DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Satışları artırmak için bilmeniz gereken Facebook istatistikleri

Satışları artırmak için bilmeniz gereken Facebook istatistikleri

Facebook her gün yüz milyonlarca kullanıcının aktif olarak kullandığı bir platform. Bu özelliği onu e-ticaret siteleri için son derece değerli hale getiriyor. Geniş kitlelere ulaşmak isteyen binlerce işletme, bu platformda bir sayfa sahibi olarak yerini alıyor. Aynı sektörden birçok e-ticaret sitesinin Facebook sayfasının bulunması ister istemez rekabeti de beraberinde getiriyor. Facebook sayfanızın diğer şirketler arasından sıyrılabilmesi için; Facebook sayfanızın tanıtımında doğru stratejileri kullanmanız şart.

Facebook’un tecih edilmesindeki kullanıcı çeşitliliği ve bolluğu birçok araştırma şirketinin de dikkatini çekiyor. Bugüne kadar birçok sosyal ağ sitesi için olduğu gibi Facebook için de istatistikler yayınlandı. Bu araştırmalar sayesinde hedef kitlenize doğru biçimde yaklaşabilmeniz mümkün. Bu istatistiklere bakarken tam olarak neyi amaçladığınızı bilmeniz gerekir. Örneğin hedefiniz daha fazla kişiye sesinizi duyurmak mı, yoksa mevcut müşterilerinizden daha fazla geri dönüş almak mı? Bu soruya vereceğiniz cevap sizin Facebook stratejinizi belirleyen ana çıkış noktanız olacaktır.

Aşağıda e-ticaret sitenizin satışlarını artırmak için yararlı bulacağınızı düşündüğümüz bazı önemli verileri bulacaksınız…

Kısa metinler daha etkili

Sadece yazı kullandığınız paylaşımlarınızda, mesajınızı mümkün olduğu kadar kısa ve net açıklamanız önemli. Araştırmalar gösteriyor ki iletilerinizi 250 karakterin altında tutarsanız yüzde 60 daha fazla katılım sağlayabiliyorsunuz. Eğer anlatmak istediğinizi 80 karakter ve altında anlatabilirseniz bu oran yüzde 66’ya çıkıyor.

Fotoğraflı paylaşımlar

İletilerinizi paylaşırken fotoğraf kullanımına dikkat etmeniz yararınıza olacaktır. Çünkü Facebook’ta en fazla katılım alan paylaşımların yüzde 93’ü fotoğraflı paylaşımlar. Bunun yanında fotoğraflı paylaşımlar sadece yazı ve bağlantı içeren diğer paylaşımlardan yüzde 53 daha fazla beğeniliyor. Kullanıcılar tarafından yapılan yorumlarda da önemli bir artış var. Fotoğraflar diğer paylaşımlara göre yüzde 104 daha fazla yorumlanıyor.

Paylaşım günleri

Facebook’ta katılım oranı haftanın her günü sabit kalmıyor. Haftanın farklı günlerinde çeşitlilik gösterebiliyor. Özellikle Perşembe ve Cuma günleri katılım yüzde 18 artıyor. En verimsiz gün ise Cumartesi olarak görünüyor.

Emoticon kullanmak

:), 😀 ya da 😉 gibi yüz mimiklerini ifade eden simgelere emoticon adı veriliyor. Yapılan araştırmalar emoticon kullanımı ile ilgili ilginç bir gerçeği ortaya çıkardı. İçeriğinde emoticon olan iletiler, olmayanlara göre yüzde 33 daha fazla yorum alıyor, yüzde 33 daha fazla paylaşılıyor ve yüzde 57 daha fazla beğeniliyor.

Soru şeklinde paylaşımlar

Eğer paylaşımlarınızın yorum almasını istiyorsanız, iletinizde soru cümlelerine yer verebilirsiniz. Soru formatıyla yazılıp paylaşılan iletiler, 2 kat daha fazla yorum alıyorlar. Fakat buna karşın bu iletilerin beğeni ve paylaşım oranları daha az.

Yarışmalar ve indirimler

Yapılan bir araştırmaya göre; kullanıcıların yüzde 35’i bir sayfayı yarışmaya katılabilmek için beğeniyor. Yarışmalar normal iletilerden 5,5 kat daha fazla yorum getiriyor. Farklı bir araştırmada ise; kullanıcıların yüzde 42’si bir sayfayı indirim ya da hediye çeki alabilmek için beğeniyor.

Yukarıda saydığımız bu özellikler Facebook kullanıcısının genel davranışlarını özetlemek açısından size fikir verebilir. Bu sayede e-ticaret sitenizin Facebook sayfasını daha etkili kullanabilme ve kullanıcıları sitenize çekebilme imkanına sahip olacaksınız.

Eğer bir e-ticaret sitesi sahibi olmak istiyorsanız, aradığınız tüm özellikleri IdeaSoft’un akıllı e-ticaret paketlerinde bulabilirsiniz. Hızlı ve kaliteli altyapı, otomatik aktif sanal POS ve diğer sayısız özelliğiyle IdeaSoft e-ticareti sizin için çok kolaylaştıracak. Siz de ücretsiz bir demo hesabı oluşturarak, binlerce mutlu IdeaSoft müşterisi arasında yerinizi alabilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: Dijital pazarlamaSosyal medya pazarlama
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!