Satılacak doğru ürünü nasıl seçebilirsiniz?

Satilacak dogru urunu nasil secebilirsiniz

​E-ticarete girmek istiyorsunuz fakat henüz ne satacağınıza karar veremediniz; merak etmeyin yalnız değilsiniz. Etrafınıza satılabilecek sayısız ürün bulabilirsiniz ama aslında sorun satılacak ürün bulmak değil, satılacak doğru ürünü bulmak…

 

Satılacak doğru ürün dediğimizde işin için pek çok farklı değerlendirme kriteri giriyor. Bu kriterlerin çoğu ise toplanıp sonucunda karlılığa geliyor. Fakat karlılık ürün seçiminizdeki tek kriteriniz olamaz. Bu konuda yardıma ihtiyacınız varsa doğru yere geldiniz, çünkü Ideasoft olarak sizler için satılacak doğru ürünü seçmek konusunda değerlendirebileceğiniz bazı önemli noktaları bir araya getirdik…

 

1- Kar marjı: Dediğimiz gibi karlılık doğru ürün için tek kriter olmasa da, önemli kriterlerden biri. Ayrıca kar marjının yüksek olması her zaman ürünün sizin için doğru ürün olduğu anlamına da gelmez. Yüksek kar marjına sahip ürünler genellikle satışı yavaş ürünlerdir. Eğer daha hızlı satış yapmak istiyorsanız kar marjının daha düşük olduğu fakat talebin daha yüksek olduğu ürünleri seçmelisiniz. Kar marjının düşük veya yüksek bir ürünü seçmek tamamen sizin stratejiniz ile ilgili bir karar. Sadece kar marjını etkileyen depolama, teslimat gibi faktörleri baştan hesaba katmayı unutmayın.

 

2- Rekabet: Seçmeyi düşündüğünüz ürünü sizden başka satan olup olmadığı baştan araştırmanızda büyük fayda var. Ortada ürünle ilgili bir rekabet varsa, bu durumun ne kadar agresif olduğunu da önceden incelemek faydalı olacaktır. Eğer rekabet düşükse sorun yok ama yüksek rekabetin olduğu bir üründe başarılı olma şansınızı artırmak için fark yaratacak özelliklerinizi öne çıkartmanız gerektiğini unutmayın.

 

3- Dayanıklılık: Umarız seçtiğiniz ürünün stoklarını çok kısa sürede tüketirsiniz ama işlerin beklediğinizden biraz daha yavaş gittiği durumlarda ürünün bozulma veya zarar görme riski var mı? Eğer ilk aşamada risk almak istemiyorsanız daha dayanıklı ürünleri tercih etmeye çalışın. Ayrıca taşıma esnasında kırılma riski olan ürünleri de dikkatli değerlendirmekte fayda var. Taşıma esnasında ürünün zarar görmesi kargo firmasının sorunu olsa da, müşterinin gözünde sizin ürününüz ona hasarlı olarak ulaşmış olarak algılanabilir.

 

4- Hedef kitle: Seçeceğiniz ürünün hitap ettiği hedef kitle ürün seçiminin önemli bir parçasıdır. Hedef kitlenizi doğru tanımlayabilmek size fiyatlandırmadan pazarlamaya kadar pek çok konuda avantaj sağlayabilir. Örneğin kozmetik satmayı düşünüyorsanız, hedef kitleniz araba yedek parçası satan bir e-ticaret sitesinden oldukça farklı olacaktır. Hedef kitlenizi belirlemek en kısa tanımı ile müşterinin satın alma kararını etkileyen öncelikli faktörlerin ne olduklarını, fiyatlandırma stratejinizi ve pazarlama planınızı doğrudan etkileyecektir. Sizin için en doğru ürünü seçmek, sizin en kolay ulaşabileceğiniz ve satış yapabileceğiniz hedef kitleyi seçebilmeniz sayesinde mümkün olabilir.

