DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Sitenizin sahip olması gereken e-ticaret ödeme sistemleri

Sitenizin sahip olması gereken e-ticaret ödeme sistemleri

Elektronik ödeme; e-ticaret ile birlikte hayatımıza giren bir ödeme biçimi. Kullanılan çeşitli e-ticaret ödeme sistemleri ile müşteriler, uzaktan ve hiç kağıt para kullanmadan e-ticaret sitelerinden alışveriş yapmanın kolaylığını yaşıyor.

E-ticaret ödeme sistemleri her şeyden önce kağıt, işlem ve işçilik maliyetlerini azaltır. Bu durum ise, e-ticaretin son yıllarda daha fazla tercih edilmesini ve fiziksel mağazalarda yapılan ticaretin neredeyse daha fazlasının, sanal mağazalarda yapılmasına neden oluyor. Bu anlamda, e-ticaret ödeme sistemleri; daha az zaman alması, elle işlem yapmaktan daha fazla kullanıcı dostu olması ve pazarı genişletme olanağı sunması gibi avantajları nedeniyle e-ticaret işletmelerine büyük katkı sunuyor.

Peki başlıca e-ticaret ödeme sistemleri hangileri?

Kredi kartları

Kredi kartı ile ödeme, en fazla kullanılan e-ticaret ödeme seçeneklerinden biri. Bir müşteri, kredi kartı ile ürün satın alırken, müşteriye kredi kartını veren banka onun adına ödeme yapar ve genellikle bir ay sonra müşteri, kredi kartı faturasını öder. Bu ödeme biçiminin aşamalarını sıralayalım;

  1. Banka, müşterinin talebi üzerine onun kredi kartını aktive edilir.
  2. Müşteri bir e-ticaret sitesini ziyaret ederek, bir ürün/ hizmet satın almak istediğinde; siteye kredi kartı bilgilerini verir.
  3. E-ticaret sitesi sahibi, kartın ve müşteri kimliğinin onayını ister.
  4. Kredi kartı bilgileri doğrulandıktan sonra işlem gerçekleştirilir ve e-ticaret sitesi sahibi satış fişini alır.
  5. E-ticaret sitesi sahibi, anlaşmalı bankadan aldığı satış makbuzunu, alışveriş yapan müşteriye gönderir ve anlaşmalı bankadan hizmetinin bedelini tahsil eder.
  6. Sonrasında anlaşmalı banka ödenmesini istediği kredi kartı borcunu müşteriden tahsil eder.
  7. Kredi kartını müşteriye veren banka, anlaşmalı bankaya borcu ödeyerek, kartın sahibi olan müşteriye faturalandırır.

Akıllı kartlar

Akıllı kartlar görünüş olarak kredi ve banka kartlarına benzese de; onlardan farklı olarak üzerlerinde gömülü küçük bir mikro işlemci bir çip bulunduğu için, müşterilerin kişisel bilgilerini gizleme kapasitesine sahip. Ayrıca, müşterinin yalnızca kendi pin numarasını girdiğinde kullanılabilir hale geldiği için; Visa gibi akıllı kartların daha güvenli oldukları söylenebilir.

E-para (Elektronik para)

E-para işlemleri, bir ödeme ağı üzerinden yapılır ve miktar; herhangi bir aracının müdahalesi olmadan, bir finansal ödeme biçiminden başka bir ödeme biçimine dönüştürülerek aktarılır. Bu nedenle e-para işlemleri hızlı, rahat ve vakit kazandıran işlemler olarak bilinir.

E-para işlemlerinin örnekleri arasında; akıllı kart, bankamatik veya kredi kartı ile online satış yapmak bulunuyor. E-para işlemlerinin bir başka popüler örneği olan e-nakitte ise, hem müşteri hem de e-ticaret sitesi sahibinin; e-nakit veren banka veya şirket ile anlaşma imzalamış olması gerekiyor.

Havale ve EFT

EFT, bir banka hesabından; başka bir banka hesabına paranın aktarıldığı popüler bir elektronik ödeme yöntemi. EFT yapılan hesaplar, aynı veya farklı bankadan olabilir ve fon transferi, bir ATM veya bilgisayar kullanılarak yapılabiliyor. İnternet tabanlı EFT, şu sıralar daha fazla popüler olduğu için müşteriler genellikle bankaların web sitesini kullanıyor.

Aynı bankadaki hesaplar arası para gönderme işlemi olan havalenin gerçekleşmesi için de, hesap sahibinin onayı gerekir. EFT’deki kadar kolay olmasa da, onay bankaya ulaşır ulaşmaz işlem gerçekleşir.

Mobil ödeme

Mobil ödeme ile müşteriler; mobil ödeme altyapısını kullanarak, tek bir SMS ile kolayca sipariş işlemlerini tamamlayabilir. Bu ödeme biçiminde alışveriş bedeli, mobil operatör tarafından faturaya yansıtılır veya ön ödemeli hatlarda var olan kontörden otomatik olarak düşülerek işlem gerçekleştirilir.

Alternatifler ödeme sistemleri

Tüm bunların dışında IdeaSoft’un sunduğu çeşitli ödeme seçeneklerinden biri olan BKM Express de tercih edilebilecek ödeme sistemlerinden biri. BKM Express internet üzerinden yapılan alışverişlerde kredi kartlarının üzerinizde bulunması zorunluluğunu ortadan kaldırarak, kart bilgilerini internet üzerinde paylaşmadan alışveriş yapabilmeyi mümkün kılıyor. Ayrıca BKM Express ile iş yerlerinin ödeme adımları kart sahibi açısından hızlı ve daha kolay gerçekleşiyor. “BKM Express nedir ve e-ticarette nasıl kullanılır?” yazımızdan konuya ilişkin ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

Paylaştığımız e-ticaret ödeme sistemlerinden yola çıkarak, siz de e-ticaret sitenizde kullanacağınız ödeme sistemlerine karar verebilir ve gelirinizi artırabilirsiniz. IdeaSoft; e-ticarette satışlarınızı artıracak her konuda size özel ve akıllı çözümleriyle her zaman yanınızda. Gelin, siz de demo hesabınızı oluşturun ve IdeaSoft ile kazanmaya hemen başlayın…

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: E-ticaret GirişimciliğiE-ticarete girişödeme sistemleri
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!