DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Lojistikte akıllı robotların devri başlıyor mu?

Lojistikte akıllı robotların devri başlıyor mu?

Özellikle bilimkurgu filmlerinden alışık olduğumuz yapay zekaları ile insanlarla iş birliği içinde veya tamamen özerk bir şekilde çalışan robotlar, günümüzde de bazı alanlarda giderek daha fazla etkinlik kazanıyor. Lojistik de bu alanların başında geliyor. Robotların depo bölümünde aktif olarak kullanılmaya başlandığı günümüzde bu durum, ticaret sektörünün geleceğini etkileyebilecek şekilde gelişmeye devam ediyor…

Sensörler sayesinde kırıp dökmeden deponun içinde hareket eden, ürünleri raflardan indirip yüklemesini yapan robotlar, bugün bazı işletmelerin depolarında insanlar kadar önemli bir rol üstlenmeye başladı bile.

Peki, hangi robotlar hangi amaçlar için kullanılıyor ve robotlar ticaret sektöründe geleceği nasıl etkileyebilir?

Kiva Robotlar depoların gözde elemanları oldu

2011 yılında Amazon, Kiva sistem robotları depo bölümünde kullanmaya başlayarak bu konudaki öncü şirket oldu. 1300 robotla başladıktan sonra bu sistemin faydasını görmüş olacak ki Amazon, robot sayısını artırarak bugün deposunda 1500 civarında akıllı robot ile çalışıyor.

Kiva’nın bodur turuncu robotları, depoda, raflardan ürünleri alarak, paketleyip taşıyacak görevliye teslim ediyor. Bu akıllı robotlar birbirlerine veya bir yerlere çarpmamak için bir sensör sistemi ile donatılmış tasarıma sahip

Robotlar daha hızlı

Bugün, ürünlerin raftan indirilmesi işlemi robotların sayesinde iki üç kat daha hızlı bir şekilde gerçekleşebiliyor. Bu da büyük hacimli işletmeler ve depolar açısından değerlendirildiğinde büyük bir zaman tasarrufu ve kazanç sağlayabilir. Bu zaman ve enerjiden sağlanan kazanç gelecekte birçok depoda bu robotların insanların yerini alabileceğini de ortaya koyması bakımından önemli bir gelişme.

Diğer robot sistemleri

Amazon’un, Kiva robotların kullanımında öncü olması bu sistemle çalışan robotların Amazon Robotları olarak tanınmasına neden olduğu için başka büyük işletmeler de farklı robot sistemleri arayışına girdi. Bu arayış sonucu geliştirilen Fetch sistem robotlar tamamen taşıma ve paketleme sistemine sahip.

Başka bir robot üreticisi Singapur menşeli GreyOrange firması da tamamen e-ticaret lojistiğine odaklı, depo işleyiş sisteminde uzmanlaşmış robotlar geliştirmeye başladı. 2020 yılında satışa sunulacak başka bir robot sistemi de Hitachi firması tarafından geliştiriliyor. Mevcut robotlardan çok daha hızlı bir şekilde ürünleri raflardan seçerek alabilecek bu iki kollu robotlar da, bu teknolojilerin gelecekte birçok alanda kullanılabileceğinin sinyallerini veriyor.

Robotların avantajları

Lojistik alanında robotların kullanılmaya başlamasının hiç kuşkusuz ki ticaret sektörü için büyük avantajları var. Maaş, sigorta gibi sürekli maliyetler gerektirmeyen robotlar işlerini yapabilmek için bir eğitim sürecine de gerek duymuyor. Öğle arası, tatil ve izin gibi sorunları da olmayan robot çalışanlar tüm bu avantajlarıyla insan çalışanları yakın bir gelecekte yerinden edeceğe benziyor. Yorulma gibi sorunları da olmayan robotlar, çalıştıkları süre boyunca aynı performansı gösterebiliyor ve aynı işi çok daha hızlı bir şekilde yapabiliyorlar.

E-ticaret sektöründe büyük öneme sahip lojistik sürecinde robotların devri yaklaşırken siz de paylaştığımız bu bilgiler ışığında şimdiden bu doğrultuda planlarınızı yapabilirsiniz. E-ticaret işinizde başarılı olmak için her şeyden önce güçlü altyapıya sahip bir e-ticaret sitenizin olması büyük önem taşıyor. Türkiye’nin lider altyapı sağlayıcısı IdeaSoft olarak size akıllı paketlerimizle, bu konuda tüm teknik desteği sağlıyoruz. Siz de hemen ücretsiz demo hesabınızı oluşturun işinizin geleceğini sağlama alın.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: DepoLojistik
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!