DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Kendi niş pazarınızı bulmak için sormanız gereken 11 soru

Kendi niş pazarınızı bulmak için sormanız gereken 11 soru

Yeni bir girişim kurmanın ya da fikir bulmanın en zor aşamalarından biri de sizin için doğru niş pazarını bulmak olacaktır. Kendi nişinizi bulurken kendinize bir takım sorular sorarak, sizin için doğru iş alanını bulabilirsiniz.

Bu soruları iki farklı başlık altında toplayabiliriz.

  • Pazar odaklı sorular: Bu soruları sorarak, hedeflemeye çalıştığınız pazar hakkında detaylı bilgiler edinmenizi sağlar.
  • Ürün odaklı sorular: Bu soruların yanıtlarını vererek, satmayı planladığınız ürün hakkında fikirler edinmenizi ve hangi ürünün satışını yapacağınız konusunda karar vermenizi sağlar.

Pazar odaklı sorular

Potansiyel pazar büyüklüğü nedir?

Öncelikle potansiyel pazar büyüklüğünü incelemeniz gerekiyor. Fikrinizle ulaşmayı hedeflediğiniz potansiyel pazarınızı araştırmalısınız. Niş bir pazar arayışındayken, pazarın küçük olması ilerleyen dönemlerde sizi sıkıntı yaşayabilirsiniz. Pazarın küçük olması şirketinizi büyütmenize engel olacaktır.

Pazardaki rekabet durumu nasıl?

Pazarın potansiyel büyüklüğünün yanı sıra pazardaki rekabette oldukça önemli. Pazarda başka firmaların olması ve bu firmaların pazardaki durumları oldukça önemli. Bu nişte birden fazla firmanın olması rekabeti zorlaştıracaktır ve yeni bir girişim olarak bu rekabetle baş edemeyebilirsiniz.

Pazar ilerleyen dönemlerde büyüyecek mi?

Pazarda potansiyel olsa da bu pazarın geleceğinin olup olmadığına da bakmalısınız. Uzun vade de bu pazar gelişip, yeni hedef kitleler ulaşacak mı incelemelisiniz. Pazar uzun dönemde gelişme vadetmiyorsa, bu pazara giriş yapmak mantıklı olmayacaktır.

Hedef kitleniz kim?

Pazar ve rakip analizinden sonra hedef kitlenizi de araştırmalısınız. Fikrinizin ya da satmayı planladığınız ürünlerin hedef kitlesinin kim olacağını ve bu pazarda hedef kitlenizi daha da büyütüp büyütemeyeceğinizi araştırmalısınız.

Ürün odaklı sorular

Kar marjınız ne olacak?

Ürünlerinizi ya da hizmetlerinizi satarken, kar marjınızın ne olacağına karar vermeniz gerekiyor. Kar marjınızı iyi bir şekilde ayarlamanız gerekiyor. Kar marjının düşük olması, şirketinizin kar etmesini zorlaştıracağı gibi kar marjınızın çok yüksek olması da fiyatlarınızın çok yükselmesine ve tüketicilere ulaşamamanıza neden olabilir.

Pazarda fiyat araştırması yapmanız ve bu araştırmaya göre bir kar marjı oranı belirlemeniz lazım. Farklı ürün gamlarınız için farklı kar marjlarınız olabilir.

Satış fiyatınız ne olacak?

Kar marjınızla beraber satış fiyatınızı da belirlemeniz gerekiyor. Masraflarınızı ve kar marjınızı belirledikten sonra hizmet ya da ürünlerinizin satış fiyatlarını belirlemeli ve pazarda rakip firmalar varsa onların satış fiyatlarıyla kıyaslamalısınız. Çok düşük ya da yüksek fiyatların olması satışlarınızı olumsuz etkileyebilir. Hedef kitlenizin, bu ürünler için tahmini olarak ne kadar ödeyeceğine karar vermelisiniz.

Ürün yelpazeniz ne kadar geniş olacak?

Ürün yelpazeniz genişledikçe, bu ürünlerin stok kontrollerini yapmak ve bu stokları yönetmek bir o kadar zorlaşacaktır. Elinizdeki iş gücü ile bu operasyonu nasıl yönetebileceğinize karar vermelisiniz. Bu ürünlerin nerede stoklanacağını ve stok kontrolünün nasıl yapılacağını işe başlamadan planlamanız gerekmektedir.

Bir müşteriye yeniden satış yapabilir misiniz?

Bazı ürün ve hizmetler aynı müşterilere tekrar tekrar satılamamaktadır. Bu nedenle de devamlı olarak yeni hedef kitlelere ihtiyaç duyabilirsiniz. Fikrinizi ve ürünlerinizi geliştirirken bu konuya dikkat etmeniz gerekiyor. Müşteri sadakati yaratmak için bir müşteriye devamlı olarak ürün satabilmeniz gerekiyor. Elinizdeki ürünleri bu kriterlere göre belirlemeniz oldukça önemli.

Seçtiğiniz niş alan belli bir sorunu çözüyor mu?

Tüketicilere ne gibi bir faydanız olacak? Hizmet vermeyi planladığınız niş pazar tüketicilerin bir sorununu çözüyor mu? Çözüyorsa onlara nasıl bir fayda sağlayacaksınız. Tüketicilerin bir ihtiyacını karşılamayan bir nişe adım atmak, müşteri bulma konusunda işinizi bir hayli zorlaştıracaktır.

Bu niş pazarı geliştirebilecek misiniz?

Niş pazarınız gelişmeye açık mı? Ya da siz yaptığınız ürün ve hizmetleri geliştirerek niş pazarınızı daha da genişleterek işinizi büyütebilecek misiniz? İşinizi belli periyotlarda büyütmeli ve yeni hedef kitlelere ulaşmalısınız. Aksi takdirde belli bir süre sonra pazar doyum noktasına ulaştığında, küçülmeye gitmek zorunda kalabilirsiniz.

Fikriniz ve ürünleriniz sürdürülebilir mi yoksa sezonluk bir iş alanı mı?

Devamlılık da oldukça önemli. İşinizin devamlılığını sağlayamadığınız takdirde, belli dönemler haricinde satış yapamayacağınız için zarar etme durumuna gidebilirsiniz. Niş pazarınızda bu sürdürebilirliği yakalamanız oldukça önemli.

Bunun yanı sıra sezonluk ürünlere de yönelerek sadece belli dönemlerde satışlar da yapabilirsiniz. Tabii ki bu durumda iş planınızı ve çalışma düzeninizi de bu şekilde ayarlamanız gerekecektir. Sezon haricinde ne tür çalışmalar yapacağınıza ve pazarlama konusunda sadece belli sezonlarda nasıl ayakta kalacağınızı önceden planlamalısınız.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: e-ticaret bilgi bankasıGirişimcilik
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!