DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Müşteri beklentilerini karşılayacak site özellikleri hangileri?

Müşteri beklentilerini karşılayacak site özellikleri hangileri?

Online satışlarda müşteri sadakatini kazanmak ve hedef kitleyle doğru ilişkiyi kurmak oldukça önemli. Elbette her sektör ve marka için hedef kitlenin kullanıcı davranışları farklılık gösterebiliyor. Ancak, genel olarak e-ticaret müşterilerinin ve henüz online alışveriş deneyimi yaşamamış müşteri potansiyelinin e-ticaret sitelerinden bazı ortak beklentileri de var. Bu beklentiler, kullanıcıların bir e-ticaret sitesinden alışveriş yapma kararını etkilediği gibi aynı zamanda sürekliliğini de beraberinde getiriyor. Bu durumda, e-ticaret sitelerinin de bu ortak müşteri beklentilerini belirlemesi ve müşteri potansiyelini artırması mümkün hale geliyor.

Müşterilerin ortak beklentilerini karşılamak ve daha sonra spesifik hedef kitle özelliklerine göre stratejiler kurgulamak, aslında birkaç ipucu sayesinde o kadar da zor değil. Siz de e-ticaret işinizi büyütebilir, müşteri portföyünüzü genişletecek bu genel özellikleri e-ticaret sitenize uyarlayabilirsiniz. Doğru e-ticaret paketini seçmeniz, bu noktada yeterli olacaktır.

Peki, etkili bir e-ticaret paketi seçmek için markanızın ihtiyacı olan bu genel özellikler neler? Dilerseniz, gelin genel olarak kullanıcıların e-ticaret sitelerinde aradığı o özellikler neler; birlikte göz atalım…

Sade ve şık bir tasarım

Karmaşık kategori yapısı, göz yoran renkler ve görseller e-ticaret sitelerinin müşteri kaybetmesine neden olabiliyor. Bu durum, aynı zamanda marka ve ürünlerle ilgilenen ziyaretçilerin dahi sitede geçirdikleri süreyi kısaltıyor; böylece sepet ortalamasında düşüş meydana gelebiliyor.

Eğer siz de daha fazla müşterinin e-ticaret sitenizi incelemesini, ürün ve kategorilere çok daha kolay bir şekilde ulaşarak ziyaretlerinin alışverişe dönüşmesini istiyorsanız, sadece ve şık bir e-ticaret sitesi tasarımıyla beğeni toplayabilirsiniz. Bu şekilde, markanızın ve dolayısıyla ürünlerinizin öne çıkmasını sağlayabilir, müşterilerinize kolay alışveriş deneyimi sunabilirsiniz.

Kaliteli görsel içerik

Görsel içeriklerin e-ticaretteki önemi tartışılmaz. Bu nedenle, ürünlere dair görsellerin alternatifli ve yeterli olması gerektiği kadar aynı zamanda kaliteli olması da büyük önem taşıyor. Bu nedenle profesyonel çekimler yapıldığından ve ürünlerin anlaşılır bir şekilde görüntülendiğinden emin olmanızda fayda var. Her açıdan çekilmiş, ebatlarını net bir şekilde gösteren, ürün yaklaştırma özelliğine sahip bir ürün sayfası sunarak müşterilerinizin hem güvenini kazanabilir hem de satın alma kararını önemli ölçüde olumlu yönde etkileyebilirsiniz.

İşinizi E-ticarete Taşıyın.

Yeterli ürün açıklamaları

Ürün açıklamalarına eksiksiz bir şekilde yer vermeniz, satış sayfalarında müşterilerinizin satın alma kararını kısa sürede vermelerine yardımcı olacaktır. Ayrıca, eksik tanımlamalar ve yetersiz kalan açıklamalar, marka ve ürüne karşı güveni sarsabilir; müşteri sadakatini zedeleyebilir. Bu nedenle ürünler hakkında müşterilerinizin ihtiyacı olabilecek tüm bilgilere yer vermeye, e-ticaret paketinizle geniş ürün varyant tanımlama özelliklerine sahip olmaya özen gösterin.

