DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

KOBİ’ler için e-ihracat ipuçları

KOBİ’ler için e-ihracat ipuçları

İçinde bulunduğumuz çağda küçük ve orta boydaki işletmeler için en büyük fırsatlardan biri de işlerini yurt dışına doğru genişletmek. Ulaştıkları pazarı büyütmek, satışları ve dolayısıyla ciroları artırmak açısından son derece önemli olan bu fırsatla ilgili dikkat edilmesi gereken noktalar olduğunu da gözden kaçırmamak lazım.

Örneğin ürettiğiniz bir malı ya da sunduğunuz bir hizmeti yurt dışına pazarlarken uymanız gereken yasal düzenlemeler, gümrük kuralları gibi pek çok ayrıntının iyice incelenip, uygulama sürecinde doğru adımların atılması büyük önem taşıyor. Bu yazımızda, küçük ve orta ölçekli işletmelerin yurt dışı ticarete atılırken kullanabilecekleri ipuçlarını inceledik.

Yurtdışına nasıl satış yapabileceğinizi düşünün

Üretim ya da hizmetinizi yurtdışında satmaya karar verdikten sonra bunun nasıl gerçekleştirileceğini planlamak gerekir. Bunun için genel olarak 4 ana yöntem uygulanıyor:

– Yurtdışında bir dağıtımcıyla çalışarak ürünlerinizi yurtdışında satışa sunabilirsiniz. Dağıtımcılar genellikle toplam satış üzerinden yüzde hesabıyla çalışır.

– Yurtdışı bir satış danışmanı ile çalışabilirsiniz. Bu danışmanlar komisyon alarak, ürünlerinizi satabilir ya da size müşteri bulabilirler.

– Yerel bir işletmeyle ortak olabilirsiniz. Bu sayede hem yasal düzenlemelerle hem de müşteri bulmakla uğraşmaktan kurtulabilirsiniz.

– Satışlar üzerinde mutlak bir kontrol istiyorsanız yurtdışında bir ofis açabilir ve orada kendi elemanlarınızı çalıştırabilirsiniz.

Müşterilerinizi iyi tanıyın

Hedeflediğiniz ülkedeki potansiyel müşterilerinizle ilgili bazı detayları önceden bilmenizde fayda var. Örneğin, o ülkedeki çalışma saatleri, haftalık resmi tatil günleri ya da özel tatillerin tarihleri gibi bazı bilgiler pazarlama stratejinizi oluştururken çok işinize yarayabilir. Bir ülkeye ilk defa satış yapacaksanız daha öncesinde yerel bağlantılar kurmanız işinize yarayabilir.

Kültürel farklılıklara dikkat edin

Yeni bir ülke pazarına giriş yapmayı hedefliyorsanız, o ülkede yaşayanların kültürel özelliklerine dikkat etmenizde fayda var. Genel uluslararası değer yargılarının yanında her toplumun kendine özgü kültürel özellikleri, tüketim alışkanlıkları olduğunu unutmayın. Yapacağınız küçük bir araştırma ile etkili bir planlama ve pazarlama oluşturabilirsiniz.

Hedef ülkenin diline uygun içerik hazırlayın

İçeriklerinizi hazırlarken mutlaka o ülkenin dilinde ve düzgün bir dil bilgisiyle hazırlayın. Bu konuda otomatik çeviri yapan programlardan faydalanmak bir seçenek olmakla beraber, o dili kullanan potansiyel müşterileriniz tarafından bunun fark edilebileceğini ve rekabette dezavantaja neden olabileceğini de hesaba katmanızda fayda var.

Son olarak, e-ihracat yapmayı planladığınız ülke içerisinden deneyimli yerel kişilerden yardım almak ya da bu niteliklere sahip kişileri işe almak başlangıçta pek çok problemin üstesinden kolayca gelmenizi sağlayabilir. Özellikle yerel yasalar ve yükümlülüklerle ilgili mutlaka ayrıntılı bilgi toplamaya çalışın.

E-ticarette büyük bir deneyime sahip olan IdeaSoft e-ihracat için de Shopio ile her konuda size yardımcı olmaya hazır. Shopio ile e-ihracata adım atmak için ücretsiz deneme hesabınızı şimdi oluşturun, markanızı yurt dışındaki pazarlara taşıyın.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: E-ticaret İşletmeciliğiİhracat
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!