Bir e-ticaret sitesinin temel unsurları nelerdir?

eticaret sitesi ozellikleri1

İnternette ödeme sistemlerinin gitgide güvenli hale gelmesi ve kullanıcı alışkanlıklarının değişmesi, e-ticaret sektörünün de genişlemesine neden oluyor. Bu büyüme aynı zamanda, artan rekabeti de beraberinde getiriyor. Sizi rakiplerinizden bir adım öne çıkaracak; müşteri beklentilerini tam olarak karşılayan bir e-ticaret sitesinin hangi özelliklere sahip olması gerektiğini biliyor musunuz?

E-ticaret, pek çok farklı aşaması bulunan bir kullanıcı deneyimi. İnternet sitelerine ilişkin standartlar ile birleştiğinde online alışveriş deneyimine dönüşen bu sürecin can alıcı noktalarını 3 başlık altında toplamak mümkün: Kullanım kolaylığı, çekicilik ve güvenlik. Aşağıda sizin için derlediğimiz başlıklar, kullanıcı tarafında bu 3 temel ihtiyacı karşılamaya yönelik bazı teknik ipuçları barındırıyor. Özellikle e-ticarete yeni başlayacak kişiler için kısa bir rehber niteliğindeki bu yazıyı okumanızı tavsiye ederiz…

Site yapısı (site içi navigasyon)

Satacağınız ürünlerin neler olacağına karar verdikten sonra, sitenizin menü yapısını ve kategorilerini tasarlamaya başlayabilirsiniz. Kullanım kolaylığı sağlamak, bu aşamada ulaşmanız beklenen temel hedeflerden biridir. Kullanıcılar sitenizde rahatlıkla ve kaybolmadan dolaşabilmeli; fazla tıklamasına gerek kalmaksızın, bir sayfadan bir diğerine rahatça ulaşabilmelidir. Aranan ürünün rahatça bulunabilmesini sağlamanın ilk adımı, kategorilerinizi oluşturmaktan; açık ve anlaşılır bir yol haritası oluşturmaktan geçer.

Üst menü yapısının mümkün olduğu kadar sade olması, ürüne ulaşmak için geçilecek adımların azaltılmasına yardımcı olabilir. Ayrıca sayfanın “footer” olarak adlandırılan en alt bölümünde site haritanıza yer vermeyi düşünebilirsiniz. Bu şekilde müşterileriniz bağlantıdan bağlantıya atlamak yerine aradıklarına kolayca ulaşacakları birden fazla seçeneğe sahip olacaktır. Bunun yanı sıra orijinal adı “breadcrumb” olan ve e-ticaret sitelerinde “Ana Sayfa> Elektronik > Müzik Çalarlar” örneğinde olduğu gibi, çoğunlukla sayfaların üst kısımlarında görülen yapılar da, kullanım kolaylığı sağlamada etkili olabilir. “Breadcrumb”lar ile kullanıcılar hem her an hangi sayfada olduklarını görebilir, hem de dilediklerinde üst kategorilere kolayca geri dönebilirler.

Tasarım

Site yapısını sade ve kullanışlı bir biçimde oluşturmak; çapraz ilişkilerin açıkça belirtildiği site haritası yapısını ayrıntılarıyla planlamak, tasarım aşamasında rahat etmenize yardımcı olabilir. Ancak en az kullanım kolaylığı kadar önemli bir başka konu da, görünürlüktür. Ana sayfanız ve kampanya sayfalarınızı vitrin mantığında düzenlemek; potansiyel müşterilerinizin için ürünleri cazip kılmanın yolu, tasarımdan geçer. Satın almaya ve üyeliğe yönlendiren butonların boyutları ve renklerinin belirgin olması, küçük bir ayrıntı gibi görünmekle birlikte, dönüşüm oranları üzerinde etkili olabilir.

Profesyonel bir tasarım, e-ticaret sitenizin potansiyel müşterilerinize daha kolay hitap etmesine katkı sağlar. Sitenizin renk paleti, sattığınız ürünleri öne çıkarmalı, kurumsal kimliğinize aykırı olmamalı ve hedef kitlenizin beğenilerine uygun olmalıdır. Tasarımda az olan, çoktur: Gözü yormayan renkler ve ürünlere kolay erişim sağlayacak sade bir tasarım ile ziyaret sürenizi artırabilirsiniz.

Satışa yönlendirme

Kullanıcıların ürününüzü bulabilmesi kadar, onu kolaylıkla satın alabilmesi de önemlidir. Bir potansiyel müşteri, e-ticaret sitenizdeki belli bir ürünü kaç adımda satın alabiliyor? İstediği ürünü bulduğu zaman 4-5 aşamalı bir satın alma sürecine yönlendireceğiniz müşterinin bundan memnun kalma ihtimali azalır. Satın alma adımlarını mümkün olduğu kadar azaltmak, e-ticaret sitenizin karlılığını olumlu yönde etkileyebilir.

