DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Sosyal medyada Z kuşağının ilgisini nasıl çekersiniz?

Sosyal medyada Z kuşağının ilgisini nasıl çekersiniz?

Z kuşağı artık markaların ilgi odağında olmaya başlıyor. Satın alma gücüne henüz kavuşmamış; ancak yakın zaman içinde kavuşmaya başlayacak olan bu kuşağa yönelik pazarlama çalışmalarına şimdiden başlamak gerekiyor.

Sosyal medya, Z kuşağına ulaşmak için en etkili araçlardan biri ve bir e-ticaret firması olarak hedef kitlenizde Z kuşağı bulunuyorsa, bu aladan çalışmalar yapmanız gerekmektedir.

Z kuşağının ilgisini çekebilmek biraz daha zordur; çünkü teknolojiyle çok fazla iç içe olan bir kuşak olmaları, internet üzerinde çok fazla içerikle etkileşime giriyor olmaları ve beğenmedikleri bir içerikten hemen uzaklaşmaları nedeniyle markalar, bu hedef kitleyle bir bağ kurmak da zorlanabiliyor.

Bu kullanıcıların ilgisini çekebilmek için sosyal mecralar üzerindeki pazarlama stratejilerinizde bir takım değişiklikler ve geliştirmeler yapmanız gerekecektir.

Onların size gelmesini beklemeyin

Z kuşağının sizi keşfetmesini beklerseniz istediğiniz sonuçları büyük ihtimalle alamayacaksınız. Firma olarak sizin bu kişilere ulaşmanız gerekiyor. Sayfamızı beğenin, arkadaşlarınızı davet edin gibi klişe yaklaşımlar bu grup için geçerli olmayacaktır. İnternet üzerinde çok fazla aktif oldukları için, çok fazla kanalla etkileşim halinde olduklarından, sizin onların ilgisini çekecek bir yol bulmanız gerekiyor. Klişeleşmiş sosyal medya taktikleri bu grup üzerinde çok fazla işe yaramayabilir.

İşinizi E-ticarete Taşıyın.

Onları küçümsemeyin

İnternet ortamının en fazla içerik tüketen hedef grubunu küçümsemek de oldukça yanlış bir yaklaşım olur. Z kuşağına yönelik içerik hazırlarken, kolaycı ve üstün körü hazırlanmış içeriklerden kaçının. Onlara istedikleri bilginin tamamını sunacak çalışmalar yapmanız gerekiyor. Özensiz ve üzerine düşünülmemiş içerikler bu kullanıcılar tarafından tüketilmeyecektir ve bu kullanıcılar istedikleri bilgiyi farklı bir yerde aramaya başlayacaklardır.

Facebook, bu kuşağa ulaşmak için iyi bir platform değil

Sosyal medya kampanyalarınızdan en yüksek etkileşimi alabileceğiniz platform olsa da Facebook, yeni jenerasyon için oldukça sıkıcı bir mecra olmaya başladı. Kabul edelim ki, son yıllarda Facebook kullanıcılarının yaş ortalaması yükseldi. Başka bir deyişle Facebook’u artık, Y ve Z kuşağının anne babası kullanıyor. Bu kuşak da doğal olarak ebeveynleriyle aynı platformda aktif olmak istemiyorlar.

Bu sebeple de tüm odağınızın Facebook’da olması, Z kuşağını kaçırmanıza neden olur. Bu kuşağa ulaşmak için farklı sosyal ağlarda da aktif olmanız gerekiyor.

Instagram ve Snapchat’e yatırım yapın

Facebook, Z kuşağının gözünden düştüğü için farklı platformlar bu grubun dikkatini daha çok çekiyor. Şuan için Instagram ve Snapchat Z kuşağının en yoğun şekilde kullandığı sosyal mecralar arasında yer alıyor. Sosyal medya pazarlama çalışmalarınızda bu kitleye ulaşmak için bu iki platforma yönelik içerikler oluşturmalı ve stratejiler belirlemelisiniz.

Mobile her şeyden çok önem verin

Z kuşağını elinden telefonunu düşürmeyen ve devamlı olarak akıllı telefon üzerinden internete giren bir kuşak olarak düşünebilirsiniz. Böyle bir hedef kitleye ulaşmak için masaüstü bilgisayarları öncelikli hedef olarak belirlememeniz gerekiyor.

Akıllı telefon ve tabletler bu kuşağın birincil iletişim araçları arasında yer alıyor. Bu nedenle de mobil uyumlu sitenizin olması ve reklam kampanyalarınızda mobile uyumlu çalışmalar yapmanız gerekiyor. Reklam gösterim ayarlarınızı mobile göre hedeflerseniz bu kitleye daha rahat bir şekilde ulaşabilirsiniz.

Videoya yatırım yapın

Z kuşağının en çok ilgi duyduğu içerik türü video. Son dönemlerde video içeriklerin bu kadar yükselmesinin nedenlerinden biri de bu kuşağın bu tür içerikleri çok fazla tüketiyor oluşu. Bu kitlelerle iletişime geçebilmek için video içeriklere yoğunluk vermeniz gerekiyor. Instagram ya da Youtube için video içerikler hazırlayabilir ya da reklam kampanyalarınızı videolarla süsleyebilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: e-ticaret bilgi bankasıSosyal medya
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!