DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

2015 yılının e-ticaret site tasarım trendleri

2015 yılının e-ticaret site tasarım trendleri

Her yıl internet site tasarımlarında farklı trendler yakalanıyor ve e-ticaret siteleri de bu trendlere ayak uydurmaya çalışıyor. Birçok site halen trendleri tam anlamıyla yakalayamamış olsa da yeni kurulan girişimler bu trendleri yakında takip ediyor.

Site tasarımı kullanıcıların en çok dikkat ettiği alanlardan biridir; çünkü sitenizin tasarımı aslında işinizin vitrinidir. Bu vitrin ne kadar ilgi çekici, düzgün ve iyi görünümlü olursa ziyaretçilerinizin de ilgisini bir o kadar çeker.

2015 yılında dünya çapındaki e-ticaret sitelerinin tasarımları ele alındığında bazı benzer ortak noktalar dikkat çekiyor. Bu tasarımlarda sadelik ve görsellik ön plana çıkıyor. Bu yazıda da 2015 yılının en popüler tasarım trendlerine yer veriyor olacağız.

Tam sayfa arkaplan görselleri

Son dönemlerde birçok e-ticaret sitesinde kullanılan özelliklerden biri de tam sayfa arka plan görselleri. Görselliği ve ürünleri öne çıkartmak için birçok site büyük görseller kullanmayı tercih ediyor.

Bu özelliğin dezavantajı yüksek çözünürlüklü görsel ihtiyacı duyulması. Site üzerinde kullanacağınız görsellerin full HD olması gerekiyor. Aksi takdirde büyük ekranlı cihazlarda bu görsellerin kalitesi düştüğü için iyi görünüm vermiyor.

tam sayfa arkaplan

Flat design ve canlı renkler

Son birkaç yıldır tekrar kullanılmaya başlayan flat design, e-ticaret sitelerince de sıkça tercih edilmeye başladı. Flat design’ın kökeni 1952’li yıllara dayanıyor. Bu dönemlerde baskıda kullanılan tasarım 1920’li yıllarda Alman ve Ruslar tarafından da kullanılsa da 50’li yıllarda İsviçreliler tarafıdan dünyaya tanıtılmıştır.

Flat desing’da sadelik ön plandadır. Özellikle iki boyut kullanılır ve gölgeler ya da diğer efekt unsurları site üzerindeki öğelerde kullanılmaz. Renkler ve farklı yazı fontları özellikle ön plandadır. Mobile kolay bir şekilde optimize edildiği için birçok site tarafından tercih edilir. Site üzerindeki karmaşayı azaltmak için bu tasarımdan faydalanılır.

flat design

Kart tasarımı

Flat tasarımla beraber kart tasarımda oldukça popüler oldu. Kart tasarımı Pinterest’in kullanarak popülerleştirdiği tasarım örneklerinden biridir. Burada ürünler ve görseller iki boyutlu bir kart üzerinde olacak şekilde tasarlanır.

Kullanıcı deneyimini artırması nedeniyle tercih edilir. Kısa metinlerin yer alması, karmaşıklığı azaltarak siteye sadelik katar.

card design

Parallax ve arkaplan efekti

Bilmeyenler için açıklamak gerekirse; Parallax efekti site üzerinde sınırlı bir alana ya da arkaplana koyulan görselin, sayfanın aşağı ya da yukarı hareket ederken bu sınırlı alan içerisinde hareket etmesidir.

Bu efekt arkaplan görsellerinde kullanılabilir. Ancak görselin çok iyi bir şekilde ölçeklenmesi ve siteye yerleştirilmesi gerekiyor. Aksi takdirde verilmek istenen mesaj ya da call to action bu efekt sırasında gözden kaçabilir. Ziyaretçilerin ilgisini çeken bir özellik olduğu için son dönemlerde sıkça kullanılmaya başlandı.

parallax efekti

Minimal butonlar

Minimal ya da Ghost olarak adlandıralan butonlar da sıkça kullanılmaya başlandı. 2014 yılında kullanılmaya başlansa da 2015 yılında daha da popüler oldu. Call to action butonlarında kullanılan sadelik ve minimallik özellikle moda ya da tasarım sektörüne hitap eden firmalarca sıkça kullanılıyor.Çok fazla dikkat dağıtmadıkları ve sade oldukları için de daha iyi bir mesaj verebiliyor.

minimal butonlar minimal butonlar

Açıktan koyuya giden renk kullanımı

Renkler kullanılırken bazen tek bir renk ve onun tonları kullanılıyor. Böylelikle site üzerinde tek renklik bir hakimiyet kuruluyor ve sade bir tasarım hazırlanmış oluyor. Buton renkleri, menüler ya da diğer öğeler ana rengin farklı tonları üzerine kurulabiliyor.

renk tonlari kullanimi

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: e-ticaret bilgi bankasıTasarım
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!