Ödeme seçenekleri

E-ticaret sitenizde sunacağınız ödeme seçeneklerinin zenginliği, daha geniş bir hedef kitleye ulaşmanıza yardımcı olabilir. Kredi kartı, havale, PayPal, EFT, posta çeki ve kapıda ödeme gibi birçok farklı seçeneğe sahip bir e-ticaret sitesi, rakiplerine göre avantajlı bir konuma geçebilir.

Güvenlik

Potansiyel müşterileriniz, kişisel bilgilerinin gizliliğini her şeyden çok önemserler. Güvenlik sertifikalarının varlığı, bu güven ilişkisini oluşturmak açısından kritik önem taşır. IdeaSoft gibi profesyonel bir e-ticaret platformu yardımıyla kurulan siteler, kullanıcı güvenliğini 128 bit SSL sertifikası ile sağlar. Sunucularda alışveriş bilgileri saklanmadığından, müşterileriniz güvenle alışveriş yapabilirler.

Site Altyapısı

Sunucular, site veritabanı ve ürün yönetimi programları, kredi kartı ödemelerine izin veren sanal POS gibi özelliklerin tümü, site altyapısı başlığı altında toplanabilir. Kaliteli bir e-ticaret altyapısı ve bunu işletebilecek teknik ekibi kendi olanaklarınızla bir araya getirebilir veya IdeaSoft’un akıllı e-ticaret paketlerinden faydalanabilirsiniz. IdeaSoft ile teknik bilgi gerekmeksizin, kendi e-ticaret işinizi kurup yönetebilirsiniz.

Diğer Yazılar

Ferad Osman Sali
4 Mayıs 2023

E-ticarette tahmin edilebileceği üzere müşteriler bir ürün satın aldığında, kendisine gelmeden neye benzediğinden tam bilemez. Ürün fotoğraf çekimi bu nedenle büyük bir önem taşımaktadır. İnsanlar bir ürün alacağı zaman emin olabilmek için fotoğrafı ayrıntılı olarak incelemekte, buna göre bir karar vermektedir. Eğer potansiyel müşteriyi gerçek müşteri yapmak istiyorsanız, kaliteli fotoğraflar çekmek gerekmektedir. Böylece ürün tanıtımı…(Continue Reading)

Ferad Osman Sali
24 Nisan 2023

Sosyal medya paylaşımlarınızın daha ilgi çekici olmasını istiyorsanız, kaliteye önem vermeniz gerekmektedir. Grafik tasarım bu bakımdan en önemli konulardan bir tanesi olmaktadır. Sosyal medyayı ister tanınmak isterseniz sitenizi, e-ticaret sayfanızı ya da firmanızı tanıtmak için kullanın, istediğiniz başarıları elde edebilmek için kaliteli paylaşımlar yapmak gerekmektedir. Bu insanların ilgisini çekeceği için beğeni ve takipçi gibi istatistiklerinizi…(Continue Reading)

Ferad Osman Sali
12 Nisan 2023

E-ticaret sitesi olan herkes doğal olarak daha fazla satmayı talep etmektedir. Bu konuda tavsiye edilen pek çok öneri yer almaktadır. Açıklama yazma bunlardan sadece bir tanesi olmaktadır. Geleneksel ticaret ve e-ticaret arasındaki en büyük fark satışların nasıl gerçekleştiği olmaktadır. Geleneksel ticarette satışlar mağaza aracılığıyla yapılmaktadır. Mağazada görevli olan satış görevlileri pek çok konuda müşterilere yardım…(Continue Reading)

Senem Savcu
2 Mart 2023

İçindekiler; Neden Ücretsiz E Ticaret Sitesi? Eticaret.com Size Neler Sunar? Ücretli Paketlere Geçiş Yapılır Mı? Ücretsiz Sitelerde Tema Şablonları Var Mı? Ücretsiz E-ticaret Sistemlerinde Yazılım Güncellemesi Var Mı? Ücretsiz e ticaret sitesi dendiğinde birçok kişinin aklına yavaş yüklenen siteler, zor açılan ürün sayfaları, kullanımı zorlaştıran tasarımlar ve teknik sorunlar gelir. Bu bakımdan çoğu kişi bunların…(Continue Reading)

Senem Savcu
19 Şubat 2023

İçindekiler; Yazılıma Yatırım Yapmanız Gerekmez Ödeme Entegrasyonları Yer Almaktadır Yazılım Güncellemeleri Bulunur Eğitim Dokümanları Mevcuttur Yükseltmek Mümkündür Ücretsiz e ticaret sitesi avantajları, online alışveriş dünyasına adım atmak isteyen satıcıların ve girişimcilerin aklında bulunan sorulardan biridir. Eticaret.com, sektöründe kullandığı teknolojik sistemler sayesinde, sahip olduğu free paket içinde şunları teklif etmektedir: Bu bakımdan e-ticarete güzel bir başlangıç…(Continue Reading)