DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Omnichannel pazarlamanın e-ticaret firmalarına sağladığı 3 önemli avantaj

Omnichannel pazarlamanın e-ticaret firmalarına sağladığı 3 önemli avantaj

Omnichannel pazarlama, dijital dünyanın gelişimine paralel olarak tüketici davranışlarıyla da aynı doğrultuda gelişen stratejik bir yöntem. Tüketiciye tüm kanallarda aynı alışveriş deneyimini yaşatma amacı taşıyan bu yaklaşım ile online ve offline kanalları birlikte kullanarak müşterileri çok daha fazla memnun etmek mümkün. Peki yeni yeni gündeme gelen ve ilerleyen dönemlerde daha sık duymaya başlayacağımız bu kavram ne anlama geliyor ve e-ticaret açısından ne gibi faydalar sağlıyor?

Omnichannel nedir?

Türkçe’de henüz tam bir karşılığı olmayan, ancak alışveriş yapılan kanal ayrımı gözetmeksinizin müşterilerin kusursuz bir deneyim yaşaması temeline dayanan omnichannel’ı şu şekilde örneklendirebiliriz. E-posta yoluyla gelen bir indirim koduna tıklandığında açılan mağaza uygulaması üzerinden kıyafetinizi indirimli fiyata satın alabiliyorsunuz. Satın aldığınız kıyafetin teslimatını evde beklemek yerine belirli bir noktada bulunan fiziksel mağazadan teslim alabiliyorsunuz. Tüm bu süreç içerisinde firma ile müşterinin etkileşimde olduğu tüm kanalları kapsıyor. İşte buna omnichannel pazarlama adı veriliyor. Peki omnichannel yaklaşımın e-ticaret sitelerine ne gibi getirileri oluyor?

1) Hizmet odaklı alışveriş deneyimi

Omnichannel pazarlamada doğru adımları atmak için alışveriş deneyimine müşterinin gözünden bakabilmek ve öncelik sıralamasında en üste hizmet kalitesini koyabilmek önemli. Çünkü Omnichannel pazarlamanın amacı tüketiciye dilediği her kanalda en iyi hizmeti sunmak. Bu da tüketicinin alışveriş deneyiminden daha çok keyif alması, işlerini pratik bir şekilde tamamlayabilmesi ve kişiselleştirmenin ön planda olduğu e-ticarette kendini özel hissetmesi anlamına geliyor.

2) Artan marka farkındalığı ve satış oranları

Marka farkındalığı yaratmak pazarlamanın ilk ve en önemli adımlarından biri. Marka adına bilinirliği artırmak için pek çok farklı çalışma yürütülebilir. Omnichannel da bunun için oldukça uygun bir ortam oluşturuyor. Tüketiciye tek bir kanal üzerinden ulaşmak ve tüketiciyi o kanala bağımlı hale getirmek yerine mümkün olan tüm kanalları kullanarak daha fazla kişiye istediği gibi bir deneyim sunma imkanı, markaların farklı kanallarla da bilinirliğini artırmasını sağlıyor. Ayrıca çok çeşitli kanallardan markaya ulaşabilen tüketiciler sayesinde satışlar da artıyor.

3) Bütünleşik veri toplama

Son dönemlerin en önemli konularından “kullanıcı verileri” birden farklı kanal üzerinden müşteri bilgilerini toplamayı esas alıyor. Çünkü farklı cihaz ve kanal üzerinde farklı deneyimler yaşayan kullanıcılar, doğal olarak farklı davranış özellikleri gösterdiklerinden haklarında daha ayrıntılı bilgi sahibi olmak mümkün olabiliyor.

Omnichannel pazarlama anlayışı tüm kanallardaki veriyi bir arada görmeyi ve farklı kanallar arasında çapraz bağlar kurmayı sağlıyor. Böylece müşteri profilini daha iyi tanıyan e-ticaret firmaları, daha hesaplı ve etkili bir pazarlama stratejisi oluşturabiliyorlar. Eğer siz de e-ticaret dünyasına giriş yapmak istiyorsanız hemen IdeaSoft’un ücretsiz demo hesabını inceleyin, müşterilerinizin beklentilerine online mağazanız üzerinden de karşılık verin.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: alışveriş deneyimiçok kanallı pazarlamae-ticaret kullanıcısıE-ticaret Sektörüe-ticaret sitesikullanıcı verilerimarka farkındalığımüşteriOmnichannel pazarlamaomnichannel stratejionline mağazaonline ve offlinesatışları artırmaktek deneyim
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!