DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Blogunuz için içerik stratejinizi nasıl belirlemelisiniz?

Blogunuz için içerik stratejinizi nasıl belirlemelisiniz?

E-ticaret sitelerinde blog kullanmak için farklı nedenler bulunuyor. Başarılı bir blog yönetimi markaların yeni kullanıcılara ulaşmalarını ve hedef kitlelerini genişletmelerini sağlar ve bu yüzden de oldukça önemli pazarlama yöntemlerinden biri olarak öne çıkıyor.

Son yıllarda içerik pazarlamanın öneminden devamlı olarak bahsediliyor; ancak bu işi hakkıyla yapmak dışarıdan göründüğü kadar kolay değil. Birçok firma şu an popüler olduğu için bu kanaldan yararlanmaya çalışıyor; fakat ne yazık ki plansız ve düzensiz yapılan çalışmalar nedeniyle beklenen sonuçları alamadıkları için bu çalışmaları bir kenara bırakıyorlar.

Strateji, içerik pazarlamada kilit rol oynar

Eğer içerik pazarlama çalışmalarınız için belli bir stratejiniz yoksa, bu kanaldan istediğiniz verimleri almanız mümkün olmayacak. E-ticaret blogunuzun başarılı olması için bu alana da yatırımlar yapmanız gerekiyor.

Her işte olduğu gibi blog yönetiminde de strateji kilit rolü oynuyor. Bu işe başlamadan önce yol haritanızı çizmeli ve bunun yanı sıra bu süreçte hangi adımları atacağınıza ve neyi amaçladığınıza da karar vermenlisiniz.

Stratejinizi nasıl belirleyeceksiniz?

İçerik stratejinizi belirlerken ilk olarak blog ile neyi amaçladığınıza karar vermeniz lazım. Yeni kullanıcılara ulaşarak hedef kitlenizi mi genişletmek istiyorsunuz?, Hazırladığınız içeriklerle var olan kullanıcılara değer katacak bilgiler mi vermek istiyorsunuz?, Ürünlerinizi mi tanıtmak istiyorsunuz?

Bunlardan sadece birini amaçlamanız da gerekmiyor. Hepsini de yapabilirsiniz. Ancak tüm bunlara cevap veren bir blog hazırlamak için bir ekibe ihtiyacınız olacak. Ekip konusunda yazının devamında daha detaylı değineceğiz.

İçerik fikirleri oluşturun

İçerik pazarlamayla neyi amaçladığınıza karar verdikten sonra içerik fikirleri çıkarmanız gerekiyor. Markanız, ürününüz ve hizmetlerinizle ilgili olabilecek tüm içerik fikirlerini çıkartmanız gerekiyor.

Bu içerik fikirlerini çıkardıktan sonra farklı kategorilere ayırarak, içeriklerinizi çeşitlendirebilirsiniz. Böylelikle tek tip içeriklerden kaçınmış olursunuz.

Hangi içerik türlerinden yararlanacağınıza karar verin

Blogunuzda yayınlamak için içerik pazarlamanın farklı türlerinden yararlanabilirsiniz. Bu içeriklerin türlerine karar vermeniz gerekiyor. Bu kararı verirken de gerçekten ve düzenli olarak bu içerikleri yayınlayıp yayınlayamayacağınıza karar vermelisiniz.

Düzenli olarak blog yazıları yazabilirsiniz. Ürünlerinizi tanıtan ya da kullanıcıların ilgisini çekecek ve paylaşacakları blog yazıları ve rehberler yazmak sizin için bir alternatif olabilir. Bunların yanı sıra infograifklerden yararlanıp, şirket hakkında bilgi verebilirsiniz. Ürünlerinizi tanıtan video çekimleri yapabilir; aynı zamanda bu ürünlerin nasıl daha iyi bir şekilde kullanılacağını gösteren yine rehber niteliği taşıyan video içerikler de sunabilirsiniz.

Video içerikler son dönemlerde oldukça popüler bir hale geldi ve markalar pazarlama çalışmalarında bu kanala yatırım yapmaya başladı. Ancak video içerik üretimi oldukça zorlu bir süreç olduğu gibi, bir ekip çalışması da gerektirmekte.

Video çekimleri yapacak bir ekibin yanı sıra, bu videoların montajını yapacak bir ekip ve bu videoların içeriklerini oluşturacak bir ekip gerekmekte.Bu hizmetleri out-source olarak da alabilirsiniz. Bu durumda bu işin maliyetini hesaplamanız gerekiyor. Çünkü sürekliliği olacak şekilde yapılmadığında hazırladığınız videolardan kısa vadede sonuçlar alabilirsiniz.

İşinizi E-ticarete Taşıyın.

İçerik takvimi oluşturun

Ürettiğiniz içeriklerin başarılı olabilmesi için sürekliliğinin olması gerekiyor. Bu sürekliliği sağlamak için de bir içerik takviminizin olması gerekiyor. İçerik takviminizin olması sizin planlı bir şekilde ilerleyen dönemlerdeki paylaşımları düzenlemenizi ve ölçümleme yapabilmenizi sağlar. Bu konu hakkında daha detaylı bilgi almak için “İçerik takvimi nasıl oluşturulur?” adlı yazımızı okuyabilirsiniz.

Blogunuzu yönetecek bir ekip kurun

Bu çalışmaları yaptıktan sonra artık işin ekip tarafına gelebilirsiniz. Çünkü bu bölümlerde alacağınız kararlar kaç kişilik bir ekibe ihtiyacınız olduğunu ortaya çıkarır. Kapsamlı bir blog yönetimi yapmak istiyorsanız, bunu tam zamanlı bir iş olarak ele almanız gerekiyor.

Her gün birden fazla içerik yayınlamayı planlıyorsanız en az bir kişinin bu iş ile ilgileniyor olması gerekiyor. İçerik sayınız arttıkça ekibinizde ihtiyacınız olan kişi sayısı da artabilir. Kaliteli ve özgün içerik üretmek vakit ve emek gerektiren bir iş olduğu için, tek bir kişinin bu işlere yetişmesi zor olabilir.

Video içerikler üretmeyi planlıyorsanız ekibinizin daha kalabalık olması gerekiyor. Bu ekipte, video çekimlerini ve montajını yapan kişilerin yer alması ve aynı zamanda bir kişinin de bu video içeriklerin kurgularını ve konularını hazırlaması gerekiyor. Bu nedenle yayınlayacağını video yoğunluğunuza göre bu ekipte yer alacak kişilerin sayısının artabileceğini göz önünde bulundurmalısınız.

İçerik pazarlaması sürekliliği olduğunda sonuç verir

İçerik pazarlamada strateji önemli olduğu kadar, süreklilik de oldukça önemli. Stratejinizi belirleyebilirsiniz; ancak sonuç alabilmek için bu işin sürekliliği olması gerektiğini mutlaka göz önünde bulundurmalısınız.

Bir içeriğiniz çok iyi sonuçlar doğurabilir; lakin sadece bir içeriğe bel bağlayamazsınız. Uzun vadede sonuçlar alabilmek için belirlediğiniz zaman aralıklarında devamlı olarak içerikler yayınlamanız gerekiyor. İçerik pazarlamanın her gün sıfırdan başlayan; ancak kalite olarak önceki çalışmaların üstüne çıkması gereken bir alan olduğunu göz önünde bulundurun.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: e-ticaret bilgi bankasıİçerik Pazarlaması
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!