Markalaşma sürecinde yapmanız ve yapmamanız gerekenler

E-ticarette markalaşmak, marka imajınızı belirmemek ve bilinirliğinizi artırmak oldukça önemlidir. Tabii ki marka bilinirliğinizi artırmak için de sağlam temellere kurulmuş bir markanızın olması da oldukça önemlidir. Bu temelleri sağlam bir şekilde atabilmek için de markalaşma sürecindeki bir takım önemli konulara özellikle dikkat etmeniz gerekiyor. Bu rehberimizde de markalaşma sürecinde yapmanız ve yapmamanız gerekenlerin üzerinde duracağız.

Yapmanız gerekenler

Ekibinizle bir beyin fırtınası yapın

Markalaşma sürecinde farklı alternatifleri dinlemek ve gözden geçirmek oldukça önemlidir. Bu süreç herbir firma için farklılık gösterebilir. Ancak şirketinizin belli bir doğrultuda ilerleyebilmesi ve çalışan herkesin bu fikirlere adapte olabilmesi için de farklı fikirlerin duyulması gerekir. Bu sebeple de ekibinizle markalaşma sürecinde ne gibi konulara dikkat edilmesi konusunda beyin fırtınası yapmanız ve onların görüşlerini almanız önemlidir.

Bu süreçte ortaya atılan fikirlerden yola çıkılarak markanız için doğru olduğunu düşündüğünüz fikirleri değerlendirerek, uygulamaya koymaya başlayabilirsiniz.

Rakip firmaları inceleyin

Rakip firmaların markalaşma sürecinde ne tür adımlar attığını da izlemeye özen göstermeniz önemlidir. Bu firmaların nasıl bir süreçten geçtiklerini analiz edebilir, markalarını pazarda nasıl bir şekilde konumlandırdıklarını araştırabilirsiniz.

Bu firmaların müşterileriyle olan ilişkilerini, firmanın dilini ve kendilerini nasıl ifade ettiklerini de araştırarak, müşteri ilişkileri ve firmanın dili konusunda da bazı fikirler edinebilirsiniz.

Potansiyel müşterilerinizi belirleyin

Potansiyel müşterilerinizi ve müşteri profillerinizi belirlemek, nasıl bir dil kullanacağınızı, ne tür pazarlama çalışmaları yapacağınızı ve bu hedef kitleye ulaşmak için ne tür kanalları kullanacağınızı belirlemenize yardımcı olacak. Bu profilleri belirledikten sonra markanızın pazarlama diline ve pazarlama çalışmalarını nasıl yapacağına yönelik stratejiler belirlemenize yardımcı olacaktır.

Dijital kanallardaki görünürlüğünüzü artırın

Dijital platformlardaki görünürlüğünüzü artırmak, marka bilinirliğinizi artırmak için önemli bir adımdır. Marka bilinirliğinizi artırmadan bir marka yaratmanız oldukça zordur. Bu sebeple sosyal mecralarda aktif olmak, blog çalışmalarıyla organik arama sonuçlarına yanıt verecek içerik çalışmaları yapmak, reklam ve pazarlama çalışmalarıyla yeni hedef kitlelere ulaşmaya çalışmak, dijital kanallardaki görünürlüğünüzü artırmak için önemlidir.

Bu kanallar üzerinde aktif bir şekilde yer almak ve çalışmalarınıza devam etmek, sürekliliğinizi korumak markalaşma sürecinde çok önemlidir. Bu sebeple de çalışmalarınızı belli bir strateji ile desteklemeniz gerekir.

Yapmamanız gerekenler

Tutamayacağınız sözler vermeyin

Markanızın tanıtımını yaparken, hizmetlerinizi ve ürünlerinizi karşı tarafa anlatırken tutamayacağınız sözler vermekten kaçınmanız gerekir. Tüketicileri etkilemek ve onları firmanıza çekmek için aslı olmayan vaadlerde bulunmanız, müşteri memnuniyeti konusunda sıkıntılar yaşamanıza neden olacaktır. Müşteri memnuniyetinin olmaması, tüketicilerin kendilerini kandırılmış hissetmeleri, marka imajınıza ciddi şekilde zarar verecektir.

Başka firmaları kopyalamayın

Özgün bir marka yaratmanız çok önemlidir. Bu sebeple de başka firmaları kopyalamamak da bu açıdan oldukça önemlidir. Firmanızın kendine ait bir kimliğinin olması gerekir. Yukarıda belirttiğimiz rakipleri inceleyin bölümünde, dikkat etmeniz gereken konulardan biri de bu araştırmalar sırasında bu firmalardan etkilenmemek olacaktır.

