DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

2016 yılı için SEO önerileri ve tahminleri

2016 yılı için SEO önerileri ve tahminleri

E-ticaret firmaları için SEO’nun önemi oldukça fazla ve devamlı yapılması gereken çalışmaların başında geliyor. SEO çalışmaları yapmanın yanı sıra, bu alandaki güncellemeleri de yakalamak gerekiyor.

Google, kullanıcı deneyimini artırmak ve kaliteli içerikleri öne çıkartmak için devamlı olarak algoritmalarında değişiklikler yapıyor. E-ticaret firmalarının da bu değişikliklere ayak uydurması gerekiyor. Aksi takdirde organik arama sonuçlarında beklenen sonuçlar alınamıyor. Bunun yanı sıra değişen algoritmalar sonrasında, şirketler Google’ın artık desteklemediği yöntemleri kullanıyorlarsa, Google tarafından cezalandırılabiliyor.

Tüm bu durumları göz önünde bulundurursak, internetten satış yapan firmaların bu değişiklikleri yakından takip etmesi gerekiyor diyebiliriz. 2015’in son günlerine geldiğimiz bu dönemde de artık, şirketler 2016 yılı için stratejilerini belirliyorlar.

2016 yılında SEO çalışmalarında şirketlerin nelere dikkat etmesi gerekiyor? Uzmanların bu konu hakkında görüşlerini ve tahminlerini bu yazıda sizinle paylaşacağız.

Yeni reklam modeli: İçerik

Dijital pazarlamadan yararlanan firmalar, Adwords ya da sosyal medya reklamları aracılığı ile tüketicilere ulaşıyorlar; ancak Marketing Insider Group’un öngörüsüne göre 2016 yılı “Reklam Engelleme” yılı olacak. Bu öngörünün arkasında ise internet kullanıcılarının önümüzdeki yıl “Ad Blocker” yani reklam engelleyen yazılımları daha fazla kullanacağı yatıyor.

Her gün internet üzerinde onlarca reklamla karşılaşan tüketiciler artık bu reklamların önüne geçmek için reklam engelleyici yazılımlara daha fazla başvuracak.

Bu durumda tabii ki şirketlerin reklamlardan alacakları verimleri bir hayli düşürecektir. Peki, buna karşıt olarak şirketler neler yapabilirler? Burada da içeriğin önemi ortaya çıkıyor. Yeni reklam modeli olarak şirketler içerik üretiminden yararlanabilecekler.

İçerik ve SEO ilişkisi

Markalar tüketicilerin sorularına yanıt veren kaliteli ve özgün içerikler ürettiklerinde arama motorlarında da üst sıralara çıkmaya başlayacaklar. Bu da; SEO çalışmalarınızı yaparken sadece ürün sayfalarına önem vermeyerek, orijinal içerikler üretmenin sitenizin page rank’ini yükselteceği anlamına geliyor.

Kaliteli ve özgün içeriğin önemi devam edecek

Kullanıcı deneyimini artırmak ve aram sonuçlarında daha iyi sonuçlar verebilmek için Google içeriklerin kalitesine ve özgünlüğüne 2016 yılında da devam edecek. Kaliteli içerik yaratma işi birçok markayı zorlayan bir iş olsa da, reklamlara göre daha ucuz ve organik olarak trafik çekmeyi sağladığı için SEO çalışmalarında önem verilmesi gereken konulardan biridir.

Kaliteli ve özgün içerikler sadece blog yazılarında öne çıkmıyor. Site üzerinde ürün açıklamalarında da kaliteli ve özgün içeriklere yer vermek, Google aramalarında daha üst sıralara çıkmayı sağladığı için oldukça önemli. Benzer ürünleri satan e-ticaret sitelerinin en sık yaşadığı sorunlardan biri de kopya ürün açıklamaları kullanıyor oluşları. Markaların hepsi, ürün tedarikçisinden gelen içeriği kullandıkları zaman, özgün içerik kullanmamış ve aksine kopya içerik kullanmış olarak değerlendirilebiliyor. Bu da doğal olarak page rank’lerinin düşmesine neden olabiliyor.

E-ticaret firmalarının 2016’da SEO çalışmalarında önem vermeleri gereken konulardan biri de bu durumda ürün açıklamalarında da özgün ve kaliteli içeriklere yönelmek olacaktır.

Sosyal medya da işin içine giriyor

SEO çalışmaları yaparken artık sosyal medyada paylaştığınız içeriklerde de anahtar kelime kullanımının önemi önümüzdeki yıl artacak. Bir süredir Google+, Linkedin ve Pinterest üzerindeki içerikler Google üzerindeki arama sonuçlarında kullanıcıların karşısına çıkıyordu; ancak 2015 yılında Facebook ve Twitter gönderileri de bu aramalarda gösterilmeye başlandı.

