Ziyaretçilerin sitenizden ayrılmasına neden olan durumlar (İnfografik)

E-ticaret sitenize gelen kişileri sitenizde mümkün olduğunca uzun süre tutmanız, elde edeceğiniz geri dönüşümleri artırmanıza yardımcı olacaktır. Ancak site üzerindeki bazı unsurlar ziyaretçilerin siteyi terk etmesine neden olur ve bu nedenle de hem sayfayı terk etme oranlarınız yükselir hem de bu sebeple geri dönüşümleriniz azalır.

KissMetrics’in hazırladığı infografik, ziyaretçilerin web sitelerini terk etmelerine neden olan durumları ve bunların çözümlerini ele alıyor. Aşağıda infografikte bilgileri de sizinle paylaşıyoruz.

https://www.impactbnd.com/blog/8-reasons-behind-why-people-are-leaving-your-website-infographic

Kötü ve karışık navigasyon

Kullancılar site üzerinde herhangi bir sayfaya ya da ürüne rahatlıkla ulaşabilmeliler. Bunu yapamadıkları zaman siteyi terk etmeye meyillidirler. Navigasyonun kolay bulunmaması, kategorizasyon sisteminin doğru bir şekilde yapılmaması ya da çok karışık olması, site üzerinde arama özelliğinin olmaması, kullanıcıların site üzerinde gezinmesini zorlaştırır. Bu da onların siteden ayrılmasına neden olur.

Çözüm: Hem mobil hem de masaüstü tasarımınızda navigasyon kolay ulaşılabilir olmalı; ürün kategorizasyonu ve kategori ağacı doğru bir şekilde kurgulanmalı; arama özelliği ile kullanıcıların istedikleri ürünlere ulaşabilmeleri sağlanmalı.

İçeriklerin kötü bir şekilde yerleştirilmiş olması

İçeriklerin yanlış bir şekilde yerleştirilmesi de ziyaretçilerin siteden ayrılmasına neden olabilir. Sayfa üzerindeki önemli bilgilerin kolay görülebilir bir yerde olması gerekir. Aynı zamanda bu bilgileri sayfanın üst ve ilk görünen alanında sergilemeye de özen gösterin.

Kullanıcılar aradıkları bu önemli bilgilere hızlı ulaşamamaları durumunda da siteden ayrılmayı seçebilirler.

Çözüm: Tasarım sürecinde, sayfanın ilk görünen alanında geri dönüşüm sağlayacak ya da kullanıcılar için önemli olacak bilgileri yerleştirin. Bu bilgileri paylaşırken, basit ve anlaşılır cümleler kullanmaya da özen gösterin.

Aşırı bir şekilde video kullanımı

Videolar geri dönüşümlerinizi artırmak için önemli bir araç olsa da aşırı bir şekilde kullanıldığında size zarar da verebilir. Özellikle site üzerinde otomatik olarak açılan ve kullanıcılara bu içerikleri kapatma fırsatı vermeyen videolar, kullanıcıların sitenizi hızlı bir şekilde terk etmelerine neden olabilir.

Çözüm: Otomatik oynatılan ve pop-up olarak açılan videolar yerine, kullanıcıların bu videoları oynatmalarına izin verin. Otomatik açılan videolar kullanmayı planlıyorsanız, bu pencereleri kapatabilmeleri için kullanıcılara bir seçenek sunun. Otomatik videolarda sesi kapatmanız da önemli bir detay olacaktır. Kullanıcıların bir anda açılan videoların sesinden rahatsız olabileceklerini unutmayın.

Üyeliği zorunlulu tutmayın

Üyeliğin zorunlu olması da büyük bir dezavantajdır. Özellikle satın alma sayfalarında tüketicileri üyeliğe zorlamanız, onların satın almadan vazgeçmelerine neden olabilir. Bu da potansiyel satışları kaçırmanıza neden olur.

Çözüm: Satın alma sayfalarında ziyaretçi girişi ile satın alma işlemine izin vermeniz ve üyeliği zorunlu tutmadan opsiyonel olarak bırakmanız kullanıcıların satın alma işlemlerini tamamlamalarını sağlayacaktır.

Kötü ve sıkıcı tasarım

Tasarım da kullanıcıların site üzerinde geçirdikleri süreyi etkileyen faktörlerden biri. Günümüzde kullanıcıların birçoğu bilinçlendiği ve markalardan olan beklentileri arttığı için, eski ve karmaşık tasarımlı sitelerden alışveriş yapmaktan çekinebiliyorlar. Sitenin güncel ve trendleri yakalamamış olması, güvenilirliği de olumsuz etkileyebiliyor.

