DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

İçerik pazarlamada değer nasıl katılır?

İçerik pazarlamada değer nasıl katılır?

İçerik pazarlama çalışmalarında başarıya ulaşmanın en önemli faktörlerinden biri de bir değer katabilmektir. Değer katmak, blog yazılarınızı okuyanlara bir şeyler verebilmektir. Bu bazı durumlarda onlara yeni bir bilgi öğretmek olabilir, bazı durumlarda da onları eğlendirmek olabilir.

Sadece belli anahtar kelimelere odaklanarak, trafik çekmeye çalışmak doğru ve yararlı bir içerik pazarlama stratejisi olmayacaktır. Bu nedenle blog çalışmalarınızı yaparken okuyucuya bir değer katabilmelisiniz.

E-ticaret şirketleri blog çalışmalarına nasıl değer katabilirler?

Hangi amaçla içerik üreteceksiniz?

Öncelikle e-ticaret şirketinizin blogunu hangi amaçla kullanacağınıza karar vermeniz gerekiyor. Blog için içerik hazırlarken hedefiniz ne olacak?

Tüketicilere yeni bilgiler mi sunacaksınız? Sektörel haberleri mi paylaşacaksınız? Ürünlerinizi mi tanıtacaksınız? Yoksa onları eğlendirebilecek içerikler mi hazırlayacaksınız?

Öncelikle bu soruların yanıtlarını vermeniz gerekiyor. Böylelikle hangi amaca hizmet edeceğinizi bilerek içeriklerinizi hazırlayabilirsiniz.

Stratejinizi belirleyin

Bir değer katabilmek için blog yönetiminiz için bir strateji belirlemelisiniz. İçeriklerinizi hangi aralıklarla çıkartacaksınız? Konularınızı farklı kategoriler altında düzenlediniz mi? Bu konu hakkında daha detaylı bilgi için “Blogunuz için içerik stratejisi oluşturma” isimli yazımızı okuyabilirsiniz.

Hedef kitlenizi tanıyın

Kullanıcılara bir değer katabilmek için öncelikle hedef kitlenizi çok iyi bir şekilde tanımanız gerekiyor. Hedef kitleniz ne tür konularla ilgileniyor? Hangi konularda bilgilenmeye ihtiyacı var? Ürün ya da hizmetlerinizi yeterince iyi tanıyorlar mı? Hedef kitleniz sadece eğlence amaçlı içeriklere mi ilgi duyuyor?

Bu soruların yanıtlarını vermeli ve tüketicilerinizin ne istediğini, sizden ne beklediklerini öğrenmeniz gerekiyor.

İlgi çekici görsel kullanın

Görsellerin gücünden faydalanmak da oldukça önemli. Birçok marka içerik oluşturduktan sonra oldukça sıradan görseller kullanıyor; ancak sosyal medya ya da diğer kanallar üzerinden bu görsellerle paylaşım yapıldığında ilgi çekicilik kayboluyor.

Okuyucuların dikkatini çekecek, daha önce çok kullanılmamış farklı görseller kullanmaya özen gösterin. Yazdığınız konu görsel bulma konusunda zorlu olabilir; fakat yaratıcılığınızı zorlamalı, bu konu ile çağırışım yapacak fikirler üzerinden görseller bulabilirsiniz. Yazının içinde geçen bir bölümü öne çıkartmak için dahi bu konuyla ilgili bir görsel kullanabilirsiniz.

Video içerikler hazırlayın

İçerik pazarlamada video kullanımının artmasıyla beraber tüketicilerin beklentileri de bu yönde değişmeye başlıyor. Görselliğin ön planda olduğu sosyal mecralarda tüketiciler video paylaşımlarını da daha çok yapmaya başlıyor.

Markanıza özel video içerikler hazırlamak tüketicilere bir değer katmanızda yardımcı olur. Videolarda daha fazla konuyu ele alabilir, birkaç yazıda anlatabileceğiniz detayları tek bir videoda onlara sunabilir, ürünlerinizi daha iyi tanıtabilir ve onların daha çok ilgisini çekebilirsiniz.

İyi hikayeler anlatın

İyi bir hikaye her zaman ilgi görür. Sıradan, iyi kurgulanmamış içerikler okuyucular için sıkıcı olacaktır. Bu nedenle içeriklerinizi oluştururken iyi bir hikaye kurgulamaya çalışın. Bir ürünü dahi tanıtacak olsanız, o ürün için bir hikaye kurgulayın. Tüketicilerde o ürüne sahip olma hissiyatı oluşturabilmelisiniz.

Duygulara yönelin

Tüketicilere değer katabilmek ve onları etkileyebilmek için her zaman duygulara hitap etmelisiniz. Onların duygularına erişebildiğinizde, onlara bir duygu verebildiğinizde onları yakalamış olabilirsiniz. Okuyucularda hazırladığınız içeriğe yönelik bir sahiplenme duygusu yaşatmalısınız.

Blogunuzu bir markaya dönüştürün

Blogunuzun bir marka haline gelmesi de oldukça önemli. Kendi sektörünüzde ilk akla gelen blog olmaya çalışın. Yazdığınız içeriklerin ve verdiğiniz bilgilerin kalitesi ne kadar yüksek olursa markalaşma sürecinde daha hızlı ilerlersiniz. Tüketiciler konuyla ilgili bir içerik aradıklarında doğrudan sizin blogunuza gelmeliler. Bunun içinde sürekli olarak, tüketicilere bilgiler sunmanız gerekiyor.

Markalaşma süreci oldukça zorlu olabilir; ancak bir süre sonra tüketicilerin ilgisini yakalamaya başladığınızda belli bir okuyucu kitleniz oluşacaktır. Doğru SEO ve anahtar kelimeleri de kullandığınızda Google’dan da organik aramalar almaya başlayacaksınız ve sektörel bilgilerin yer aldığı bir blog olarak öne çıkmaya başlayacaksınız.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: e-ticaret bilgi bankasıİçerik pazarlama
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!