DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Google’da sıralama kaybettikten sonra satışlarınızı koruma yolları

Google’da sıralama kaybettikten sonra satışlarınızı koruma yolları

E-ticaret, rekabetin çok önemli olduğu bir yarış. E-ticaret sitesi sahipleri, arama motoru dalgalanmaları ve sektörlerindeki rakipleri karşısında; sıralamada yükselmelerini sağlayacak yasal arama motoru optimizasyonu çalışmaları yaparak, orijinal içerik üreterek ve bunları web üzerinde paylaşarak yarışıyor.

Bu zorlu mücadeleleri sırasında bazen e-ticaret sahipleri; yeni bir algoritma değişikliği ya da sitelerinin Google tarafından cezalandırılması nedeniyle, ciddi anlamda trafik (ve dolayısıyla satış) kaybederek başladıkları noktaya geri dönebiliyor. Peki e-ticaret sahipleri bu krizi atlatmak için ne yapmalı?

IdeaSoft, Google trafiğini kaybeden e-ticaret siteleri için ayakta kalmanın ipuçlarını sunuyor…

Sosyal medya üzerine çalışın

Bugüne kadar site trafiğinizi en üst düzeye çıkarabilmek için yalnızca Google üzerinde çalışmış olabilirsiniz. Eğer öyleyse, hemen aktif olarak sosyal medya ağlarında ürünlerinizi pazarlamaya başlamanızda büyük yarar var. Bunun için, öncelikle Pinterest’ten ve Facebook’tan başlayarak sosyal medyaya giriş yapabilirsiniz. Bu sırada Twitter ve özellikle Instagram’ı da unutmamakta fayda var.

Google Analytics’e göre, e-ticaret sitelerinin trafiğinin yüzde 45’i; arama motorları dışındaki kaynaklardan (sosyal medya, e-posta, bloglar ve diğer tavsiyelerden) geliyor. Dolayısıyla, bu araçların her birine vakit ve emek harcayarak; arama motoru dışındaki kaynaklardan da trafiğinizi artırmanız mümkün.

E-posta pazarlamadan yararlanın

E-posta göndermenin, sayfa görünümlerini ve satışları artırdığı biliniyor. Bu nedenle potansiyel müşterilerinize haftada 2, 3 kere e-posta göndermenizde büyük yarar var.

Araştırmalar, e-posta göndermek için en uygun günün Pazartesi olduğunu gösteriyor. Ayrıca, ‘akşam vakti’ e-posta göndermek için düşük bir tıklama oranına sahip olsa da; bu vakitte gönderilen e-postaları açanların, müşteriye dönüşme oranları daha yüksek. ‘Öğle vakti’ (özellikle sabahın geç saatleri) e-posta gönderildiğinde ise, daha iyi bir açılma oranı yakalamak mümkün. İnsanlar sabah ilk iş, e-postalarına bir göz gezdiriyor fakat sabah trafiği ya da işleri nedeniyle hemen ürün satın almayı tercih etmiyorlar.

İşinizi E-ticarete Taşıyın.

Siz de sitenizin en işlek olduğu saatleri belirlemeye çalışarak; ziyaretçilerinizin hangi vakitler ve saatlerde alışveriş yaptığını bilerek, e-posta pazarlamanızın etkinliğini artırabilirsiniz.

Diğer satış kanallarını da değerlendirin

Amazon, eBay vb. satış kanalları; yüzde ya da komisyon almalarına ve hepsinin artılarının, eksilerinin olmasına rağmen, satışlarınızı hareketlendirebilir ve uygulayabileceğiniz yolları çeşitlendirebilir.

Bu arada, ürünlerinizi satışını artırmak için, diğer küçük e-ticaret işletmeleri ile ortaklık kurmak da seçenekleriniz arasında yer alabilir. Özetle; satışlarınızı artırma hedefinizi gerçekleştirmeniz için, diğer satış kanallarından ekstra destek almanızda yarar var.

Blog yazılarınızı önemseyin

Popüler bir blog yazarı, site trafiği konusunda harikalar yaratabilir. Bir yarışma veya inceleme için, sektörünüzün yatayındaki blog yazarlarıyla da farklı kitlelere ulaşabilirsiniz. Ancak, bunu ustalıkla kullanmanızda ve yazıların takip bağlantılar içermediğinden emin olmanız önemli.

Google tarafından cezalandırılmak; e-ticaret sahiplerinin, SEO konusunda bugüne kadar yaptıkları çalışmaları gözden geçirmelerini ve yeni bir SEO çalışması yapmalarını gerektiriyor. Ki bu da, fazladan bir yük anlamına geliyor. IdeaSoft yalnız SEO konusunda değil; ihtiyacınız olan her konuda yanınızda. IdeaSoft akıllı e-ticaret paketlerinin sunduğu olanaklarla tanışmak için, hemen ücretsiz demo hesabınızı oluşturabilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: Arama Motoru OptimizasyonuWeb sitesi
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!