Başkalarını kopyalamanız markanızın tüketiciler tarafından tanınmamasına neden olacaktır. Özgün bir kimliğiniz olmadan da istediğiniz marka değerini yaratmanız oldukça zordur.

Kısa vadeli düşünmeyin

Markalaşma sürecindeki planlarınızı uzun vadeli tutmanız gerekir. Kısa vadeli planlar belki hızlı sonuçlar getirecek olabilir; ancak bu hızlı sonuçlar uzun vadede size iyi hizmet etmeyebilir. Bu sebeple de markalaşma sürecindeki planlarınızı uzun vadeli bir şekilde hazırlamanız gerekir.

Pazarlama, reklam ve satış stratejilerinizi, müşteri destek hizmetlerinizi ve kullanıcılara olan yaklaşımınız için yapacağınız çalışmaları uzun vadeli düşünerek, planlarınızı bu doğrultuda hazırlamaya özen göstermelisiniz.

Sürekli değişiklikler yapmayın

Nike, Coca Cola, Ford gibi dünyaca ünlü firmaların bir özellikleri de çok uzun süredir aynı marka kimliği ile devam ediyor olmaları. Günümüzdeki değişimlere ayak uyduruyor olsalar da marka kimliklerini korumaya devam ediyorlar. Bu sebeple de markalaşma sürecinde bir değişiklik yapmanız tüketicilerin kafalarının karışmasına neden olacaktır.

Bu nedenle de logo, slogan, site ve ürün tasarımı gibi konularda bir standardınızın olması ve bu standardı uzun süre korumanız markanızın daha sağlam temeller üzerinde kurulmasını sağlayacaktır.

Diğer Yazılar

Ferad Osman Sali
21 Mayıs 2023

Sosyal medya pazarlama günümüzde markanın hem kendisini hem de ürünlerini daha etkili şekilde yönetmesine olanak tanımaktadır. Kurumsal sosyal medya hesabı açmak zor gibi dursa da aslında oldukça kolaydır. Ancak bu durum anında binlerce, milyonlarca kişiye hitap edeceğiniz ve çok sevileceğiniz anlamında değildir. Bu bakımdan sosyal medya yönetimi büyük önem taşımaktadır. Doğru şekilde yönetilen kurumsal sosyal…(Continue Reading)

Ferad Osman Sali
4 Mayıs 2023

E-ticarette tahmin edilebileceği üzere müşteriler bir ürün satın aldığında, kendisine gelmeden neye benzediğinden tam bilemez. Ürün fotoğraf çekimi bu nedenle büyük bir önem taşımaktadır. İnsanlar bir ürün alacağı zaman emin olabilmek için fotoğrafı ayrıntılı olarak incelemekte, buna göre bir karar vermektedir. Eğer potansiyel müşteriyi gerçek müşteri yapmak istiyorsanız, kaliteli fotoğraflar çekmek gerekmektedir. Böylece ürün tanıtımı…(Continue Reading)

Ferad Osman Sali
24 Nisan 2023

Sosyal medya paylaşımlarınızın daha ilgi çekici olmasını istiyorsanız, kaliteye önem vermeniz gerekmektedir. Grafik tasarım bu bakımdan en önemli konulardan bir tanesi olmaktadır. Sosyal medyayı ister tanınmak isterseniz sitenizi, e-ticaret sayfanızı ya da firmanızı tanıtmak için kullanın, istediğiniz başarıları elde edebilmek için kaliteli paylaşımlar yapmak gerekmektedir. Bu insanların ilgisini çekeceği için beğeni ve takipçi gibi istatistiklerinizi…(Continue Reading)

Ferad Osman Sali
19 Nisan 2023

Günümüzde evden ürün satmak isteyen pek çok girişimci vardır. Her ne kadar bu zor gibi dursa da sadece ne yapmanız gerektiğini bilmek gereklidir. Bundan sonra oldukça kısa sürede sektöre adım atılabilmektedir. Ancak e-ticarete başlamak ve başarılı şekilde siteyi yöneterek büyük kazançlar sağlamak tamamen farlı konular olmaktadır. Bu bakımdan evden e-ticaret yapmak istiyorsanız, nelere dikkat etmeniz…(Continue Reading)

Ferad Osman Sali
12 Nisan 2023

E-ticaret sitesi olan herkes doğal olarak daha fazla satmayı talep etmektedir. Bu konuda tavsiye edilen pek çok öneri yer almaktadır. Açıklama yazma bunlardan sadece bir tanesi olmaktadır. Geleneksel ticaret ve e-ticaret arasındaki en büyük fark satışların nasıl gerçekleştiği olmaktadır. Geleneksel ticarette satışlar mağaza aracılığıyla yapılmaktadır. Mağazada görevli olan satış görevlileri pek çok konuda müşterilere yardım…(Continue Reading)