“Sıkça Sorulan Sorular- SSS” sayfasının e-ticaret siteleri için faydaları

Birçok e-ticaret sitesi benzer ürünleri sunuyor olsa da, tasarım ve içeriklerindeki kullanıcı dostu yaklaşımlarıyla birbirlerinden kolayca ayrılabiliyor ve bu anlamda kullanıcıların gözünde kolayca kategorize olabiliyor.

Bir web sitesinden ilk kez alışveriş yapan müşteriler, sitenin “hakkımızda” sayfasını inceleyip site ile ilgili fikir sahibi olmaya çalışırken, genellikle “Sıkça Sorulan Sorular-SSS” sayfasını da okumayı tercih ediyorlar. Çünkü bu sayede alışveriş yapacakları sitenin genel prensipleri hakkında kısaca bilgi edinmek, kendilerini güvende hissetmek istiyorlar. Dolayısıyla e-ticaret sitelerinin bir SSS sayfası olması, potansiyel müşterilerde güven oluşturan ve web sitesinin geri dönüşüm oranını artıran en pratik ve en faydalı yöntem olarak gündeme geliyor.

Konu hakkındaki bir çok araştırma ise Sıkça Sorulan Sorular sayfasının en az ana sayfa ve ürünlerin yer aldığı sayfalar kadar önemli olduğu konusunu vurguluyor. Peki SSS sayfaları e-ticaret firmalarına başka ne gibi fırsatlar sunuyor?

Tüketiciler kendilerini rahat hissediyor

Kullanıcılar, ilk kez ziyaret ettikleri e-ticaret sitesinde bazı sorularına yanıt almak için çoğu zaman direkt SSS sayfasına yönelmeyi tercih ediyorlar. Çünkü merak ettikleri soruların yanıtını sormak için e-posta yazmak ya da telefon etmek, zamanla yarışan kullanıcının tercih edeceği bir yöntem olmayabiliyor. Üstelik sayfanın adının “Sıkça Sorulan Sorular” olması sayesinde, diğer müşterilerin de aynı soruları sorduğunu düşünen kullanıcı, kendisini bu anlamda çok daha rahat hissediyor.

Web sitesinin SEO çalışmalarına fayda sağlıyor

SSS sayfasında, e-ticaret sitesinin sektörel sorulara verdiği yanıtlar, arama motoru optimizasyonu (SEO) çalışmalarına katkı sağlayabiliyor. Çünkü SSS sayfası, SEO çalışmalarında önemli bir kriter olan anahtar kelimelerin kullanımı için önemli bir fırsat oluşturuyor. Bu sayfada ürün ve hizmetlerin adının geçmesi, anahtar kelimelerin organik olarak kullanılmasına doğal bir zemin hazırlıyor. Böylece SSS sayfası kullanıcılar açısından faydalı olurken, öte yandan e-ticaret sitesinin arama motorlarındaki görünürlüğünü artırarak ekstra avantaj sağlıyor.

Zaman kazandırıyor

Kullanıcıların sorabileceği olası soruların büyük bir kısmını kapsayan, özenle hazırlanmış bir SSS sayfası, web sitesi sahiplerine zaman ve kaynak kullanımında avantaj sağlıyor. Öte yandan bu sayfalar, satışa doğrudan olmasa bile pozitif katkı sunuyor. Basit ama işlevsel soruların yer aldığı SSS sayfası, bir anlamda kullanıcıya rehberlik ediyor. Bu sayede sorularına yanıt bulan kullanıcı alışverişe devam ederken, tam tersi durumda ise alışverişi tamamlamadan siteden ayrılabiliyor.

Sonuç olarak SSS sayfaları, kullanıcıyla olan etkileşimi sağlamak, potansiyel müşterilerin güvenini kazanmak, arama motorlarında rakip firmalardan öne çıkmak gibi avantajlarıyla e-ticaret firmalarının olmazsa olmazları arasındaki önemini koruyor. Diğer yandan kullanıcı ihtiyaçlarına tam olarak karşılık veren bir e-ticaret sayfasına sahip olmak da kullanıcıların zihinlerinde oluşabilecek soru işaretlerini gidermede etkili olabiliyor. Eğer siz de kullanıcı memnuniyeti sağlayabilecek bir e-ticaret sitesine sahip olmak istiyorsanız, zaman kaybetmeden IdeaSoft’un ücretsiz demo hesabınızı inceleyebilirsiniz.

[snippet slug=”blog-content-action” /]

Diğer Yazılar

Senem Savcu
15 Aralık 2022

İnternetten satış yapmak için e-ticarete başlamak isteyenlere rehber hazırladık. Bu e-ticaret rehberi ilk etapta ihtiyaç duyulabilecek birçok bilgiyi içerisinde bulundurmaktadır. E-ticaret nedir? İnternet ortamında ürün veya bir hizmetin satışının gerçekleştirildiği elektronik ticarettir. Geleneksel ticaretin yanı sıra internette bir site veya pazaryeri aracılığıyla satış yapılabilmektedir. Genellikle e-ticarete başlamak isteyen kişiler internet sitesi kurmak veya pazaryerlerinde satış…(Continue Reading)

Savaş Çetinkaya
1 Kasım 2022

İçinde bulunduğumuz “dijital çağ”, hızla ve önemli ölçüde girişimcilerin ticaret yapma biçimini değiştiriyor. Bu anlamda, online alışveriş yapanların sayısının artması; internetten satış için şirket kurmak isteyen birçok girişimciyi, digital bir mağaza açarak e-ticaret sektörüne adım atmaya yöneltiyor. Bilindiği gibi; fiziksel bir mağaza sahibi olmak ile karşılaştırıldığında, internetten satış için şirket kurmak, yatırım ve işletme maliyetlerinin…(Continue Reading)

Savaş Çetinkaya
29 Ekim 2022

E-ticaret sitesi kurmak için gerekenler E-ticaret sitesi kurmak için gerekenler nelerdir ve yeni başlayanlar ilk olarak nelere ihtiyaç duyar? Bunu mercek altına almak ve e-ticarete yeni başlayacaklara ön ayak olmak istedik. Geçtiğimiz 5 yılda ülkemizde elektronik ticaret hızla gelişim gösteriyor. Birçok büyük markanın ilgisini çektiği gibi küçük ve orta ölçekli işletmelerin de e-ticaret ilgi odağı…(Continue Reading)

Savaş Çetinkaya
28 Ekim 2022

Uzun zamandır çalışarak online satış sitesi kurdunuz ve satış yapmak için tüm eksikleri tamamladınız. Aynı zamanda ilk satışınızı da yaptığınızı düşünelim. Böylece artık online satış sitesi kurmak sizin için bir plandan öteye geçmiş ve gerçekleşmiş oldu. Ancak ilk günlerdeki yoğunluk azaldıktan sonra ve diğer konularıda hallettikten sonra satışlarınıza odaklanacaksınız. Dikkatinizi çeken ilk konunun satış rakamlarına…(Continue Reading)

Savaş Çetinkaya
26 Ekim 2022

Halihazırda kendini kanıtlamış bir markaya, sahip olduğundan daha iyi bir isim bulmayı hiç denediniz mi? Bu küçük oyunun, düşündüğünüzden daha güç olduğunu, ilk denemeden sonra bile kolayca fark edebilirsiniz. Benzer şekilde; e-ticarette sıkça oynamak zorunda kaldığımız bir oyun: Sanal mağazamıza isim seçmek. Farklı ürünler ve markalara yer vereceğiniz sanal mağazanıza yeni bir alan adı ve…(Continue Reading)