SEO’da rakip analizi neden önemlidir ve nasıl yapılır?

seo rakip analizi

SEO çalışmalarınızı yaparken rakip firmaların çalışmalarını incelemek ve SEO stratejilerinizi bu analizler doğrultusunda yapmanız e-ticaret firmanız için oldukça önemlidir. Sadece kendi sitenizde yaptığınız çalışmalar, arama motorlarında üst sıralarda çıkmak için yeterli değildir, aynı zamanda rakip firmaların çalışmalarından da haberdar olmalısınız.

Daha önceki yazılarımızda yeni açılan e-ticaret siteleri için SEO önerileri ve 2016 yılında SEO konusunda dikkat etmeniz gerekenleri sizlerle paylaşmıştık. Bu yazıda da SEO’da rakip analizinin öneminden ve bu analizlerin nasıl yapılabileceğinden bahsedeceğiz.

SEO’da rakip analizi neden önemlidir?

Rakip firmaların çalışmalarını yakından takip etmek ve onların SEO alanında neler yaptığını takip etmek için birçok farklı sebep bulunuyor. Rakip firmaların hem ürünler hem de içerik çalışmalarında hangi anahtar kelimeler üzerine yoğunlaştığını görmek için bu tür rakip analizlerinin yapılması gerekiyor.

Aynı sektörde olduğunuz için, rakiplerinizin hangi anahtar kelimeler üzerine yoğunlaştığını inceleyerek, kendi çalışmalarınızı değerlendirebilirsiniz.

Onların başarılı olduğu ya da yer almadığı anahtar kelimeleri de bu şekilde bulabilirsiniz. Böylelikle, onların henüz yatırım yapmadığı anahtar kelime grupları üzerine çalışarak, bu alanlarda onların önüne geçebilirsiniz. Aynı zamanda, onların önde olduğu anahtar kelime gruplarına yönelik yapacağınız çalışmaları belirleyerek, ne kadarlık bir çalışma yapmanız gerektiğini de belirleyebilirsiniz.

Onların en çok trafik aldığı anahtar kelime gruplarını belirleyerek, içerik pazarlama çalışmalarınızda bu kelime gruplarına yönelebilir ve bu alanda organik trafik elde etmek için çalışmalar yapabilirsiniz.

Rakip analizi sayesinde onların alan adı otoritelerini ve sayfa güçlerini de görerek, rekabette nasıl bir yerde olduğunuzu da öğrenebilirsiniz. Birçok alanda olduğu gibi SEO’da da rakip analizi yapmak, işiniz için stratejiler geliştirme konusunda size yardımcı olacaktır. Şimdi de SEO’da rakip analizi yapabilmek için neler yapmanız gerektiğinden bahsedelim.

SEO’da rakip analizi nasıl yapılır?

Anahtar kelimeleri belirleyin

Öncelikle, kendi sektörünüzle, ürünlerinizle, hizmetlerinizle ve içeriklerinizle ilgili olan anahtar kelimeleri belirleyin. Kendi yaptığınız SEO çalışmaları için kullandığınız anahtar kelime gruplarını, rakip analizi için de kullanabilirsiniz.

Bunun yanı sıra, rakiplerinizin sizden farklı ürünleri ve içerikleri de olabilir. Bu ürün ve içerikleri de kapsayan ayrıca bir anahtar kelime listesi hazırlayabilirsiniz.

Daha önce, kendi siteniz için bir anahtar kelime araştırması yapmadıysanız, kendi ürünlerinizi ve içeriklerinizi kapsayan bir liste çıkartmaya başlayabilirsiniz. Bu ürünlerin arama motorlarında nasıl aranabileceğine dair bir araştırma yaparak, hangi anahtar kelime gruplarına yönelmeniz gerektiğine dair fikir sahibi olabilirsiniz.

Fikir almak için arama motorlarından yararlanabilir ya da rakip firmaların bu tür ürünler için verdiği Adwords reklamlarına bakabilirsiniz. Sonrasında Google Anahtar Kelime Planlayıcı ile kendi anahtar kelimelerinizi ve hacimlerini bulabilirsiniz.

