E-ticaret sitelerinde hangi hukuki metinler yer almalı?

Elektronik ticaret ülkemizde henüz gelişme aşamasındayken ilerlemenin temelini müşterilerde güven yaratabilme olgusu oluşturuyor. Sektörün dünya standartlarına gelebilmesinde KOBİ’lerin, büyük şirketler kadar güven kavramına önem vermesini gerekli kılıyor. Bu noktada yasalarca koruma altına alınan tüketici haklarının e-ticaret sitelerinde belirtilmesi işleri büyük ölçüde kolaylaştırıyor.

E-ticaret sitelerinde yer alan hukuki metinler, hem satıcının hem de alıcının yasal haklarını belirlediği için büyük önem taşıyor. Karşılıklı güven ilişkisi kurmayı sağlayan bu metinlerin web sitesinin görünür noktalarında yer almasında fayda var. Peki hem satıcıları hem de alıcıları yakından ilgilendiren bu hukuki metinler hangileri?

Üyelik veya kullanıcı sözleşmesi

Kullanıcıların bir web sitesinden ürün ya da hizmet almadan önce yasal olarak haklarını ve sorumluluklarını bilmeleri ve buna göre hareket etmeleri gerekiyor. Aynı zamanda web sitesi sahibinin sorumlulukları ve kullanıcıya neleri vadettiği de yazılı olarak bu tür sözleşmelerde yer almalı. Sözleşmeyi okuyan e-ticaret kullanıcısı, web sitenin hangi şartlarda ürün veya hizmet satışı gerçekleştirdiğini öğrendiğinden özgür iradesiyle işlemlerine devam edebiliyor ya da etmemeyi tercih edebiliyor.

Üyelik veya kullanıcı sözleşmeleri, web sitesinde verilen hizmetlerin ya da satışa sunulan ürünlerin satın alma ve teslimat gibi operasyonel süreçlerin işleyişini içerdiğinden aslında kullanım koşulları niteliği taşıyor. Geleneksel sözleşmelerde olduğu gibi bu sözleşmelerde de uyuşmazlık halinde uygulanabilecek adımların yer alması gerekiyor.

[snippet slug=”blog-content-action” /]

Gizlilik ve güvenlik politikası

Kullanıcılar bir web sitesine üye olma aşamasında isim, e-posta adresi, doğum tarihi gibi bir takım kişisel bilgilerini verirken bu bilgilerin güvenilir ellerde olduğundan da emin olmak isterler. İşte bu nedenle e-ticaret firmasının kullanıcıya ait bilgilerin korunması ve üçüncü taraflarla paylaşılıp paylaşılmayacağı durumu ve bu konudaki prensiplerinin ana sayfada veya kullanıcıların görebileceği noktalarda yer almasında fayda var. E-ticaret firmasından her iki tarafın da konu ile ilgili hak ve sorumluluklarının detaylı olarak bu politikalarca belirlenmesi ise yasalarca bekleniyor.

Mesafeli satış sözleşmesi

E-ticaretin doğası gereği yapılan satış işleminin alıcıya uzak bir mesafeden gerçekleşmesi nedeniyle, bu tür web sitelerinde yer alan satış sözleşmelerine “mesafeli satış sözleşmesi” adı veriliyor. Bu sözleşmelerin hem içerik, hem de biçim açısından güncel yasalara uygun olarak hazırlanması ise sonradan yaşanacak hukuki sorunları engellemek adına önem taşıyor. Dolayısıyla hazırlanan mesafeli satış sözleşmesinin güncellenme tarihinin de yayınlanması, hukukçular tarafından önemle tavsiye ediliyor. Eğer sözleşmede bir değişiklik yapılacaksa, e-ticaret sitesi yönetiminin bu durumu kullanıcılara yazılı olarak bildirmesi gerekiyor. Cayma hakkı, iade koşulları gibi önemli konuların yer aldığı mesafeli satış sözleşmelerinin anlaşılır bir dille ve 12 punto ile yazılması ise son düzenlenen yasa kapsamında önemle vurgulanıyor.

