DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

E-ticarette e-posta gönderim sıklığı ne olmalı?

E-ticarette e-posta gönderim sıklığı ne olmalı?

E-posta pazarlama çalışmalarıyla tüketicilere ulaşmaya çalışan e-ticaret firmalarının cevaplaması gereken en önemli sorulardan biri de “kullanıcılara hangi sıkılıkta e-posta göndermek gerekiyor?” olmalı.

Tüketiciler alışveriş yaptıkları ya da ziyaret ettikleri e-ticaret sitelerinin e-bültenlerine abone oluyorlar ve gün ya da hafta içinde devamlı olarak e-posta alıyorlar. Fakat gelen e-postaların ne kadarı onların ilgisini çekiyor?

Gün içinde farklı markalardan birçok e-posta gelmesi ve bunların yanı sıra spam e-postalarında posta kusuna düşmesi nedeniyle internet kullanıcıları bir noktadan sonra gelen e-postalardan rahatsız olmaya başlayabiliyor. Bu tür durumlarla karşılaşmamak, açılma ve tıklama oranlarını artırmak için e-ticaret firmalarının e-posta gönderim sıklıklarını belirlemeleri ve bu doğrultuda bir strateji ile hareket etmeleri gerekmekte.

Çok fazla e-posta göndermek açılma oranlarını artırmaz

Markalar, tüketicilere ne kadar çok e-posta gönderirsem, açılma oranlarım o kadar çok artar diye düşünebilir. Fakat tüketicilerin gözünden bakıldığında durumun böyle olmadığı görülüyor.

Mailchimp’in yaptığı araştırmaya göre, e-posta gönderim sıklığı artıkça, e-postaların açılma ve tıklama oranlarını aynı doğrultuda düşmeye başlıyor. Başka bir deyişle, bir kullanıcı bir markadan ne kadar çok mail almaya başlarsa, onunla olan etkileşimi de bir o kadar düşüyor.

BlueHornet’in yaptığı bir araştırmaya göre ise, tüketicilerin yüzde 35,4’ü markalardan çok sık e-posta aldığı için e-bülten aboneliğinden çıkıyor.

E-posta gönderim sıklığı ne olmalı?

Çok fazla e-posta gönderimi tüketicilerin ilgisini çekmediği gibi onların abonelikten çıkmasına da neden olabilir. Bu nedenle, sizin için en ideal e-posta gönderim sıklığınızı belirlemek için testler yapmalısınız.

A/B testleri yaparak, markanız ve ürünleriniz için en ideal gönderim sıklığını bulabilirsiniz. Bu testlerde iki farklı grup oluşturun. Her gün tüketicilere e-posta gönderdiğinizi ele alalım. Bu iki gruptan birine 1 ay boyunca her gün e-posta göndermeye devam edin, diğer gruba ise yine bir ay boyunca haftada 2 ya da maksimum 3 e-posta gönderin.

1 ay sonra bu iki grubun istatistiklerini değerlendirmeye alabilirsiniz. Hangi grup gönderdiğiniz e-postalarla daha çok etkileşime girmiş? Hangi grubun açılma ve tıklama oranları daha yüksek? E-postalarda duyurduğunuz kampanyalara hangi grup daha çok ilgi göstermiş? Hangi grupta abonelikten çıkanların sayısı daha fazla?

Bu verilerin analizini yaptığınızda doğal olarak hangi sıklıkta e-posta göndermeniz gerektiğini öğrenebilirsiniz.

Günlük ve haftada birkaç kez gönderilen e-postalar nasıl izlenim bırakır?

E-posta pazarlamada gönderi sıklığını belirlerken farklı kişilere sorduğunuzda herkesin farklı bir yaklaşımı olur. Ancak gönderim sıklıkları üzerine bir analiz yapacak olursak, bu analizler genellikler çoğu kişi için benzer olur.

Bu nedenle sektörünüze ve sattığınız ürünlere göre bir e-posta gönderim sıklığı belirlemeden önce, günlük ve haftada birkaç kez gönderilen e-postaların tüketiciler üzerinde nasıl bir etki bıraktığına bakmanız gerekiyor.

Günlük gönderilen e-postalar

İnternet sitesi üzerinde çok geniş bir ürün yelpazesine sahip olan e-ticaret şirketleri için uygun bir yöntem olarak öne alınabilir. E-posta pazarlamadaki en önemli unsurlardan biri, eğer farklı bir bilgi ya da ürün sunamıyorsanız, kullanıcılara e-posta göndermemeniz gerekiyor. Ancak geniş ürün yelpazesine sahip şirketler, her gün farklı ürün ve kampanyalar sunabildikleri için bu yöntemden yararlanabilirler.

Geniş bir ürün yelpazesine sahip olsanız bile e-bülteninize abone olan tüketiciler, tüm ürünlerinize ilgi duymayabilirler. Bu nedenle de kişiselleştirilmiş e-postaların önemi günlük e-posta gönderimlerinde daha çok öne çıkıyor.

Haftada 2-3 kez gönderilen e-postalar

Dikey e-ticaret sektöründe yer alan ya da nispeten daha az ürüne sahip olan e-ticaret şirketleri haftada 2-3 kez e-posta göndermeyi deneyebilirler. Bu sitelerin ürün çeşitlilikleri az olduğu için her gün farklı bir kampanya sunamazlar ve bu nedenle de haftada birkaç kez e-posta göndermeleri ve kendilerini tüketicilere hatırlatmaları yeterli olur.

Bir önceki maddede de belirttiğimiz gibi sunabileceğiniz farklı bir şey yoksa, tüketicilerin e-posta kutularını boş yere doldurmanıza gerek yok. Onların gerçekten ilgisini çekebilecek bir veri ya da promosyon sunabileceğiniz zamanlarda e-posta göndermeniz daha uygun olur.

İşinizi E-ticarete Taşıyın.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: E-posta Pazarlamae-ticaret bilgi bankası
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!