DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

E-ticarette iyi bir müşteri deneyimi sağlamanın 3 yolu

E-ticarette iyi bir müşteri deneyimi sağlamanın 3 yolu

Online alışverişin yaygınlaşması sonucu e-ticaret siteleri arasında artan rekabet, e-ticaret şirketlerinin müşterilerine olumlu bir “müşteri deneyimi” sağlamasını da önemli hale getirdi. Bu nedenle, müşteri deneyimini rakiplerinden daha iyi yönetebilen e-ticaret şirketleri daha başarılı oluyor.

Müşteri deneyimi, e-ticaret sitenizle müşterileriniz arasında kaliteli bir etkileşime olanak sağlıyor. Bu etkileşim; sosyal medya gibi, potansiyel müşterinizle ilk ilişki kurduğunuz noktadan başlıyor ve e-ticaret sitenizden alışveriş yapan müşterileriniz için sadakat geliştirme çabalarınızla sürüyor.

Hatta müşteriniz ürününüzü satın aldıktan sonra, onunla ilgili herhangi sorunu veya şikâyeti olduğunda da bu süreç devam ediyor. Yani iyi bir müşteri deneyimi yönetimi, müşterilerinizin sadece satın alma sürecini değil; satış öncesini ve sonrasını da içeriyor.

Peki daha iyi bir müşteri deneyimi sağlamak için neler yapabilirsiniz?

1. Hızlı ve kişiye özel hizmet sunma

E-ticaret sitenizde müşterilerinizin kişisel istek ve ihtiyaçlarına, mümkün olan en hızlı bir biçimde yanıt verebilmeniz çok önemli. Çünkü e-ticaret sitenizin başarı hedefleri ne olursa olsun, bu hedeflere ulaşabilmek için öncelikle müşteri memnuniyeti elde etmeniz gerekiyor. Bu nedenle; müşteri deneyimi sürecini en başından iyi yönetmenizde fayda var.

Yapılan araştırmalara göre; e-ticaret müşterilerinin çoğunluğu, fiziksel bir mağazadan alışveriş yaparken kendilerine sunulan hizmetin hızı, onlara özel sağlanan kolaylık ve konfor gibi deneyimlerin benzerlerini online alışveriş sitelerinden de bekliyor.

Bu nedenle, e-ticaret sitenizin müşterilerine özel kuponlar, indirimler, hediyeler ve hızlı bir kargo hizmeti sunarak, iyi bir müşteri deneyimi yönetimi gerçekleştirebilirsiniz.

2. Sosyal medyada etkileşim sağlama

Sosyal ağlar; müşterilerinizin düşüncelerini kolaylıkla öğrenebilme ve onlarla etkileşim kurabilme fırsatı sunan, en önemli dijital pazarlama araçları arasında yer alıyor. Bu nedenle, e-ticaret sitenizin hesabının olduğu sosyal ağlarda; hem görsel anlamda hem de içerik olarak sitenizi en kaliteli biçimde temsil etmeniz çok önemli.

Ayrıca sosyal ağlarda, sitenizde yer alan görsel ve yazılı içeriklere, ürünlerinizi kullanan müşterilerinizin sizinle paylaştığı fotoğraf ve videolara da yer verebilirsiniz. Bu anlamda daha rahat etkileşim sağlamanız açısından; sosyal ağlarda paylaştığınız yararlı içeriklerin, dikkat ve ilgi çekici olmasına özen göstermeniz gerekiyor.

3. Yararlı içerikler ile uzun vadeli destek

Müşterilerinizin ihtiyacı olan doğru bilgiyi, doğru zamanda, sorunsuz ve onlara destek verebilecek araçlarla sunmanız çok önemli. Bu konuda müşterilerinizin yararlanacağı kaliteli içerikleri, onların hızlı bir biçimde ve kolayca elde etmelerini sağlamak için; dinamik arama araçlarını kullanmanızda yarar var.

İçerik yönetimi sayesinde, müşterilere ihtiyaç duydukları yararlı bilgileri sunarak; uzun vadeli, müşteri memnuniyetinin de en temel koşullarından birini yerine getirebilirsiniz.

Ayrıca online bir topluluk oluşturarak; forumlar yoluyla, ürünlerinizle ilgili bilgi ve içeriklere potansiyel müşterilerinizin hızla ulaşmalarını ve ürünlerinizi daha önce kullanan müşterilerinizin deneyimlerinden yararlanmalarını sağlayabilirsiniz.

Paylaştığımız yöntemler, e-ticarette sizin de iyi bir müşteri deneyimi sağlamanızı ve bu sayede rakiplerinizle yarışınızda daha kolay öne çıkmanızı kolaylaştırabilir. IdeaSoft e-ticarette satışlarınızı artıracak her konuda size özel, akıllı çözümleriyle her zaman destek oluyor. Gelin, siz de demo hesabınızı oluşturun ve IdeaSoft ile kazanmaya hemen başlayın…

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: E-ticaret GirişimciliğiE-ticaret İşletmeciliği
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!