DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Spam yapmak markanıza neden ve nasıl zarar veriyor?

Spam yapmak markanıza neden ve nasıl zarar veriyor?

E-posta pazarlamadan faydalanan e-ticaret şirketlerin bazen gözden kaçırdıkları durumlardan biri de bilinçili ya da bilinçsiz bir şekilde spam yapıyor olmaları.

Markalar reklamlarını yapmak ve promosyonlarını duyurmak için tüketicilere devamlı olarak e-posta gönderiyorlar; fakat bu durum bir süre sonra tüketicileri rahatsız ediyor. Bazen de tüketicinin izni olmadan gönderilen e-postalar olabiliyor. Bu durum ise doğrudan tüketicini markadan rahatsız olmasına neden oluyor.

Spam e-postalar nasıl zarar veriyor?

Marka değerini düşürür

Spam e-postaların şirketlere verdiği en büyük zarar, marka değerini düşürmesi. Spam yapmak, tüketicileri bir bakıma rahatsız etmektir. Belli markalardan devamlı olarak gelen spam mesajlar bir süre sonra tüketicileri rahatsız edecektir.

E-posta kutularında devamlı olarak belli bir markadan gelen mesajların olması, tüketicinin hem posta kutusunu doldurur, hem de onun vaktini çalar. Tabii ki bu durumların da olması tüketicinin bu marka hakkında kötü düşünmesine neden olacaktır.

Verdiğiniz hizmet iyi dahi olsa, spam yaptığınız için tüketiciler markanıza karşı negatif bir yaklaşımda bulunacaklar ve bu nedenle de sizin hakkınızda kötü konuşacaklar. Başkalarına markanızı tavsiye etmedikleri gibi, sizden alışveriş de yapmayacaklar.

Kulaktan kulağa yayılan bu hikayeler de tabii ki de sosyal mecralar üzerinde markanızın itibarını kötü bir şekilde etkileyecek.

Spam yapanlara ceza gelecek

Birçok ülkede spam ile ilgili yasalar bulunuyordu. Geçtiğimiz Mayıs ayında Türkiye’de de spam SMS ve e-postalara yönelik de bir yasa çıkarıldı.

1 Mayıs 2015 tarihinden itibaren, tüketicilere bilgileri dışında e-posta ya da SMS gönderilemeyecek. Tüketicinin verdiği onay yazılı ya da elektronik ortamda olabilecek ve gerekli durumlarda şirketler bu onayları kanıtlamakla mükellef olacaklar.

Onay alınmadan gönderilen e-postalar için şirketler ceza ödemek zorunda kalacaklar. Bu cezalar bin ile 5 bin TL arasında olacak ve eğer toplu halde spam gönderilmeye devam edilirse bu cezalar daha da artabilecek.

Başka bir deyişle spam yapmak artık sadece marka değerinizi düşürmekle kalmayacak, aynı zamanda sizin ceza ödemenize de neden olacak.

Spam e-postalar size geri dönüş sağlamaz

Tüketicilere ne kadar çok e-posta gönderirsek, o kadar çok dönüş olur diye düşünüyor olabilirsiniz; fakat durum hiç de böyle değil. E-posta pazarlamadan faydalanan şirketlerin zamanlama ve gönderim sıklığı konusunda dikkatli olmaları gerekiyor.

E-posta gönderim sıklığınızı iyi belirlemeniz gerekiyor. Daha önceki yazılarımızda da üzerinde durduğumuz gibi kullanıcılara farklı bir bilgi, promosyon ya da kampanya sunamayacaksanız devamlı olarak e-posta gönderimi yapmamanız gerekiyor.

Ürünlerinizi öne çıkartacak ve her seferinde tüketiciye farklı bir bilgi sunabilecek e-postalar hazırlamalısınız. Eğer çok fazla ürün çeşidine ya da kampanyaya sahip değilseniz gönderim sıklığınızı düşürebilirsiniz. Böylelikle hem spam yapmamış olursunuz, hem de her e-postada farklı bir bilgi sunduğunuz için okunma oranlarınızı da artırmış olursunuz.

Sürekli e-posta gönderimi yaptığınızda tüketicileri sıkmaya başlayacaksınız ve bu da ilk maddede değindiğimiz marka değerini düşürme sorununa yol açacaktır.

E-posta gönderim sıklığı hakkında daha detaylı bilgi almak için “E-ticarette e-posta gönderim sıklığı ne olmalı?” adlı yazımıza göz atabilirsiniz.

İşinizi E-ticarete Taşıyın.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: E-posta Pazarlamae-ticaret bilgi bankası
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!