Fayda sağlayan yazılı içerik

E-ticaret sitenizle yalnızca satış ve pazarlamaya yönelik değil, aynı zamanda müşterilerinizin yer aldığınız sektör ve ürünlere dair meraklarını giderecek, ipuçlarına ve pratik bilgilere ulaşmalarına yardımcı olacak bir blog’la fayda sağlamaya yönelik de çalışmalar yapabilirsiniz. Bu şekilde, müşterilerinizin marka ve ürünlerinizle kuvvetli bir bağ kurmasına aracı olabilir, aynı zamanda içeriklerinizden keyif alan müşterilerinizin sıklıkla sitenizi ziyaret etmesini ve çevresine de markanızı tavsiye etmesini sağlayabilirsiniz.

Güven uyandıran ödeme sayfası

E-ticarete mesafeli duran ve henüz e-ticaret deneyimi yaşamamış internet kullanıcılarının bu tercihlerinde bazı e-ticaret sitelerinin ödeme konusunda müşterilere güven vermemesi oldukça büyük etki yaratıyor. Eğer sayfanızı ziyaret eden ve henüz e-ticaret müşterisi olmayan kullanıcılara ödeme sayfanız aracılığıyla güven verebilirseniz, onları ilgilendikleri ürünleri satın almaya yönlendirebilirsiniz.

Bunun için ödeme sayfasında yalnızca kredi kartı deği,l alternatif ödeme seçenekleri sunabilirsiniz. Örneğin, havale/EFT ödeme altyapısına sahip olan bir e-ticaret paketiyle şirketinizin banka bilgilerini paylaşabilir, çeşitli bankalardan havale ya da EFT yoluyla müşterilerinizin para aktarımı yapabilmesine yardımcı olabilirsiniz. Ayrıca, ödeme sayfasını son derece sade ve pratik ödeme yapılabilecek şekilde müşterilerinize sunabilir, böylece onların görüntüleme sorunları yaşamadan güvenli ödeme yapmalarını sağlayabilirsiniz. Bu şekilde daha önce online alışveriş yapmamış kullanıcıları ikna edebilir ya da yeni e-ticaret müşterileri kazanma fırsatı bulabilirsiniz.

Alternatif kargo seçenekleri

Siparişi oluşturduktan sonra bazı e-ticaret siteleri müşterilerinin kargo takibi yapmasına olanak tanımıyor ya da tek bir kargo hizmeti sunarak markayla aralarında oluşan bağı zedeleyebiliyor. Tek seçenek sunarak oluşturulan zorunluluklar, müşterilerin alışverişten vazgeçmesine ve ürünleri sepette bırakıp sayfayı terk etmesine neden olabiliyor.

Eğer e-ticaret siteniz üzerinden müşteri memnuniyetini sağlamak ve keyifli bir şekilde onların alışverişlerini tamamlamalarına yardımcı olmak istiyorsanız, tıpkı ödeme sistemlerinde olduğu gibi kargo için de müşterilerinize seçenekler sunabilirsiniz. Ayrıca, kargo takibi için siteniz üzerinden yönlendirmeler sunabilir, böylece müşterilerinizin kargo takibi için sitenizi tekrar ziyaret etmelerini sağlayabilirsiniz. Çeşitli nedenlerle tekrar yapılan site ziyaretleri, yeni bir alışveriş ve ürün inceleme için müşterilerinizi yönlendirebilir. Bu şekilde aynı müşterinin kısa süre içerisinde tekrar alışveriş yapması mümkün hale gelebilir.

Siz de e-ticaret dünyasındaki en güçlü markalardan birini inşa etmek ve rakiplerinizi geride bırakmak için daha fazla ipucuna IdeaSoft ile ulaşabilirsiniz. IdeaSoft’un akıllı e-ticaret paketlerini inceleyerek markanızın ihtiyacı olacak özelliklere sahip paketi seçebilir ya da ücretsiz demo hesabınızı oluşturarak kazanmaya hemen başlayabilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: Dijital pazarlamae-ticarete-ticaret müşterisie-ticaret paketie-ticaret paketlerie-ticaret sitesie-ticaret sitesi hazırlamake-ticaret stratejilerionline satışonline satış sitesipazarlama stratejileri
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!