DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Satışı durdurulan ürünlerin sayfalarını nasıl yönetmelisiniz?

Satışı durdurulan ürünlerin sayfalarını nasıl yönetmelisiniz?

Kimi zaman e-ticaret siteniz üzerinde bazı ürünlerin satışını durdurma kararı alabilirsiniz. Ürün ilgi görmüyor ve talebi karşılamıyor olabilir ya da ürünü artık tedarik edemiyor olabilirsiniz. Bu durumda da site üzerindeki mevcut ürün sayfalarını farklı şekillerde yönetmeniz gerekecektir. Bu sayfaları doğrudan silmek kullanıcıları 404 sayfalarına yönlendireceği için doğru bir yaklaşım olmayacaktır ve bu sayfaların yönetimi sonrasında elde edebileceğiniz potansiyel satışları kaçırma durumunuz olabilir. Bu sebeple de site üzerinde satışını durdurduğunuz ürünlerin sayfalarını doğru bir şekilde yönetmeniz gerekmektedir.

Aynı URL’yi muadil ürün için kullanın

Özellikle belli bir süredir yayında olan ürünlerin sayfalarını, farklı ve muadil ürünler için kullanmanız doğru bir yaklaşım olacaktır. Bu sayfalar Google’da belli bir sıralamaya ve değere sahiptir ve bu sayfayı silmek, bu değeri kaybetmenize neden olacaktır. Bunun yerine bu sayfaların URL adreslerini muadil ürünler için kullanmayı deneyebilirsiniz.

Bu uygulama özellikle aynı kategorideki ve benzer özelliklere sahip ürünlerde en iyi performansı gösterecektir. Böylelikle Google üzerindeki değeri korurken, kullanıcıları da bir önceki ürüne benzer ve yakın bir ürüne yönlendirmiş olursunuz.

301 yönlendirmesiyle muadil ürüne yönlendirme yapın

Yapılabilecek bir diğer çalışma ise satışı sonlanan ürünlerin sayfalarını 301 yönlendirmeleriyle farklı veya muadil ürünlerin sayfalarına yönlendirmek olacaktır. Kullanıcılara bir 404 sayfası göstermek yerine onları muadil bir ürünün sayfasına yönlendirmeniz daha iyi bir yaklaşım olacaktır.

404 sayfası sonrasında kullanıcı sitede bir sorun olduğunu düşünerek, siteyi terk edebilir. Ancak 301 yönlendirmesi sonrasında kullanıcılar farklı ürünleri inceleme şansı yakalarlar.

Mümkün olan durumlarda bu yönlendirmenin neden yapıldığını ve diğer ürünün artık satışta olmadığını bildiren bir bildirim göstermeniz de kullanıcıların neden farklı bir sayfa ve ürüne geldiklerini daha rahat bir şekilde anlamalarını sağlar.

Varış sayfalarına dönüştürün

Bu sayfalar üzerinde yapabileceğiniz bir diğer çalışma da bu sayfaları varış sayfalarına dönüştürmek olacaktır. Belli bir kategorideki ürünlerle ilgili bilgi vermek ve kullanıcılara ürün kategorileriyle ilgili farklı yönlendirmeler yapabileceğiniz varış sayfaları sunmanız, bu sayfaların değerini korumanızı sağlar.

Sonrasında da bu varış sayfası üzerinden muadil veya farklı ürünlere yönlendirmeler yapacak eyleme çağrı ifadeleri kullanarak, kullanıcıları farklı ürünlere yönlendirerek, onların satın alma kararlarını etkileyebilirsiniz.

Kategori ve arama sonuç sayfalarından bu ürünü çıkartın

Kullanıcılar kategorilerde gezinirken ya da site üzerinde ürün aramları yaparken de bu sayfalara ulaşabilirler. Bu sebeple de farklı amaçlarla bu sayfaları kullanmış olsanız dahi kategori ve arama sonuç sayfalarınızdan bu ürünlerin URL’lerini kaldırmanız gerekir. Aksi takdirde kullanıcıları artık satmadığınız ürünlerin sayfalarına yönlendirebilirsiniz.

Son çare olarak sayfayı yayından kaldırın

Yukarıdaki aşamaların hiçbiri sizin için bir sonuç getirmeyecekse ya da işiniz için uygun değilse son çare olarak sayfayı silme yoluna gidebilirsiniz. Farklı alternatiflerin işinize yaramadığı durumlarda bu sayfaları site üzerinde yayına açık bir şekilde tutmanızın bir mantığı bulunmaz. Bu sebeple de yayından kaldırmak doğru bir yaklaşım olabilir.

Site üzerinden sayfaları yayından kaldırsanız dahi Google Web Master üzerinden de bu URL’yi silmeniz gerekecektir. Çünkü siz site üzerinde bu sayfayı silmiş olsanız dahi, Google bu sayfayı indekslediği için, arama sonuçlarında bu sayfayı göstermeye devam edebilir. Bu durumda da kullanıcılar var olmayan bir sayfaya gidecekleri için 404 sayfası ile karşılacaklardır.

Son olarak da 404 sayfalarınız üzerinde de çalışmalar yapmanız, bu tür durumlarda kullanıcıların daha az kafa karışıklığı yaşamasını sağlayacaktır. 404 sayfalarınızı bilgilendirici bir şekilde hazırlamanız ve sonrasında da kullanıcıları doğrudan ana sayfaya ya da farklı bölümlere yönlendirecek eyleme çağrı ifadeleri eklemeniz gerekir.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!