DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

“Sıkça Sorulan Sorular- SSS” sayfasının e-ticaret siteleri için faydaları

“Sıkça Sorulan Sorular- SSS” sayfasının e-ticaret siteleri için faydaları

Birçok e-ticaret sitesi benzer ürünleri sunuyor olsa da, tasarım ve içeriklerindeki kullanıcı dostu yaklaşımlarıyla birbirlerinden kolayca ayrılabiliyor ve bu anlamda kullanıcıların gözünde kolayca kategorize olabiliyor.

Bir web sitesinden ilk kez alışveriş yapan müşteriler, sitenin “hakkımızda” sayfasını inceleyip site ile ilgili fikir sahibi olmaya çalışırken, genellikle “Sıkça Sorulan Sorular-SSS” sayfasını da okumayı tercih ediyorlar. Çünkü bu sayede alışveriş yapacakları sitenin genel prensipleri hakkında kısaca bilgi edinmek, kendilerini güvende hissetmek istiyorlar. Dolayısıyla e-ticaret sitelerinin bir SSS sayfası olması, potansiyel müşterilerde güven oluşturan ve web sitesinin geri dönüşüm oranını artıran en pratik ve en faydalı yöntem olarak gündeme geliyor.

Konu hakkındaki bir çok araştırma ise Sıkça Sorulan Sorular sayfasının en az ana sayfa ve ürünlerin yer aldığı sayfalar kadar önemli olduğu konusunu vurguluyor. Peki SSS sayfaları e-ticaret firmalarına başka ne gibi fırsatlar sunuyor?

Tüketiciler kendilerini rahat hissediyor

Kullanıcılar, ilk kez ziyaret ettikleri e-ticaret sitesinde bazı sorularına yanıt almak için çoğu zaman direkt SSS sayfasına yönelmeyi tercih ediyorlar. Çünkü merak ettikleri soruların yanıtını sormak için e-posta yazmak ya da telefon etmek, zamanla yarışan kullanıcının tercih edeceği bir yöntem olmayabiliyor. Üstelik sayfanın adının “Sıkça Sorulan Sorular” olması sayesinde, diğer müşterilerin de aynı soruları sorduğunu düşünen kullanıcı, kendisini bu anlamda çok daha rahat hissediyor.

Web sitesinin SEO çalışmalarına fayda sağlıyor

SSS sayfasında, e-ticaret sitesinin sektörel sorulara verdiği yanıtlar, arama motoru optimizasyonu (SEO) çalışmalarına katkı sağlayabiliyor. Çünkü SSS sayfası, SEO çalışmalarında önemli bir kriter olan anahtar kelimelerin kullanımı için önemli bir fırsat oluşturuyor. Bu sayfada ürün ve hizmetlerin adının geçmesi, anahtar kelimelerin organik olarak kullanılmasına doğal bir zemin hazırlıyor. Böylece SSS sayfası kullanıcılar açısından faydalı olurken, öte yandan e-ticaret sitesinin arama motorlarındaki görünürlüğünü artırarak ekstra avantaj sağlıyor.

Zaman kazandırıyor

Kullanıcıların sorabileceği olası soruların büyük bir kısmını kapsayan, özenle hazırlanmış bir SSS sayfası, web sitesi sahiplerine zaman ve kaynak kullanımında avantaj sağlıyor. Öte yandan bu sayfalar, satışa doğrudan olmasa bile pozitif katkı sunuyor. Basit ama işlevsel soruların yer aldığı SSS sayfası, bir anlamda kullanıcıya rehberlik ediyor. Bu sayede sorularına yanıt bulan kullanıcı alışverişe devam ederken, tam tersi durumda ise alışverişi tamamlamadan siteden ayrılabiliyor.

Sonuç olarak SSS sayfaları, kullanıcıyla olan etkileşimi sağlamak, potansiyel müşterilerin güvenini kazanmak, arama motorlarında rakip firmalardan öne çıkmak gibi avantajlarıyla e-ticaret firmalarının olmazsa olmazları arasındaki önemini koruyor. Diğer yandan kullanıcı ihtiyaçlarına tam olarak karşılık veren bir e-ticaret sayfasına sahip olmak da kullanıcıların zihinlerinde oluşabilecek soru işaretlerini gidermede etkili olabiliyor. Eğer siz de kullanıcı memnuniyeti sağlayabilecek bir e-ticaret sitesine sahip olmak istiyorsanız, zaman kaybetmeden IdeaSoft’un ücretsiz demo hesabınızı inceleyebilirsiniz.

İşinizi E-ticarete Taşıyın.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: anahtar kelimelerArama Motoru Optimizasyonue-postae-ticaret alışverişie-ticaret firmalarıe-ticaret mağazasıhakkımızda sayfasımüşteri güvenimüşterileronline alışverişonline kullanıcıSEO çalışmalarıSıkça sorulan sorularSSSSSS sayfasıtelefon
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!