DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Instagram canlı yayın ve hikaye özelliği ile etkileşimlerinizi artırın

Instagram canlı yayın ve hikaye özelliği ile etkileşimlerinizi artırın

Sosyal medyadaki en önemli metriklerden biri şüphesiz etkileşim. Günümüzün en popüler sosyal ağı haline gelen Instagram, markalarla kullanıcıların etkileşime geçmesini sağlıyor. Özellikle canlı yayın ve hikayeler özelliği ile bu etkileşimleri canlı tutmak ve geliştirmek mümkün.

Sosyal mecralarda kullanıcıların dikkatini çekmek ve bu sırada ona bir mesaj vermek zor bir süreç. Gün içerisinde onlarca farklı kişiden ve markadan içerik gören kullanıcıların dikkati çok kolay kaybolabiliyor. Bu nedenle de kısa bir süre içinde onların dikkatini çekerek, vermek istediğiniz mesajı onlara ulaştırmanız gerekiyor.

Instagram Hikayeler ve canlı yayınlar bu konuda yaratıcı çalışmalarla kullanıcıların ilgisini çekmek için oldukça ideal araçlar. Bu iki seçenek de farklı şekillerde takipçilerle etkileşime geçmek için kullanılabilir.

Instagram Hikayeler özelliği

Özellikle sadece 24 saatlik bir görüntünlenme süresi olması nedeniyle birçok kullanıcı burada günlük hayatlarından paylaşımlar yapıyor. Bir gün sonra içeriklerin otomatik olarak kaybolmasından dolayı, aşırı paylaşım korkusu da ortadan kalkmış oluyor.

Markalar da bu özellikten yararlanarak, kendileri ve ürünleriyle ilgili içerikler paylaşabilirler. Daha önce Instagram hikayeleri oluşturmadıysanız, aşağıdaki rehberimizden, adım adım neler yapmanız gerektiğini takip edebilirsiniz.

Instagram Hikayeler özelliğini kullanmak için neler yapmalısınız?

Hikayeler ile etkileşim yaratmak için, markanızı tanıtacak içerikler paylaşabilirsiniz. İşin mutfağının nasıl göründüğünü, çalışanlarınızın ne gibi faaliyetler yaptıklarını ve onların çalışma ortamlarını gösterebilirsiniz. Ürünlerin paketleme ve kargolama süreçlerini de takipçilerinizle paylaşabilirsiniz.

Etkileşimi bir adım ileri taşımak için hikayelerdeki etiketleme özelliği ile takipçilerinizi ya da diğer ilgili hesapları bu alana ekleyebilirsiniz.

Eğlenceli içerikler paylaşmak etkileşimler için daha iyi bir yöntemdir. Bu nedenle markanızla ilgili olabilecek eğlenceli içeriklere de yer verebilirsiniz. Bunların yanı sıra ürünlerinizi tanıtacak kısa video ya da fotoğrafları da hikayelerden paylaşabilirsiniz.

Düzenlediğiniz kampanyaların takibinin yapılmasını sağlamak için de hikayelerden yararlanabilirsiniz. Sadece bir gün yayında kalmasından dolayı, Instagram hikayelerinizde kupon kodları paylaşabilir ve bunun için belli bir bitiş tarihi belirterek, takipçilerinizin hızlı bir şekilde aksiyon almalarını sağlayabilirsiniz.

Instagram hikayelerine hızlı bir şekilde yorum veya fotoğraf ile cevap verme özelliğinin de gelmesiyle beraber, takipçilerinizden cevap almayı sağlayacak metinler ve içerikler de hazırlayabilir; size konu ile ilgili fotoğraf göndermelerini isteyebilirsiniz. Kullanıcılardan gelen içerikleri de paylaşarak, daha farklı bir etkileşim ortamı yaratabilirsiniz. Özellikle yarışmalar bu tür çalışmalar için oldukça idealdir.

Bu konu hakkında detaylı bilgi almak için aşağıdaki rehberimizden faydalanabilirsiniz.

E-ticaret firmaları Instagram Hikayeler özelliğinden nasıl faydalanabilirler?

Instagram Canlı Yayın

Sosyal ağların, canlı yayın yapma işlemini bir hayli kolaylaştırması nedeniyle artık canlı yayınla tüketicilere ulaşmak da bir hayli kolay olmaya başladı. Instagram canlı yayın özelliğinin devreye girmesiyle beraber, tüketicilerle yakından ilişki kurmak da oldukça kolay.

Yakın zamanda devreye giren güncellemeyle beraber, Instagram canlı yayın akışlarının kaydedilerek, daha sonra tekrar paylaşılmasına da olanak tanımaya başladı. Böylelikle canlı yayın anında içeriklerinizi izleyemeyen kişilere de bu şekilde ulaşabilirsiniz.

Canlı yayınlar ile markanızı kullanıcılara daha iyi tanıtabilirsiniz. Transparanlık özellikle e-ticaret konusunda güven duygusunu sağlar. Yeni ürün tanıtımlarını canlı yayınlarda yaparak, takipçilerinize bu ürünleri sunabilirsiniz. Lansman için bir kampanya düzenliyorsanız, bu canlı yayın sırasında bu kampanyaları duyurabilirsiniz. Canlı yayın öncesinde bir gönderi ile bunları takipçilerinize duyurarak, canlı yayın için beklemelerini sağlayabilirsiniz.

Soru cevap yayınlarıyla, takipçilerinizle bire bir iletişim kurabilir ve ürünler ya da hizmetleriniz hakkında onların sordukları sorulara yanıt verebilirsiniz. Bunların yanı sıra katıldığınız ya da düzenlediğiniz etkinlikler bulunuyorsa, takipçilerinize buradaki gelişmeleri de canlı yayın ile göstererek, etkileşimler sağlayabilirsiniz.

Canlı yayınlar hakkında detaylı bilgi almak için: Canlı video yayınları yaparken nelere dikkat etmelisiniz?

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!