DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Markalaşma sürecinde yapmanız ve yapmamanız gerekenler

Markalaşma sürecinde yapmanız ve yapmamanız gerekenler

E-ticarette markalaşmak, marka imajınızı belirmemek ve bilinirliğinizi artırmak oldukça önemlidir. Tabii ki marka bilinirliğinizi artırmak için de sağlam temellere kurulmuş bir markanızın olması da oldukça önemlidir. Bu temelleri sağlam bir şekilde atabilmek için de markalaşma sürecindeki bir takım önemli konulara özellikle dikkat etmeniz gerekiyor. Bu rehberimizde de markalaşma sürecinde yapmanız ve yapmamanız gerekenlerin üzerinde duracağız.

Yapmanız gerekenler

Ekibinizle bir beyin fırtınası yapın

Markalaşma sürecinde farklı alternatifleri dinlemek ve gözden geçirmek oldukça önemlidir. Bu süreç herbir firma için farklılık gösterebilir. Ancak şirketinizin belli bir doğrultuda ilerleyebilmesi ve çalışan herkesin bu fikirlere adapte olabilmesi için de farklı fikirlerin duyulması gerekir. Bu sebeple de ekibinizle markalaşma sürecinde ne gibi konulara dikkat edilmesi konusunda beyin fırtınası yapmanız ve onların görüşlerini almanız önemlidir.

Bu süreçte ortaya atılan fikirlerden yola çıkılarak markanız için doğru olduğunu düşündüğünüz fikirleri değerlendirerek, uygulamaya koymaya başlayabilirsiniz.

Rakip firmaları inceleyin

Rakip firmaların markalaşma sürecinde ne tür adımlar attığını da izlemeye özen göstermeniz önemlidir. Bu firmaların nasıl bir süreçten geçtiklerini analiz edebilir, markalarını pazarda nasıl bir şekilde konumlandırdıklarını araştırabilirsiniz.

Bu firmaların müşterileriyle olan ilişkilerini, firmanın dilini ve kendilerini nasıl ifade ettiklerini de araştırarak, müşteri ilişkileri ve firmanın dili konusunda da bazı fikirler edinebilirsiniz.

Potansiyel müşterilerinizi belirleyin

Potansiyel müşterilerinizi ve müşteri profillerinizi belirlemek, nasıl bir dil kullanacağınızı, ne tür pazarlama çalışmaları yapacağınızı ve bu hedef kitleye ulaşmak için ne tür kanalları kullanacağınızı belirlemenize yardımcı olacak. Bu profilleri belirledikten sonra markanızın pazarlama diline ve pazarlama çalışmalarını nasıl yapacağına yönelik stratejiler belirlemenize yardımcı olacaktır.

Dijital kanallardaki görünürlüğünüzü artırın

Dijital platformlardaki görünürlüğünüzü artırmak, marka bilinirliğinizi artırmak için önemli bir adımdır. Marka bilinirliğinizi artırmadan bir marka yaratmanız oldukça zordur. Bu sebeple sosyal mecralarda aktif olmak, blog çalışmalarıyla organik arama sonuçlarına yanıt verecek içerik çalışmaları yapmak, reklam ve pazarlama çalışmalarıyla yeni hedef kitlelere ulaşmaya çalışmak, dijital kanallardaki görünürlüğünüzü artırmak için önemlidir.

Bu kanallar üzerinde aktif bir şekilde yer almak ve çalışmalarınıza devam etmek, sürekliliğinizi korumak markalaşma sürecinde çok önemlidir. Bu sebeple de çalışmalarınızı belli bir strateji ile desteklemeniz gerekir.

Yapmamanız gerekenler

Tutamayacağınız sözler vermeyin

Markanızın tanıtımını yaparken, hizmetlerinizi ve ürünlerinizi karşı tarafa anlatırken tutamayacağınız sözler vermekten kaçınmanız gerekir. Tüketicileri etkilemek ve onları firmanıza çekmek için aslı olmayan vaadlerde bulunmanız, müşteri memnuniyeti konusunda sıkıntılar yaşamanıza neden olacaktır. Müşteri memnuniyetinin olmaması, tüketicilerin kendilerini kandırılmış hissetmeleri, marka imajınıza ciddi şekilde zarar verecektir.

Başka firmaları kopyalamayın

Özgün bir marka yaratmanız çok önemlidir. Bu sebeple de başka firmaları kopyalamamak da bu açıdan oldukça önemlidir. Firmanızın kendine ait bir kimliğinin olması gerekir. Yukarıda belirttiğimiz rakipleri inceleyin bölümünde, dikkat etmeniz gereken konulardan biri de bu araştırmalar sırasında bu firmalardan etkilenmemek olacaktır.

Başkalarını kopyalamanız markanızın tüketiciler tarafından tanınmamasına neden olacaktır. Özgün bir kimliğiniz olmadan da istediğiniz marka değerini yaratmanız oldukça zordur.

Kısa vadeli düşünmeyin

Markalaşma sürecindeki planlarınızı uzun vadeli tutmanız gerekir. Kısa vadeli planlar belki hızlı sonuçlar getirecek olabilir; ancak bu hızlı sonuçlar uzun vadede size iyi hizmet etmeyebilir. Bu sebeple de markalaşma sürecindeki planlarınızı uzun vadeli bir şekilde hazırlamanız gerekir.

Pazarlama, reklam ve satış stratejilerinizi, müşteri destek hizmetlerinizi ve kullanıcılara olan yaklaşımınız için yapacağınız çalışmaları uzun vadeli düşünerek, planlarınızı bu doğrultuda hazırlamaya özen göstermelisiniz.

Sürekli değişiklikler yapmayın

Nike, Coca Cola, Ford gibi dünyaca ünlü firmaların bir özellikleri de çok uzun süredir aynı marka kimliği ile devam ediyor olmaları. Günümüzdeki değişimlere ayak uyduruyor olsalar da marka kimliklerini korumaya devam ediyorlar. Bu sebeple de markalaşma sürecinde bir değişiklik yapmanız tüketicilerin kafalarının karışmasına neden olacaktır.

Bu nedenle de logo, slogan, site ve ürün tasarımı gibi konularda bir standardınızın olması ve bu standardı uzun süre korumanız markanızın daha sağlam temeller üzerinde kurulmasını sağlayacaktır.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!