Kullanıcıların ve satıcıların haklarını koruma altına alan bu hukuki metinler dışında e-ticaret sitesinde iletişim ve açık adres bilgileri, tescilli marka adı, ticari unvan gibi yasalarca belirtilen bilgilerin de yer alması gerekiyor. Nasıl ki bir müşteri herhangi fiziksel bir mağazaya girdiğinde bu gibi bilgilere ulaşabiliyorsa, e-ticaret sitelerinde de benzer bir mantıkla kullanıcının kimlerle/hangi firmayla muhatap olduğunu bilme hakkı kanunlar tarafından korunuyor. Bütün bu yasal bilgilerin e-ticaret sitesinde yer alması, hukuki gerekliliğin yanı sıra, kullanıcıların web sitesine güven duymalarına da katkıda bulunuyor. Eğer siz de müşterilerinizin güven duyacağı bir e-ticaret mağazasına sahip olmak istiyorsanız hemen IdeaSoft’un ücretsiz demo hesabını inceleyin, online alışveriş dünyasına sağlam bir giriş yapın.

Diğer Yazılar

Savaş Çetinkaya
1 Kasım 2022

İçinde bulunduğumuz “dijital çağ”, hızla ve önemli ölçüde girişimcilerin ticaret yapma biçimini değiştiriyor. Bu anlamda, online alışveriş yapanların sayısının artması; internetten satış için şirket kurmak isteyen birçok girişimciyi, digital bir mağaza açarak e-ticaret sektörüne adım atmaya yöneltiyor. Bilindiği gibi; fiziksel bir mağaza sahibi olmak ile karşılaştırıldığında, internetten satış için şirket kurmak, yatırım ve işletme maliyetlerinin…(Continue Reading)

Savaş Çetinkaya
29 Ekim 2022

E-ticaret sitesi kurmak için gerekenler E-ticaret sitesi kurmak için gerekenler nelerdir ve yeni başlayanlar ilk olarak nelere ihtiyaç duyar? Bunu mercek altına almak ve e-ticarete yeni başlayacaklara ön ayak olmak istedik. Geçtiğimiz 5 yılda ülkemizde elektronik ticaret hızla gelişim gösteriyor. Birçok büyük markanın ilgisini çektiği gibi küçük ve orta ölçekli işletmelerin de e-ticaret ilgi odağı…(Continue Reading)

Savaş Çetinkaya
28 Ekim 2022

Uzun zamandır çalışarak online satış sitesi kurmak ve online satış yapmak için gereken tüm eksikleri tamamladığınızı ve ilk satışınızı da yaptığınızı düşünelim. Artık online satış sitesi kurmak sizin için bir plandan öteye geçmiş ve gerçekleşmiş oldu. Ancak ilk günlerdeki yoğunluk azaldığı ve diğer konuları hallettiğiniz için online satış rakamlarına odaklandığınızda işlerin düşündüğünüz gibi gitmediğini görebilirsiniz.…(Continue Reading)

Savaş Çetinkaya
26 Ekim 2022

Halihazırda kendini kanıtlamış bir markaya, sahip olduğundan daha iyi bir isim bulmayı hiç denediniz mi? Bu küçük oyunun, düşündüğünüzden daha güç olduğunu, ilk denemeden sonra bile kolayca fark edebilirsiniz. Benzer şekilde; e-ticarette sıkça oynamak zorunda kaldığımız bir oyun: Sanal mağazamıza isim seçmek. Farklı ürünler ve markalara yer vereceğiniz sanal mağazanıza yeni bir alan adı ve…(Continue Reading)

Savaş Çetinkaya
21 Ekim 2022

Bir önceki yazımızda Mobil SEO’nun ve mobil öncelikli indekslemenin üzerinde detaylı bir şekilde durarak, neden bu konuya önem vermeniz gerektiği ele almıştık. Bugünkü yazımızda ise mobil SEO’nuzu geliştirmek ve arama sorgularına daha iyi yanıt verebilmek için neler yapabileceğinizin üzerinde duracağız. Sitenizin mobil aramalarda daha iyi bir performans göstermesi ve sayfa sıralamanızı geliştirmek için bir takım…(Continue Reading)