Bir e-ticaret sitesinin temel unsurları nelerdir?

Bir e-ticaret sitesinin temel unsurları nelerdir?

İnternette ödeme sistemlerinin gitgide güvenli hale gelmesi ve kullanıcı alışkanlıklarının değişmesi, e-ticaret sektörünün de genişlemesine neden oluyor. Bu büyüme aynı zamanda, artan rekabeti de beraberinde getiriyor. Sizi rakiplerinizden bir adım öne çıkaracak; müşteri beklentilerini tam olarak karşılayan bir e-ticaret sitesinin hangi özelliklere sahip olması gerektiğini biliyor musunuz?

E-ticaret, pek çok farklı aşaması bulunan bir kullanıcı deneyimi. İnternet sitelerine ilişkin standartlar ile birleştiğinde online alışveriş deneyimine dönüşen bu sürecin can alıcı noktalarını 3 başlık altında toplamak mümkün: Kullanım kolaylığı, çekicilik ve güvenlik. Aşağıda sizin için derlediğimiz başlıklar, kullanıcı tarafında bu 3 temel ihtiyacı karşılamaya yönelik bazı teknik ipuçları barındırıyor. Özellikle e-ticarete yeni başlayacak kişiler için kısa bir rehber niteliğindeki bu yazıyı okumanızı tavsiye ederiz…

Site yapısı (site içi navigasyon)

Satacağınız ürünlerin neler olacağına karar verdikten sonra, sitenizin menü yapısını ve kategorilerini tasarlamaya başlayabilirsiniz. Kullanım kolaylığı sağlamak, bu aşamada ulaşmanız beklenen temel hedeflerden biridir. Kullanıcılar sitenizde rahatlıkla ve kaybolmadan dolaşabilmeli; fazla tıklamasına gerek kalmaksızın, bir sayfadan bir diğerine rahatça ulaşabilmelidir. Aranan ürünün rahatça bulunabilmesini sağlamanın ilk adımı, kategorilerinizi oluşturmaktan; açık ve anlaşılır bir yol haritası oluşturmaktan geçer.

Üst menü yapısının mümkün olduğu kadar sade olması, ürüne ulaşmak için geçilecek adımların azaltılmasına yardımcı olabilir. Ayrıca sayfanın “footer” olarak adlandırılan en alt bölümünde site haritanıza yer vermeyi düşünebilirsiniz. Bu şekilde müşterileriniz bağlantıdan bağlantıya atlamak yerine aradıklarına kolayca ulaşacakları birden fazla seçeneğe sahip olacaktır. Bunun yanı sıra orijinal adı “breadcrumb” olan ve e-ticaret sitelerinde “Ana Sayfa> Elektronik > Müzik Çalarlar” örneğinde olduğu gibi, çoğunlukla sayfaların üst kısımlarında görülen yapılar da, kullanım kolaylığı sağlamada etkili olabilir. “Breadcrumb”lar ile kullanıcılar hem her an hangi sayfada olduklarını görebilir, hem de dilediklerinde üst kategorilere kolayca geri dönebilirler.

Tasarım

Site yapısını sade ve kullanışlı bir biçimde oluşturmak; çapraz ilişkilerin açıkça belirtildiği site haritası yapısını ayrıntılarıyla planlamak, tasarım aşamasında rahat etmenize yardımcı olabilir. Ancak en az kullanım kolaylığı kadar önemli bir başka konu da, görünürlüktür. Ana sayfanız ve kampanya sayfalarınızı vitrin mantığında düzenlemek; potansiyel müşterilerinizin için ürünleri cazip kılmanın yolu, tasarımdan geçer. Satın almaya ve üyeliğe yönlendiren butonların boyutları ve renklerinin belirgin olması, küçük bir ayrıntı gibi görünmekle birlikte, dönüşüm oranları üzerinde etkili olabilir.

Profesyonel bir tasarım, e-ticaret sitenizin potansiyel müşterilerinize daha kolay hitap etmesine katkı sağlar. Sitenizin renk paleti, sattığınız ürünleri öne çıkarmalı, kurumsal kimliğinize aykırı olmamalı ve hedef kitlenizin beğenilerine uygun olmalıdır. Tasarımda az olan, çoktur: Gözü yormayan renkler ve ürünlere kolay erişim sağlayacak sade bir tasarım ile ziyaret sürenizi artırabilirsiniz.

Satışa yönlendirme

Kullanıcıların ürününüzü bulabilmesi kadar, onu kolaylıkla satın alabilmesi de önemlidir. Bir potansiyel müşteri, e-ticaret sitenizdeki belli bir ürünü kaç adımda satın alabiliyor? İstediği ürünü bulduğu zaman 4-5 aşamalı bir satın alma sürecine yönlendireceğiniz müşterinin bundan memnun kalma ihtimali azalır. Satın alma adımlarını mümkün olduğu kadar azaltmak, e-ticaret sitenizin karlılığını olumlu yönde etkileyebilir.

