DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Temel arama motoru optimizasyonu (SEO) ipuçları

Temel arama motoru optimizasyonu (SEO) ipuçları

<​Arama motoru optimizasyonu veya diğer adıyla SEO konusunda ulaşabildiğiniz başarı, e-ticaret sitenizin başarısını doğrudan etkileyebilecek en önemli faktörlerden biridir. En temel tanımı ile SEO; e-ticaret sitenizin arama motorları tarafından görünürlüğünü artırmak anlamına gelir. Sitenizin arama motorları tarafından görülürlüğünün artması ise organik trafiğinizin artması anlamına gelir.

 

Daha fazla trafik, daha fazla satış anlamına gelmesinden dolayı, üstelik organik trafiğin tıklama veya gösterim başına maliyetleri olmadığı için son derece önemlidir. Peki e-ticaret için arama motoru optimizasyonunda nelere dikkat etmek gerekir.

 

IdeaSoft olarak e-ticarette SEO konusunda altı önemli noktayı bir araya getirdik…

 

Anahtar kelimelerinizi belirleyin

İlk yapmanız gereken şey hedefleyeceğiniz anahtar kelimelerinizi belirlemektir. Anahtar kelimeleriniz ne kadar geniş bir ifadeye karşılık geliyorsa toplam arama hacmi genellikle daha yüksektir ama rekabet de yüksek olacağı için SEO konusunda işinizin de daha kadar zor olduğunu söylemeliyiz. Daha dar ifadelerin arama yoğunluğu nispeten az olabilir ama onlarda da sitenizi üst sıralara taşımak daha kolay olur. Bu ikisi arasında sağlıklı bir denge kurmak için Google’ın AdWords anahtar kelime aracından fikir alabilirsiniz.

 

Özgün ürün açıklamaları

Arama motorları da aynı ziyaretçileriniz gibi özgün içeriği çok severler. O yüzden her bir ürün için özgün birer tanıtım metni yazdığınızdan emin olun. Tedarikçinin size sağladığı ve pek çok farklı sitede kelimesi kelimesine aynısının kullanıldığı ürün tanıtımları arama motoru optimizasyonu konusunda size yardımcı olamaz.

 

Doğru kategori ve ürün isimleri

Kategori ve ürün isimlerini belirlerken SEO konusunu aklınızda bulundurmanızda fayda var. Potansiyel müşterilerin arama motorlarında yapacakları aramalarda yer alması muhtemel kategori ve ürün isimleri sizin için avantaj olacaktır.

 

Blog’unuz olsun

Potansiyel müşterilerinizin sitenize ilk girdikleri sayfa ürün sayfası olmak zorunda değil. Blog yazılarınızın bulunduğu ve daha fazla sayıda özgün içeriğin bulunduğu içerik alanları ziyaretçilerin siteye ilk girdikleri sayfa olabilir ve oradan ürün sayfalarına geçebilirler. Bu yüzden sitenizde bir blog’unuz olması son derece önemlidir.

 

Anahtar kelime dengesine dikkat edin

En başta seçtiğiniz anahtar kelimeler sitenizdeki farklı sayfalarda yer alacaklar fakat yaygın inanışın aksine bu kelimeleri mümkün olduğu kadar sık kullanmak faydadan çok zarar getirebilir. Seçilen anahtar kelimenin bir sayfada ne kadar sık geçmesine gerektiğine dair kesin bir kural yok, bu konuda yapmanız gereken anahtar kelimenin metin içerisinde doğal bir şekilde yer almasını sağlamak.

 

Sosyal medyayı kullanın

Sosyal medyayı kullanmak sadece potansiyel müşterilere ulaşmak için değil, arama motorları tarafından fark edilebilmek açısından da önemlidir. Facebook ve Twitter’ın yanı sıra Google’a ait olan Google+’ı da gözden kaçırmamanızı öneririz.

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: PazarlamaSEO
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!