İyi ve dikkat çekici bir logo nasıl yapılır?

logo tasarlamak

Dikkat çekici ve iyi bir logo hazırlamak markanızın tanınmasını sağlayacağı gibi, bu logonun farklı olması da marka bilinirliğinizin artmasını sağlar. İyi bir logo hazırlamak aslında çok da kolay bir iş olmasa da yeni kurulan girişimler, logo tasarımına bütçe ayıramayabilirler. Bu durumda da kendi logolarını tasarlayabilirler.

Kendi logosunu tasarlamak isteyenler için bu yazıda logo yapımında dikkat edilmesi gereken ipuçlarını sizinle paylaşacağız.

Logo basit ve sade olmalı

Hazırladığınız logonun basit olması gerekiyor. Logonun basit olması, hatırlanmasını da kolaylaştırır. Bu nedenle de karmaşık ikonlardan ve şekillerden uzak durmanız da fayda var. Sade ve basit olması akılda kalıcılığını da artıracaktır. Büyük markaların logolarını incelediğinizde, basit ve sadeliği göreceksiniz. Tabi ki basit ve sade bir logo yapmak kimi zaman daha da zor olabilir.

Logonun akılda kalıcı olması gerekiyor

Logonun basit olmasının yanı sıra akılda kalıcı olması da oldukça önemli. Kolay hatırlanılan bir logo, tüketicilerde marka algısı oluşmasını sağlar.

Logonun belli bir döneme ait olmaması gerekiyor

Hazırladığını logonun sadece belli bir döneme ait olmaması da gerekiyor. Bunun en iyi örneklerinden biri Coca Cola’dır. Logonun uzun soluklu olması, yıllar içinde marka algısının iyice oturmasını sağlar. Bu nedenle de hazırladığınız logonun gelecek dönemlerde de akılda kalıcı ve dönemin özelliklerini yansıtabiliyor olması gerekiyor.

Kontrast alanları kullanın

Logonuzu hazırlarken, kontrast alanları kullanmak da oldukça iyi bir yöntemdir. Kontrast alanlardan kastımız, logonuzun arka plan rengi ile uyumlu bir şekilde kullanılması. Böylelikle arka plan rengini de logonun doğal alanı olarak kullanarak, çok fazla karmaşıklık yaratmadan, ilgi çekici bir logo hazırlayabilirsiniz.

Logonuzun siyah beyaz da kullanılacağını unutmayın

Bazen baskılar da logonuzun siyah beyaz da kullanılabileceğini unutmamanız gerekiyor. Bu nedenle renkli bir logo hazılarsanız dahi bu logonun siyah beyaz renk tonlarında nasıl görüneceğini test etmeniz gerekiyor. Eğer siyah beyaz tonlarda logonuz, aslını iyi bir şekilde yansıtamıyorsa renk seçeneklerinizi ve kontrast oluşturan alanları tekrar elden geçirmelisiniz.

Orijinal ve yaratıcı olun

Bu aşamada markanızı ve ürününüzü iyi tanımak da bir o kadar önemli. Markanızı iyi bir şekilde yansıtacak semboller ya da fontlar kullanmanız oldukça önemli. Bu unsurları seçerken fikir almak için ünlü logolara bakabilirsiniz; fakat kendi markanızın başka markalara benzememesi için orijinal ve yaratıcı fikirler üretmeniz gerekir.

Başka markaların logolarına benzemek, sizin marka değerinize zarar verebilir. Başka logolarla benzerlik göstermesi, tüketicilerin aklını karıştıracağı için bu da markanızın tanınırlığının azalmasına neden olur.

Mesajınızı açıkça vermeye çalışın

Logonuzda bir sembol kullanmayı planlıyorsanız bu sembollerde mesajınızı açıkça yansıtmaya çalışın. Bu verdiğiniz hizmet ya da ürününüzle ilgili bir mesaj olabilir.

Marka kimliğinizi yansıtan bir font kullanın

Her yazı fontunun belli bir karakteri vardır. Verdiğiniz mesaj, ürün veya hizmetinizin de belli bir karakteri ve hissiyatı vardır. Bu nedenle de kullandığınız fontu seçerken bu kimliği yansıtabilmeniz gerekiyor.

Ciddi ve kurumsal bir kimliğiniz varsa, daha sert ve köşeli yazı fontlarını kullanabilirsiniz. Eğlenceli ve gençlere yönelik bir hizmet sunuyorsanız seçeceğiniz yazı fontları daha yuvarlak köşelere sahip olabilir.