Bu durumda da sosyal medya içeriklerinizdeki SEO çalışmalarının önünü açarak önemi artırıyor. Markalar, sosyal platformlar üzerindeki içeriklerinde doğru anahtar kelimeleri kullanarak, Google aramalarından bu gönderilere trafik çekebilecekler.

Sosyal medya üzerindeki içeriklerin Google’da gösterilmesinin, sitenizin page rank’ine bir etkisi olmayacak; fakat kullanıcıların bu içeriklerle karşılaşmaları ve bunlarla etkileşime geçmeleri ve buradaki linkler üzerinden sitenize gelmeleri sizin geri dönüşüm oranlarınızı artıracaktır. Bu içeriklerin paylaşılması, beğenilmesi ya da sosyal yönlendirme trafiği sağlaması sosyal medya üzerindeki etkinizi artıracaktır.

Sadece tık alma ve trafik önemli olmayacak

Sitenize trafik çekmek ve organik aramalardan trafik almak eskiden önemli bir faktördü; fakat Gogle artık bunu da değiştirecek. Sadece tık ya da trafik almak SEO çalışmalarınız ve page rank’iniz için yeterli olmayacak.

Google, kullanıcıların tıkladıkları bir sayfada ne kadar süre kaldıklarını, sordukları sorunun yanıtı alıp almadıklarını, bu kullanıcıların tekrar siteye geri dönüş yapıp yapmadığını, site üzerinde başka linklere tıklayıp tıklamadıklarını analiz edecek.

Tüm bu eylemlerin ve kullanıcı davranışlarının takip edilmesi de şirketlerin SEO konusunda biraz başını ağrıtabilir. Özgün ve kaliteli içeriğe önem vermeyen şirketler, kullanıcı deneyimini iyi veremedikleri zaman, Google bu sayfaların page rank’lerini düşürecektir.

Başka bir deyişle kullanıcıların sorularına yeterli cevabı vermeyen ve tık avcılığı yapan siteler, 2016’da Google tarafında sıkıntı yaşamaya başlayacaklar.

Kullanıcı deneyimi odakta olacak

Google aramalarında eskiden anahtar kelimelerin önemi çok fazlayken, artık kullanıcı deneyimi daha birincil sırada çıkıyor. Bu da başlıklarda ya içeriklerde sık anahtar kelime kullanımının önemini önemli ölçüde azaltacaktır.

Şirketlerin burada yapması gereken, kullanıcıların sorularına gereken cevabı verebilecek ve semantik olarak düzgün yazılmış içerikler oluşturmak. Kullanıcı deneyimine odaklanmak, onların bilmek isteyecekleri içeriklere yer vermek, kullanıcıyı site üzerinde daha fazla tutmak ve site içerisinde farklı sayfalara yönlendirebilmek page rank’in yükselmesini sağlayacak.

Bu nedenle içeriklerinizi çok mekanik ve anahtar kelime odaklı yazmak yerine, okunması kolay ve kullanıcıların ilgisini çekecek şekilde yazmanız, 2016 yılında size artı puan olarak dönecektir.

Mobile uyumluluk daha da öne çıkıyor

Tüm dünyanın mobile daha da yakınlaştığı bir dönemde SEO çalışmalarınızın ve sitenizin mobile uyumlu olması da önemli bir rol oynar hale geliyor ve 2016’da bu daha da dikkat edilecek bir durum olacak.

Google, bu yıl içerisinde yaptığı güncellemede mobil uyumlu siteleri, mobilden gelen arama sonuçlarında daha üst sıralarda çıkartarak, arama sonucunun yanına sitenin mobil uyumlu olduğunu belirten bir uyarı koydu.

2016 yılında mobil tasarıma geçmeyen sitelerin, mobilden gelen arama sonuçlarında ön sayfalara çıkması daha zorlaşacak ve bu da mobil kullanıcıları kaçırmaları anlamına gelecek. İçeriklerinizin kaliteli ve özgün olması, mobile uyumluluk söz konusu olmadığında değerini kaybedecektir.

Özgün görseller kullanın

Görsel kullanımı da SEO için oldukça önemlidir ve görünen o ki 2016 yılında Google özgün görsel kullanımına da önem verecek. Bazı görseller onlarca site üzerinde kullanılabiliyor ve bu da içeriğin öneminin Google gözünde düşmesine neden olabiliyor. Bunun yerine mümkün olduğunca özgün görsellere yer vermek ve bu görsellerin isimlerini de SEO’ya uygun yapmak 2016 yılında Google’ın içerik üreticilerinden istediği özelliklerden biri olacak.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: Arama Motoru Optimizasyonue-ticaret bilgi bankasıSEO
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!