DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Sosyal medyada etkileşimi en yüksek gün ve saatler

Sosyal medyada etkileşimi en yüksek gün ve saatler

Markaların sosyal medya performanslarını artırabilmeleri için, bu mecralardaki etkileşimlerini de artırmaları gerekiyor. Reklam bütçesi ayırmadan da kullanıcılara ulaşılabildiği için de sosyal medya, markalar için en önemli araçlardan biri.

Bundan en üst derecede faydalanmak için de şirketlerin, sosyal medyada en ideal paylaşım zamanlarını bilmeleri gerekiyor. Doğru saatlerde ve günlerde paylaşım yapmak, içeriklerinizin daha çok görülmesini, daha çok tıklanmasını ve etkileşiminin artmasını sağlar.

Tabii ki burada Facebook konusunda bir uyarı yapmak da fayda var. Facebook algoritmaları gereği paylaşımlarınızı reklam vermediğiniz takdirde tüm takipçilerinize göstermiyor. Ancak doğru saatlerde paylaşım yaptığınızda, organik eriştiğiniz kitlenin de daha çok ilgisini çekebilir ve etkileşiminizi artırabilirsiniz.

Sosyal medya paylaşımlarıyla ilgili yapılan bazı araştırmalardan ortaya çıkan bilgiler doğrultusunda farklı sosyal ağlar için en iyi saat ve günleri aşağıda sizinle paylaşıyor olacağız.

İşinizi E-ticarete Taşıyın.

Facebook

2014’te yapılan araştırmalara göre:

 • Facebook’ta paylaşım yapmak için en iyi anların saat 13:00 ile 16:00 arası olduğu belirtiliyor.
 • Özellikle Çarşamba günleri saat 15:00’da yapılan paylaşımlar en çok etkileşimi alıyor.
 • Paylaşım yapılacak en kötü gün ve saatler ise hafta sonu sabah 08:00’den önce ve akşam 20:00’dan sonra.
 • Fotoğraf kullanılan paylaşımlar, link ya da düz yazılı paylaşımlara kıyasla yüzde 53 daha fazla beğeni alırken, yüzde 104 daha fazla yorum alıyor.

2015 yılında yapılan araştırmalar Facebook tarafında işlerin biraz daha değiştiğini gösteriyor. 2015 yılı verilerine göre:

 • Yayıncılar çoğunlukla hafta içi paylaşım yapıyorlar ve etkileşimlerin en yüksek olduğu günler Perşembe ve Cuma olarak öne çıkıyor.
 • Pazartesi ile Perşembe arasında marka sayfalarının etkileşim oranlarında yüzde 3,5’luk bir düşüş olduğu görülüyor.
 • Saat 13:00’da yapılan paylaşımlar en çok paylaşımı alırken, saat 15:00’da yapılan paylaşımlar en çok tıklamayı getiriyor.

Twitter

Twitter’daki paylaşımlarla ilgili verileri de yine 2014 ve 2015 olarak ele alabiliriz. ilk olarak 2014 yılındaki verileri bir ele alalım:

 • Twitter üzerinde en iyi paylaşım zamanının 13:00 ile 15:00 arası olduğu belirtiliyor.
 • En çok etkileşim alınan günler ise Pazartesi ve Perşembe.
 • Pazartesi ve Perşembe, saat 09:00 ile 15:00 arası verimliliğin en çok arttığı zaman olarak öne çıkıyor.
 • Paylaşım yapılacak en kötü zamanlar ise her akşam 20:00’dan sonra. Ayrıca Cuma günleri öğlen 15:00’dan sonra atılan tweetlerin de etkileşimi oldukça düşüyor.
 • Twitter’da fotoğraflı içerik paylaşımı yüzde 36 oranında klikleri, yüzde 31 oranında ziyaretleri, yüzde 41 oranında retweetleri ve yüzde 48 oranında favorileri artırıyor.

2015 verilerini ele alacak olursak:

 • B2B şirketlerinin hafta içi, B2C şirketlerinin ise Çarşamba ve hafta sonu tweet atmaları halinde daha çok etkileşim aldıkları görülüyor.
 • Twitter’da en yüksek tıklama oranları saat 12’de ve saat 18:00’da geliyor. En çok retweet ise saat 17:00’da geliyor. Bunun sebebi ise saat 12’de kullanıcıların öğle arasına çıktıkları, akşam 18’de de işten çıktıları için Twitter’a yönelmeleri.

Instagram

Yapılan araştırmalar Instagram üzerindeki paylaşım zamanlarına da dair fikirler veriyor.

 • Instagram kullanıcılar tüm hafta boyunca, aktif olsalar da Pazar ve Pazartesi günü biraz daha aktifleşiyorlar.
 • En çok etkileşim mesai saatleri dışında gerçekleşiyor. Ancak öğlen saat 15:00 ile 16:00 arasında kullanıcılar mesaiden sıkılmaya başladıklarında Instagram üzerinde aktif hale geliyor.
 • Mesai saatleri arasında 1000 kullanıcıdan ortalama 22,5’i Instagram’da aktif vakit geçirirken, mesai saatleri dışında 1000 kullanıcıdan 33,4’ü aktif olarak bu mecrada vakit geçiriyor.

Sizin markanız için en iyi zaman hangisi?

Global yapılan araştırmalar, bu konuda size bir takım fikirler verebilir; ancak bu araştırmalar hiçbir zaman yüzde 100 olarak sizin iş modelinize uyumluluk göstermeyebilir. Bu durumda da en iyi paylaşım saatlerini sizin kendiniz bulmanız gerekiyor.

Bunu yapabilmek için de A/B testlerinden faydalanmanız, Twitter ve Facebook’un istatistikler bölümlerini analiz etmeniz gerekiyor. Bu iki sosyal ağın istatistikler bölümlerinden kullanıcıların demografik bilgilerinden, hangi saatlerde daha aktif olduklarına, hangi içerik tiplerine daha çok ilgi gösterdiklerini öğrenebilirsiniz. IdeaSoft e-ticaret paketleri sayesinde tüm ürünlerinizi, twitter’a, facebook’a uygun şekilde paylaşabilirsiniz. Ürünler içerisine minik kampanyalar da yerleştirerek ilgiyi ve etkileşimi ölçebilirsiniz.

Bunun yanı sıra farklı günlerde farklı saat dilimlerinde benzer içerik tiplerinin paylaşımlarını yaparak, sosyal medya pazarlamanız için testler hazırlayabilirsiniz.

Bu tip çalışmalar ve testler yapmak, şirketiniz için en ideal paylaşım zamanlarını bulmanız konusunda size yardımcı olacaktır. Çıkan verilere göre sosyal medya stratejinizi geliştirerek, bu kanaldan gelen geri dönüşümlerinizi artırabilirsiniz.

Eğer hala e-ticaret’e başlamadıysanız e-ticaret paketlerimizi 15 gün ücretsiz deneyebilirsiniz. Yazımızda bahsettiğimiz noktalara da dikkat ederek, sosyal medyayı daha efektif kullanabilir ve satış sürecine fayda sağlayacağı şekilde yönetebilirsiniz. E-ticaret paketlerimizi 15 gün ücretsiz denemek ve sosyal medya entegrasyonlarını görmek için tıklayınız.


İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: e-ticaret bilgi bankasıSosyal medya
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!