Rakip analizi raporunuzu nasıl hazırlayabilirsiniz?

E-ticaret sektörünün her geçen gün biraz daha büyümesi ve kullanıcıların internetten alışverişe daha sıcak bakmaya başlaması, bu sektördeki rekabetin de ciddi bir şekilde artmasına neden oluyor. Bu rekabetle baş edebilmek için de rakip firmaların çalışmalarını yakından takip etmeniz gerekli. Bunun için de rakip analizi raporlarınızı oluşturmanız ve rakip firmaları yakından takip etmeniz gerekiyor.

Rakip analizi neden önemli?

Öncelikle rakip analizinin neden önemli olduğu üzerinde duralım.

 • Daha sağlıklı ve detaylı pazarlama ve fiyatlandırma stratejileri belirleyebilirsiniz.
 • Endüstrideki trendleri yakından takip etmiş olursunuz.
 • Şirketiniz için bir standart oluşturmuş olursunuz.
 • Müşterilerinizle nasıl iletişim kurmanız gerektiği konusunda yeni yollar keşfedebilirsiniz.
 • Müşteri memnuniyetini artırmak için neler yapabileceğinizi görürsünüz.
 • Yeni hedef kitlelere ulaşmak için ne tür adımlar atmanız gerektiği konusunda yeni fikirler edinirsiniz.
 • Pazarda başkalarının görmediği boşluklar görebilir ve bu boşlukları doldurmak için adımlar atabilirsiniz.

Yukarıda başlıklar rakip analizinin neden önemli olduğunu ortaya koyan sebeplerden bazılar. Rakiplerinizi yakından takip etmeniz, bu yarışta sizin de ön sıralarda yer almanıza yardımcı olur.

Rakip analizi raporunda hangi konu başlıkları üzerinde durmalısınız?

Rakip firmaların;

 • hedefledikleri kitleleri kimler oluşturuyor?
 • sizden farklı ne gibi hizmet ve ürünleri bulunuyor?
 • satış konusunda öne çıkardıkları strateji ve politikalar neler?
 • yatırım görüşmeleri bulunuyor mu?
 • kargo ve paketleme işlemlerine yaklaşımı nasıl?
 • web siteleri nasıl ve nasıl bir kullanıcı deneyimi sunuyorlar?
 • müşteri deneyimleri nasıl?
 • içerik, e-posta pazarlama ve SEO konusundaki çalışmaları neler?
 • pazarlama ve reklam çalışmaları nasıl?
 • müşteri yorumları nasıl?

Bu başlıkları göz önünde bulundurarak, rakip analizi raporunuzu oluşturarak, belli aralıklarla bu verileri güncelleyerek, rekabette ne durumda olduğunuz konusunda fikir sahibi olabilirsiniz. Şimdi de rakip analiz raporunuzu nasıl oluşturabileceğiniz üzerinde duralım.

Rakip analiz raporu nasıl oluşturulur?

5 ile10 farklı rakip firmayı belirleyin

Rekabetin yoğun olduğu bir sektördeyseniz, rakip firmaları bulmanız zor olmayacaktır. Bu firmaları bulurken şunlara dikkat edin:

 • Benzer ürün veya hizmetleri satanlar
 • Benzer iş modeline sahip olanlar
 • Benzer ya da aynı hedef kitleye satış yapanlar
 • Pazarda yeni olanlar veya bir süredir pazarda olanlar

Bu süreçte 5 ile 10 firma seçimi yapmanız, analizleriniz için yeterli sonuçlar verecektir.

Bir tablo hazırlayın

Bu çalışmalarınızı Excel üzerinde bir tabloda yapabilirsiniz. Bu tablo üzerinde karşılaştırmak istediğiniz bilgilerin bir şemasını çıkartabilirsiniz. Bu tablo içerisinde şunlar gibi konu başlıklarına yer verebilirsiniz:

 • Ürünlerin satış fiyatlarının ortalaması
 • Çapraz satış, upsell gibi ürün önerileri
 • Sosyal medya etkileşim oranları
 • Trafik sağlamak için yapılan içerik ve SEO çalışmaları
 • İlk kez ziyaret edenlere yönelik teklifler

Bu tabloyu dilediğiniz kadar genişleterek, farklı kriterleri karşılaştırabilirsiniz.

Birincil ve ikincil rakiplerinizi belirleyin

Rekabet durumuna göre şirketleri de sıralayabilirsiniz. Birincil rakipler bölümünde doğrudan sizin hedef kitlenize ulaşan ve sizinle aynı ya da benzer ürünleri satan firmaları belirleyebilirisiniz. İkincil rakipler bölümünde ise sizinle benzer ürünleri satan ancak farklı hedef kitlelere ulaşan firmaları belirleyerek, tablonuzda bu firmaları bu şekilde sıralayabilirsiniz.

Araçlar kullanarak verileri toplayın

Farklı verilere ulaşmak için farklı araçlardan yararlanabilirsiniz. Bu araçlar sayesinde rakip firmaların çalışmaları hakkında bilgiler toplayabilirsiniz.

SimilarWeb: Bu araç ile rakip firmaların SEO ve organik trafikleri hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Hootsuite: Bu araç ile belli hesapları takip edebilir, seçtiğiniz anahtar kelimeler üzerinde monitoring çalışmaları yaparak, sosyal medya üzerindeki etkileşimleri ve yapılan faaliyetleri kontrol edebilirsiniz.

