçlar alabilmek için stratejinizi belirlemeniz lazım. Blogunuzda içerik stratejinizi oluştururken atmanız gereken ilk adım içerik takviminizi oluşturmak.

Hangi konular hakkında içerikler paylaşacağınızın listesini çıkartın

E-ticaret sitenizin blogunda markanızla ve ürünlerinizle ilgili olabilecek içeriklerin bir listesini çıkartmanız oldukça önemli. Bir Word ya da Excel dosyası üzerinde bu içerikleri listeleyebilirsiniz.

Burada içerik ekibinizle beraber bir beyin fırtınası yaparak ne tür içerikler hazırlamanız gerektiğine karar verebilirsiniz. Öncelikle aklınıza gelen tüm fikirleri not almanızda yarar var. Bu fikir olmaz diye düşünmeyin, bir kenara not edin ve sonrasında bu fikir üzerinde değişiklikler yaparak konuyu daha da genişletebilirsiniz.

İçerik fikirleri ortaya çıktıktan sonra bunları hazırladığınız dosya üzerinde farklı kategorilere ayırarak, içerikleri ayrıştırabilirsiniz. Bu da size içeriklerinizi farklı kategorilere bölerek, konu çeşitliliği yaratmanıza olanak sağlar.

Haftada kaç içerik paylaşacağınıza karar verin

İçeriklerinizi ve kategorilerinizi belirledikten sonra haftada ya da günde kaç farklı içerik çıkartacağınıza karar verin. İçeriklerinizi ne sıklıkta yayınlayacağınıza karar veremiyorsanız şu sorulara cevap verebilirsiniz.

İçerik pazarlamasını ne için yapıyorum?

İçerik pazarlamasıyla neyi amaçlıyorsunuz? Farklı bir hedef kitleye ulaşmaya mı çalışıyorsunuz yoksa kendi hedef kitlenizi mi genişletmeye çalışıyorsunuz? Bunların dışında içeriklerinizi, ürünlerinizi ve hizmetlerinizi tanıtmak için de hazırlayabilirsiniz. Ayrıca sitenize trafik çekmek amacıyla da blogunuzu oluşturabilirsiniz.

Düzenli olarak içerik hazırlayabilir miyim?

Amacınızı belirledikten sonra, bu hazırladığınız içerikleri ne kadar süre hazırlayabileceğiniz belirlemeniz gerekiyor. Elinizde yeterli içerik kaynağınız var mı? Bu içerikleri devamlı olarak yayınlamaya devam edebilecek misiniz?

Takipçilerin ilgisini çekecek içerikleri uzun vadede hazırlayabilir miyim?

Devamlı olarak içerik üretebilecek olmanız, bu içeriklerin devamlı olarak ilgi çekeceği anlamına gelmiyor. İlgi çekici ve takipçilerinize bir değer katacak içerikler paylaşamadığınız takdirde, yaptığınız çalışmalar boşa gidebilir. Bu yüzden içeriklerinizin devamlı olarak ilgi çekici olmasını ne kadar sağlayabileceğinize karar vermeniz gerekiyor. Bu sorulara vereceğiniz yanıtlara göre haftalık içerik paylaşım sayınızı belirleyebilirsiniz.

İçerik takvimi oluşturmak

icerik-takvim-ornegi

Haftada kaç içerik paylaşacağınıza karar verdikten sonra yine Word ya da Excel üzerinde bir takvim hazırlayabilirsiniz. Bu takvimde bir ayı haftalara ve günlere bölerek bir tablo hazırlayabilirsiniz. Excel üzerinde çalışmak, tablolarınızı oluşturarak, düzenli çalışmanıza yardımcı olur. (Yukarıdaki görselde içerik takvimi örneğini görebilirsiniz.)

Örnek olarak haftada 4 içerik paylaşacağınızı ve Pazartesi’den Cuma’ya kadar da bu içerikleri paylaşacağınızı ele alalım. Bu durumda takviminizdeki günleri de belirleyebilirisiniz.

Bu şekilde hafta içinde hangi içerikleri paylaşacağınızı ve sonraki haftalarda da yayınlanacak içerikleri de görebilir ve içeriklerinizi istediğiniz gibi düzenleyerek uzun vadeli planlar yapabilirsiniz.

İçerik takviminizin olması, raporlamaları da kolaylaştırır

Elinizde böyle bir takvimin bulunması, hangi içerik tiplerine göre paylaşımlar yaptığınızı ve geçmişte yaptığınız çalışmaların bir listenizi tutmanıza yardımcı olur. Bu da daha planlı ve stratejik bir çalışma yapmanıza yardımcı olur.

Geriye dönük çalışmalarınıza göz attığınızda, bu çalışmaların raporlamalarını da daha rahat ölçümleyebilirsiniz Bu yazıların performanslarını Google Analytics üzerinden değerlendirerek hangi içerik tiplerinin daha çok geri dönüş aldığını analiz edebilir ve ilerleyen zamanlardaki çalışmalarınızı buna göre planlayabilirsiniz.

Süreklilik sağlanmadan içerik pazarlamadan verim alamazsınız

İçerik pazarlamada başarılı olmak için, süreklilik oldukça önemli bir kavram. Sürekliliği sağlayabilmeniz ve takipçilerinize devamlı olarak ilgi çekici bir içerik sunmanız büyük önem taşıyor. Bu süreklilik hem takipçileriniz hem de Google için oldukça önem taşıyor.

Google açısından bakacak olursak, birkaç hafta düzenli içerik paylaşıp, sonrasında içeriklerinizi azaltmanız ya da sıfıra indirmeniz internet sitenizin de sayfa değerini düşürmenize neden olur. Bu nedenle haftalık içerik paylaşım sayınızı belirlerken bu kriterin üzerinde iyi düşünerek karar vermeniz gerekiyor.

İşinizi E-ticarete Taşıyın.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: E-ticareİçerik pazarlama
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!