Ödeme seçenekleri

E-ticaret sitenizde sunacağınız ödeme seçeneklerinin zenginliği, daha geniş bir hedef kitleye ulaşmanıza yardımcı olabilir. Kredi kartı, havale, PayPal, EFT, posta çeki ve kapıda ödeme gibi birçok farklı seçeneğe sahip bir e-ticaret sitesi, rakiplerine göre avantajlı bir konuma geçebilir.

Güvenlik

Potansiyel müşterileriniz, kişisel bilgilerinin gizliliğini her şeyden çok önemserler. Güvenlik sertifikalarının varlığı, bu güven ilişkisini oluşturmak açısından kritik önem taşır. IdeaSoft gibi profesyonel bir e-ticaret platformu yardımıyla kurulan siteler, kullanıcı güvenliğini 128 bit SSL sertifikası ile sağlar. Sunucularda alışveriş bilgileri saklanmadığından, müşterileriniz güvenle alışveriş yapabilirler.

Site Altyapısı

Sunucular, site veritabanı ve ürün yönetimi programları, kredi kartı ödemelerine izin veren sanal POS gibi özelliklerin tümü, site altyapısı başlığı altında toplanabilir. Kaliteli bir e-ticaret altyapısı ve bunu işletebilecek teknik ekibi kendi olanaklarınızla bir araya getirebilir veya IdeaSoft’un akıllı e-ticaret paketlerinden faydalanabilirsiniz. IdeaSoft ile teknik bilgi gerekmeksizin, kendi e-ticaret işinizi kurup yönetebilirsiniz.

Diğer Yazılar

Savaş Çetinkaya
1 Kasım 2022

İçinde bulunduğumuz “dijital çağ”, hızla ve önemli ölçüde girişimcilerin ticaret yapma biçimini değiştiriyor. Bu anlamda, online alışveriş yapanların sayısının artması; internetten satış için şirket kurmak isteyen birçok girişimciyi, digital bir mağaza açarak e-ticaret sektörüne adım atmaya yöneltiyor. Bilindiği gibi; fiziksel bir mağaza sahibi olmak ile karşılaştırıldığında, internetten satış için şirket kurmak, yatırım ve işletme maliyetlerinin…(Continue Reading)

Savaş Çetinkaya
29 Ekim 2022

E-ticaret sitesi kurmak için gerekenler E-ticaret sitesi kurmak için gerekenler nelerdir ve yeni başlayanlar ilk olarak nelere ihtiyaç duyar? Bunu mercek altına almak ve e-ticarete yeni başlayacaklara ön ayak olmak istedik. Geçtiğimiz 5 yılda ülkemizde elektronik ticaret hızla gelişim gösteriyor. Birçok büyük markanın ilgisini çektiği gibi küçük ve orta ölçekli işletmelerin de e-ticaret ilgi odağı…(Continue Reading)

Savaş Çetinkaya
28 Ekim 2022

Uzun zamandır çalışarak online satış sitesi kurmak ve online satış yapmak için gereken tüm eksikleri tamamladığınızı ve ilk satışınızı da yaptığınızı düşünelim. Artık online satış sitesi kurmak sizin için bir plandan öteye geçmiş ve gerçekleşmiş oldu. Ancak ilk günlerdeki yoğunluk azaldığı ve diğer konuları hallettiğiniz için online satış rakamlarına odaklandığınızda işlerin düşündüğünüz gibi gitmediğini görebilirsiniz.…(Continue Reading)

Savaş Çetinkaya
26 Ekim 2022

Halihazırda kendini kanıtlamış bir markaya, sahip olduğundan daha iyi bir isim bulmayı hiç denediniz mi? Bu küçük oyunun, düşündüğünüzden daha güç olduğunu, ilk denemeden sonra bile kolayca fark edebilirsiniz. Benzer şekilde; e-ticarette sıkça oynamak zorunda kaldığımız bir oyun: Sanal mağazamıza isim seçmek. Farklı ürünler ve markalara yer vereceğiniz sanal mağazanıza yeni bir alan adı ve…(Continue Reading)

Savaş Çetinkaya
21 Ekim 2022

Bir önceki yazımızda Mobil SEO’nun ve mobil öncelikli indekslemenin üzerinde detaylı bir şekilde durarak, neden bu konuya önem vermeniz gerektiği ele almıştık. Bugünkü yazımızda ise mobil SEO’nuzu geliştirmek ve arama sorgularına daha iyi yanıt verebilmek için neler yapabileceğinizin üzerinde duracağız. Sitenizin mobil aramalarda daha iyi bir performans göstermesi ve sayfa sıralamanızı geliştirmek için bir takım…(Continue Reading)