 

5- Ürünün satış dönemleri: Seçtiğiniz ürün sadece yılın her döneminde aynı oranda ilgi görüyor mu? Yoksa belli dönemlerde sezonsal olarak ihtiyaç veya ilgi artıyor mu? Genellikle yılın her dönemi satılabilecek ürünleri tercih etmek doğru bir karar olacaktır, çünkü belli dönemlerde satan ürünlerde sezon dışı zamanlarda nakit akışı sıkıntısı yaşanabilir. Bunu kontrol etmek için Google Arama Trendleri yardımı ile ürüne hangi zamanlarda daha çok ilgi olduğunu bulabilirsiniz.

 

[snippet slug=”en-cok-okunan-yazilar” /]
[snippet slug=”blog-content-action” /]

Diğer Yazılar

Ferad Osman Sali
28 Aralık 2023

E-ticaret dünyasında müşterilerin satın alma kararlarını etkileyen faktörlerin başında, ürün yorumları geliyor. İnternetten alışveriş yapan kullanıcıların ilk incelediği detaylardan biri daha önce üründen satın almış kişilerin verdikleri puanlar ve yorumları oluyor. Müşteri yorumları, güveni kazanma, satışları artırma ve marka imajını güçlendirme açısından büyük önem taşıyor. Sattığınız ürünleri doğru şekilde gösterdiğinizden emin olarak müşterilerle olan iletişiminizi…(Continue Reading)

Ferad Osman Sali
28 Aralık 2023

E-ticaret sitelerinin yüksek satışlar yaparak başarılı olması için müşteri memnuniyetini sağlayarak iade sayılarını azaltmak büyük önem taşıyor. Müşterilerin ürünleri iade etme oranı memnuniyetleri ile paralel olarak seyrettiğinden iade sayılarını azaltmak büyük oranda memnun müşterilere sahip olmaktan geçiyor. İade sayılarını azaltmak ve müşteri memnuniyetini artırmak için kullanılabilecek bazı yöntemler bulunuyor.  Bu yöntemlerin başında adil ve şeffaf…(Continue Reading)

Ferad Osman Sali
28 Aralık 2023

E-ticaret indirim kuponları sayesinde müşterilere çeşitli avantajlar sunarak satışları artırabilirsiniz. Kupon stratejileri, müşterilerin alışveriş yapma motivasyonunu artırmak, sadakat oluşturmak ve yeni müşteriler çekmek için çok önemlidir. Satış arttırma taktikleri arasında başı çeken indirim kuponları ile özel teklifler oluşturabilir böylece e-ticaret sitenize müşteri çekebilirsiniz. E-ticaret sitenizde yapacağınız indirim kampanyaları,  yeni müşteriler bulmanıza ve var olan müşterilerinizin…(Continue Reading)

Ferad Osman Sali
28 Aralık 2023

Bireysel e-ticaret yapmak isteyenlerin en çok merak ettiği soru şirketsiz e-ticaret yapmak mümkün mü? Evet, şirket olmadan veya açmadan da e-ticaret yapmak mümkündür. Günümüzde birçok platform ve pazar yeri, bireylerin veya küçük girişimcilerin ürünlerini çevrimiçi satmalarına olanak tanır. Bu platformlar aracılığıyla, bir şirket kurma formalitelerine gerek kalmadan, kişisel bir hesapla ürünlerinizi listeleyebilir, satış yapabilir ve…(Continue Reading)

Ferad Osman Sali
28 Aralık 2023

E-ticaret, gün geçtikçe dünyası giderek daha fazla girişimcinin ve işletmenin tercih ettiği büyüyen bir alan haline geldi. Fakat başarılı bir e-ticaret işletmesi yönetmek sadece ürünleri satmakla sınırlı değil. Aynı zamanda temel finansal kavramları anlamak ve doğru bir şekilde uygulamak da gerekli. E-ticaret işletmesi yönetirken gelir ve giderlerinizi dikkatlice analiz etmek başarılı olmanız için büyük önem…(Continue Reading)