DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Ana sayfada slider yerine kullanabileceğiniz 4 alternatif

Ana sayfada slider yerine kullanabileceğiniz 4 alternatif

Geçtiğimiz hafta ana sayfada neden slider kullanmamanız gerektiği üzerine yazmıştık. Bugün ise ana sayfada slider yerine kullanabileceğiniz 4 farklı alternatifi sizinle paylaşacağız.

Birçok e-ticaret sitesi slider kullanmayı tercih ediyor; ancak son dönemlerde yapılan araştırmalar slider’ların sitelerin performansını kötü etkilediği ve SEO değerini düşürdüğünü belirtiyor. Bunun yerine kullanabileceğiniz birçok farklı çözüm bulunuyor.

Arka plan görseli kullanın

2015 site tasarım trendlerinde de bu konun üstünde durmuştuk. Son dönemlerde arka plan görsel kullanımı oldukça yaygınlaştı. Büyük çözünürlüklü ve tüm ekranı kaplayan görsel kullanımı slider yerine kullanabileceğiniz bir çözüm olabilir.

arka plan 2

Tek bir görsel ve tek bir “h1” başlığı olacağı için SEO açısından da bir sıkıntı olmayacaktır. Bu görsellerin üzerine ilginç bir font ile markanız ile ilgili metinlere yer verebilirsiniz. Slider görselleri hızlı bir şekilde geçtiği için, dikkat dağılmasına ve yazan metinlerin tam olarak okunmamasına neden olabilir. Fakat bu tür tek görseller, vermek istediğiniz mesajı daha doğru bir şekilde ulaştırır.

arka plan görseli

Call to action butonlarının yer aldığı sabit görseller

Ana sayfanın üst kısmında ziyaretçilerinizi bir eyleme yönlendirecek call to action butonları kullanabilirsiniz. Bu butonlar bir eylem çağrısında bulunduğu için geri dönüşüm oranlarınızı artırabilirsiniz.

Kullanıcıları siteye girdikleri anda bir şeyler yapmaları için yönlendirmiş olursunuz ve verdiğiniz mesaj daha açık olduğu için ziyaretçiler eyleme daha rahat geçebilirler.

call to action

Kayıt formu

Ana sayfada kullanıcıların karşına doğrudan bir kayıt formu çıkartabilirsiniz. Eğer işiniz rezervasyon ve kayıt işlemi gerektiriyorsa bu kayıt formlar oldukça kullanışlı olacaktır.

Bunun yanı sıra kullanıcılardan bilgi almadan hizmet veremediğiniz bir işiniz olabilir. Böyle durumlarda kayıt formu kullanmak sizin için oldukça yararlı olur. Aynı zamanda e-posta üyelik formuna da bu sayfada yer verebilirsiniz.

sign up

Video

Sitenizin açılış kısmına bir video ekleyebilirsiniz. Slider’dan ne farkı olacak diye düşünüyor olabilirsiniz; ancak videoların geri dönüşüm oranları slider’lardan daha fazla. Kullanıcılar istedikleri zaman bu videoları oynatabiliyor ya da durdurabiliyorlar; fakat slider’ın kontrolü hiçbir zaman kullanıcıda olmuyor.

Videoda kullanıcılar tek bir şeye odaklanabiliyorlar; ancak slider da farklı öğelere yer verildiği için dikkat kaybı yaşanabiliyor. Videolar yapıları gereği bir hikaye üzerine kurgulanırlar; fakat slider’lar bu şekilde işlemezler. video

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: e-ticaret bilgi bankasıTasarım
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!