Video pazarlamada başarılı olmak için uymanız gereken kurallar

video paz

Video pazarlama son yıllarda daha da popülerleşmeye başlasa da önümüzdeki yıllarda video içeriklerin daha fazla artacak. Hem etkileşim oranlarının yüksek olması hem de videolar üzerinden elde edilen yönlendirme trafiğinin yüksek olması bu içeriklerin pazarlama çalışmalarındaki yerini artırıyor.

Video çalışmalardan yararlanırken, hem SEO çalışmaları yapmanız hem de içerik pazarlamanın dinamiklerinin bir kısmını uygulamanız gerekiyor. Bu çalışmalarda başarılı olabilmek için farklı konular üzerinde stratejiler geliştirmeniz, çalışmalarınızdan alacağınız geri dönüşümlerin artmasına yardımcı olacak.

Mobil optimizasyon

Mobil cihazlar, masaüstü cihazların önüne geçmeye başladığı için birçok konuda olduğu gibi videolarda da mobile optimizasyon bir hayli önemli. Kullanıcıların akıllı telefonlar üzerinden sosyal mecralarda geçirdikleri sürenin artması ve internet bağlantısı olan herhangi bir yerden bu cihazların kullanılabilmesi nedeniyle mobil uyumluluk bir hayli önemli bir konu olmuş durumda.

Videolarınızın mobil cihazlarda iyi görünebilmesi için çözünürlük ve dosya boyutlarını optimize etmeniz gerekiyor. Bunun yanı sıra farklı platformlarda farklı video formatları kullanılabiliyor. Instagram’da kare ve dikey formattaki videoların yanı sıra Youtube ve Facebook üzerinde 16:9 oranındaki full HD (1920×1080) video formatları da bulunuyor.

Videolarınızı hazırlarken farklı platformlara göre hazırlık yapmak ve videolarınızı bu şekilde hazırlamanız, herbir platformdan daha fazla geri dönüşüm almanıza yardımcı olacaktır.

Meta açıklamaları

Özellikle Youtube ve Facebook üzerinde video paylaşımları yaparken, meta açıklamaları bölümlerine de dikkat etmeniz bir hayli önemlidir. Videolarınızın arama motorlarında daha iyi indekslenebilmesi ve arama sorgularına yanıt verebilmesi için, videonun ne ile ilgili olduğunu özet bir şekilde bu meta açıklama bölümlerinde yazmalısınız. Bunun yanı sıra video başlık ve meta açıklama bölümlerinizde ilgili anahtar kelimeleri de geçirmek, bu videoların arama sorgularına daha iyi bir şekilde yanıt vermesine yardımcı olacaktır.

Farklı platformlarda paylaşımlar yapın

Bir videoyu birçok farklı platformda yayınlayabilirsiniz. Her platformun formatı farklı olsa da standart yatay 16:9 görüntü formatı tüm platformlarda destekleniyor. Bu sayede videolarınızı birden fazla platform üzerinde yayınlama şansınız bulunuyor. Tüm platformlar için bu videoları optimize etmeye zaman ve imkanınız yoksa, yatay formatta bir video hazırlayarak bunu farklı kanallar üzerinde yayınlayabilirsiniz.

Farklı platformlar üzerinde paylaşımlar yapmanız, video içeriklerinizin daha fazla kişiye ulaşmasını sağlayacağı için, bu içeriklerden alacağınız geri dönüşümleri de artırma fırsatınız olur.

Videolarınızı web sitenize ekleyin

Hazırlamış olduğunuz videoları web sitenize de eklemeyi unutmamalısınız. Böylelikle sitenizi ziyaret eden kişiler de bu videoları izleme şansı bulabilirler.

Bunun yanı sıra ürün tanıtımları ile ilgili hazırladığınız videoları, siteniz üzerindeki ürün sayfalarına da ekleyebilirsiniz. Böylece ürünler hakkında kullanıcılara ekstra bilgi sunmuş olarak, onların satın alma kararlarını etkileme fırsatınız da olur.

Ürün tanıtımlarının yanı sıra vlog veya bilgi amaçlı hazırladığınız diğer videolar için de siteniz üzerinde bir bölüm hazırlayarak, site ziyaretçilerinizin bu içeriklere ulaşmalarını sağlayabilirsiniz.

Dikkat çekici bir öne çıkan görsel hazırlayın

Video platformlarına videonuzu yüklediğinizde, video içerisinden bir görüntü öne çıkan görsel olarak otomatik seçilir. Ancak bu görüntü her zaman ilgi çekici olmayacağı için özel olarak videolarınız öne çıkan görselleri hazırlamalısınız.

Kullanıcılar bu videolarla karşılaştıklarında ya da arama sorgularındaki sonuçları incelerken bu öne çıkan görsele göre de tepki verecekleri için, burada kullandığınız görsel, onların dikkatini çektiğinde onları videonuzu izlemeye yönlendirmiş olursunuz. Buradan yola çıkarak, her videonuz için özel bir öne çıkan görseli hazırlamanız geri dönüşümlerinize olumlu etki yapacaktır.

İçeriğe göre video sürelerine dikkat edin

Hazırladığınız tüm videolar için tek bir süre belirlemeniz doğru bir yaklaşım olmayacaktır. Bazı videoların uzun bazılarının da kısa olması geri dönüşümleri etkilemektedir.

