Markalaşma sürecinde yapmanız ve yapmamanız gerekenler

E-ticarette markalaşmak, marka imajınızı belirmemek ve bilinirliğinizi artırmak oldukça önemlidir. Tabii ki marka bilinirliğinizi artırmak için de sağlam temellere kurulmuş bir markanızın olması da oldukça önemlidir. Bu temelleri sağlam bir şekilde atabilmek için de markalaşma sürecindeki bir takım önemli konulara özellikle dikkat etmeniz gerekiyor. Bu rehberimizde de markalaşma sürecinde yapmanız ve yapmamanız gerekenlerin üzerinde duracağız.

Yapmanız gerekenler

Ekibinizle bir beyin fırtınası yapın

Markalaşma sürecinde farklı alternatifleri dinlemek ve gözden geçirmek oldukça önemlidir. Bu süreç herbir firma için farklılık gösterebilir. Ancak şirketinizin belli bir doğrultuda ilerleyebilmesi ve çalışan herkesin bu fikirlere adapte olabilmesi için de farklı fikirlerin duyulması gerekir. Bu sebeple de ekibinizle markalaşma sürecinde ne gibi konulara dikkat edilmesi konusunda beyin fırtınası yapmanız ve onların görüşlerini almanız önemlidir.

Bu süreçte ortaya atılan fikirlerden yola çıkılarak markanız için doğru olduğunu düşündüğünüz fikirleri değerlendirerek, uygulamaya koymaya başlayabilirsiniz.

Rakip firmaları inceleyin

Rakip firmaların markalaşma sürecinde ne tür adımlar attığını da izlemeye özen göstermeniz önemlidir. Bu firmaların nasıl bir süreçten geçtiklerini analiz edebilir, markalarını pazarda nasıl bir şekilde konumlandırdıklarını araştırabilirsiniz.

Bu firmaların müşterileriyle olan ilişkilerini, firmanın dilini ve kendilerini nasıl ifade ettiklerini de araştırarak, müşteri ilişkileri ve firmanın dili konusunda da bazı fikirler edinebilirsiniz.

Potansiyel müşterilerinizi belirleyin

Potansiyel müşterilerinizi ve müşteri profillerinizi belirlemek, nasıl bir dil kullanacağınızı, ne tür pazarlama çalışmaları yapacağınızı ve bu hedef kitleye ulaşmak için ne tür kanalları kullanacağınızı belirlemenize yardımcı olacak. Bu profilleri belirledikten sonra markanızın pazarlama diline ve pazarlama çalışmalarını nasıl yapacağına yönelik stratejiler belirlemenize yardımcı olacaktır.

Dijital kanallardaki görünürlüğünüzü artırın

Dijital platformlardaki görünürlüğünüzü artırmak, marka bilinirliğinizi artırmak için önemli bir adımdır. Marka bilinirliğinizi artırmadan bir marka yaratmanız oldukça zordur. Bu sebeple sosyal mecralarda aktif olmak, blog çalışmalarıyla organik arama sonuçlarına yanıt verecek içerik çalışmaları yapmak, reklam ve pazarlama çalışmalarıyla yeni hedef kitlelere ulaşmaya çalışmak, dijital kanallardaki görünürlüğünüzü artırmak için önemlidir.

Bu kanallar üzerinde aktif bir şekilde yer almak ve çalışmalarınıza devam etmek, sürekliliğinizi korumak markalaşma sürecinde çok önemlidir. Bu sebeple de çalışmalarınızı belli bir strateji ile desteklemeniz gerekir.

Yapmamanız gerekenler

Tutamayacağınız sözler vermeyin

Markanızın tanıtımını yaparken, hizmetlerinizi ve ürünlerinizi karşı tarafa anlatırken tutamayacağınız sözler vermekten kaçınmanız gerekir. Tüketicileri etkilemek ve onları firmanıza çekmek için aslı olmayan vaadlerde bulunmanız, müşteri memnuniyeti konusunda sıkıntılar yaşamanıza neden olacaktır. Müşteri memnuniyetinin olmaması, tüketicilerin kendilerini kandırılmış hissetmeleri, marka imajınıza ciddi şekilde zarar verecektir.

Başka firmaları kopyalamayın

Özgün bir marka yaratmanız çok önemlidir. Bu sebeple de başka firmaları kopyalamamak da bu açıdan oldukça önemlidir. Firmanızın kendine ait bir kimliğinin olması gerekir. Yukarıda belirttiğimiz rakipleri inceleyin bölümünde, dikkat etmeniz gereken konulardan biri de bu araştırmalar sırasında bu firmalardan etkilenmemek olacaktır.

