Ana sayfada slider yerine kullanabileceğiniz 4 alternatif

slider yerine alternatifler

Geçtiğimiz hafta ana sayfada neden slider kullanmamanız gerektiği üzerine yazmıştık. Bugün ise ana sayfada slider yerine kullanabileceğiniz 4 farklı alternatifi sizinle paylaşacağız.

Birçok e-ticaret sitesi slider kullanmayı tercih ediyor; ancak son dönemlerde yapılan araştırmalar slider’ların sitelerin performansını kötü etkilediği ve SEO değerini düşürdüğünü belirtiyor. Bunun yerine kullanabileceğiniz birçok farklı çözüm bulunuyor.

Arka plan görseli kullanın

2015 site tasarım trendlerinde de bu konun üstünde durmuştuk. Son dönemlerde arka plan görsel kullanımı oldukça yaygınlaştı. Büyük çözünürlüklü ve tüm ekranı kaplayan görsel kullanımı slider yerine kullanabileceğiniz bir çözüm olabilir.

arka plan 2

Tek bir görsel ve tek bir “h1” başlığı olacağı için SEO açısından da bir sıkıntı olmayacaktır. Bu görsellerin üzerine ilginç bir font ile markanız ile ilgili metinlere yer verebilirsiniz. Slider görselleri hızlı bir şekilde geçtiği için, dikkat dağılmasına ve yazan metinlerin tam olarak okunmamasına neden olabilir. Fakat bu tür tek görseller, vermek istediğiniz mesajı daha doğru bir şekilde ulaştırır.

arka plan görseli

Call to action butonlarının yer aldığı sabit görseller

Ana sayfanın üst kısmında ziyaretçilerinizi bir eyleme yönlendirecek call to action butonları kullanabilirsiniz. Bu butonlar bir eylem çağrısında bulunduğu için geri dönüşüm oranlarınızı artırabilirsiniz.

Kullanıcıları siteye girdikleri anda bir şeyler yapmaları için yönlendirmiş olursunuz ve verdiğiniz mesaj daha açık olduğu için ziyaretçiler eyleme daha rahat geçebilirler.

call to action

Kayıt formu

Ana sayfada kullanıcıların karşına doğrudan bir kayıt formu çıkartabilirsiniz. Eğer işiniz rezervasyon ve kayıt işlemi gerektiriyorsa bu kayıt formlar oldukça kullanışlı olacaktır.

Bunun yanı sıra kullanıcılardan bilgi almadan hizmet veremediğiniz bir işiniz olabilir. Böyle durumlarda kayıt formu kullanmak sizin için oldukça yararlı olur. Aynı zamanda e-posta üyelik formuna da bu sayfada yer verebilirsiniz.

sign up

Video

Sitenizin açılış kısmına bir video ekleyebilirsiniz. Slider’dan ne farkı olacak diye düşünüyor olabilirsiniz; ancak videoların geri dönüşüm oranları slider’lardan daha fazla. Kullanıcılar istedikleri zaman bu videoları oynatabiliyor ya da durdurabiliyorlar; fakat slider’ın kontrolü hiçbir zaman kullanıcıda olmuyor.

Videoda kullanıcılar tek bir şeye odaklanabiliyorlar; ancak slider da farklı öğelere yer verildiği için dikkat kaybı yaşanabiliyor. Videolar yapıları gereği bir hikaye üzerine kurgulanırlar; fakat slider’lar bu şekilde işlemezler.

video

Diğer Yazılar

Ferad Osman Sali
28 Aralık 2023

E-ticaret dünyasında müşterilerin satın alma kararlarını etkileyen faktörlerin başında, ürün yorumları geliyor. İnternetten alışveriş yapan kullanıcıların ilk incelediği detaylardan biri daha önce üründen satın almış kişilerin verdikleri puanlar ve yorumları oluyor. Müşteri yorumları, güveni kazanma, satışları artırma ve marka imajını güçlendirme açısından büyük önem taşıyor. Sattığınız ürünleri doğru şekilde gösterdiğinizden emin olarak müşterilerle olan iletişiminizi…(Continue Reading)

Ferad Osman Sali
28 Aralık 2023

E-ticaret sitelerinin yüksek satışlar yaparak başarılı olması için müşteri memnuniyetini sağlayarak iade sayılarını azaltmak büyük önem taşıyor. Müşterilerin ürünleri iade etme oranı memnuniyetleri ile paralel olarak seyrettiğinden iade sayılarını azaltmak büyük oranda memnun müşterilere sahip olmaktan geçiyor. İade sayılarını azaltmak ve müşteri memnuniyetini artırmak için kullanılabilecek bazı yöntemler bulunuyor.  Bu yöntemlerin başında adil ve şeffaf…(Continue Reading)

Ferad Osman Sali
28 Aralık 2023

E-ticaret indirim kuponları sayesinde müşterilere çeşitli avantajlar sunarak satışları artırabilirsiniz. Kupon stratejileri, müşterilerin alışveriş yapma motivasyonunu artırmak, sadakat oluşturmak ve yeni müşteriler çekmek için çok önemlidir. Satış arttırma taktikleri arasında başı çeken indirim kuponları ile özel teklifler oluşturabilir böylece e-ticaret sitenize müşteri çekebilirsiniz. E-ticaret sitenizde yapacağınız indirim kampanyaları,  yeni müşteriler bulmanıza ve var olan müşterilerinizin…(Continue Reading)

Ferad Osman Sali
28 Aralık 2023

Bireysel e-ticaret yapmak isteyenlerin en çok merak ettiği soru şirketsiz e-ticaret yapmak mümkün mü? Evet, şirket olmadan veya açmadan da e-ticaret yapmak mümkündür. Günümüzde birçok platform ve pazar yeri, bireylerin veya küçük girişimcilerin ürünlerini çevrimiçi satmalarına olanak tanır. Bu platformlar aracılığıyla, bir şirket kurma formalitelerine gerek kalmadan, kişisel bir hesapla ürünlerinizi listeleyebilir, satış yapabilir ve…(Continue Reading)

Ferad Osman Sali
28 Aralık 2023

E-ticaret, gün geçtikçe dünyası giderek daha fazla girişimcinin ve işletmenin tercih ettiği büyüyen bir alan haline geldi. Fakat başarılı bir e-ticaret işletmesi yönetmek sadece ürünleri satmakla sınırlı değil. Aynı zamanda temel finansal kavramları anlamak ve doğru bir şekilde uygulamak da gerekli. E-ticaret işletmesi yönetirken gelir ve giderlerinizi dikkatlice analiz etmek başarılı olmanız için büyük önem…(Continue Reading)