DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

İkna edici ürün açıklamaları yazmak için neler yapmalısınız?

İkna edici ürün açıklamaları yazmak için neler yapmalısınız?

E-ticaret sitenizde yer alan ürün açıklamalarını, fiziki mağazalardaki satış görevlilerine benzetebilirsiniz. Satış görevlileri, ürünleri satmak için tüketicileri ikna etmeye çalışırlar. Online alışverişlerde bu işi ürün açıklamalarınız üstlenir. Bu sebeple de ürün açıklamalarınızın üzerinde ayrıca çalışmanız ve onları ikna edici bir hale getirmeniz gerekir.

Ürün sayfalarınızdaki açıklamaları daha etkili bir hale getirmek için kullanabileceğiniz bir takım yöntemler bulunuyor. Bu rehberimizde de bu yöntemlerin üzerinde duracağız.

Hedef kitlenizi iyi tanımlayın

Ürün açıklamalarında genel bir kitleye hitap etmek çok başarılı sonuçlar vermeyecektir. Bunun yerine marka olarak ulaşmak istediğiniz hedef kitleyi göz önünde tutup, bu kitleye hitap edecek açıklamalar oluşturmanız daha etkili bir yöntemdir. Bunu yapabilmek için de öncelikle yer aldığınız pazarı incelemeli ve sonrasında da bu pazarın hitap ettiği hedef kitleyi araştırarak analiz etmelisiniz.

Genel bir şekilde ürünlerinizi anlatmak yerine, bu hedef kitleye hitap edecek cümleler ve anlatımlarla ürünlerinizi onlara anlatabilirsiniz. Bu tür bir yöntem, ürünlerinizin daha çok dikkat çekmesini sağlar.

Açıklamalarınız kolay okunabilir olsun

Tüketiciler ürünleri incelerken birçok farklı siteyi ziyaret edebilirler veya ürün hakkında mümkün olduğunca hızlı bir şekilde bilgi almak isteyebilirler. Bu durumda da ürün açıklamalarınızın kolay okunabilir olması bir hayli önemli olacaktır.

Hem tasarımsal olarak hem de metin içeriği olarak, yazdıklarınız kolay anlaşılmalı. Ürünün yan tarafında kısa ve ürünle ilgili temel özelliklerin yer aldığı kısa bir açıklama kullanabilirsiniz. Teknik ve diğer detaylar için sayfanın alt bölümünde daha detaylı bir ürün açıklamasına ayrıca yer verebilirsiniz. Böylelikle hızlı bir şekilde bilgi almak isteyen kullanıcıları yormamış ve aynı zamanda ürününüzü basit bir dille anlatmış olursunuz.

Önemli özellikleri listeleyin

Ürünün kısa açıklama bölümünde tüketicilerin dikkatini çekmek için ürünün öne çıkan temel ve önemli özelliklerini listeleyerek öne çıkartabilirsiniz. Böylelikle ürün hakkında hızlıca bilgi almak isteyenler dahi bu özellikleri görebilirler ve rahat bir şekilde okuyabilirler.

Samimi ve çok resmi olmayan bir dil kullanın

Hedef kitleye göre ürün açıklamalarında kullandığınız dil değişiklik gösterebilir; ancak dikkat etmeniz gereken noktalardan biri çok fazla resmiye kaçmamak olmalı. Fiziki mağazalardaki satış görevlileri örneğinden devam edecek olursak, en iyi satışı yapan görevliler çoğu zaman müşterileriyle samimi konuşan ve onlarla iyi iletişim kuranlardır.

Samimi bir dil kullanmak, tüketicileri markanıza biraz daha yakınlaştıracağı için ürün açıklamalarınızda da resmiyeti biraz kenara koyarak, daha sıcak ve samimi bir anlatım oluşturmayı seçebilirsiniz.

Sıfat kullanırken kanıtlarınız olsun

Birçok firma ürünlerini tanıtırken, “en iyi”, “en çok satan” gibi sıfatlar kullanmayı tercih ediyor. Bu tür sıfatlar kullanmayı seçtiğinizde elinizde bunu destekleyecek kanıtlarınızın olması gerekiyor. Kullanıcı yorumları, ürünle ilgili ödülleriniz veya sertifikalarınız varsa bu beyanlarınızı destekleyebilirsiniz. Ancak bir kanıt olmadan bu tür sıfatlar kullanmak, kullancıları cezbetmeye yetmeyecektir. Çünkü kullanıcılar da bu beyanların arkasının dolu olması bekleyeceklerdir.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!