Rakiplerinizi belirleyin

Rakiplerinizin kim olduğunu biliyor olabilirsiniz; fakat iş SEO analizine geldiğinde, dikkat etmeniz gerekenler sadece rakip firmalar değil, Google’da ilk iki sayfada çıkan ve Page Rank’i kuvvetli olan sayfalarda olacaktır.

Sadece e-ticaret firmalarına odaklanmamanız gerekiyor. Sektörünüzle ilgili içerik yayınlayan içerik siteleri de SEO konusunda bir anlamda sizin rakibiniz sayılır.

Belli anahtar kelimelerde hangi sonuçlar alındığını görmek için “SEMRush”’ı kullanabilirsiniz. İnternet tarayıcısı üzerinden girdiğiniz bu araç, aradığınız anahtar kelimelerle ilgili detaylı sonuçlar sunuyor. Aramalarınızı yapmadan önce, arama çubuğunun yanında Türkiye seçeneğini ayarlamayı unutmayın. Tabii ki yurtdışındaki faaliyetleri takip etmek için de, hedef ülkenizin ayarını yapmanız gerekiyor.

Rakiplerinizin sayfa ve alan adı otoritelerini araştırın

MOZ’un Open Site Explorer özelliğini kullanarak rakiplerinizin sayfa ve alan adı otoritelerini araştırabilirsiniz. Bu araç ile belli başlı konularda fikirler edinebilirsiniz; ancak daha detaylı sonuçlara ulaşmak için, bu aracı satın almanız gerekiyor.

Sayfa otoritesi (SO) ve alan adı otoritesi (AO) araştırmalarının neden önemli olduğundan da bahsedelim. Eğer rakiplerinizin SO ve AO değerleri sizin sitenizden yüksekse, SEO çalışmalarınızı farklı anahtar kelime grupları üzerine yoğunlaştırmak daha etkili olacaktır.

Bunun sebebi ise rakiplerinizin otoritesi belli başlı anahtar kelime gruplarında oldukça kuvvetlidir ve sizin sıfırdan bu alanlarda rekabet etmeniz zor olacaktır; aynı zamanda da uzun süre alacaktır. Bunun yerine rakiplerinizin yatırım yapmadığı anahatar kelime gruplarına yoğunlaşarak, başka kategorilerde ilerlemeye çalışabilir ve farklı arama sonuçlarında üst sıralarda çıkmaya başlarsınız.

Bir örnek üzerinden devam edelim. AO değerinizin 100 üzerinden 40 olduğunu ele alalım. Sizin rekabet etmeniz gereken siteler 40’ın altında olmalı ya da en fazla 40 olmalı. Eğer 40’ın üstünde bir değere sahip olan (Örn. 50) site ile rekabete girmeye çalışırsanız, bu sizi oldukça zorlayacaktır ve büyük ihtimalle kısa vadede başarılı olmanız da bir o kadar zor olacaktır. Bunun yerine kendinizden düşük AO’ya sahip firmalarla rekabet etmeniz daha iyi sonuçlar getirir.

Kendi sayfalarınızla, rakiplerinizin sayfalarını karşılaştırın

Hedef anahtar kelime gruplarınızı belirledikten ve SO ile AO karşılaştırmalarını yaptıktan sonra elinizde karşılaştırma yapmak için birçok site ve veri bulunacak. Bu aşamadan sonra artık sayfa karşılaştırmaları yaparak, SEO rekabetinde hangi durumda olduğunuzu görebilirsiniz.

Kendi sayfalarınızın ve rakip firmaların sayfalarını karşılaştırmak için Quicksprout’u kullanabilirsiniz. Bu aracı kullanmak için internet sitenizin kaydını yaptırmanız ve Google Analytics verilerinize erişim vermeniz gerekiyor. Bu işlemleri yaptıktan sonra, sayfa karşılaştırmalarını yapmaya başlayabilirsiniz.

Bunun yanı sıra Side by Side Comparison Tool’u da kullanarak sayfa karşılaştırmalarını yapabilirsiniz. Bu araç size, sayfa boyutları, kaç adet link olduğu, sayfada kaç kelimenin bulunduğunu, anahtar kelime yoğunluğunu ve link yapılarını gösterecek.