Başkalarını kopyalamanız markanızın tüketiciler tarafından tanınmamasına neden olacaktır. Özgün bir kimliğiniz olmadan da istediğiniz marka değerini yaratmanız oldukça zordur.

Kısa vadeli düşünmeyin

Markalaşma sürecindeki planlarınızı uzun vadeli tutmanız gerekir. Kısa vadeli planlar belki hızlı sonuçlar getirecek olabilir; ancak bu hızlı sonuçlar uzun vadede size iyi hizmet etmeyebilir. Bu sebeple de markalaşma sürecindeki planlarınızı uzun vadeli bir şekilde hazırlamanız gerekir.

Pazarlama, reklam ve satış stratejilerinizi, müşteri destek hizmetlerinizi ve kullanıcılara olan yaklaşımınız için yapacağınız çalışmaları uzun vadeli düşünerek, planlarınızı bu doğrultuda hazırlamaya özen göstermelisiniz.

Sürekli değişiklikler yapmayın

Nike, Coca Cola, Ford gibi dünyaca ünlü firmaların bir özellikleri de çok uzun süredir aynı marka kimliği ile devam ediyor olmaları. Günümüzdeki değişimlere ayak uyduruyor olsalar da marka kimliklerini korumaya devam ediyorlar. Bu sebeple de markalaşma sürecinde bir değişiklik yapmanız tüketicilerin kafalarının karışmasına neden olacaktır.

Bu nedenle de logo, slogan, site ve ürün tasarımı gibi konularda bir standardınızın olması ve bu standardı uzun süre korumanız markanızın daha sağlam temeller üzerinde kurulmasını sağlayacaktır.

Diğer Yazılar

Senem Savcu
15 Aralık 2022

İnternetten satış yapmak için e-ticarete başlamak isteyenlere rehber hazırladık. Bu e-ticaret rehberi ilk etapta ihtiyaç duyulabilecek birçok bilgiyi içerisinde bulundurmaktadır. E-ticaret nedir? İnternet ortamında ürün veya bir hizmetin satışının gerçekleştirildiği elektronik ticarettir. Geleneksel ticaretin yanı sıra internette bir site veya pazaryeri aracılığıyla satış yapılabilmektedir. Genellikle e-ticarete başlamak isteyen kişiler internet sitesi kurmak veya pazaryerlerinde satış…(Continue Reading)

Savaş Çetinkaya
1 Kasım 2022

İçinde bulunduğumuz “dijital çağ”, hızla ve önemli ölçüde girişimcilerin ticaret yapma biçimini değiştiriyor. Bu anlamda, online alışveriş yapanların sayısının artması; internetten satış için şirket kurmak isteyen birçok girişimciyi, digital bir mağaza açarak e-ticaret sektörüne adım atmaya yöneltiyor. Bilindiği gibi; fiziksel bir mağaza sahibi olmak ile karşılaştırıldığında, internetten satış için şirket kurmak, yatırım ve işletme maliyetlerinin…(Continue Reading)

Savaş Çetinkaya
29 Ekim 2022

E-ticaret sitesi kurmak için gerekenler E-ticaret sitesi kurmak için gerekenler nelerdir ve yeni başlayanlar ilk olarak nelere ihtiyaç duyar? Bunu mercek altına almak ve e-ticarete yeni başlayacaklara ön ayak olmak istedik. Geçtiğimiz 5 yılda ülkemizde elektronik ticaret hızla gelişim gösteriyor. Birçok büyük markanın ilgisini çektiği gibi küçük ve orta ölçekli işletmelerin de e-ticaret ilgi odağı…(Continue Reading)

Savaş Çetinkaya
28 Ekim 2022

Uzun zamandır çalışarak online satış sitesi kurdunuz ve satış yapmak için tüm eksikleri tamamladınız. Aynı zamanda ilk satışınızı da yaptığınızı düşünelim. Böylece artık online satış sitesi kurmak sizin için bir plandan öteye geçmiş ve gerçekleşmiş oldu. Ancak ilk günlerdeki yoğunluk azaldıktan sonra ve diğer konularıda hallettikten sonra satışlarınıza odaklanacaksınız. Dikkatinizi çeken ilk konunun satış rakamlarına…(Continue Reading)

Savaş Çetinkaya
26 Ekim 2022

Halihazırda kendini kanıtlamış bir markaya, sahip olduğundan daha iyi bir isim bulmayı hiç denediniz mi? Bu küçük oyunun, düşündüğünüzden daha güç olduğunu, ilk denemeden sonra bile kolayca fark edebilirsiniz. Benzer şekilde; e-ticarette sıkça oynamak zorunda kaldığımız bir oyun: Sanal mağazamıza isim seçmek. Farklı ürünler ve markalara yer vereceğiniz sanal mağazanıza yeni bir alan adı ve…(Continue Reading)