Çözüm: Karmaşık ve komplike tasarımlar yerine sade ve minimal tasarımlara yönelin. Boş alanlardan yararlanırken, Flat Design ögeleriyle içeriklerinizin kolay anlaşılır olmasını sağlayabilirsiniz.

Sürekliliğin olmaması ve sitenin güncellenmemesi

Yukarıda da ele aldığımız gibi kullanıcılar sitelerin güncel olmasına dikkat ediyorlar. Site tasarımının çok eski olması ve sitenin belli bir süredir güncellenmemesi güvenilirliği sarsacak etkenlerden biri.

Çözüm: Site tasarımınızı belli aralıklarla güncellemeniz faydalı olacağı gibi sayfa tasarımlarınızı da belli aralıklarla yenileyebilirsiniz. Ana sayfanızdaki ögeleri değiştirmek, farklı ürünleri çıkartmak, varış sayfalarınızdaki eyleme çağrı ifadelerinizi değiştirmeniz sitenizi belli aralıklarla güncellemenizi sağlayacaktır.

İnfografiğin tamamını aşağıda inceleyebilirsiniz.

siteyi-terk-infografik2

Diğer Yazılar

Ferad Osman Sali
28 Aralık 2023

E-ticaret dünyasında müşterilerin satın alma kararlarını etkileyen faktörlerin başında, ürün yorumları geliyor. İnternetten alışveriş yapan kullanıcıların ilk incelediği detaylardan biri daha önce üründen satın almış kişilerin verdikleri puanlar ve yorumları oluyor. Müşteri yorumları, güveni kazanma, satışları artırma ve marka imajını güçlendirme açısından büyük önem taşıyor. Sattığınız ürünleri doğru şekilde gösterdiğinizden emin olarak müşterilerle olan iletişiminizi…(Continue Reading)

Ferad Osman Sali
28 Aralık 2023

E-ticaret sitelerinin yüksek satışlar yaparak başarılı olması için müşteri memnuniyetini sağlayarak iade sayılarını azaltmak büyük önem taşıyor. Müşterilerin ürünleri iade etme oranı memnuniyetleri ile paralel olarak seyrettiğinden iade sayılarını azaltmak büyük oranda memnun müşterilere sahip olmaktan geçiyor. İade sayılarını azaltmak ve müşteri memnuniyetini artırmak için kullanılabilecek bazı yöntemler bulunuyor.  Bu yöntemlerin başında adil ve şeffaf…(Continue Reading)

Ferad Osman Sali
28 Aralık 2023

E-ticaret indirim kuponları sayesinde müşterilere çeşitli avantajlar sunarak satışları artırabilirsiniz. Kupon stratejileri, müşterilerin alışveriş yapma motivasyonunu artırmak, sadakat oluşturmak ve yeni müşteriler çekmek için çok önemlidir. Satış arttırma taktikleri arasında başı çeken indirim kuponları ile özel teklifler oluşturabilir böylece e-ticaret sitenize müşteri çekebilirsiniz. E-ticaret sitenizde yapacağınız indirim kampanyaları,  yeni müşteriler bulmanıza ve var olan müşterilerinizin…(Continue Reading)

Ferad Osman Sali
28 Aralık 2023

Bireysel e-ticaret yapmak isteyenlerin en çok merak ettiği soru şirketsiz e-ticaret yapmak mümkün mü? Evet, şirket olmadan veya açmadan da e-ticaret yapmak mümkündür. Günümüzde birçok platform ve pazar yeri, bireylerin veya küçük girişimcilerin ürünlerini çevrimiçi satmalarına olanak tanır. Bu platformlar aracılığıyla, bir şirket kurma formalitelerine gerek kalmadan, kişisel bir hesapla ürünlerinizi listeleyebilir, satış yapabilir ve…(Continue Reading)

Ferad Osman Sali
28 Aralık 2023

E-ticaret, gün geçtikçe dünyası giderek daha fazla girişimcinin ve işletmenin tercih ettiği büyüyen bir alan haline geldi. Fakat başarılı bir e-ticaret işletmesi yönetmek sadece ürünleri satmakla sınırlı değil. Aynı zamanda temel finansal kavramları anlamak ve doğru bir şekilde uygulamak da gerekli. E-ticaret işletmesi yönetirken gelir ve giderlerinizi dikkatlice analiz etmek başarılı olmanız için büyük önem…(Continue Reading)