Bu aracı rekabet etmek istediğiniz ancak sizden yüksek AO ve SO’ya sahip olan sitelerin sayfalarını analiz etmek için de kullanabilirsiniz. Böylelikle, onların hangi konularda daha iyi olduğunu görebilir ve kendi sitenizde bu geliştirmeleri yapabilirsiniz.

SEO çalışmaları bir kez yapıldıktan sonra biten bir işlem değil ve devamlı olarak yapılması gerekiyor. Daha detaylı sonuçlar alabilmek için ücretli yazılımları kullanmanız gerekecektir. Yarın ki yazımızda da SEO konusunda kullanabileceğiniz ücretli araçları sizinle paylaşacağız.

[snippet slug=”blog-content-action” /]

Diğer Yazılar

Ferad Osman Sali
4 Mayıs 2023

E-ticarette tahmin edilebileceği üzere müşteriler bir ürün satın aldığında, kendisine gelmeden neye benzediğinden tam bilemez. Ürün fotoğraf çekimi bu nedenle büyük bir önem taşımaktadır. İnsanlar bir ürün alacağı zaman emin olabilmek için fotoğrafı ayrıntılı olarak incelemekte, buna göre bir karar vermektedir. Eğer potansiyel müşteriyi gerçek müşteri yapmak istiyorsanız, kaliteli fotoğraflar çekmek gerekmektedir. Böylece ürün tanıtımı…(Continue Reading)

Ferad Osman Sali
24 Nisan 2023

Sosyal medya paylaşımlarınızın daha ilgi çekici olmasını istiyorsanız, kaliteye önem vermeniz gerekmektedir. Grafik tasarım bu bakımdan en önemli konulardan bir tanesi olmaktadır. Sosyal medyayı ister tanınmak isterseniz sitenizi, e-ticaret sayfanızı ya da firmanızı tanıtmak için kullanın, istediğiniz başarıları elde edebilmek için kaliteli paylaşımlar yapmak gerekmektedir. Bu insanların ilgisini çekeceği için beğeni ve takipçi gibi istatistiklerinizi…(Continue Reading)

Ferad Osman Sali
12 Nisan 2023

E-ticaret sitesi olan herkes doğal olarak daha fazla satmayı talep etmektedir. Bu konuda tavsiye edilen pek çok öneri yer almaktadır. Açıklama yazma bunlardan sadece bir tanesi olmaktadır. Geleneksel ticaret ve e-ticaret arasındaki en büyük fark satışların nasıl gerçekleştiği olmaktadır. Geleneksel ticarette satışlar mağaza aracılığıyla yapılmaktadır. Mağazada görevli olan satış görevlileri pek çok konuda müşterilere yardım…(Continue Reading)

Ferad Osman Sali
2 Mart 2023

İçindekiler; Neden Ücretsiz E Ticaret Sitesi? Eticaret.com Size Neler Sunar? Ücretli Paketlere Geçiş Yapılır Mı? Ücretsiz Sitelerde Tema Şablonları Var Mı? Ücretsiz E-ticaret Sistemlerinde Yazılım Güncellemesi Var Mı? Ücretsiz e ticaret sitesi dendiğinde birçok kişinin aklına yavaş yüklenen siteler, zor açılan ürün sayfaları, kullanımı zorlaştıran tasarımlar ve teknik sorunlar gelir. Bu bakımdan çoğu kişi bunların…(Continue Reading)

Ferad Osman Sali
19 Şubat 2023

İçindekiler; Yazılıma Yatırım Yapmanız Gerekmez Ödeme Entegrasyonları Yer Almaktadır Yazılım Güncellemeleri Bulunur Eğitim Dokümanları Mevcuttur Yükseltmek Mümkündür Ücretsiz e ticaret sitesi avantajları, online alışveriş dünyasına adım atmak isteyen satıcıların ve girişimcilerin aklında bulunan sorulardan biridir. Eticaret.com, sektöründe kullandığı teknolojik sistemler sayesinde, sahip olduğu free paket içinde şunları teklif etmektedir: Bu bakımdan e-ticarete güzel bir başlangıç…(Continue Reading)