Kullanıcıların dikkat süresi kısa olduğu için özellikle tanıtım, reklam veya kampanya duyurusu gibi videolarda süreyi kısa tutmanız (15-30 sn) geri dönüşümlerinizi artırmaya yardımcı olur. Ancak detaylı bir ürün incelemesi yaparak, ürünle ilgili birçok farklı bilgi sunmak istiyorsanız bu videolarınızı daha uzun tutabilirsiniz. Video süresinin uzaması, sosyal mecralar tarafından içeriğin daha kaliteli olduğunu da göstermektedir. Ayrıca detaylı bilgi almak isteyen kullanıcılara da ürünle ilgili birçok farklı bilgi sunduğunuz için bu videolardan daha fazla geri dönüşüm alabilirsiniz.

Uzun videoların izlenme sayısı, kısalara kıyasla daha az olabilir; ancak bu videolar geri dönüşüm elde etmenize daha müsaittir; çünkü kullanıcı bu videoyu izliyorsa ürün ya da hizmete gerçekten ilgi gösteriyordur ve bu kullanıcının ürünü satın alma ihtimali daha yüksektir.

Yönlendirme linklerinizi unutmayın

Videolarınıza yönlendirme linklerinizi eklemeyi de unutmamanız gerekiyor. Bu videolardan geri dönüşüm alabilmek için kullanıcıları belli sayfalara yönlendirmelisiniz. Bunun için de videolarınızın açıklama bölümlerinde, ilgili sayfaların linklerini paylaşmalısınız.

Youtube üzerindeki videolarda, web sitenizi Youtube hesabınızla ilişkilendirdiğinizde, kendi sitenize doğrudan linkler verebiliyorsunuz. Öncelikli olarak bu doğrulama işlemini yapmalı ve her videonuzda yönlendirme linklerinizi kullanmalısınız.

Bunun yanı sıra Facebook ya da Twitter üzerinde doğrudan açıklama bölümünde sayfanın linkini paylaşmayı tercih edebilirsiniz. Instagram üzerinde dışarıya doğrudan link verme yöntemi normal paylaşımlar mümkün değil. On binden fazla takipçiniz olması durumunda Hikayeler üzerinden link paylaşımları yapabiliyorsunuz. Bu sizin için bir çözüm değilse, Instagram profil linkinizdeki internet sitesi adresini belli aralıklarla değiştirerek, takipçilerinizi bu linki tıklamaya teşvik edebilirsiniz.

Diğer Yazılar

Ferad Osman Sali
4 Mayıs 2023

E-ticarette tahmin edilebileceği üzere müşteriler bir ürün satın aldığında, kendisine gelmeden neye benzediğinden tam bilemez. Ürün fotoğraf çekimi bu nedenle büyük bir önem taşımaktadır. İnsanlar bir ürün alacağı zaman emin olabilmek için fotoğrafı ayrıntılı olarak incelemekte, buna göre bir karar vermektedir. Eğer potansiyel müşteriyi gerçek müşteri yapmak istiyorsanız, kaliteli fotoğraflar çekmek gerekmektedir. Böylece ürün tanıtımı…(Continue Reading)

Ferad Osman Sali
24 Nisan 2023

Sosyal medya paylaşımlarınızın daha ilgi çekici olmasını istiyorsanız, kaliteye önem vermeniz gerekmektedir. Grafik tasarım bu bakımdan en önemli konulardan bir tanesi olmaktadır. Sosyal medyayı ister tanınmak isterseniz sitenizi, e-ticaret sayfanızı ya da firmanızı tanıtmak için kullanın, istediğiniz başarıları elde edebilmek için kaliteli paylaşımlar yapmak gerekmektedir. Bu insanların ilgisini çekeceği için beğeni ve takipçi gibi istatistiklerinizi…(Continue Reading)

Ferad Osman Sali
12 Nisan 2023

E-ticaret sitesi olan herkes doğal olarak daha fazla satmayı talep etmektedir. Bu konuda tavsiye edilen pek çok öneri yer almaktadır. Açıklama yazma bunlardan sadece bir tanesi olmaktadır. Geleneksel ticaret ve e-ticaret arasındaki en büyük fark satışların nasıl gerçekleştiği olmaktadır. Geleneksel ticarette satışlar mağaza aracılığıyla yapılmaktadır. Mağazada görevli olan satış görevlileri pek çok konuda müşterilere yardım…(Continue Reading)

Ferad Osman Sali
2 Mart 2023

İçindekiler; Neden Ücretsiz E Ticaret Sitesi? Eticaret.com Size Neler Sunar? Ücretli Paketlere Geçiş Yapılır Mı? Ücretsiz Sitelerde Tema Şablonları Var Mı? Ücretsiz E-ticaret Sistemlerinde Yazılım Güncellemesi Var Mı? Ücretsiz e ticaret sitesi dendiğinde birçok kişinin aklına yavaş yüklenen siteler, zor açılan ürün sayfaları, kullanımı zorlaştıran tasarımlar ve teknik sorunlar gelir. Bu bakımdan çoğu kişi bunların…(Continue Reading)

Ferad Osman Sali
19 Şubat 2023

İçindekiler; Yazılıma Yatırım Yapmanız Gerekmez Ödeme Entegrasyonları Yer Almaktadır Yazılım Güncellemeleri Bulunur Eğitim Dokümanları Mevcuttur Yükseltmek Mümkündür Ücretsiz e ticaret sitesi avantajları, online alışveriş dünyasına adım atmak isteyen satıcıların ve girişimcilerin aklında bulunan sorulardan biridir. Eticaret.com, sektöründe kullandığı teknolojik sistemler sayesinde, sahip olduğu free paket içinde şunları teklif etmektedir: Bu bakımdan e-ticarete güzel bir başlangıç…(Continue Reading)