DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

E-ticarette müşteri memnuniyeti ile satışları artırmak

E-ticarette müşteri memnuniyeti ile satışları artırmak

Rekabet şartlarının giderek daha zorlaşıyor olması, firmalar için müşteri ilişkilerinin de giderek daha önemli hale gelmesine neden oluyor. Daha eski zamanlarda yeni bir müşteriye ulaşmanın maliyeti çok daha düşükken, rekabet koşulları bu maliyetleri, özellikle de yeni işletmeler için ciddi anlamda artırdı.

E-ticarette de durum farklı değil. Üstelik müşteriler için bir sonraki alternatifin sadece bir tık uzaklıkta olması firmaların ulaştıkları müşteriye mümkün olan en iyi hizmeti sağlayarak, müşteri memnuniyetini üst düzeye çıkartmalarını gerektiriyor.

Müşteri memnuniyeti sağlamak bir yandan eriştiğiniz müşteriler ile iletişimizi sürdürmenizi sağlarken, diğer yandan mutlu müşterilerinizin bu tecrübelerini yakın çevreleri ile paylaşarak görnüllü olarak tanıtımınızı yapmak açısından da faydalı olabilir. Müşterilerin memnun olmadığı durumlarda ise yorumları potansiyel müşterilerinizin de sitenizden uzak durmasına neden olabilir.

Gelin e-ticarette müşteri memnuniyeti ve yorumlar konusunda neler yapılması gerektiğine birlikte bakalım…

Anlamak için dinleyin

İnternet üzerindeki tüm yorumlar olumlu olmayabilir. Özellikle de müşteri şikayetleri gibi durumlarda mümkün olan en hızlı şekilde yanıt verebiliyor olmak önemli. Bu noktada kullanıcının en büyük beklentisi şikayetinin kulak ardı edilmediğinden emin olmak. Kendisine açıklayıcı bilgi verilmesi, çoğu zaman müşteri ile iyi ilişkilerin sürdürülmesi için yeterli.

Sorunu fırsata dönüştürün

Kimse hata yapmak istemez ama hatayı tamamen ortadan kaldırmak da her zaman için mümkün olmayabilir. Siz bütün iyi niyetinizle müşteri memnuniyeti için uğraşırken kontrolünüz dışında gelişen olaylar nedeniyle bile müşteri kaybetme riski ile karşılaşabilirsiniz.

“Siparişimin ulaşması beklediğimden uzun sürdü”, “müşteri hizmetleri problemimi çözmedi” ya da “bu benim istediğim ürün değildi” gibi şikayetler duyduğunuzda ilk atılması gereken adım, müşterinin menuniyetini sağlamak. Ürünün hızlı bir şekilde değiştirilmesi veya aksayan hizmeti telafi etmek için bir hediye çeki bu gibi durumlarda çok işe yarayabilir.

Üstelik bu şekilde kendini özel hissettirdiğiniz kullanıcılar, eskisinden daha sadık birer müşteriye dönüşebilir. Çünkü bir sorun bile olsa yalnız olmadıklarını, sorunun en uygun şekilde telafi edileceğini deneyimlemiş olacaklar. Bundan sonra onlar bu sorunun nasıl çözüldüğünü kendi çevreleri ile paylaşırken, siz de asıl sorunun kaynağını bularak tekrarlanmamasını sağlamanın yollarını araştırmaya başlayabilirsiniz…

Sosyal medya

Günümüzde müşteri ilişkilerinden bahsederken sosyal medyayı göz ardı etmek gerçekçi değil. Milyonlarca kullanıcının her gün aktif olarak kullandığı sosyal medya kanalları üzerinde varlığınızı sadece tanıtım yaparak değil, müşterileriniz ile iletişim kurarak da sürdürüyor olmanız gerekiyor.

Sosyal medyada hakkınızda neler konuştuğunu mümkün olduğu kadar yakından takip etmek ve gerektiğinde konuşmalara dahil olarak, olası yanlış anlaşılmaları erkenden gidermek çok işinize yarayacaktır. Müşteir ilişkileri yönetimi ilk bakışta zor gibi gelebilir fakat IdeaSoft’un sunduğu imkanlar ile bu işin altından tahmin ettiğinizden de kolay bir şekilde çıkabilirsiniz. Gelin siz de IdeaSoft’un akıllı e-ticaret paketleri için demo hesabınıza bugün başvurun ve e-ticaret işinizi nasıl kurup, büyütebileceğinizi kendiniz test edin…

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: müşteri ilişkileriSosyal medya pazarlama
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!