DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

E-ticarette müşteri yorumları ne kadar önemli?

E-ticarette müşteri yorumları ne kadar önemli?

Sosyal medya kullanım oranlarının giderek artış göstermesi sayesinde tüketicinin sesi de pazarlama stratejilerinde oldukça önemli bir rol oynamaya başladı. Tüketiciler, uzun bir süredir sosyal medyada markalar hakkında olumlu ya da olumsuz görüşlerini paylaşmaktan çekinmiyorlar. Bu da son yıllarda e-ticaret sitesi kullanıcılarının ihtiyacı olan ürün veya hizmetler hakkında yapılan yorumları değerlendirerek alışverişlerine yön vermelerine neden oluyor. Tüm bu kullanıcı davranışları ise e-ticaret şirketlerinin müşteri yorumlarına odaklanması gerektiğinin altını çiziyor.

2015 yılında müşteri yorumlarına dair Amerika’da yapılan araştırmanın sonuçlarına göre:

1. Tüketicilerin yüzde 92’si online değerlendirmeleri okuyor

2. Yüzde 40’ı ise 1-3 arası görüş okuyarak fikir ediniyor.

3. Son bir ay içinde yazılmış ve ürün/hizmetle alakalı yorumların alışverişinde etkili olduğunu söyleyenlerin oranı ise yüzde 44.

4. Kullanıcıların yüzde 68’i olumlu görüşlerin işletmeye güvenmek için yeterli olduğunu düşünüyor.

5. Potansiyel müşteriler, ilgilendikleri ürünlerle ilgili yorumları filtreleme yöntemiyle pratik bir şekilde görebiliyor. Bu sırada olumsuz yorumların satın almayı engelleyebilecek derecede önemi olmuyor.

6. Kullanıcılar; 5 yıldız üzerinden 3 veya 4, 10 yıldız üzerinden ise 8 ve daha fazla yıldız alan ürünleri seçmeyi tercih ediyor.

7. 1 veya 2 yıldız almış ürünleri dikkate alan kullanıcıların oranı ise sadece yüzde 13.

İşinizi E-ticarete Taşıyın.

Olumsuz yorumları değerlendirin

Olumsuz yorumlar, olumlu müşteri deneyimine dönüştürüldüğünde satışların artmasını sağlayabiliyor. Negatif bildirilen görüşler, müşterilerin bekledikleri en kötü senaryoyu bilmek açısından da işe yarayabiliyor. Ayrıca bu durum yorumların gerçekliğine güveni artırıyor. Olumsuz görüşlerin olumlu görüşlerden çok daha fazla oluşu, kullanıcıların zihninde iyi bir firma olmadığı izlenimi uyandırabiliyor. Ancak aralarda rastlanılan olumsuz yorumlar satın alma davranışını olumlu etkileyen faktörler arasında yer alıyor.

Şüphelere neden olmayın

Kullanıcıların yüzde 68’i ürün hakkında iyi ve kötü yorumları bir arada gördüğü zaman gerçek kullanıcılar tarafından değerlendirme yapıldığına güveniyor. Ancak yüzde 30’u, herhangi bir olumsuz görüşe rastlamadığı durumlarda yorumların sansürlendiğini veya sahte kullanıcılar tarafından oluşturulduğunu düşünebiliyor.

E-ticaret siteleri, tüketicilerinin yaptıkları alışveriş hakkında görüş bildirmelerini sağlayabilmek için bahsedilen önerileri deneyebilir. Ürün/hizmet satışından sonra tüketiciye hizmet kalitesi ile ilgili sorular yöneltilebilir ve geri bildirim yapması için kullanıcılar teşvik edilebilir.

Bazı kullanıcılar görüş bildirerek zaman kaybetmek istemeyebilir. Bu noktada yazdıkları yorumlar için rütbe vermek veya indirim gibi karlı çıkacaklarını düşündürecek yöntemlerin uygulanması geri bildirimde bulunmaları yönünde etkili olabilir. Bunun yanı sıra siteden bağımsız bir görüş bildirme platformunun önerilmesi de yorumlara olan güvenin artmasına ön ayak olabilir.

E-ticaret sitelerinde müşteri yorumları satışların artmasında oldukça etkili. Ancak müşterilerin güvenini kazanabilmek açısından kaliteli bir e-ticaret sitesine sahip olmak büyük da önem taşıyor. Siz de satışlarınızın artmasını sağlayacak güvenilir bir e-ticaret sitesine sahip olmak istiyorsanız, IdeaSoft’un ücretsiz demo hesabını inceleyebilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: müşteri ilişkileriürün yönetimi
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!