Hedef kitlenizi göz önünde bulundurun

Logonuzu oluştururken hedef kitlenizi de göz önünde bulundurmanız gerekiyor. Hedef kitlenizi çoğunlukla erkekler oluşturuyorsa, kırmızı, pembe ve mor gibi renkleri kullanmamanız oldukça önemli. Bu renkler erkeklerin çok fazla tercih ettiği renkler değildir. Bunun yerine daha koyu renklere yönelebilirsiniz. Siyah, gri, lacivert gibi renklere yönelmek logonuzu daha çekici yapabilir.

IdeaSoft’un sunduğu firmaya özel Konsept tasarımları ile tanışın

IdeaSoft e-ticaret paketleri ile e-ticaret sürecine başlamış tüm firmalar, isterlerse logo tasarımından, mail şablonlarına kadar tüm e-ticaret konseptini uzman tasarım ekibimizden hizmet alabilirler. Tüm Konsept tasarım paketlerimizi ve tasarım özelliklerimizi inceleyebilirsiniz. Referanslarımızı da inceleyerek farklı sektörlerdeki çözümlerimizi görebilirsiniz.

[snippet slug=”blog-content-action” /]
[snippet slug=”en-cok-okunan-yazilar” /]

Diğer Yazılar

Ferad Osman Sali
4 Mayıs 2023

E-ticarette tahmin edilebileceği üzere müşteriler bir ürün satın aldığında, kendisine gelmeden neye benzediğinden tam bilemez. Ürün fotoğraf çekimi bu nedenle büyük bir önem taşımaktadır. İnsanlar bir ürün alacağı zaman emin olabilmek için fotoğrafı ayrıntılı olarak incelemekte, buna göre bir karar vermektedir. Eğer potansiyel müşteriyi gerçek müşteri yapmak istiyorsanız, kaliteli fotoğraflar çekmek gerekmektedir. Böylece ürün tanıtımı…(Continue Reading)

Ferad Osman Sali
24 Nisan 2023

Sosyal medya paylaşımlarınızın daha ilgi çekici olmasını istiyorsanız, kaliteye önem vermeniz gerekmektedir. Grafik tasarım bu bakımdan en önemli konulardan bir tanesi olmaktadır. Sosyal medyayı ister tanınmak isterseniz sitenizi, e-ticaret sayfanızı ya da firmanızı tanıtmak için kullanın, istediğiniz başarıları elde edebilmek için kaliteli paylaşımlar yapmak gerekmektedir. Bu insanların ilgisini çekeceği için beğeni ve takipçi gibi istatistiklerinizi…(Continue Reading)

Ferad Osman Sali
12 Nisan 2023

E-ticaret sitesi olan herkes doğal olarak daha fazla satmayı talep etmektedir. Bu konuda tavsiye edilen pek çok öneri yer almaktadır. Açıklama yazma bunlardan sadece bir tanesi olmaktadır. Geleneksel ticaret ve e-ticaret arasındaki en büyük fark satışların nasıl gerçekleştiği olmaktadır. Geleneksel ticarette satışlar mağaza aracılığıyla yapılmaktadır. Mağazada görevli olan satış görevlileri pek çok konuda müşterilere yardım…(Continue Reading)

Senem Savcu
2 Mart 2023

İçindekiler; Neden Ücretsiz E Ticaret Sitesi? Eticaret.com Size Neler Sunar? Ücretli Paketlere Geçiş Yapılır Mı? Ücretsiz Sitelerde Tema Şablonları Var Mı? Ücretsiz E-ticaret Sistemlerinde Yazılım Güncellemesi Var Mı? Ücretsiz e ticaret sitesi dendiğinde birçok kişinin aklına yavaş yüklenen siteler, zor açılan ürün sayfaları, kullanımı zorlaştıran tasarımlar ve teknik sorunlar gelir. Bu bakımdan çoğu kişi bunların…(Continue Reading)

Senem Savcu
19 Şubat 2023

İçindekiler; Yazılıma Yatırım Yapmanız Gerekmez Ödeme Entegrasyonları Yer Almaktadır Yazılım Güncellemeleri Bulunur Eğitim Dokümanları Mevcuttur Yükseltmek Mümkündür Ücretsiz e ticaret sitesi avantajları, online alışveriş dünyasına adım atmak isteyen satıcıların ve girişimcilerin aklında bulunan sorulardan biridir. Eticaret.com, sektöründe kullandığı teknolojik sistemler sayesinde, sahip olduğu free paket içinde şunları teklif etmektedir: Bu bakımdan e-ticarete güzel bir başlangıç…(Continue Reading)