Buzzsumo: Bu araç sayesinde belli anahtar kelimeleri ya da siteleri analiz ederek, bu siteler ya da anahtar kelimelerle ilgili en çok öne çıkan içerikleri bulabilirisiniz. SEO ve içerik konusundaki rekabeti ölçmek için kullanabilirisiniz.

Kendinizin yapabileceği araştırmalar

İnternet üzerindeki araçlar haricinde doğrudan kendinizin yapabileceği analizler de bulunuyor. Rakip firmaları doğrudan incelemek ve onların nasıl çalışmalar yaptığını görmek için aşağıdaki çalışmaları yapabilirsiniz:

 • Blog içeriklerini takip edin.
 • E-posta listelerine abone olun. E-posta gönderimleri ve yönetimleri aynı zamanda da içerikleri konusunda fikir sahibi olabilirsiniz.
 • Siteleri üzerinden bir ürün satın alın ve sonrasında da müşteri hizmetleriyle iletişime geçin. Bu sayede müşteri memnuniyeti, kargo süreçleri, site üzerindeki kullanıcı deneyimi gibi birçok konuda fikir sahibi olabilirsiniz.
 • Onları sosyal medyada takip edin. Bu sayede onların etkileşimlerini, kullanıcılarla olan iletişimlerini ve ne tür içerikler paylaştıklarını görebilirsiniz.

Bu tür çalışmalar yaparak rakip analizi raporunuz için birçok veri toplamaya başlayabilir ve sonrasında da bu verileri analiz ederek rekabette ne durumda olduğunuzu görebilirsiniz. Bunun yanı sıra bu verileri inceleyerek kendi pazarlama, reklam, satış, kullanıcı deneyimi ve müşteri hizmetleri konusunda yeni stratejiler geliştirmeye de başlayabilirsiniz.

Burada unutmamanız gereken nokta ise rakip analizinin tek seferlik olmadığıdır. Belli aralıklarla düzenli olarak yapılması gerekir. Sizin gibi diğer firmalar da bu rakip analizlerini yapıyor olacaklardır ve sizin yaptığınız geliştirme ve stratejilerden sonra onlar da kendilerini geliştirmek için çalışacaklardır. Bu sebeple de rakip firmaları radarınız altında tutmaya özen göstermelisiniz.

Diğer Yazılar

Ferad Osman Sali
28 Aralık 2023

E-ticaret dünyasında müşterilerin satın alma kararlarını etkileyen faktörlerin başında, ürün yorumları geliyor. İnternetten alışveriş yapan kullanıcıların ilk incelediği detaylardan biri daha önce üründen satın almış kişilerin verdikleri puanlar ve yorumları oluyor. Müşteri yorumları, güveni kazanma, satışları artırma ve marka imajını güçlendirme açısından büyük önem taşıyor. Sattığınız ürünleri doğru şekilde gösterdiğinizden emin olarak müşterilerle olan iletişiminizi…(Continue Reading)

Ferad Osman Sali
28 Aralık 2023

E-ticaret sitelerinin yüksek satışlar yaparak başarılı olması için müşteri memnuniyetini sağlayarak iade sayılarını azaltmak büyük önem taşıyor. Müşterilerin ürünleri iade etme oranı memnuniyetleri ile paralel olarak seyrettiğinden iade sayılarını azaltmak büyük oranda memnun müşterilere sahip olmaktan geçiyor. İade sayılarını azaltmak ve müşteri memnuniyetini artırmak için kullanılabilecek bazı yöntemler bulunuyor.  Bu yöntemlerin başında adil ve şeffaf…(Continue Reading)

Ferad Osman Sali
28 Aralık 2023

E-ticaret indirim kuponları sayesinde müşterilere çeşitli avantajlar sunarak satışları artırabilirsiniz. Kupon stratejileri, müşterilerin alışveriş yapma motivasyonunu artırmak, sadakat oluşturmak ve yeni müşteriler çekmek için çok önemlidir. Satış arttırma taktikleri arasında başı çeken indirim kuponları ile özel teklifler oluşturabilir böylece e-ticaret sitenize müşteri çekebilirsiniz. E-ticaret sitenizde yapacağınız indirim kampanyaları,  yeni müşteriler bulmanıza ve var olan müşterilerinizin…(Continue Reading)

Ferad Osman Sali
28 Aralık 2023

Bireysel e-ticaret yapmak isteyenlerin en çok merak ettiği soru şirketsiz e-ticaret yapmak mümkün mü? Evet, şirket olmadan veya açmadan da e-ticaret yapmak mümkündür. Günümüzde birçok platform ve pazar yeri, bireylerin veya küçük girişimcilerin ürünlerini çevrimiçi satmalarına olanak tanır. Bu platformlar aracılığıyla, bir şirket kurma formalitelerine gerek kalmadan, kişisel bir hesapla ürünlerinizi listeleyebilir, satış yapabilir ve…(Continue Reading)

Ferad Osman Sali
28 Aralık 2023

E-ticaret, gün geçtikçe dünyası giderek daha fazla girişimcinin ve işletmenin tercih ettiği büyüyen bir alan haline geldi. Fakat başarılı bir e-ticaret işletmesi yönetmek sadece ürünleri satmakla sınırlı değil. Aynı zamanda temel finansal kavramları anlamak ve doğru bir şekilde uygulamak da gerekli. E-ticaret işletmesi yönetirken gelir ve giderlerinizi dikkatlice analiz etmek başarılı olmanız için büyük önem…(Continue Reading)