DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Ürünlerinizi tanıtmak için kullanabileceğiniz 8 etkili yöntem

Ürünlerinizi tanıtmak için kullanabileceğiniz 8 etkili yöntem

Marka ve ürün bilinirliğini artırmak e-ticaret firmaları için oldukça önemli ve e-ticaret sitenizin ürünlerini tanıtmak için birçok farklı yöntem bulunuyor. Dijital ve geleneksel pazarlama yöntemleri bu tanıtımları yapmak için oldukça uygun. Farklı bakış açılarını denemek ve farklı kanallar üzerinden bu tanıtımları yapmak ürünlerinizin ve dolayısıyla da markanızın kullanıcılara daha fazla ulaşmasını sağlayacaktır.

Bu rehberimizde de ürünlerinizin tanıtımı yapmak için yararlanabileceğiniz 8farklı yöntemi ele alacağız.

Influencer marketing çalışmaları

Son yıllarda oldukça gündemde olan pazarlama çalışmalarından biri de sosyal mecralar üzerindeki tanınmış kişi ve hesaplarla çalışmak. Farklı ve geniş hedef kitlelere ulaşmak için markalar bu kişilerle içerik ortaklığı ya da reklam çalışamaları yapıyor. Markanız için doğru olduğunu düşündüğünüz kişi ve hesaplarla çalışmanız, ürünlerinizin yeni ve geniş kitlelere ulaşmasına yardımcı olur.

İlgili rehber: Influencer marketing çalışmalarınızı daha etkili hale getirmenizi sağlayacaki ipuçları

Hediye ürün rehberleri

Sitenizde sattığınız ürünler arasında özel günler veya doğum günü için hediye edilebilecek alternatifler bulunuyorsa hediye ürün rehberleri hazırlayabilirsiniz. Özellikle blog çalışmalarında bu tür çalışmalar yapmanız hediyelik ürün arayan kullanıcılara alternatifler sunmanızı sağlar. Bu içeriklerde doğru anahtar kelimeleri kullanmak, içeriklerinizin organik olarak da trafik çekmesini sağlar.

PR çalışmaları

Marka ve ürün bilinirliğini artırmak için farklı kanallar üzerine yoğunlaşmak gerekir. Böylelikle bu kanalların kendi kitlelerine ulaşma şansınız olur. Geneleksel PR çalışmaları, basın bültenleri ve yayıncılarla iletişime geçerek, markanızı ve ürününüzü tanıtmak da yeni kitlelere ulaşmanıza yardımcı olur. Geleneksel medyanın yanı sıra niş dijital yayınlarla iletişimde olmak da oldukça önemlidir. Bu niş mecralarda doğrudan sizinle ilgili bir kitleye de ulaşmanıza yardımcı.

Yarışmalar düzenleyin

Sosyal mecralardaki takipçilerinizle etkileşime geçmek de ürünlerinizi tanıtmak için iyi bir yöntemdir. Bu etkileşimleri yaratmak ve ürününüze dikkat çekmek için sosyal mecralar üzerinden yarışmalar düzenleyebilirsiniz. Yarışmanın kazanına tanıttığınız bir ürünü hediye edebilir ve katılımı bu şekilde artırabilirsiniz. Yarışmalarınızın katılım koşullarını ve zamanlamasını iyi bir şekilde yapmanız bu yarışmalardan iyi sonuçlar almanıza yardımcı olacaktır.

Blog içerikleri hazırlayın

Ürününüzle ilgili sadece fotoğraf paylaşımları yapmak tüketicilerin ilgisini çekmek için yeterli olmayabilir. Ürünlerinizin kullanım alanlarını gösteren, teknik özelliklerini anlatan, kullanıcı deneyimini artırabilecek ipuçları veren blog içerikleri hazırlayabilirsiniz. Bu içerikleri hem sosyal mecralar üzerinde paylaşabilir hem de bu içerikler SEO çalışmaları yaparak arama motorları üzerinden organik olarak trafik elde edebilirsiniz.

Ürün tanıtım videoları hazırlayın

Video içerikler günümüzde diğer formatlardan daha fazla ilgi görüyor ve artık video içerik üretim maliyetleri bir hayli düşmüş durumda. Kendi imkanlarınızla da kısa ve tanıtıcı ürün videoları hazırlayabilirsiniz. Ürünlerinizle ilgili videoları sosyal medya hesaplarınız üzerinden paylaşabilir ve bu videoları reklamlarla destekleyerek, içeriklerinizin daha fazla kişiye ulaşmasını sağlayabilirsiniz.

E-posta pazarlama çalışmaları yapın

E-posta pazarlama halen e-ticaret firmalarına en çok geri dönüşüm sağlayan pazarlama çalışmaları arasında yer alıyor. Doğrudan markanızla ilgili bir kitleye ulaştığınız için bu kişilerden daha fazla geri dönüş alma ihtimaliniz artar. Düzenli ve doğru bir şekilde yapılan e-posta çalışmalarıyla abonelerinize ulaşarak ürünlerinizin tanıtımını yapabilirsiniz.

İlgili rehberler: E-posta pazarlama rehberleri

Sosyal medya pazarlama

Dijital pazarlama çalışmaları arasında en sık kullanılan mecralar sosyal platformlar oluyor. Çok farklı kullanıcı kitlelerinin bu mecralarda yer alması ve bu platformaların reklam seçenekleri sayesinde markalar geniş kitlelere ulaşarak marka ve ürün bilinirliklerini artırabiliyorlar. Sosyal mecralar üzerinde içerik çalışmaları yapmak, takipçilerle etkileşim ve iletişime geçmek marka ve ürün bilinirliğinizi artırmak için size yardımcı olacaktır.

İlgili rehberler: Sosyal medya pazarlama rehberleri

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!