DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Satışlarınızı artırmak mı istiyorsunuz? Çözüm müşteri yorumları olabilir

Satışlarınızı artırmak mı istiyorsunuz? Çözüm müşteri yorumları olabilir

​Bugün kullanıcıların ürünler hakkında yorum yapamadıkları bir e-ticaret sitesi neredeyse hiç kalmadı. E-ticaret işi ile uğraşan herkes kullanıcıların ürünleri ile ilgili görüşlerini sitede paylaşmalarını istiyor. Fakat işin ilginç yanı çoğu e-ticaret işletmecisi bunun gerçek anlamda nasıl bir faydası olabileceğinden pek de emin değil…

 

Bu yüzden de sitelerin büyük kısmında müşterilerin görüş bildirebilecekleri yorum alanları yer alsa da, e-ticaret sitesi sahiplerinin çoğu müşterilerin ürünlerle ilgili yorum yapmasını doğrudan teşvik etmek için hemen hemen hiç uğraşmıyor.

 

IdeaSoft olarak bu yazıda müşteri yorumlarının sitenize gerçek anlamda neler kazandırabileceğinden ve satışlarınızı nasıl artırabileceğinden bahsedeceğiz…

 

Sitenizde yer alan müşteri yorumlarının size 2 temel faydası var.

 

1- Arama motoru optimizasyonu etkisi

Arama motorları sitenizdeki her türlü özgün ve yenilenen içeriği severler. Bu onların değerlendirme kriterleri açısından siteninin içeriğinin düzenli olarak arttığını gösterir ve SEO açısından bir artı puandır.

 

Üstelik bu özgün içerikler SEO çalışmalarınızda hedeflediğiniz arama kelimelerin dışında kalan pek çok aramayı da kapsayarak, sitenizin daha çok sayıda arama kombinasyonunda bulunabilmesini sağlarlar.

 

IdeaSoft akıllı e-ticaret paketlerinin sizlere sunmuş olduğu Google Rich Snippets özelliği ile birleştiğinde organik aramalardan daha fazla trafik elde etmenizi sağlaması açısından da kullanıcılarınızın ürünlere yorum yapması çok faydalı olacaktır.

 

2- Dönüşüm oranını artırma

Fakat kullanıcı yorumları e-ticaret sitenize organik trafik sağlamanın yanı sıra dönüşüm oranlarınızı artırmak açısından da çok faydalı olabilir. Dönüşüm oranının öneminini hesaba kattığınızda bu başarınızı doğrudan etkileyecek kadar büyük bir etki olabilir.

 

Farklı araştırmalar da kullanıcı yorumlarının dönüşüm oranını doğrudan etkilediğini ortaya koyuyor. Bu araştırmalara göre örneğin müşterilerin yüzde 63’ü için yorumlarını okuduğu bir ürünü satın alma kararını vermek kolaylaşıyor.

 

Müşteriler diğer kullanıcıların yorumlarını üretici veya satıcının yorumlarından 12 kat daha güvenilir buluyorlar. Bu yüzden de 50 veya üzeri kullanıcı yorumuna sahip bir ürünün dönüşüm oranı yüzde 5 civarında artıyor.

 

Olumsuz yorumlar sandığınızdan daha değerli

E-ticaret sitesi sahiplerinin en büyük endişesi ise olumsuz yorumlar. Fakat aslında ürünleri beğenmeyen kullanıcıların yorumları da tahmin ettiğinizden daha faydalı olabilir. Eğer ürünün yorunlarının tamamı olumsuz değilse, olumlu yorumların yanı sıra olumsuz olanları da görmek isteyen müşterilerin söz konusu ürünü satın alma ihtimali yüzde 67 oranında artıyor.

 

Ayrıca yorumların olumsuz olması o ürün sayfası için arama motoru sıralamanıza olumsuz yansımıyor. Müşteriler aramalarında sitenize o ürünün sayfasından girebilir ama daha sonra sizin yönlendirmelerinizde farklı bir ürün satın alabilirler.

Kullanıcıların siteniz ile etkileşimde bulunmasını sağlayacak ve bunları yönetebileceğiniz gelişmiş özelliklere sahip olan IdeaSoft akıllı e-ticaret paketleri ile henüz tanışmadıysanız bir an önce hesabınızı oluşturabilir ve siz de kazanmaya hemen başlayabilirsiniz…

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: ürün sayfalarıWeb sitesi
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!